Stads- en Gewestelijk ïiieuws. BIN2ÏE2ÏLAND. hij, hoezeer het voortbestaan van het ver bond met Rusland wenschend, toch wenscht te weten waartoe, waarheen dit Frankrijk zal voeren. Nadat Delafose gesproken had tegen de strekking van Goblets betoog, erlangde de minister van buitenlandsche zaken, Hano- taux, het woord om een verklaring voor te lezen. Daarin herinnert hij aan de besluiten der Kamer ten gunste van het bewaren van den vrede, juist door middel van die samen werking der groote mogendheden. Het is nog altoos dezelfde staatkunde die de re geering de Kamer verzoekt te bekrachtigen. Men wil aan Creta de autonomie geven onder suzereiniteit van den Sultan. Grieken land vroeg een plebisciet op Creta. Als wij in Elzas Lotharingen, viel hier Jaurès in de rede. Hanotaux, voortgaande Thans legt Griekenland zich bij die suzereinieteit van den Sultan neer. De omstandigheden zijn dus gunstiger. Het tegenwoordige verschil bepaalt zich tot de vraag of de troepen van Vassos zich al dan niet terugtrekken. De oplossingen, door Europa voorgesteld, win nen het van andere plannen. De mogend heden oordeelen nu, dat het blijven van de Grieksche troepen een verhindering is van elke definitieve oplossing, en zij hebben een middel gevonden, waardoor hunne beslissin gen met krachteloos gemaakt kunnen worden. (Verscheidene leden der uiterste linkerzijde vielen den minister hier in de rede). De bekrachtiging der Kamer voor hare besluiten voorbehoudende, meent de Fransche regee ring dat de samenwerking der groote mogendheden, dat het Europeesch concert moet blijven voortduren. Een gedeelte van de Turksche troepen zou worden terugge roepen de rest zou het eiland op zekere punten bezetten, samen met de Europeesche troepen. Weigert Griekenland deze oplos sing, dan zouden de mogendheden Creta blokkeeren èn eenige punten van Grieken land. De minister verklaarde voorts zich niet te kunnen vereenigen met Frankrijks poli tiek in 1886 en 1882. Werd de meening van den heer Goblet gedeeld, Frankrijk zou zijn schepen terugroepen moeten en zich ontwapenen. De regeering wil niet de ver antwoordelijkheid dragen van een uittreden van Frankrijk uit de Europeesche samen werking. De heer Millerand erlangde na minister Hanotaux het woord. Hij was voor onder handelingen met Griekenland en herinnerde er aan, dat Frankrijk in 1886 geweigerd heeft aan een blokkade mee te doen. De minister president Méline repliceerde en verdedigde de staatkunde van Frankrijk gegrond op Turkije's intregriteit, daar eene verdeelmg van Turkije den oorlog zou doen losbarsten en de alliantie mei Rusland, zonder welke Frankrijk niet geslaagd zou zijn in haar staatkunde. Tot de blokkade van Griekenland is in beginsel besloten, ten einde uitbarstingen te voorkomen. De minis ter eindigde met een staatkunde van isole ment te veroordeelen. Wat een staatkunde van vernedering voor Frankrijk aangaat, daar weigeren wij bij voorbaatelken steun aan. Tien moties zijn ingediend. Er werd gestemd over de prioriteit der motie-Goblet, houdende dat de Kamer, besloten Frankrijk in geen buitenlandsche actie te verwikkelen dan indien het is voor een staakunde, die aan de belangen van het land voldoetenz- Aan deze motie werd met 347 tegen 173 stemmen de prioriteit geweigerd. Daarna werd een motie Renault-Moriiatre, waar mede Meline veiklaard had zich te kunnen vereenigen, en waarin de verklaringen der regeenng werden goedgekeurd, aangenomen met 316 tegen 143 stemmen. In de vergadering van het Hoogerhuisin Engeland zeide gisteren de minister-presi dent lord Salisbury, dat de nota aan Grie kenland gezonden, gelijnluider.d was met het antwoord naar Creta gestuurd, en ook hetzelfde karakter hebben moest. Het is dus niet de Engelsche regeering, maar het zijn de mogendheden die het antwoord geven een zooals er nog niet gegeven is. De Staatssecretaris van buitenlandsche zaken} Curzon, deelde mede, dat de formeele pro clamatie van Creta's autonomie nu uitge vaardigd zal worden. Er is geen enkele voldoende reden om verzet aan te teekenen tegen de benoeming van Nazim Pasja tot gouverneur van Beiroet. De ïimes-correspondent te New-York heeft een langdurig onderhoud gehad met den nieuwen president der Noord-Ameri- kaansche Unie. Mac Kinley sprak den wensch uit, dat het arbitrage-verdrag met Engeland onveranderd door den Senaat zal worden bekrachtigd. Yerder dat een inter nationale regeling aangaande het bimetal- lisme zal tot stand komen, alsook een matig tarief van invoerrechten. Wat dit laatste onderwerp betreft, gaf de president toe, dat hij zich niet langer plaatsen kon op zijn standpunt van 1890de tijdsomstandig heden maken dit onmogelijk. In een hoofd artikel schijnt de Times met deze verkla ringen van Mac Kinley een weinig den draak te steken. Schiedam, 16 Maart 1897. Rotterdamsche Tramwegmaatschappij Aan het jaarverslag over 1896 ontleenen wij het volgende omtrent de stoomtram Schiedam-Rotterdam De ontvangst van het reizigersvervoer over 1896 bedroeg f 99.350.533/4 tegen f91.361.76'/4 over 1895. De opbrengst per reiziger was 10S9/IOO cent, tegen in 1895 1049/00 en in 1894 1064aoo- Het aantal afgelegde treinkilometers bedroeg 211.148 tegen 213.695 in 1895. De drukste dag bracht op f 748.01 de min ste opbrengst was f 152.37. De uitgegeven abonnementen en school- kaarten waren verdeeld ais volgt Abonnementen. Ie Klasse 80 stuks voor f1115.—, tegen in 1895 88 voor stuks f 1003.50, en in 1894 89 stuks voor f 1121.50 2e Klasse 592 stuks voor f 5257.50 tegen in 1895 522 stuks voor f4499.50 en in 1894 482 stuks voor f 4270.50. Schoolkaarten. Ie Klasse 108 stuks voor f364, tegen in 1895 95 stuks voor f314, en in 1894 87 stuks voor f218. 2e Klasse 804 stuks voor f 1929.75 tegen in 1895 727 stuks voor f 1780, en in 1894 706 stuks voor f1660. De geheele ontvangst beliep met de op brengst der abonnementen en schoolkaarten f 108016.785/4, het goederenvervoer bracht op f2552.71^, totaal 11C569.501/,,. Nader vernemen wij, dat de distillateur J. H. Poolman, wien gisteren in de stoom- brandenj van de firma T. C. Melchers aan den Noordvestsingel alhier, het oeker.de onge luk trof, zich niet in slaperigen toestand bevond. De 17-jarige J. P. van de Water, die onlangs aan den stoommolen sNederland" alhier uit een tooggat viel en zich daarbij ernstig bezeerde, is heden-ochtend aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Aan den molen wappert de vlag ten teeken van rouw halfstok. Door de politie te Rotterdam wordt een strafvervolging ingesteld tegen zekeren v. d. V. en tegen D., aldaar die onder voor geven kooplieden te zijn, zich aan flesschen- trekkerij hebben schuldig gemaakt. Verschil lende handelsartikelen, o. a, een piano wisten zij machtig te worden en dadelijk daarna weder van de hand te doen. Beiden zijn voortvluchtig. In Rotterdam worden heel wat aanbie dingen van boter gedaan, die twijfel doen rijzen aan de kwaliteit van het artikel, maar wat te Utrecht geschiedt, sloeg in deze het record. In een der buitenwijken aldaar werd Zaterdag een strooibiljet ver spreid, dat een aanbieding bevatte van boter waarin 5 ons prima zuivere smakelijke boter," werd aangeboden voor. 12£ cent. Wat voor specie zou deze prima zuivere smakelijke boter wel zijn als men nagaat dat de prijs van vet ongeveer drie maal zoo veel is (Msb.) De tentoonstelling te Rotterdam zal de volgende groepen omvatten Wielrijden en onderdeelen, ijsvermaak, Lawntennis en voetbalspel, schieten, water sport, diversen, atheliek, biljart, totografie, jacht en visscherij, reclame, voorwerpen van waarde ter opluistering. Door het bestuur van de vereeniging Die Haghe in de residentie en verdere autori teiten werd Zondag plechtig gevierd de 250 gedenkdag van het overlijden van prins Frederik Hendrik, broeder van prins Maurits. In de kerk te Delft, waar ook deze Oranjes rusten, waren een honderdtal dames en heeren vereenigd. Na het zingen van een godsdienstig lied daalde men af in den grafkelder, waar een rede werd gehouden door den heer Servaas van Rooijen, die hulde bracht aan de verdiensten van den Prins, en werd een zilveren krans op het graf van den »stedendwinger" gelegd. Nadat op het orgel het Wilhelmus, in oude toonzetting, was gespeeld, nam de heer Van Rooijen weder het woord, om vooral H. M. de Koningin-Regentes te bedanken voor de toestemming tot het verrichten van deze daad van piëteit, den burgemeester van Delft, commissaris der koninklijke gralkel- ders, voor den verleenden steun, de kerk voogden en den kerkeraad, en vooral den heer Kethel, den organist, wien men een lauwerkrans aanbood. Hierna werden de grafkelders in hun geheel bezichtigd. Zij waren stemmig ver licht met waskaarsen op hooge kandelaars. Vooral de graven van Z. M. koning Willem UI en var. HH. KK. HH. prins Willem George Frederik van Oranje en prins Fre derik trokken zeer de aandacht. Omtrent deze plechtigheid werd aan de Rsb. nog gemeld: Tijdens de plechtigheid der huldiging ontving de Voorzitter een telegram van den Staatsraad Mr. Heydenrijck»Als lid van Die Haghe vereenig ik mij ten volle met uw huldebetoon. Uit de graven der Oranjes verrijst een nieuw, hunner waardig geslacht." Voorts dienttiog vermeld, dat Burgemees ter en Wethouders van Delft aan het Bestuur van Die Ilaghe, voor den aanvang der hulde ten Raadhuize, een lunch hadden aangebo den, waarna het Bestuur in de gelegenheid werd gesield in het Stadhuis mei kwaardige prenten en portretten te bezichtigen. H. M. de Koningin-Regentes was gisteren voornemens aan het Huis van Bamhartighe ld aan den Zuid Binnensingel te 's Graven hag e een bezoek te brengen en reed ook daar heen, doch daar juist Maandag een paar ziektegevallen in het gesticht waren voor gekomen, vermoedelijk mazelen, achtte de directie het voorzichtig H. M. beleefdelijk in overweging te geven haar bezoek uit te stellen, waaraan voldaan werd. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 18 Maart a.s. niet plaats hebben. De minister van Binnenlandsche zaken beeft de commissarissen der Koningin ver zocht, hem jaarlijks te doen toekomen eene opgaaf van het getal kiezers in elke gemeente voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad volgens een door hem bijgevoegden modelstaat. Deze staat bevat niet minder dan 33 kolommen en doet zien, dat eralleen voor de Tweede Kamer veertien soort kiezers zijn. Verleden week werden door den »Bond van Nederlandsche suikerfabrikanten" bijna eiken dag vergaderingen gehouden ter be spreking der bietenkwestie. De uitslag dez0^ besprekingen is thans bekend. De Bon heeft namelijk besloten de nieuwe levering voorwaarden te handhaven, en de bieten prijzen niet te verhoogen. De bieten*01" bouwers weten dus thans waaraan zij zlC hebben te houden. Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. teBata via seint onder dagteekening van gisteren- Luitenant- kolonel van Heutsz is met "fo man van Indrapoeri uit tegen den *ijaD opgetrokken. De vijand werd verdrev00' Zes minderen werden gewond. Tal van leden van het corps diplomatic en autoriteiten hebben aan het sterfhuis *aD jhr. Beelaerts van Blokland van hunne b0* langstelling doen blijken door het neerlegg00 van hunne naamkaartjes. In Nederland was jhr. mr. Beelaerts *a° Blokland niet geaccrediteerd als gezant, a behartigde hij ook daar de belangen van d0 Zuid-Afrikaansche Republiek. Op uitdrukkelijk verlangen van defam'',e van den overledene wordt verzocht aan h0n» die daartoe het voornemen mochten hebben» geen kransen aan te bieden. Agence Havas seint aan de Tel uit P1"0" toria, dat men aldaar levendig deelneem' in het overlijden van jhr. Beelaerts va° Blokland. Want tal van jaren heeft hij d6 Zuid-Afrikaansche Republiek trouw gediena- De plechtige teraardebestelling van he' stoffelijk overschot van den alom betreurden staatsman zal morgen-ochtend op Eik- efl Duinen te 's-Gravenhage plaats hebben. De toestand van het te 's-Gravenhag0 wonende lid der Tweede Kamer, mr. de Lange, die sedert geruimen tijd lijdende is, was in de laatste dagen minder be vredigend. De heeren G. De Lugt, J. F. Ten Haagen en G. A. Spenner, als vertegenwoordiger® van drie werklieden-vereenigingen, te Sch0' veilingen, hebben gisteren-ochtend den burgemeester van Den Haag een door 47# werklieden onderteekend adres aangeboden» waarbij dringend de wensch wordt uitg0* sproken dat spoedig eene voorziening word0 getroffen tot het verkrijgen van een vis* schershaven, opdat een emde kome aan de treurige toestanden, die de visschersplaats dreigen ten onder te brengen. De duinen, gelegen aan de zeezijde voor de villas's tusschen het Kurhaus en he' Oranje-Hotel te Scheveningen, worden op gelijke hoogte gebracht met den hoogen straatweg en van den te bouwen strand- muur gescheiden door een glooiend talud van keien, zooals dat reeds jaren voor Garni en Seinpost bestaat. Tram IJmuiden—Hoek-van-Holland Op de jongste vergadering der afdeeling Katwijk en omstreken der Vereeniging to' Bevordering der Nederl. Verzekering" bracht de heer Van Rhijn nog eens ter sprake d0 concessie-aanvrage voor een lijn IJmuiden Hoek-van-Holland, voor welke tramlij0 reeds sedert lang concessie werd aang0' doch tot heden nam de Minister nog geen0 beslissing. De voorzitter deed de toezegging dez0 aangelegenheid, welke in de laatste verga' dering van het Hoofdbestuur ook daar een punt van bespreking uitmaakte, anaermaa' ter tafel te zullen brengen, overtuigd als ook hij is van hét groote belang, dat d0 visscherij bij deze lijn heeft. Gisteren-ochtend brak bij de familie Mol' ken aan de Mauritskade te Amsterdam 000 brand uit, waarbij de 2e etage geheel ui'* brandde. Zes kinderen werden door de hulp der buren uit de vlammen gered. De brand weer wist de vernieling tot de aangetast0 verdieping te beperken. Er was evenW0' veel waterschade.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2