Stads- en Ge westelijk Nieuws. BINNENLAND. 30, d koe'1 oib m»1 me' ■ie' sfl' verbrijzeld boor een kogel van het Oosten- rijksche schip. Twe officieren van het kamp van kolonel Vassos zijn gisteren te Athene aangekomen zij verzekeren, dat het kamp voldoende van levensmiddelen is voorzien. Volgens een brief van een der officieren van kolonel Vassos hebben de Turken getracht de kerk van Platania door middel van dynamiet in de lucht te doen vliegen op het oogenblik, dat zich daarin alle Grieksche officieren en eenige Cretenzer hoofden bevonden. Aan een Cretenzer was verteld, dat het dynamiet zich onder den vloer bevond en door dezen gewaarschuwd, heeft men het onheil kunnen voorkomen. De Christenen hebben in de nabijheid van Canea de Mohammedaansche vrijwilligers aan gevallen, waarna zij werden gebombar deerd door de oorlogsschepen, welke in de Suda-Baai ten anker liggen. Het resultaat van het bombardement is niet bekend. Uit Parijs wordt gemeld, dat de eenheid der mogendheden zeer veel te wenschen overlaat. Engeland moet n.l. beslist weigeren om deel te nemen aan een blokkade der Grieksche havens. Daarentegen doet Enge land al het mogelijke om een botsing tus- schen Grieksche en Turksche troepen te voorkomen en het moet daarom het voorstel hebben gedaan om beide rijken te verzoeken hun troepen terug te trekken op een afstand van 50 kilometer der grens. Indien Griekenland dit weigert, zal Enge land willen medewerken tot de blokkade van Volo. De oorlogstoebereidselen worden in Tur kije onverpoosd krachtig voortgezet. Te Sa.o- mki zijn thans honderd treinen aangekomen met troepen en oorlogsmaterieei. De troepen worden in de moskeeën en de openbare gebouwen onder dak gebrachtzelfs in de synagoge zijn troepen ingekwartierd. De Daily Aems verzekert, dat Griekenland de volgende oplossing had voorgesteld. Aan Creta zal autonomie worden verleend, terwijl dat zelfde stelsel op het eiland zal worden toegepast als dat, hetwelk thans in Bosnië en Herzogewina bestaat. Prins George of prins Waldemar van Denemarken zou worden geplaatst aan het hoofd van het bestuur, onder suzeieiniteit van den Sultan. De Sultan en koning George moeten over deze oplossing zeer uitvoerig gecorrespon deerd hebben, doch graat Murawieff is tusschenbeide gekomen en heeft aan de onderhandelingen een einde gemaakt. Schiedam, 23 Maart 1897. Nu acht gegeven Heden, 23 Maart, zijn de kiezerslijsten, die volgens wettelijke bepaling gisteren, 22 Maart, door het gemeentebestuur zijn vast gesteld, openbaar geworden. Van af 23 Maart tot en met 21 April moeten zij volgens wettelijk voorschrift voor een ieder ter inzage worden gelegd. De kiezerslijsten met alphabetische opgave der namen en voornamen van hen die tot het kiezen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad bevoegd zijn liggen dus van af heden 23n Maart tot en met den 21n April op de secretarie der gemeente van 's morgens hall negen tot 's avonds half vijf voor een ieder ter inzage en zijn aldaar in afschrift tegen der kosten verkrijgbaar gesteld. Van af heden kunnen de adpirant-kiezers zich op de secretarie gaan overtuigen of hun namen op de kiezerslijsten zijn geplaatst. Bestuurderen van kiesvereenigingen zullen zeker deze gelegenheid om te zien of hun moeitevollen arbeid vrucht gedragen heeft niet laten voorbijgaan; maar ook alle oude en nieuwe kiezers sporen wij dringend aan van de gegeven gelegenheid een druk ge bruik te maken. Zegt nu niet, gij allen die de hooge waarde van het kiesrecht begrijpt, wij betaling En ge zeidet zoo even zoo hooren wij een lezer opmerken dat de kiezerslijsten tot en met 21 April op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage worden gelegd. Dat is ook zoo maar.tot en met den 15 April is een ieder bevoegd bij het ge meentebestuur verbetering van de lijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Wie met zijn reclames den 16n April komt aandragen, vischt achter het net. We raden dus alle oude en nieuwe kiezers beslist en dringend aan, zoo spoedig moge lijk zich er van te overtuigen of zij op de kiezerslijsten voorkomen. Zoowel zij die ambtshalve als belastingkiezer op de lijsten gebracht worden als zij die op anderen titel het kiesrecht moeten aanvragen, allen behooren te zien of hunne namen werkelijk en juist op de lijsten zijn geplaatst. De aanstaande feestdag biedt voor vele onzer katholieke lezers een goede gelegen heid om dit gewichtig werk ter hand te nemen zoo tusschen de kerktijden in, eens op de secretarie aan te loopen. Vindt men zijn namen niet, of niet be hoorlijk op de lijsten, dan moet men zoo spoedig mogelijk, onder overlegging van de noodige bewijsstukken, een klacht bij het gemeente-bestuur indienen. Onze katholieke kiezers zullen 't best doen hunne klachten allereerst bij het bestuur van de katholieke kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" in te dienen, dat hen dan wel verder zal helpen. Wat er met de verzoeken om verbetering van de lijsten gebeurt, zullen wij ter ge- legenertijd nog wel eens nader uiteenzetten. Velen die zich als huurkiezer voir het kiesrecht aangaven, op grond dat zij voor eene woning met genot der waterleiding juist het gevorderde huurbedrag betaalden, zullen zeker belangstellend uitzien of hunne namen op de kiezerslijsten zijn gebracht. Zooals men weet, is over deze aangele genheid eene kwestie ontstaan, doordat het gemeentebestuur, althans aanvankelijk,'e opvatting huldigde dat de huurprijs met het bedrag gewoonlijk voor de waterleiding betaaid, moest verminderd worden. Zij die van een tegenovergesteld gevoelen bleken en aannamen dat de waterleiding als een integreerend deel der woning moest worden beschouwd, waarvoor éen totale huurprijs betaald wordt, vonden een gezag hebbend steun in de Gemeentestem, die zich aanstonds aan hunne zijde schaarde. Ook na een hernieuw pleidooi van den heer Van Luik voor aftrek van het bedrag der wa terleiding blijft de Gemeentestem hare op vatting handhaven, dat onder «werkelijke huurprijs" ook begrepen is het genot van de waterleiding. De thans ter inzage gelegde kiezerslijsten zullen leeren of ons gemeentebestuur bij zijne aanvankelijke opvatting is gebleven Wie er als adspirant-huurkiezer zijn naam niet op vindt, stelle zich niet tevreden met de mededeeling dat hij wegens onvol doend huurbedrag niet op de lijsten is ge bracht, maar geve er kennis van aan het bestuur der betrokken kiesvereeniging, dat zeker niet zal nalaten te trachten deze kwestie tot de gewenschte oplossing te brengen. De gisteren door het bestuur dezer ge meente vastgestelde kiezerslijsten bevatten de namen van 3247 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 3230 voor de Provinciale Staten en 2130 voor den Ge meenteraad, terwijl zij het vorig jaar slechts 1215 namen inhielden. rijtjes, die, omdat ze niet meer passen in in het kader der tegenwoordige bianderij- industrie voor en na onder den hamer komen en dan vaak in slooper's handen vallen. Zou het oordeel over Schiedam uitgespro ken zijn, omdat de stokerijen waarmee vroeger veel geld verdiend is, nu niet meer rendeeren? Zou het bestaan van dat nijv'rig stadje dan geheel afhankelijk zijn enkel en alleen van die eene tak van industrie Och kom goed als het lag in de Mooker- heide of hier of daar in een achterhoek van Noord Brabant of Gelderland, maar een vriendelijk stadje zoo ongeëvenaard gunstig gelegen aan een waterweg naar zee, zoo voortreffelijk als men zich denken kan, vlak bij het reusachtig ontwikkelend Rotterdam, over zulk een stadje behoelt waarlijk nog niet zoo zielloos als sommige plegen te doen het doodvonnis uitgesproken te woiden, In groote bladen, zooals laatst nog in 't \aderland treft men soms mededeelingen aan over Schiedam, om er naar van te wordenweten die lieden die schrijven willen dan niets beters te melden dan dat er, zelfs met kapitale werken te maken aan de Maas, toch geen heil meer te wachten is voor die goede stad Echte dooddoeners laten ze liever wijzen op de voortreffelijke ligging van Schiedam, op de uitnemende middelen waarover het beschikt om zijn grachten en havens te ververschen, liever dan te kermen over de binnen stadsgrachtjes die 's zomers wel eens wat te wenschen overlaten maar daarom ook voor en na in lieve ruime belommerde straten veranderd worden. Schiedam 1 a m o r t e, omdat de branderijen slecht gaan Wijzen wij de industriëelen van- geheel ons land er liever op en herhaaldelijk op, dat zij nergens beter gelegenheid zullen vinden om fabrieken te bouwen dan te Schiedamwijzen wij hen op onze voor treffelijk ingedijkte buitenstad, een enorm handelsdok op zich zelf waar men in tegen stelling van te Rotterdam en andere haven plaatsen tegen de hoogste vloeden volkomen beveiligd is. Er is wel eens gezegd, dat de Schiedammers zoo vaak hun eigen stad minachtend besprekendaarin ligt iets waarsmaar dezulken hebben dan veelal ook niet veel meer gezien dat het nabij gelegen veel schooner Rotterdam en 't mooi 's-Gravenhage, of wel, zij, meenen daar mede anderen aangenaam te zijn. Ziet u, wij wonen wel te Schiedam, maar waren toch liever Hagenaars of Amster dammers. Weg met die lafheid, vooruit met ons stadje overal bekend maken dat wij in staat zijn te concurreeren met de beste zeehavens ter wereld, dat wij binnenhavens hebben en kaden, zoo gunstig een heerlijk ruim, als waar dan ook, dat er plannen in uitvoering zijn om te kunnen lossen, de grootste schepen, vrij uit zee direct in de spoorwegwagons, de buitenlanders moeten het weten dat er vlak naast het beroemde Rotterdam, te Schiedam aan de Maas zoo schoone gelegen heid isvoor kleine en groote ondernemingen Zoo moeten wij spreken, als wij de be langen van onze goede vaderstad willen bevorderen niet zitten te pruilen als een uil in doodsnood maar omhoog, altijd en overal omhoog gehouden den goeden naam en de gunstige vooruitzichten van het wel bestookt maar nog steeds onoverwonnen nijv'rig Schiedam. Doxford Sons te Sunderland alle eer a» ar is slechts één roep over. .o Maar wie weet, na welk een korten deze zeereus weer tot de «kleine" za hooren hebben het zal denkt. nog zooveel tijd voor ons, want 16 April zijn, vóór ge er aan Koninginnen zullen 111 de he1 HH. MM. de tweede helft van April, na Paschen, de hoofde'9 Onze stad heeft de twijfelachtige eer in den laatsten tijd in den vreemde druk be sproken te worden. In tegenstelling me' correspondenties in andere bladen, die over 't algemeen niet van pessimisme waren vrij te pleiten, is in onderstaande correspondentie een optimist aan het woord Men schrijft aan de Telegraaf Schiedam vooruit waarom niet 1 of moeten zijn inwoners moede loos blijven staren op die onnoozel brande- eei ;Cb« jaarlijksch bezoek brengen aan De Koninginnen brachten gisteren belangstellend bezoek aan de Haags^ Ambachtsschool. Door de bestuurdere en directeur rondgeleid vonden de Koning111 de school in volle werking. Regentes Koningin spraken sommige leerlingen toe- De gewone audiëntie van den Ministe van Financiën zal op Donderdag 25 »a9 a. s. niet plaats hebben. De leden van de Eerste Kamer der Sta'e^ Generaal zijn tot hervatting der werkza9"^ heden bijeengeroepen tegen Maandag April, des avonds te half negen ure. Aan de Tweede Kamer is een werp ingediend tot strekking hebbende, de melkmeetemmers, die nu eene indeel1 hebben van 20, 50 en 100 liters, ook «nn «hha inWnnlinff daartusscheii liggende hoeveelheden als 60 of 80 liters, vooral in het be'9"1 kleine zuivelfabrieken, waar we1 personeel is en de maat van 50 liters 40, der Gisteren-avond circa 8 ure is er van een drietal personen die in ietwat opgewonden toestand den winkel van den barbier L. van Pinxteren aan den Singel alhier voorbijgingen, een door den ruit van dien winkel gevallen, gelukkig zonder zich-zelven of anderen letsel toe te brengen. De zaak is in onderzoek bij de politie. zwaar is bij het overstorten, en omge hoeveelheid melk te 0(1 moe'*" te by de grootere, deze maat te klein is, de aangebrachte vangen, zonder zeer dikwijls overstorten, zoodat men daar een van 00 of 80 liter het best zou kunne' gebruiken. Vóór 23 dezer moest door de gemeeI,t^ die vo" ,laa'5 eii'e' besturen aan de aspirant-kiezers loopig niet op de kiezerslijst zijn gep daarvan per aangeteekenden brief deling worden gedaan. De porto's komen ten laste der gems® Men berekent dat daardoor ongeVe f5000 uit de gemeentekassen zal overg9 in 's rijks schatkist. De Rijkscommissie voor de examens verkiijging van een diploma als stuurll'9()- aan boord van koopvaardijschepen zal, 9 vangende 13 April, te 9^ uur, zitting hof in het Raadhuis te Amsterdam. g De aanmelding moet geschieden April hij der. voorzitter der examen-9 missie, den heer J. H. P. E. Kniphor* 's-Gravenhage. Men zie verder de Stao^s no. 69. t« Zooals te verwachten was, werd g'ste^„d avond in verschillende plaatsen van ons j de 100ste geooortedag van Keizer Wilhe''^t door de hier wonende Duitschers hei^9^ Te Rotterdam werd die geboortedag 111 gebouw van de »DeulschertVerein" met groot gastmaal gevierd. corresp' Het reuzenstoomschip Algoa trok Zondag duizenden en duizenden Rotterdammers naar de Rijnhaven. En geen wonder, van zulk een schip is geen idee te vormen, tenzij men 't zelf gezien heeft. Op het voor- of achterdek b.v. is een ruimte, voldoede voor een circus om voor stellingen te geven, laat ook voetballers toe hun spel daar uit te voeren, als men de eischen niet te hoog stelt. Bevindt men zich boven op het dek dan staat men bijna ge lijk met de toppen der masten van de lichters, die langszijde liggen, en.nu is de Algoa nog bijna geheel beladen, het lag 77 dM. diep toen het in de haven arriveerde. De vorm, der comfortable inrichting van het schip met zijn 2 stalen dekken, 9 wa terdichte scnotten, 22 laadboomen enz. het doet de bouwers ervan, de heeren William Atjeh. De mededeeling van haren w- -• p pent te Batavia dat de overrompeling het bendehoofd Toekoe Tjoet Lapong gevoerd was door de marechaussee, de A. R. Ct. aanleiding tot de volge' opmerkingen Onze kranige marechaussees hebben f-ggt een goeden slag geslagen door Toekoe J te Machmoed van Lamtengah onschadehJ ^0 maken. Ilij was de halfbroeder van Baid, het verbannen hoofd der VII Moe ytf In Mei 1894 verving hij hem als bevvr van het terrein op den linkeroeve' Atjeh rivier, toen de houding van D9' „o^ meer vertrouwd werd, nadat de buit6'j^di te Tjoebada, aan diens hoede toeven1'9 |d' door vijaudelijke Atjehers was overronff^fd Na het verraad van Toekoe Oema1"^ 10 ook Toekoe Tjoet Larnteogah afvad'e^gt9 de laatste tijden huisde hij in het ge fif ten zuiden van de VII Moekins, w9 i6 als plaatselijk hoofd veel invloed bevolking kon oefenen en den tranar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2