boxes la;nd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. nedergelegd. De wagen der Germania hield tusschen de vorstelijke tent en hetgedenk- teeken stil. Germania hield een poëtische aanspraak en sloot met een Hoch op den Keizer, waarmede alle aanwezigen vol geest drift instemden. Nadat de optocht was voorbijgetrokken, onderhield de Keizer zich minzaam met het comité en deelde mede dat alle veteranen eene herinneringsmedaille zouden ontvangen. De reis van den president van Transvaal naar den Oranje-Vrijstaat heelt voor gevolg gehad, dat een nauwer vereeniging tusschen de beide republieken op den grondslag van het verdrag van Potchefstroom is tot stand gekomen. Er is verder besloten, dat de burgers van den eenen staat en hunne na komelingen onder zekere voorwaarden het volle burgerrecht zullen hebben in den anderen en de twee staten elkaar zullen bijstaan als zij aangevallen worden. De overeenkomst moet nog door de Volksraden bekrachtigd worden. Schiedam. 24 Maart 1897. De met vergunning van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente gehouden col lecte voor de vereeniging »Het Vaderland getrouw" heeft opgebracht 164.13. Zooals uit de thans voorloopig vastgestel de kiezerslijsten blijkt, heeft het gemeente bestuur ook hen op de kiezerslijsten gebracht, die met inbegrip der waterleiding den als minimum vereischten huurprijs verwonen. Met genoegen zien wij, dat het gemeente bestuur aldus op zijn aanvankelijk besluit is teruggekomen en de meest loyale opvatting in den geest der wet heelt gehuldigd, die door het plaatselijk gebruik als 't ware was aangewezen. Gisteren hebben wij in 't bijzonder de katholieke kiezers opgewekt, van de vrije uren op den aanstaanden feestdag gebruik te maken, om zich op de gemeente-secre tarie te overtuigen of hunne namen op de kiezerslijsten zijn geplaatst. Het bestuur van de Katholieke Kiesver- eeniging »Recht Plicht en Orde" maakt het den adspirant-kiezers echter veel gemakkelij ker en aangenamer. Morgen geeft het van 's middags 12 ure tot 's avonds 7 ure gelegenheid om in het gebouw van den Ned. R. K. Voiks- bjnd te komen zien of hooren of men op de kiezerslijsten eene plaats heeft verkregen. De gewenschte inlicntingen in zake de plaat- sing op die lijsten zullen daarbij zeker gaarne verstrekt worden. Wij vertrouwen, dat van deze uitnemende gelegenneid door Den die vermeenen op het kiesrecnt aanspraak te hebben, een druk gebruik zal worden gemaakt. Dit is zeker de beste gelegenheid om zich zekerheid aangaande het kiesrecht te verschaffen. Gisteren-avond zijn in het Exercitielokaal der d.d. schutterij alhier de gewone winter- oefeningen van het kader besloten met een huishoudelijken schietwedstrijd met het flaubert-geweer. He un.-iag was dat het hoogst aantai punten weiuen oenaaid in de eerste cate« gorie door J. Krabbendam, adjudant-onder- officier, 264, A. H. van der Most, adjudant onder-officier 263, Ary de Brujjn, korporaal - tamboer 238, B. van der Zee, adjudant onderofficier 235, A. Weber, sergeant majoor 226, M. A. van Leeuwen, tamboer 220, A. van der Most, korporaal, 218in ue tweede categorie (3 scnoten) door Re genbogen, sergeant, 18 J. Bijio, sergeant- in. Juoi, 18, H. Pielers, sergeant, '17. De eerste prijs was een zilveren horloge, dat den adjudant-onderofficier Krabbendam ten deel vielde andere prijzen bestonden uit verschillende voorwerpen. Onder Roon is eergister-avond ongeveer 7 uur een werkmanswoning aan den Molen dijk afgebrand. Het huis werd bewoond door drie gezinnen, wier inboedels slechts ten deele waren verzekerd. De woning zelve was niet verzekerd. De Bootwerker bericht, dat de nieuwe Nederlandsche Bootwerkerskond te Rotter- niet opgeheven zal worden. Voor de afdeeling »Maasclub" der Ned. Onderwijzers Propaganda-club zal aanst. Vrijdag-avond in het Volkshuis te dezer stede als spreker optreden de heer Alb. Flothuis, gymnastiekleeraar te Rotterdam, met het onderwerp »Schoo! en Drankbestrijding." Allen die op een ot andere wijze aan hei onderwijs verbonden zijn, hebben vrijen toe gang tot deze vergadering. Door verschillende werklieden-vereenigin- gen te Delft werd in December 1895 een adres tot den gemeenteraad te Delft gericht, waarin werd aangedrongen op invoering van bepalingen omtrent minimum-loon en maxi mum-arbeidstijd, bij de uitvoering van wer ken voor rekening der gemeente. In de raadsvergadering van 5 Februari 1896 werd eene commissie benoemd om rapport omtrent dit verzoek uit te brengen. Nu er echter een jaar verloopen is, zonder dat eenig rapport is uitgebracht, hebben de vakvereenigingen zich wederom tot den raad gewend, met het dringend verzoek om nu een spoedig en gunstig antwoord op hun verzoek te mogen ontvangen. In verschillende bladen vinden wij het volgenden bericht, dat waarschijnlijk eene andere lezing is van het geval van beroo- ving te Delft, waarvan wij in een vorig nummer melding maakten Zekere O., te 's-Gravenhage wonende, verkocht op een der laatste dagen van de vorige week te Delft een tuig voor onge veer f 50. Na afloop van den verkoop begaf C. zich naar een herberg in de Zuiderstraat, waar hij zooveel dronk, dat de kasteleines een aanwezig militair verzocht, den man bij zijn zuster, eveneens in de Zuiderstraat wonende, te wiilen orengen. De militair vertrok met den man, doch over het verdere verloop van de geschiede nis hangt een geheimzinnige sluier, daar C. 's nachts in een sloot aan de Nieuwe Laan te Delft gevonden werd, aan het hoofd verwond en van zijn geld beroofd. De politie stelde een onderzoek in, doch tot nogtoe zonder gunstig gevolg. De militair beweert van niets te weten. Te Delft heeft men in een der jongste nachten ten nadeele van een stalhouder uit den stal een vijfjarig paard ontvreemd, ter waaide van ongeveer I 400. Men vreest dat het dier, ter voorkoming van herkenning, naar de slachtbank is gegaan. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 23 Maart. Bij de voortgezette behandeling van de regeling der gemeent e-fi n a n ci n werd van gedachten gewisseld over het door den heer Borgesius namens de Commissie van Rapporteurs toegelicht amendement, strekkende te vooi komen, dat gemeenten die met veel aimenzorguitgaven hebben, toch eene rijksuitkeering krijgen. Een ge meente die met nueer dan f 0.80 per in woner daarvoor uitgeeft, zou dus geen extra rijksuitkeering ontvangen. De heer Borgesius betoogde hierbij de wenschelijkheid van een herziening der armenwet ter betere behartiging van de armenzorg der overheid en wensoht geen uitkeenng, althans een beperkie voor met oelastinghefïende gemeenten. De ïieeien De Beauiort (Wijk) en Mackay bestreden het stelsel van dit wetsontwerp voor zooveel de armenzorg be treft. Laatstgenoemde wilde liever de nood lijdende gemeenten helpen met de gewone uitkeermg, in afwachting van een nadere regeling van de staatszorg ten opzichte van de armenzorg. De Munster van Financiën, de heer Sprenger van Eyk verdedigde het regeeringsstelsel bij geDreken aan iets be-' ters en verwachtte geen verbetering van het amendement, omdat enkele arme platte landsgemeenten minder zullen krijgen dan de Regeering haar toedacht en zij in bil lijkheid mogen ontvangen. De neer Lie t 11 n c k ging met het re geeringsstelsel mee in het belang vooral van de arme gemeenten in het Noorden des lands en protesteerde tegen de beschul diging van den heer Mackay, dat in Friesland de particuliere armenverzorging ei waarloosd wordt. De tegenwooidige el lendige toestand m Friesland vindt zijn oor zaak aan gebrek aan eensgezindheid tus schen Kerk en Staat, aan gebrek van het practiscn Christendom. Ue heer Baste rt enLohman meen oen, dat de Regeermg haar stelsel met aannemelijk had gemaakt. Laatstgenoemde drong aan op het doen vervallen van het geheele artikel ten opzichte van de hulp aan de gemeenten in .de kosten van armenzorg. De Minister van Financiën hield vol, dat met de beschikbare.gegevens geen betere regeling te krijgen is. Door het voorstel dei Regeermg zal de subsidie bij wijze van gunst een hooge uitzondering worden. Het voorstel sluit zich bij de bestaande organieke wetten aan en staat herziening met in den weg. Art. 3 is onmisbaar in het ontwerp, anders zou de regeling half en incompleet zijn, de regeering zal daarvoor niet gaarne ue verantwoordelijkheid dragen. Het ameud.- Bo/gesius acht hij niet wenschelyk, maar uaarmede staat of valt het regeeringsvoor- stel niet. De heer L o h m a n acht intrekking der wet zoo erg niet, daar dan later een betere regeling kan worden gemaakt. Art. 3 is aangenomen met 62 tegen 21 stemmen. Het amend, der Commissie van Rappor teurs (nieuw artikel 3 bis.) is aangenomen met 63 tegen 15 stemmenn. De artt. 4 en 5 werden goedgekeurd. Art. 6 luidt: »De uitkeermg volgens art. 1 daalt met beneden de som, waarover de gemeente over 1897 heeft kunnen beschik ken krachtens de wet van 26 Juli 1885". De heeren Goeman Borgesius, Heemskerk, Kerdijk, Van der Kun en Zeil- ma, hebben voorgesteld aan dat artikel de volgende alinea te voegen lu gemeenten waar op 1 Januari 1897 noch een hoofdelijke omslag of een andere plaatselijke directe belasting in natura wordt gelezen, stijgt de uitkeermg volgens art. 1 met boven de som waarover de gemeente over 1897 heeft kunnen beschikken krach tens de wet van 26 Juli '1885. Na toelichting door den heer Borgesius werd het amendement door den munster overgenomen. By art. 7 (vaststelling door Ged Staten, van net voor lederen inwoner uittekeeren bedrag) beeft tusscuen den heer Van Dedem en den Munster van Financiën een gedachten wisseling plaats gehad over de vraag welk bevolkingscijfer tot maatstaf zal strekken. Ue Minister zeide, dat de bevolkings-registers de noodige controle zullen verzekeren, zoo dat opzettelijke opdrijving van het bevolkings cijfer met te vreden is. Ue artt. 7 en 8 (voorloopige uitkeeringen) werden goedgekeurd. Art. 9 tyiiiKeering van een vierde, ten hoogste toi 1 6UÜ) oer jaarwedden van bur gemeesters en secretarissen werd na eenig ueoat met 72 tegeniO stemmen aangenomen. Art. lu werd goedgekeurd. Tot art. 11 (betrekkelijk de herziening van de bepalingen der gemeentewet om trent de plaatselijke belastingen, genaderd, werd alleen nog besloten, dat dit artikel gesplitst en in onderdeelen behandeld zal women. Ue vergadering werd daarna tot heden, (Woensdag) ochtend 11 ure verdaagd. Bij Kon. Besluit is de heer Edouard Jean Pierre Elias, te 's-Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke af stammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. (St.-Gt.) De Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmond woonden gister-avond een groot gedeelte bij van de voorstelling, door de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel in hen schouwburg te 's-Gravenhage gegeven. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 26 Maart niet plaats hebben. De Minister van Buitenlandsche Zaken maakt in de St.Gt. bekend, dat, blijkens bij hem ingekomen kennisgevingen, door de bevelhebbers der Britsche, Duitscbe' Fransche, Italiaansche, Oostenrijksch-H°" gaarsche en Russische scheepsmachten lD de wateren van Creta, besloten is op ëe meld eiland de blokkade toe te passen va" 21 dezer af, des morgens om 8 uur. De blokkade zal algemeen zijn voor a'e schepen, varende onder de Grieksche vla?' Aan de schepen der zes mogendheden der neutrale Staten blijft de toegang tot<*e door de mogendheden bezette havens ope"' gesteld, en zullen zij er goederen kunne" lossen, mits die niet bestemd zijn voor Grieksche troepen, noch voor het binnenla" van het eiland. Die schepen zullen kunne" worden gevisiteerd door de oorlogschePeI1 der internationale vloot. De Minister van Waterstaat, Handel e" Nijverheid brengt ter kennis van bela"£' hebbenden, dat in de maand Juli dezes jaa"S het bij de artt. 49 en 50 van het koninklijk besluit van 10 October 1896 SM. 163j be' doeld examen zal worden afgenomen va" hen die voor de betrekking van adspira"1' ingenieur voor het stoomwezen in aanme"" kmg wenschen te komen, aan welke be* trekking eene jaarwedde verbonden >s' waarvan het minimum en maximum reS' pectievelijk f1200 en f1600 bedraagt. Zij die aan het examen wenschen "ee' te nemen, moeten zich daartoe vóór 1 J"'1 e. k. bij gezegelde adres bij genoemde" minister aanmeld, met opgave van na»1" en woonplaats en onder overlegging hunne" geboorteakte. Om naar aanleiding van den uitslag va° het examen ter benoeming te kunnen vvo"' den voorgedragen, moeten de candidate" zich onderwerpen aan een onderzoek naa" hunnen lichaamsbouw en hunne gezondbs'^ door een oi meer door den Minister aan te wijzen geneeskundige. Wederom is aan de Tweede Kamer ee" medelid door den dood ontvallen. De he"1" mr. A. P. de Lange is aan de gevolgen va" zijne ziekte en van de ondergane operate gisteren-avond bezweken. Hij had zitti"£ voor het hoofdkiesdistrict Alkmaar, waar hlJ gekozen werd na het optredén van mr. Va" der Kaay, als minister van justitie. In zij"e omgeving er. daarbuiten gaf hij blijk va" gruote vrijzinnigheid en hij munte uit do"r zijn kennis van landbouwzaken. In het Pal" iement had hij nog weinig gelegenheid ge' vonden zich te onderscheiden. (Tel.) Sumatra. Bij het bericht van haren correspondent te Batavia omtrent den inval der Battaks gisteren nog door ons vermeld, teekent N. R. Ct. het volgende aan Hoewel het in 1887 voorgekomen is dn' kwaadwilligen uit de onafhankelijke Batak' lanüen in Midden-Sumatra, door Atjeh"rS opgestookt, een inval deden in Troemon te" westkust van dit groote eiland, zoo ka" toch niet verondersteld worden, dat de in ons telegram bedoelde rustverstoring"" met onzen strijd op Atjeh in eenig verban" staan. Het groote Toba-meer, waarom rnenschen etende, doch overigens kinderlijk0 en gastvrije Bataks wonen, ligt toch een'g" weken reizens van Kota Radja verwijder"' Hun priesterkoning Singa Mahar^dja tra" reeds in 1878 vijandig tegen ons op. Hij is bekleed met een vrijwel nomin"9 gezag over de Margas ot districten en "e bijna volslagen zelfstandige Batakscbe ka"1' pong, en wordt ten Zuiden van het me"1 verondersteld van een stadhouder der vro"' gere Merangkabauwsche sultans, en Noorden van het meer geacht van "e" grootsten sultan van Atjeh af te stamm""' Nadat zijn zetel, Bakhara, gelegen aan Zuidzijde van het meer door ons verove'" en verbrand was en daar het terrein on"e" ons bestuur was gesteld, vluchtte hij. in 1883 den strijd met even slecht result9", weder te komen hervatten. Zes jaren iaiel moest hij nogmaals verdreven worden v9'1 de kale hoogvlakte, waarop onze posten aa" en ten Zuiden van het meer gelegen zij"' Nu is het een pseudo-Maharadje, dl0 langs het bergpad van het Toba-meer "a"^_ Asahan in de oostelijke vlakten van Mid"e" Sumatra is afgedaald. Op die oostkust wone" Bataks en Maleiers in dezelfde kamp doch onder afzonderlijke hoofden. Daar vi""

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2