Kissamos liggende oorlogschopen Stephanie, Tiger, Blitz Sebenico met schrapnels en granaten antwoordden en eenige door de opstandelingen beze te huizen verwoestten, waarna de christenen terugtrokken. Zaterdag zouden de blokhuizen voor de versterking van Kissamos van proviand wor den voorzien. Het Oostenrijksch oorlogschip Kronprinzessie Stephanie heeft te dien be hoeve 170 man aan land gezet, een Engel- sch oorlogschip 300. Het voor 20 dagen noodige proviand is door Maria Iherésia naar Kissamos gebracht. De Cretenzer vluchtelingen te Athene en Piraeus hebben een adres gericht aan de gezanten der verschillende mogendheden. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de Cretenzerkwe tie, verklaren zij dat de eenige mogelijke oplossing zal zijn een annexatie door Griekenland. De onderteekenaars drukken de hoop uit, dat het Christelijk Europa, bewogen door hun lijden, hun martelingen, hun eeuwen- langen strijd de vereeniging met het moederland zal ondersteunen. Het adres draagt duizenden handteeke- ningen. De opgewondenheid te Athene maakt ook van de zijde van Griekenland eene vrede lievende oplossing der bestaande kwestiën bijna onmogelijk. Wanneer op dit oogenblik tot een blokkade van Griekenland werd overgegaan, zouden de vijandelijkheden onmiddellijk beginnen. Uit Athene wordt intusschen verzekerd, dat de strengste bevelen zijn uitgevaardigd om een conflict tusschen de geregelde troe pen en de Turksche troepen te voor komen. De minister van oorlog is in voort durende telegrafische gemeenschap met den kroonprins en de bevelhebbers in Thessalie. Volgens een telegram uit Athene zijn de vrijscharen, die Turkije zijn binnengedron gen, opstandelingen uit Macedonië zij heb ben een hevig gevecht gehad met de Turk sche posten van Phoenikia, JPerlientza en Zafosbibassi, welke posten door de Turken moesten worden verlaten en daarna ver brand zijn. Te Weenen zijn geruchten ia omloop, overigens weinig betrouwbaar; dat het minis- terie-Delyannis ontslag zou nemen. Volgens otficieele berichten van Turksche zijde zoudeh de Grieksche benden, sterk 1500 man, die de grens hebben overschreden, met groote verliezen zijn teruggeworpen. In een telegram uit Larissa wordt ge meld, dat de opstandelingen Baltino hebben bezet en 800 Turksche soldaten in de kazerne belegeren. De opstandelingen hebben negen Turksche soldaten als gevangenen naar Kalambaka gezonden. Particuliere berichten uit Kalabaka zeggen, dat een bende opstandelingen een hevig geweervuur heeft gehoord tusschen de Grieksche en Turksche voorposten. De oflicieele berichten maken alleen mel ding van een inval van drie benden, sterk 2000 man. De opstandelingen zijn Woensdag Macedo nië binnengerukt, men weet niet, van welke plaats zij zijn uitgegaan. Uit Elassona wordt bericht, dat Edhem pacha, de bevelhebber der Turksche troepen, bevel heeft gekregen over de Grieksche grenzen te trekken, wanneer onder de invallende troepen Grieksche soldaten aan wezig mochten zijn. Volgens draadbericht uit Athene is het gebleken, dat de garnizoens der Grieksche stations gedwongen werden om het vuren te beantwoorden van de Turken, die op het oogenblik dat de opstandelingen de grens overschreden gelijkelijk de opstandelingen aanvielen. Het schijnt, dat men in Turkije besloten heeft den binnen korter of langer tijd toch onvermijdelijken strijd met de Grieken maar aan te binden. Volgens een telegram uit Elasson heeft Edhem-pasja uit Constantinopel bevel ge kregen met zjjn leger de Grieksche grens t»ver te trekken als het ontwijfelbaar vast staat dat bij de Grieksche benden, die een inval hebben gedaan op het gebied van Turkije, militairen van de Grieksche gere gelde troepen zijn. De Turksche troepen trekken gestadig op tegen de ongeregelde Grieksche benden, die zich weldra tusschen drie vuren zullen bevinden. De limes bevat in haar tweede editie een telegram uit Elasson. dd. 9 April 10 uur 's avonds, naar luid waarvan de Turksche krijgsraad op dat oogenblik vergaderde en het waarschijnlijk was, dat de Turksche troepen aanvallenderwijs te werk zouden gaan. Toen de Sultan bericht kreeg van den inval der Grieksche vrijbuiters, wilde hij Edhem pacha onmiddelijk bevel geven, Thessalië binnen te rukken. Slechts met de grootste moeite heeft men het verzenden van dit bevel voorkomen. De sultan heeft daarna den ministerraad bevel gegeven een ultimatum aan Griekenland op te stellen, Dit ultimatumwaarin alle schuld van hetgeen gebeuren kan, op Griekenland wordt geworpen, zal ter kennis van de mogendheden worden gebracht. Zoo althans zegt een telegram uit Constantinopel aan de Indépendanee beige. De Sultan heeft aan den Duitschen gene raal GrenbkofF-pacha bevel gegeven, zoo spoedig mogelijk naar Elassona te vertrek ken, terwijl admiraal von Hoïe zich onmid dellijk naar Saloniki moest begeven. Beide legeraanvoerders zijn gisteren per extra-trein naar de plaatsen hunner be stemming vertrokken. In de vergadering der Kamer van afge vaardigden in Frankrijk interpelleerde Zaterdag de heer Hugues de regeering over de Panamakwestie hij vroeg volledige op heldering en viel Rouvier aan, die protes teerde. Een zeer levendig debat werd ge voerd. De oud-minister Rouvier stond er op zich te rechtvaardigende minister-presi dent Méline zeide, dat de Kamer zich niet in de plaats kon stellen van de rechterlijke macht. Van te voren had de minister van justitie, Darlan, reeds verzekerd, dat de rechter commissaris op dit oogenblik niet voorzag nieuwe aanvragen tot vervolging te moeten indienen. Dat de strijd vrij ernstig is ge weest tusschen de voorstanders der benoe ming eener enquête commissie en de re- geeringspartij blijkt uit de aanneming met 262 tegen 244 stemmen van de eenvou dige orde van den dag, welke door de re geering aanvaard was. Met 300 tegen 256 stemmen besloot daarop de Kamer hare zitting te verdagen tot 18 Mei. De minister-president in Eugeland lord Salisbury laat ten stelligste tegenspreken, dat volgens geruchten dezer dagen door de Cape-Argus verspreid, Portugal het eiland Inyack, aan den ingang van de Delagoa-baai aan Engeland heeft afgestaan en de gezag voerder van het Engelsch eskader te Kaap stad bevel heeft gekregen het eiland in bezit te nemen. Die vlootvoogd, schout-bij-nacht Rawson, heeft aan den correspondent der Daily Mail te Kaapstad verteld, dat het evolutie-eskader inderdaad de volgende week uitzeilt, maar met verzegelde orders. De correspondent voegt er bij, dat wezenlijk een maritieme demonstratie in de Delegoabaai in de bedoe ling schijnt te liggen. Zij zou dan gericht zijn tegen de zoogenaamde nieuwe kuiperijen van Duitschland, dat landconcessies aan de baai en de aandeelen in de Delegoabaai- lijn in handen zou zien te krijgen. De reis van dr. Leyds naar Europa zou daarmede in geheimzinnig verband staan. Intusschen zou Engeland het plan hebben laten varen om tegelijk met de maritieme een militaire demonstratie aan de Transvaalsche grenzen te houden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 April 1897. Wij herinneren onze lezers-stemgerechtig den, dat tot 15 April aanst. gelegenheid bestaat bij het gemeentebestuur verbete- tering van de kiezerslijsten aan te vragen. De termijn waarop die Ijjsten door het gemeentebestuur voor goed worden vast gesteld, nader dus spoedig. Voor hen die zich er niet van overtuigd hebben of hunne namen op de kiezerslijsten geplaatst zijn, zal het dus geraden zijn, dit zoo spoedig mogelijk te doen. Adspirant-kiezers die niet of niet behoor lijk op de kiezerslijsten voorkomen, behooren er dus onmiddellijk werk van te maken, dat hunne schriftelijke klacht vóór 15 April het gemeentebestuur bereikt. Te dezer stede heeft zich volgens ge ruchten een geval van verkeerde gasaan- sluiting voorgedaan. De zaak is in ernstig onderzoek, maar van de loopende geruchten is tot heden niets met zekerheid gebleken. Dit is de reden waarom wij ons tot heden van eenige mededeeling omtrent deze zaak hebben onthouden, en ons vooralsnog tot deze korte vermelding moeten bepalen. Het bericht omtrent het werk der zie kenverpleging van de Vereeniging van de H. Maagd Maria, in ohs nummer van Zon- dag opgenomen, behoeft eenige verbetering De Vereeniging heeft als een afzonderlijk liefdewerk eene afdeebng voor ziekenver pleging opgericht, waarvan reeds eenige dames-leden deel uitmaken. Een der dames leden staat aan het hoofd van deze atdeeling. Een der matrozen van de Zondag-avond alhier binnengekemen Noordsche bark Su- marlide, heeft op zeeeenklapvandenophet schip geplaatsten pompmolen gekregen, waardoor hij aan het hoofd is verwond. Bij aankomst van het schip te dezer stede is de man onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. De Noordsche bark Sumarlide, aanvan kelijk voor Rotterdam bestemd, wordt, na dat een gedeelte der lading zeilend aan de heeren H. J. Plant Co alhier is verkocht, hier geheel aan de boeien gelost. Voorzeker bewijst dit alweer, dat waar de wil is, er ook een weg is te vinden. Moge het zoover komen, dat al wat voor Schiedam bestemd is, ook direct hier wordt gelost Voor het examen als onderwijzeres zijn te Maastricht geslaagd de volgende leerlingen van de kweekschool dereerw. Zusters Domini canessen te Reuver de jonge dames C. M. Kuil en J. J. M, Trouwborst, van Schiedam, G. Graat en P. A. Verhoeven, van Reuver, H. M. A. Tutilaer, van Venlo, C. Marjot, van Amsterdam en A. M. T. Mes, van Wychen. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 127 schepen, waarvan 9 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 127. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 105 schepen, waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 102. Tot op heden is het aantal binnenge komen schepen 74, metende 86.515 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. Tengevolge van den rouw, aangenomen wegens het overljjden van den leeraar Schols, vierde eerst Zaterdag het Delftsch studenten corps de Dies Dtatalis. Bij aanplakbiljetten was bekend gemaakt de komst van het Oostersche concert. Om 12^ uur zag men op de Markt dan ook verschillende groepen te zamen komen. Men zag daar de beheer- scher van het hemelsche rijk zeer vriendelijk aan Bismarck de hand drukken. Verschil lende vorstelijke personen waren allen vriendschappelijk bij elkaar. Eindelijk ver scheen de eerewacht te paard met vaandel en de senaat van het corps, waarna men in optocht met muziek vooraf door eenige straten naar Voorburg trok. Een massa volk was op de been alles ging in de beste orde. De militair H. D., op wien vermoedens rusten van diefstal met geweldpleging op den Haagschen zadelmaker te Delft, is na een paar dagen uit het voorarrest te zijn ontsla op last van den auditeur-militair weöer arrest geplaatst. Niettegenstaande de^v"^ vermoedens, die op hem rusten, blij' ontkennen. - BINNENLAND. Het D. v. Z-H. meldt, dat H- Koningin-Regentes aan den Paul Du den bekenden beeldhouwer, lid van h"' stituut en directeur van de Ecole des be° arts te Parijs, het grootkruis der Ofde Oranje-Nassau verleend heett als bevvijs hooge hooge voldoening over de wel^'1'6'^ heid aan jeugdige Nederlanders betoon^ gedurende eenige jaren den cursus aar' school in de rue Bonaparte hebben gev'0^ Blijkens de statistieke opgaven der s*;el',0 in de groote steden in Nederland was in 1896 zeer gering; te Groningen per 1000 inwoners, te Leeuwarden 's Gravenhage 17.3 en te Haarlem 1 Ook de steden Amsterdam met een s'eI van 19.6°/00, Arnhem 20.03, Rotterdam 2 Dordrecht 20.4 en Utrecht 20.7, verW0"6 gunstige cijfers. Minder gunstig daarentegen was stand te Leiden, waar de sterfte Maastricht waar zij 23.7 en 's Hertogenb°s waar zij 26.7<yo0 bedroeg. Huwelijk der Koningin 1 In een bij Gebr. Belinfante te 's-GravelJ hage verschenen brochure behandelt G. Witewaall, rechter in de rechtbank Arnhem, opnieuw de burgerrechte1''" verhouding van H. M. de Koningin tot aanstaanden gemaal. Zijn inziens moe' speciale wet Hare Majesteit als hoofd echtvereeniging worden aangewezen moeten aan Haar alle rechten worden ven, welke anders den man toekomen- Haar gemaal zou door het huwelijk Ne^® lander wordende kinderen zouden geslachtsnaam der Koningin dragen en hu"1^ opvoeding zou in de eerste plaats aan worden toevertrouwd. Aan den gemaal konde het bestuur en beschikking over zijn eigen vermogen den gelaten. Men schrijft ons uit Den Haag Uw stadgenoot, de weleerw. pater D- Perquin, O. P., trad gister-middag op 'n vergadering der afd. 's-Gravenhage van IV. R. K. V. Spr. ving aan met er voldoening over te kennen te geven, te treden in dit gebouw, waaraan hem zooveel dierbare herinneringen verb"" den zijn, in het Bondsgebouw (voorheen e® R. K. Kerk, gelijk men weet), gelegen korten afstand van zijn ouderhuis, had gediend aan het altaar en ook zijn ËerS', H. Mis opgedragen. Onderwerp van ®Pr' rede was, de invloed der Kerk op het schappelijk leven, in 't bijzonder met b® trekking tot de persoonlijke vrijheid j de hand der geschiedenis toonde spr- dat de ware vrijheid de wettige dochtef der Kerk, en voorts bracht hij ook in nÊ' innering, hoe slecht de Revolutie W* beloften van vrijheid, gelijkheid en broed®, schap is nagekomen. Slechts aan de is de zegepraal. De begaafde redenaar werd davef®1^ toegejuicht en door den eerw. advi®e" hartelijk bedankt voor zijn schoone lofie op onze Moeder de H. Kerk. In den aanvang der vergadering werdeI1 tot leden van den Centralen Raad gek02®'* de heeren Groene wegen en Lazerom e ruim 70 nieuwe leden geïnstalleerd. Ontelbaar was het aantal wielrijders, zich gisteren bewoog langs de bloemve'd^ tusschen Leiden en Haarlem. De hvaciflte11 velden boden een zeldzaam schoonen aanb'"^ Ook de spoortreinen en stoomtram vef voerden een groot aantal nieuwsgiel''&e naar Hollands bloementuin. Door den burgeemester van Haarled het volgende schrijven gericht aan de 'e van den Raad Naar aanleiding van het door uw colle°

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2