Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. a 4F De Daily News verneemt uit Constanti- nopel, dat de Grieken bij hoopen uit de Turksche hoofdstad vertrekken wegens het uitwijzingsbevel van de Porte. Het is nog niet bekend wie de achterblijvers zal be schermen. Frankrijk heeft geweigerd. De Times verneemt uit Constantinopel, dat groote massa's troepen uit Azië over Radosto naar Thessalië worden gezonden. Edhem Pasja heeft 40 000 man versterking gevraagd. De reserve van Saloniki is in aller haast naar de grenzen verzonden. Turkije zal overgaan tot de mobilisatie van 40 nieuwe bataillons. Uit Larissa is te Athene een dringend verzoek om versterkingen gekomen Het Atheensche garnizoen, sterk 2500 man, is zoo spoedig mogelijk naar Volo gezonden. De paleiswacht, sterk 250 man, zal waarschijn lijk spoedig volgen. Te Constantinopel is een iradé uitge vaardigd, waarbij de Sultan de vloot be veelt een zeeslag te vermijden en onder bescherming der forten te blijven. Twee Grieksche koopvaardijschepen zijn in de Dardanellen vastgehouden. Men vreest voor ernstige onlusten te Constantinopel. De Neue Freie Pressé verneemt, dat Izzet bey in ongenade zou zijn gevallen en aan bijzonder toezicht zou zijn onderworpen, daar hij beschuldigd wordt een millioen francs van Griekenland te hebben ontvangen voor het mogelijk maken der annexatie van Creta. Over dezen totnutoe machtigen gunsteling wordt uit Constantinopel van bijzondere zijde het volgende bericht Izzet was tegen den oorlog, en naar men beweert, is hij het geweest, die naar de insinuaties dienaangaande van Deliannis vóór onmiddelijke onderhandelingen tusschen Tur kije en Griekenland was, nadat een uit Athene gezonden «particulier" hierop had aangedrongen. Izzet wordt door zijn tegen standers beschuldigd uit handen van den Italiaan Caporal, ambtenaar van het Crédit Lyonnais, een millioen francs te hebben geëischt en ontvangen. Hiervoor zou hij bij den Sultan op het afstaan van Creta aan Griekenland trachten te werken. Kort ge leden zou hij nog drie telegrammen van Edhem-pasja aan den Sultan hebben onder schept, telegrammen waarin gezegd werd, dat het oogenblik voor het verklaren van den oorlog was aangebroken. Izzet liet den Sultan in de meening dat de oorlog onvoor- deelig voor Turkije zou zijn. Toen Edhem-pasja zonder antwoord bleef, seinde hij aan den minister van oorlog, die na veel moeite gehoor bij den Sultan kreeg. Thans wordt Izzet in zijn woning door militairen bewaakt om later voor een krijgsraad terecht te staan, waarvan Ghasi Osman pasja, de bekende overwinnaar van Pievna, de voorzitter zal zijn. Engeland moet te Weetien hebben doen weten, dat het er niet aan denkt, geen deel meer aan de Europeesche blokkade van Creta te nemen. Volgens de Post zou een Fransch syn dicaat te Constantinopel onderhandelen over een nieuwe leening, die voornamelijk gega randeerd zou worden uit de bakengelden. De Balkan-staten schijnen als loon voor hunne onzijdigheid van de Porte concessies af te dwingen, die deze niet zoo grif wil toestaan. Bulgarije acht het toestaan van drie berats (voor Bulgaarsche bisschoppen) in Macedonië onvoldoende en dringt op meer berats aan. Servië heeft te Constantinopel nieuwe pogingen aangewend om de zaak van den metropolitaan te Uskub geregeld te krijgen en wordt hierin door den gevolmachtigden minister van Montenegro gesteund. Op den koning van Italië is gisteren een aanslag gepleegd. Terwijl de Koning zich naar de koninklijke Derby-wedrennen begaf, is er een aanslag op hem gepleegd, die echter verijdeld is. De pleger van den aanslag op den Koning is een vroegere smidsknecht, Accianto ge naamd. Hij heeft gepoogd den Koning met een dolk te steken, In uiterste opgewonden toestand heeft hij verklaard geen mede plichtigen te hebben. Volgens een nader telegram is de Koning na den aanslag in de stad terugkeerende het voorwerp van een hartelijk huldebetoor geweest. Tal van vlaggen waren uitgestoken Tweemaal verscheen de Koning met dt Koningin op het balcon van het paleis on de juichende menigte dank te zeggen. Te gen, den avond werd een groote betooging teru a van Z.-M. verwacht. Van alle kanter h ord, ien het volkslied. 'cii jienden van een Engelsch eskader naar de Delagoahaai heeft niet alleen in Engeland, maar ook ver daar buiten be vreemding gewekt Reuters agentschap te Londen vernam van de admiraliteit omtrent de redenen vat het zenden van een eskader naar de Dela- goa-baai het volgende. De admiraliteit wist niet anders of Rawsons schepen vervulden enkel en alleen de gewone taak van station- neerende schepen. Aan Rawsons beleid heeft de admiraliteit overgelaten te bepalen, waarheen het eskader zich later richten zou. Volgens nader bericht uit Lorenzo Mar- quez, is het Engelsch eskader uit zes sche pen bestaande de rivier opgestoomd. Twee andere schepen bleven buiten op de reede. Een Fransch oorlogsschip is zooeven aan gekomen. Schiedam, 23 April 1897. Een persoon, zich noemende J. Kuipers en opgevende te wonen aan de Stadhouders kade te Amsterdam, 35 a 40 jaren, lengte middelmatig, knevel, neus groot, gekleed in een wielrijderscostuum, bestaande uit een bruine broek en een donker manteltje, heeft op 17 Maart jl. den heer M. W. van der Schalk, penningmeester van de wielrijders vereemging Swift te dezer stad, onder het voorgeven dat hij te Overschie een kind had aangereden en daarvoor al zijn geld had moeten afgeven, terwijl zijn rijwiel er door gebroken was, bewogen hem 13 te verstrekken voor reisgeld naar Amsterdam onder belofte dat hij dat bedrag den vol genden dag zou teruggeven per postwissel, waaiaan niet is voldaan. Vermoedelijk is deze persoon dezelfde, die verdacht wordt op gelijke wijze zich te Helder aan oplich ting te hebben schuldig gemaakt, waarbij hij gebruik zal hebben gemaakt van een visitekaartje van den heer Van der Schalk, dat hem door dezen, voor zijn adres gegeven was. De commissaris van politie te dezer stede verzoekt opsporing en bericht. Omstreeks 8 uur gisteren-avond brak te Rotterdam een geweldige brand uit in de stallen van de firma Cohen aan den Goud- schen Weg. De brand woedde met groote hevigheid op de hooizolders boven de stallen, alwaar een aanzienlijke voorraad hooi en stroo ge borgen was, die gretig voedsel aan het vuur gaf en de plaats van den brand vuurrood tegen het luchtruim afteekende. De stallen, aan drie zijden door huizen omringd, werden van alle zijden door de pijpleiders der brandweer bestookt, die moedig de omliggende daken beklommen. Negen brandspuiten en twee stoomspuiten waren in werking en hadden den brand omstreeks half tien onder de knie. De zol ders waren nagenoeg uitgebrand. De paarden waren allen in tijds gered. De schade wordt grootendeels door assurantie gedekt. De lust tot bouwgrond koopen schijnt te Charlois steeds grooter te worden, Er is nu reeds bouwgrond verkocht voor ruim f 8 per M2. Een prijs, waaraan men voorheen niet Surfde denken. Uit Barendrecht wordt gemeld De werkzaamheden voor den onderbouw der stoomtram Rotterdam Numansdorp be ginnen bij den dag meer tot voltooing te te naderen. Een groot deel der metselwer ken voor de bruggen is reeds in orde. De heiwerken over deze zijde van de brug zijn geheel klaar, men zal deze week een aan vang nemen met het heien aan den West- dijk. Hoeveel er ook nog moet gebeuren voor we de stoomfluit van de tram nl., van het spoor hooren we die al lang langs onze gemeente zullen hooren gillen, bestaat er toch volgens hen, die er mee bekend kunnen zijn, alie kans, dat op 1 November a. s. de lijn in orde zal zijn. Men denkt dat de »Thor", die nu van Oud-Beierland naar Dordrecht vaart, met opening van de lijn niet meer van Oud Bei erland, maar van de brug zal varen. Door Burg. en Weth. van Vlaardingen zal op Zaterdag 1 Mei aanst. worden uitbe steed het onderhoud van de brug in de Oosthavenkade over de te maken verbinding van de nieuwe met de oude haven. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Vlaardingen is besloten een diaconiehuis te stichten bestemd voor de verpleging van oude mannen en vrouwen, die daarin ten getale van 30 zouden kunnen worden op genomen. De plannen voor het nieuwe ge bouw zijn reeds ontworpen. Uit Lissabon is te Vlaardingen bericht ontvangen, dat de matroos van het drie mastschip Vrede, A. van Rossen, bij het laden een slag kreeg met den zwengel van de lier, waardoor hij zoodanig werd ge kwetst, dat hij naar het hospitaal moest vervoerd worden. Eer men daar evenwel was aangekomen, was hij overleden. Zijn lijk is Zaterdag te Lissabon ter aarde besteld. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Turkije en Griekeuland herinnert de Neder- landsche regeering alle Nederlanders, en in het bijzonder hen die in de Levant gevestigd zijn, dat zij zich behooren te onthouden van elke handeling die geacht zoude kunnen worden in strijd te zijn met strenge onzij digheid van Nederland tegenover de oorlog voerende mogendheden. liet is hun aanbevolen werkelijke blokkades en andere, overeenkomstig het volkenrecht gebruikelijke, maatregelen der oorlogvoe rende mogendheden te eerbiedigen. De regeering waarschuwt hen dat zij slechts dan op hare bescnermmg of tusschen- komst te hunnen behoeve kunnen rekenen, wanneer zij zich zorgvuldig onthouden van elke schending der rieutrahteitsplichten, terwijl zij zich, bij miskenning dier plichten, blootstellen aan schade, moeilijkheden en vervolgingen voor den Nederlandschen of vreemden rechter. (tSt.ct.) Het bestuur der Vereeniging van Katho lieke Leden der Tweede Kamer heeft, den Pius-Almanak volgend, de circulaire betref fende de te Utrecht te houden vergadering verzonden. Indien bij die verzending het een of ander verzuim mocht zijn gepleegd, verzoekt het, zoo spoedig mogelijk daarvan kennisgeving aan den secretaris, baron Michiels van Ver- duynen, Lange Vijverberg 15's Gravenhage. De hierboven bedoelde vergadering van Katholieke Kamerleden en gedelegeerden der katholieke kiesvereenigingen zal worden gehouden 5 Mei, des namiddags te twaalf uren, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht. Do verkiezing te Alkmaar. Naar aanleiding van de verkiezing te Alkmaar schrijft het Centrum De verkiezing voor de Tweede Kamer te Alkmaar (vacature-D e Lange) is niet van belang ontbloot. Zij is eene ernstige waarschuwing voor de Regeering en een gevoelige nederlaag bovendien. De minister van justitie, mr. W. v a n der Kaay, moest in het district, dat hem vroeger afvaardigde, het onderspit delven tegenover een man van geavanceerd liberale beginselen, mr. Fokker. Het gebeurt ten ontzent niet dikwerf, dat een minister zich candidaat stelt en de heer (fli Van der Kaay heeft geen rede" voldoening over zijn afwijken van den wonen regel. -„g Van beteekenis vooral is de *erk*> echter hierom, omdat daaruit blijkt; liberale partij bij den aanstaanden sten' strijd r.iet homogeen zal zijn. Het waren louter liberalen, die hier te-^| elkander in het krijt traden, en het vei tusschen de beide candidaten stak n'e j9 hunne persoonlijke hoedanigheden, maar de richting, welke zij voorstaan. blls üp samenwerking bij de Juni-str"11^,) bestaat geen uitzicht, schreef dezer daf*^ een liberaal blad naar aanleiding va° Alkmaarsche campagne. jje Wij zouden er willen bijvoegen, campagne niet zeer bemoedigend is v.°°r,e,e ministerie, hoezeer men ook tracht ih uagen zijne verdiensten naar wijd en te verkondigen In de omgeving van Toekoe 0em3r Aan een particulier schrijven van een onderolficier, dienstdoend officier op AlJ ontleend het Nieuws het volgende »Wij zijn hier tegenwoordig weer df aan het kloppen in Lepong. Het is ovn I koe Oemar te doen, maar hij is ons tes af, doch op zijn ziel krijgt hij toch, *'a hij Jaat zijn mennekes met 20 en 30 ta in onze handen en als dat het geval is> zit er niet veel leven meer in die kere'Ue Van hier uit onderzoeken wij de verse lende grotten, die soms honderden r°et ,t onder het gebergte doorloopen. Dat is een kolfje naar mijn hand; ik ben reeds in vele grotten geweest, alleen, een man bij mij, voorzien van een lichO" kei. 'tls eemg mooi in die holen; die den van druipsteen, glinsterend van salpe' waarin het licht zich duizend malen kaatst en dan loopen in deze grotten tal heldere beken, waarin weer groote r°^( blokken liggen, zoohat men van blok blok moet klimmen om later weer op buik kruipende door een nauwe opeiiu'o dringen. Eens was zoo'n grot bezet doorAtjeb®1^ maar de lummels begonnen veel te gaU te schieten daardoor kregen wij maai doode en twee gewonden. Hadden 2lJ wacht totdat wij in de grotten waren d0"^ gedrongen, dan, dan hadden zij ons h001'^ in de pan kunnen hakken maar de sob' zit er bij die luitjes in ze worden al z0IlU achtig als ze een helm van ons zien» e(\. is dan ook verbazend zoo slecht als die k0r tegenwoordig schieten." Dr. Leijds, staatssecretaris van Transv'a^ heeft het voornemen tot Augustus te 's^'^ venhage te verblijven en zich gedt""e"^ dien tijd naar eenige Europeesche stede" Het bericht dat mr. W. K. F. P- van Byiandt, buitengewoon gezant en Se<l machtigd minister in dispouibihteit, ih a& merking zou komen voor diplomatiek tegenwoodiger van de Z.-A. Repubh0k welk bericht door het Haagsche onder jvoorbehoud werd meegedeeld blijkt ons onjuist te zijn. Wij hebben lichtingen te bevoegder plaatse ingevvon'1 en daarbij is ons gebleken, dat een del^js lijk aanbod aan graaf van Byiandt n'0t gedaan. Vd"*' Men schrijft uit 's-Gravenhage c De R. K. Zangvereenigir.g Artiet Chctf^ die gister-avond haar eerste concer' f>* werd daarbij vereerd met de tegenvf0,()S digheid van den Apostolischen Intern"11'' Mgr. Tarnassi, en vele eerw. heeren g00S lijken der stad. De vereeniging voert op haar conc0f ook Palestrijnsche muziek uit, waarm0^e veel succes had. De opbrengst van het concert w»s bestemd voor de St. Viricentiusscholen- b t' Te Haarlem worden pogingen in het Djsteld tot oprichting van een k'11 ziekenhuis. Men zou dit willen open0" eere van de troonsbestijging van H- Koningin in het volgende jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2