de la Boulaye, gravin de Savigny, Eduard Blount, president van den bazaar, hertogin de la Torre, mevrouw Maceo met zoon en dochter, Lefebvre, Odelin, vicaris-generaal van den aartsbisschop van Parijs. Er waren vele geestelijken en geestelijke zusters in de zaal, waar dit katholiek liefdadigheidsfeest werd gehouden. De pauseiijke nuntius, mgr. Clari, had even voor het uitbreken van den brand de bazaar verlaten. Ook de dochter van den president der republiek, Lucie Faure, had kort voor het uitbreken van den brand de bazaar verlaten. Een der redacteurs van het katholiek blad La Croixwelks bureelen vlak naast de bazar zijn gelegen, de eerw. pater Bailly, heeft niet minder dan dertig personen ge red door tegen een achtermuur te gaan staan of andere personen te doen staan, w&arna de geredde personen alsdan als over een levende ladder heenklommen. Het dienst personeel van het aangrenzende Hotel du Palais heeft 150 personen, waaronder som mige zwaar gewonden, door een venster aan de achterzijde van het hotel naar binnen gehaald. Terwijl de ijzeren tralies van dit venster met geweld uitgebroken werden, verbrandden drie menschen levend onder de oogen van de redders. ovens moeten reeds dezen winter in wer- king worden gebracht, terwijl het voldoende wordt geacht om voor de beide andere dit jaar de kluizen te bouwen, terwijl de ver bouw daarvan het volgend jaar kan plaats hebben. De werken dit jaar te verrichten, worden geraamd op f 20.000.die gevonden kun nen worden uit het reserve-kapitaal der gasfabriek dan uit. December jl. f29.195.91 bedroeg. Met het oog op den treurigen toestand waarin zich de sloot bevindt, liggende langs het erf van G. H. Rademaker aan de Dwars straat en den in erfpacht uitgegeven ge meentegrond stellen B. en W. aan den Raad voor, die gemeentesloot te dempen en te rioleeren, wanneer de rioleering der Dwarsstraat dit jaar zal zijn tot stand ge bracht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 6 Mei 1897. De kiezerslijst dezer gemeente bevat, na de wijzigingen door het gemeente-bestuur daarin aangebracht, de namen van 3260 kiezers voor de Tweede Kamer. 3243 si Provinciale Staten. 2136 den Gemeenteraad. Het preadvies van B. en W. aan den gemeenteraad op het adres van J. Plooy Sr., om ondersteuning uit de fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis, luidt, om op dit voorstel afwijzend te beschikken. B. en W. doen dit voorstel vergezeld gaan van het volgende afschrift: Administrateuren over het fonds herkom stig van het vroeger bestaan hebbende Oude Mannenhuis retourneeren hierbij het door Uwe aid. A No. 463 dato 15 April 1897 ten fine van advies in onze handen gestelde adres van Johannes Plooy Sr., aan den Raad der Gemeente Schiedam, dato Schiedam 5 April 1887. Wij dragen ons geheel aan ons schrijven aan U dato 14 November 1893 in antwoord op het ten fine van onderzoek in onze handen gestelde adres van den heer Willem Hosse laar, te Schiedam, zoomede aan ons schrijven van 16 Juni 1886, in antwoord op het ten fine van advies in onze handen gestelde adres van den heer Jan Noordhoek Az. Wij verwijzen U naar het besluit van den Raad der gemeente Schiedam van 22 Juni 1857, krachtens welk besluit wij verplicht zijn, om zoolang geen der bloedverwanten van den sticnter van het voormalige Oude Mannenhuis aanspraak komt maken op de verpieging in het St. Jacobs Gasthuis alhier door middel van de renten, die renten bij het kapitaal te voegen, zoodat wij niet be voegd zijn tot een uitkeering in geld, en dus verplicht zijn om alle adressen onverschillig van wie, tot het bekomen van uitkeering in geld te wijzen van de hand. Het preadvies van B. en W. op het adres van J. J. G. Nolet om verlenging van erf pacht luidt, om een perceel grond aan de Hoofdstraat aan adressant bij continutie in erfpacht te verleenen voor den tijd van 20 jaren. In zake het adres van A. W. Schippers te VJaardingen om continitatie van een perceel grond aan de Hoofdstraat luidt het preadvies van B. en W., bedoelde conti nuatie voor den tijd van 20 jaren te ver leenen. In beide gevallen beroepen B. en W. zich op het Raadsbesluit omtrent den heer S. van Velzen te Alfen a/d Rijn. Bij den gemeenteraad is ingekomen een voorstel van Burg. en Weth. in overleg met de commissie voor de gasfabriek, tot het doen bouwen van 4 generator-ovens (systeem Klönne), in die fabriek twee dier Vanwege de antirevolutionaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" werd gis teren-avond in «Musis Sacrum" alhier eene openbare vergadering gehouden. In deze vergadering, belegd met 't oog op de nadere verkiezingen, trad als spreker op de heer H. de Wilde, redacteur van de Hollander te 's-Gravenhage. Het onderwerp van sprekers rede was eene uiteenzetting van de beginselen der ver schillende partijen in 't algemeen en der anti-revolutionaire partij in 't bijzonder, die hij besloot met eene opwekking om tot den bloei der antirevolutionare kiesvereeniging «Nederland en Oranje" mede te werken. In de raadsvergadering gisteren-na middag te Vlaardingen gehouden is aange nomen een voorstel van burgemeester en wethouders om van gemeentewege een medaille beschikbaar te stellen voor den prijskamp bij het op 7 Juni te houden jaarfeest van den Gymnastiek bond. De aanbesteding van de brug aan de Oosthavenkade ter verbinding van de Oude en Nieuwehaven was, omdat de inschrijvin zoo uiteen liepen en de laagste inschrijver nog boven de begrooting ging, bij Bui ge- meester en Wethouders aangehouden. Er werd besloten eenige inschrijvers uit te noodigen om gister-avond eene nieuwe aan bieding te doen, en wanneor dan het cijfer in overeenstemming met de begrooting is, den laagster, inschrijver het werk te gunnen. Te Vlaardingen is in een groote behoefte voorzien doordat de Vereeniging voor zie kenverpleging een huis heeft aangekocht en ingericht, dat Dinsdag ter bezichtiging gesteld was. Het gebouw heeft 2 verdiepingen. Bene den is een vertrek met 2 ledikanten voor- loopig en een vertrek voor operatie-gele genheid de bovenverdieping wordt bewoond door de pleegzuster met eene assistente, terwijl nog eene afdeeling vacant blijft, zoo noodig ook voor zieken in te richten. Achter het huis is een tuin voor herstellendeu om van de buitenlucht te kunnen genieten, en ook is nog eene kleine afdeeling voor badkamer ingericht. Het geheel is op een bescheiden voet en eenvoudig ingericht. Ook door B. en W. van Delft is een e voordracht aan den gemeenteraad gedaan in die gemeente voorloopig een honderdtal munt gasmeters in gebruik te geven. De prijs van dit gas zou moeten zijn 7£ ets. per M3. (het lichtgas kost in Delft 7 ets., dat voor verwarming 5 ets. per M3.) Bij een gasverbruik van 4 )0 M. per jaar zou de verhooging zijn f 6 per jaar en perceel, na aftrek der kosten van aanleg die f55 ongeveer zullen bedragendeze verhooging maakt dan uit pl.m. 11 pc van de kosten van aanleg. Onder de voorwaarde van levering komt o. a. eene bepaling voor dat men per jaar minstens 240 M'. gas moet verbruiken of het te min verbruikte bijbetalen. BINNENLAND. De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van de Verhevene Porte aan Harer Majesteits gezant te Constanti- nopel, de vuuilichten van Kassandra en Dédéagatch niet zullen ontstoken zijn ge durende den Turksch-Griekschen oorlog. St-Ct De Koninginnen te Weenen. De correspondent der IV. R. Ct. te Wee nen seint VV egens den dood van de hertogin van Alengon vervalt het diner der Koninginnen bij de Keizerin te Lainz en waarschijnlijk ook die bij de leden der keizerlijke familie. Het verblijf der Koninginnen alhier wordt daardoor van nog eenvoudiger aard Hare Majesteiten leven als private personen. De Koninginnen brachten heden een bezoek aan de kroonprinses Stefame en aan prinses Gisela. Ook bezochten zij Schönbrunn en het museum van natuurlijke historie. Er bestaat ook plan tot een bezoek aan den Hof burg en de keizerlijke rijschool. Reuter seint nog uit Weenen s Middags begaven de Koninginnen en de prinses van Watdeck-Pyrmont zich naar het slot te Lainz om de Keizerin haar deelne ming te betuigen. Een later Reuter-telegram luidt: De Koninginnen bezochten heden-ochtend het museum voor kunstgeschiedenis en maak ten van middag een rijtoer. Zij dineeren van avond bij aartshertog en aartshertogin Reimer. Naar de N. R. Ct. zal er ter gelegenheid van de troonsbestijging van IJ. M. de Koningin een fonds worden gesticht in het belang der krankzinnigen-vergleging. Het fonds zal den naam dragen van W ilhelminafdons". Aan een particulier schrijver ontleent het N. v. d. D. stellige verzekering, dat de Sultan van Siak, het Rijk ter Oostkust van Sumatra, reeds toebereidselen maakt om in het volgende jaar een reis te doen naar Nederland, ter gelegenheid van de kroning. De Nederlandsche pelgrims naar Rome, die jl. Zondag naar de Eeuwige Stad ver trokken, zijn zooals een door de Tijd ontvangen telegram meldt Dinsdag-avonu naif elf in goeden welstand op hun bestem ming aangekomen. Katholieken-vergadering te Utrecht. Vanwege de Vereeniging van Katholieken leden der Tweede Kamer werd ons een zeer uitvoerig verslag gezonden van de gisteren te Utrecht gehouden vergadering, dat wij wegens plaatsgebrek heden slechts belangrijk verkort kunuen weergeven. Aan de uitnoodiging van de VereeniginD van katholieken Kamerleden tot een verga dering van gedelegeerden van de verschillende katholieke kiesvereenigingen was door haast alle kiesvereenigingen voldaan. Aanwezig waren ook alle leden der Tweede Kamer behalve de heer d'Ansembourg, die zich niet meer verkiesbaar stelt, en de heeren Mutsaers, Vos, de Waei en Van Basten Batenburg, die bericht hadden verhinderd te zijn. De heer Dobbelmann presideerde in zijn kwaliteit van voorzitter der Katholieke Kamerclub. Hij heette de aanwezigen wel kom en wees op de noodzakelijkheid het Katho liek Program te handhaven en te trachten een meerderheid aan het bewind te brengen welks streven het zal zijn dit program in vervulling te doen gaan tot heil van maat schappij en vaderland. Hierna gaf hij het woord aan dr. Schaep- man om namens de Katholieke Kamerclub toe te lichten de volgende motie, welke reeds aan de besturen der Kiesvereeniging was toegezonden en ten overvloede, bij het bin nenkomen der zaal, aan de aanwezigen was rondgedeeld. «De afgevaardigden van Katholieke Kies vereenigingen uit verschiller.de deelen des rijks,bijeengenomen te Utrecht op 5 ^e' 1897. het pograin van de Kathol eke le,le" der Twee e Kamer, vastgesteld leTtreiH1 op 20 October 1806 aanvaardend en b®' kraclitigend, verklaren dat de zelfstandigheid der Katholiek® btaatspartij ten volle door heD wordt erken en gehandhaafd, dat de openbaring dier zelfstandigheid 10 den regel moet worden gezocht in het stelle" van eigen candidaten bij eerste stemnU"?! dat bij herstemming de belangen vanbe{ oogenbhk, voor zoover dat zonder prijsge"'"^ van beginselen mogelijk is, den doorslag geve°' «verwegen dat in de gegeven omstandigheden-""11 door de algemeene verkiezingen over d® geheele richting onzer staatkunde voor de naastvolgende toekomst wordt beslist bet stellen van eigen candidaten in alle districten bij eerste stemming de zegepraal zou ver zekeren der liberale, op wetgevend gebied godsdienstlooze partij, dat zoowel het program van beginsele" als bet program van actie der anti-revol"" tionnaire partij in het algemeen met de streveningen der liberale partij in strijd zijn- dat in het genoemde program van act'e vele punten van overeenstemming te vinde" zijn met het program, vastgesteld op October 1896 te Utrecht, dat verder de anti-revolutionnaire par dj noch in haar program van actie, noch in d® toelichting daarvan «het moeilijke vraagstuk van de wettelijke organisatie van de levend® strijdkrachten" met prijsgeving der plaat®" vervtnging op den voorgrond stelt, «dat veeleer wordt uitgesproken, hoe het «zeer twijfelachtig is of in de eerstkomende vierjarige periode, nu zoovele staathuishoud kundige belangen al de aandacht van den wetgever zullen vergen" dat vraagstuk «reed® aanstonds aan de orde zal kunnen komen maar dat het program van actie, «zijn voor slagen niet binnen dei vierjarige periode op sluit", vertrouwen. üat tn de eerstvolgende periode det® organisatie in haar vollen omvang niet aan de orde zal worden gesteld, besluiten de Katholieke Kiesvereenigingen dringend uit te noodigen in overleg te treden &et de anti-revolutionnaire Kiesvereenigingen t®" einde bij eerste stemming hun stem te ge.en aan de anti revolutionnaire candidate" m die districten, waar zulks ten algemeene nutte noodig schijnt. Dr. >8cnaepman nam daarop het woord, naar hij zeide, ter inleiding, verdediging verklaring van een resolutie, die niet meer de zijne was, maar welke het geluk heeft» een resolutie te zijn, welke eenstemmig door de 24 Katholieke Kamerleden is aan- genomen, aanvaard en tot de hunne gemaakt Na de rede van dr. Schaepman, waar wij in een volgend nummer op terugkome"» volgde een kort debat. Tilburg wilde in de resolutie een bepaling hebben opgenome"» dat hij waar de keuze zou loopen tusschen een liberalen vrijhandelaar en een liberale" protectionist, zoodat een lid der recherzijd® geen kans had, men zou stemmen op den protectionist. Dit voorstel vond echter gee" steun, zoodat Tilburg daarop niet verde" inging. O. a. ontried dit voorstel de zeereerW- pastoor Kerstens, die tevens onder luid® instemming der vergadering verklaarde, tot het bondgenootschap met de antirevolutionai ren bekeerd te zijn, en dit uit alle kracht te willen steunen. De resolutie werd hierop met algemeene stemmen, onder donderend applaus, aange nomen. Van Joure en Maastricht ware" telegrammen ingekomen, dat ook zij met de resolutie, welke zij gedrukt hadden ontvangen, instemden. De heer Dobbelman dankte den- spreke" namens de katholieke leden der Tweed® Kamer en namens de aanwezigen voor d® duidelijke en heldere wijze, waarop hij d® bedoeling der resolutie had toegelicht. De heer van den Biesen, lid der Eerste Kamer, verkreeg thans het woord om name"3 de katholieken kiesvereenigingen dank te brengen aan de Katholieke Kamerclub voor het Program, dat zij aanvaarden, zonder er iets bij of af te willen doen en niet minder voor het herstel der eenheid. Ook hij wees, onder instemming der verg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2