kerken en, wanneer de Ordinarius zulks nuttigs oordeelt, ook in andere kerken en heiligdommen. Aan allen, die aan deze novene deelnemen, en tot intentie des Pau sen zullen hebben gebeden, verleent Z. H. een aflaat van zeven jaren en zeven qua- dragenen voor eiken dag, en vervolgens een vollen aflaat voor een dezer dagen, het feest van Pinksteren-zelven of een der dagen van het octaaf aan allen, die, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, godvruchtig tot Zijne intentie zullen bidden. Aan deze geestelijke gunsten zijn ook deelachtig degenen, die om wettige reden verhinderd zijn deel te nemen aan deze openbare gebeden, en ook degenen in wier kerk de oefeningen naar het oordeel van den Ordinarius niet kunnen worden gehouden, mits zij voor zich-zei ven een Novene houden en aan de verdere gestelde voorwaarden voldoen. Bovendien biedt de Paus gelegenheid om deze beide aflaten te verdien aan hen, die in het openbaar of afzonderlijk iederen dag naar eigen godsvruchtige keuze gebeden zullen verrichten tot den H. Geest, van het octaaf van Pinksteren of van het feest der H. Drievuldigheid. Al deze aflaten worden toegepast op de zielen des Vagevuurs. GEMENGD NIEUWS. Door de reeders van het stoomschip Utrecht der uRotterdamsche Lloyd", dat op de Fran- sche kust vergaan is, wordt gedurende 18 maanden aan de weduwen der omgekomen equipage gedeeltelijke gage uitgekeerd. Woensdag-morgen te ongeveer kwart voor twaalf werd plotseling een kogel door een venster van een der benedenlokalen van lint gymnasium te Arnhem geschoton. Het projectiel ging rakelings langs het hoofd van een der leerlingen en kwam tegen den muur terecht, waarin het een gat sloeg. Bij onderzoek bleek, dat het schot gelost was in een der vertrekken van het politiebureau. Een agent stoed voor een raam zijn revolver schoon te maken, toen het schot bij ongeluk afging. Gisteren-ochtend is te Valburg eene boe renwoning afgebrand, bewoond door twee gezinnen. Het huis en de inboedel van den eenen bewoner waren verzekerddoch de andere, die juist naar de varkensmarkt te Arnhem was met eenige biggen, had niets geassureerd. Dezer dagen liet een knaap zijn koe grazen aan de spoorlijn, nabij het station Drunen. Toen het dier bezig was zijn dorst te lesschen, schoot een snoek toe en beet het in de onderlip. Terstond sprong de koe achteruit, den snoek met zich trekkende, die eenige oogenblikken later in het zand ag te spartelen. Het koebeest kwam er lmet een bloedende lip af. Eenige dagen geleden werd medegedeeld dat Berendina Wiecherink te Twekkeloo haar 105den verjaardag vierde. Omtrent dit oudje kunnen we het volgende mededeelen Ze hoort niet best meerdit gebrek is echter niet van dien aard, of men kan nog heel goed met haar praten. Haar geestver mogens zijn overigens nog goed. Het eten laat ze zich best smaken, 's Morgens onge veer 10 uur staat ze op en 6 uur 's avonds gaat ze naar bed. Ze loopt met een stok doch kan uog heel goed een wandeling om haïir huis doen. Huiselijke bezigheden kan ze niet meer verrichtenze beeft te veel. Ze wordt door haar familie uitstekend ver- zo-gd. Een inwoner van Echteld kwam dezer dagen tot de droeve ontdekking, dat een kraaienpaar, dat in de onmiddellijke nabij heid zijner woning zich een nest had ge bouwd, op één dag een geheel broedsel jonge kippen, bestaande uit een 6 tal kui kens, verorberde. Het was hem waarlijk ni et kwalijk te nemen, dat hij het nest uit den boom liet verwijderen, ondanks het feit, dat deze zwartgerokte heer tot de door de wet beschermde vogels behoort. Een oude, doove man uit Huizen, die zoo nu en dan de gemeenten daar in den om trek bezoekt om aalmoezen in te zamelen, geraakte op weg naar huis, tusschen Bla- ricum en Huizen, bij het aansteken van zijn pijpje, in brand. Zeker verdwaalde een vonk tusschen zijn kleederen en, aange blazen door den tamelijk sterken N. wind veroorzaakte die het onheil. In korten tijd waren de kleederen verbrand en was de man overdekt met brandwonden. Toegeschoten personen doofden het vuur en voorzagen hem van andere kleeren en een voorbijgaande stoomtram nam den in deerniswaardiger, toestand verkeerenden oude op en bracht hem huiswaarts. Men vreest voor het behoud van zijn leven. Woensdag werd een kogel dooreen venster van een der benedenlokalen van het gym nasium te Arnhem geschoten. Het projectiel ging rakelings langs het hoofd van een der leerlingen en kwam tegen den muur tereccht, waarin het een gat sloeg. Bij onderzoek bleek, dat het schot gelost was in een der vertrekken van het politiebereau. Een agent stond voor een raam zijn revolver schoon te maken, toen het schot bij ongeluk afging. Eene dienstmeid verloor te Breda een vrouwenzak, inhoudende eene portemonnaie met een muntbiljet van f50 en eenig klein geld. Achtereenvolgens werden op het politie bureau als gevonden aangebrachtde ledige vrouwenzak, daarna de portemonnaie en het laatst het geld, waaraan slechts een kleinigheid ontbrak. Te Molen-Beersel, bij Stampray (L.), hebben de Zusters Ursulinen een groot ter rein gekocht, waarop nog in den loop van dezen zoomer een klooster zal gebouwd worden, met eene daaraan verbonden meisjesschool. Den 19n Juni bezoekt de keizer van Duitschland op bijzonder feestelijke wijze de monumentale abdijkerk en abdij Lach, bij Andernach de Benidictijner abt Benzier heeft reeds met de Keizer plannen tot in wendige restaureering der abdijkerk bespro ken, en bij 's Vorsten bezoek zal wel een definitief besluit daartoe genomen worden. Volgens de laatste opgaven zijn bij de verschrikkelijke spoorwegramp nabij het station Bokenhsf tusschen Walk en Jóerjef (Dorpat) 56 soldaten en 2 conducteurs omgekomen, terwijl 43 soldaten en 1 con ducteur zwaar gewond zjjn en 3 officieren en 37 soldaten licht. De oorzaak van het ongeluk was een stortregen, waardoor een gedeelte van den dijk overstroomt en mis schien ondermijmd was. Een halfuur te voren was een posttrein nog goed over de gevaarlijke plek gekomen. De krommingen van den weg, de duisternis en het nood weer beletten den machinist van den ver ongelukten trein, goed uit te kijken. Ver scheiden soldaten, die uit den trein sprongen, verdronken in het water. Uit Dorpat kwamen al spoedig doktors, professoren en studenten in de medicijnen, om de gewonden te helpen, in den stroo menden regen. De Keizerin zond een at- deeling van Het Roode Kruis. Dicht bij Jekaterinotaf is eergisteren een goederentrein in botsing gekomen met een trein met werklui. Een van dezen is omge komen, twee werklui, een machinist en twee conducteurs zijn gewond. Zeven wagens werden verbrijzeld. Tengevolge van den grooten aanvoer van Amerikaansch vee en vleesch te Londen, en het warme weder, zijn de vleeschprijzen aldaar Donderdag aanmerkelijk gedaald, zoodat de exportslagers voorloopig het ver voer moeten staken. Hierdoor zullen de vee- prijzen alhier nog gedrukter worden. Een Engelsch-Indisch ambtenaar is in Bijapope door een tijger gedood. De Engelschman had op de jacht een tijger aangeschoten en, om het rezende dier uit den weg te gaan, klom hij in een boom. Het beest sprong hem echter na en beet hem zoo vreeseüjk, dat hij den volgenden dag stierf. Een inlander, die zijn meester te hulp kwam, werd door den tijger dood gebeten. Eindelijk werd het beest door een welgericht schot neergelegd. Het mat van kop tot staart 12 Eng. voet. Het Italiaansche Kroonprinsenpaar ver wijlde in de verloopen week tijdens de opening der kunsttentoonstelling te Venetië drie dagen in deze stad, en gedurende dezen korten tijd. werden hem, zooals de aldaar verschijnende bladen melden, niet minder dan 1100 bedélbrieven toegezonden. Verscheidene personen voeren zelfs in barken den kroonprinselijken gondel na, om bedelbrieven te kunnen inwerpen. Zes van deze bedelaars vielen in het water. Een bijzonder aandringende zwom zelfs den gondel na en wierp een bedelbrief naar binnen. De Italiaansche roovers, die verleden jaar bij Arrica den hertog van Meiningen hebben aangerand, zijn gevat. Het zijn twee daglooners uit Rocca di Par- pa, welke zijn aangewezen door een stad genoot van hen, die juist op het misdrijf was aangekomen. De man had langen tijd geweigerd te spreken, uit vrees voor de wraak der bandieten. De Vesusius is weder gedurend eenige dagen aan het werken. Twee lange stroomen lava zijn langs den berg gevloeid en hebben zich vereenigd met de vaste lava, afkomstig van de uitbarsting van twee jaar geleden. Het is niet algemeen bekend, dat het zaad van zonnebloemen voor ratten iets zoo verlokkelijks heeft, dat zij het niet weer staan kunnen. Eene val, met dat zaad als lokaas, is het zekerste middel om ze te vangen. Laatste Berichten. Daar de heer mr. A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde voor de candida- tuur bedankt heeft, heeft de centrale anti revolutionaire kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Schiedam tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ge steld, den heer Idenburg, kapitein van het Indische leger. Pastoor Kneipp is, naar uit Wörishofen aan den Straatsburger Post wordt gemeld, gisteren overleden. Ondanks den wapenstilstand zijn, naar men uit Athene meldt, de Turken voortge- rukt tot Daitsd (vlak ten N.W. van LamiaJ De Grieksche regeering heeft daar tegen geprotesteerd. PROGRAMMA van de Muziekuit voering op Zondag 23 Mei, des namiddags 1 ure, door het Muziekkorps der dd. Schut terij in de Plantage te geven. 1. Marche funèbre, Chopin. 2. Lust- spiel ouverture, Kelen Bela. 3. La Cza- rine, Ganne. 4. Ouverture Dichter und Blauer, Suppé. 5. Weaner Mad'ler jWalzer", Ziehrer. 6. Pale et Blonde, Godf. Mann. 7. Volksliederen. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft in hooger beroep bevestigd de beide vonnissen van den kantonrechter, waarbij de heer Muller, bierhuishouder in de Warmoesstraat, veroordeeld is tot vijf en zes dagen hechtenis, wegens het toelaten van publiek in zijn bier huis na het vastgestelde sluitingsuur. Land- en Tuinbouw. Het rnndvee van den veehouder J. Schout aan Beukelsdijk te Overschie.dat lijden geweest aan mond en klauwzeer, Is Sez verklaard. Gisteren ochtend is men begon'1 met het schoonmoken der stallen. Aan het hoofdbestuur dor Holl. Maatschap pij van Landbouw is voorgesteld in vere®n' ging met den Slagershond te Rotter stappen te doen bij het bestuur dier meente, teneinde eene andere wijze keuring aan het abattoir aldaar te verkr'J gen of schadeloosstelling voor hetatgeli de vee. Burgerlijke Stand. Geboren: 21 Mei. Johannes, zoo"*^ L. J. Zijdemans en M. P. Lammerse, 1 Heinstraat. Gerardus Johannes Adria° zoon van A. J. Rademakers en A. Merwijk, Broersveld. Zeetijdingen. Schiedam, 22 Mei. Aangekomen: s' Irodd, kapt. R. Wrisberg, van Libau Rotterdam. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 22 Mei 189?- Rooge Loco Reval f 110 6/w. van zold01"' Salonica f 114 6/w. van zo^et' Maïs stoom. Oude Mais f 80 6/w. uit lichter Nieuwe Mais f75 contant op z°'l'er Gerst: stoom. Amerik. f96 3/m. Spiritus: 12'/4—13. Spoeling f 0.40. Moutwijn: Makelaars Not. f7V<- Brandersbond - 61/»5A' Stemming zeer vast. Berlijn. Parijs. Hamb. I Rogge, 118.- 18.5 41.10 fL 45.20 45.AJ 45.10 45.75 45-g 1*3? 20.12| 20.25 Mei. Juli (Slotr.) Spiritus in loco per Mei Meel 12 Merk. 1. md. 12 Juni. Rogge, loop. md. 14.25 Juli/Aug. 14.25 Spirit, p. Mei/Juni 20.25 Juli/Aug. 20.37£ New-York. Maïs 30%. 303/i- Amsterdam. 21 Mei Rogge !op lev. onveranderd P' Mei. f 100per Juli f 98per Oct. f 99. 22 Mei. Rogge op lev. onveraderd; Pe' Mei f 100Juli f 97 per Oct. f 98. Rijnhcogte Keulen ('s morg. 11 uUl^ 21 Mei 2.83 M. 22 Mei 2.92 M. ,er Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort f 12.06£ Disc. 2 Parijs d - 48.072 Antwerp. - 47.92^ 3 pCt- Beursbericht ran Amsterdam1' Per Telefoon. 22 ^e'' 2J/j pCt. Nederland 88V« Zilver Metalliek85V» 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. d Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 22 1041/» 21'/» 445/» io'A *9'/< gl»/i« ll111* 257/» 21/» 21 21 Mei 22 Mei

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6