voor de stedelijke gasfabriek en drinkwa- terleieing, zeggen B. en W. dat er voor hen geen aanleiding is om hun oorspronkelijk voorstel te wijzigen, zoodat zij dit hand haven. In de vergadering van den gemeenteraad op 6 April 11. was door het raadslid den heer mr. W. H. Jansen, het denkbeeld ge opperd, om niet meer, gelijk tot nu toe geschiedt, ad vit am bestuursleden van eenige te deter stede bestaande instellingen van weldadigheid te benoemen, maar slechts voor een bepaalden tijd, b.v. 6 jaren. B. en W., hoewel in beginsel niet tegen dit idee gekant, meenen toch daarmede niet te moeten medegaan, lo. omdat de stichtings brieven e. d. van sommige dier stichtingen zich tegen een dergelijken maatregel verzet,en 2o. omdat, bij de steeds afwisselende samen stelling van den gemeenteraad, het de vraag zou zijn, of bij tijdelijke benoemingen wel titularissen zouden te vinden zijn. Vooral meenen B. en W., dat dit geldt voor het St. Jacobs-Gasthuis, waar ook regentessen zijn. Zeker zullen er zich velen over verwon derd hebben, dat ons oud Stadhuis in den laatsten tijd zoo werd opgeknapt, terwijl het toch genoeg bekend was, dat er plannen voor de inrichting van een nieuw stadhuis bestonden. De plannen zijn thans, volgens de bijlage tot het raadsverslag,opgegeven, zooals blijkt uit de volgende toelichting Sederst 1 October 1896 werd aan het St. Jacobsgasthuis tot ultimo September 1897 eene schadeloosstelling toegekend van f 250 wegens het gemis van huur van twee panden, die regenten van dat gesticht voor nemens waren te bouwen, doch waarvan zij, op verzoek van den Raad, den bouw uitstelden, opdat in dien tusschentjjd zou kunnen worden onderzocht in hoever het St. Jacobs-Gasthuis ingericht kon worden voor Raadhuis. Thans zijn B. en W. tot de wetenschap gekomen, dat dergelijke inrichting te kost baar zou zijn en dat er thans bovendien minder aanleiding toe bestaat dan ooit, om dat in de bestaande behoefte aan ruimte op het Raadhuis kan worden voorzien door inrichting van eenige lokalen van het oude gymnasium B. en W. adviseeren dus met regenten van het St. Jacobs-Gasthuis met in onderhandeling te treden over het ver lengen van gemelde schadeloosstelling en hiervan aan regenten kennis te geven. door den Raad in zijne vergadering van 26 Mei II. vastgestelde rooster dit jaar aftreden In het le district de heeren mr. H. M. C. Poortman, P. Brillenburg en 0. J. Loncq. In het 2e district de heeren J. Hoek en mr. W. H. Jansen. In het 3e district de heeren H. A. M. Roelants en D. F. W. Prins. Ook voor deze verkiezing wordt het stel sel gevolgd bij de Staten-verkiezingen ge bruikelijk. Aldus is het Dinsdag 29 dezer de »verkiezingsdag", den dag waarop de candidaten officieel, worden gesteld, en heeft, zoo noodig, op Dinsdag 13 Juli de stemming over de gestelde candidaten plaats. Naar wij vernemen, heeft de heer H. A. M. Roelants verzocht voor eene her benoeming tot raadslid niet weer in aan merking te komen. Ook de heeren J. Hoek en C. J. Loncq moeten weinig geneigd zijn een nieuw man daat te aanvaarden. Voor eenigen tijd werd door de firma F, W. van der Eist Co. alhier een verzoek tot den Raad gericht om in huur te mogen bekomen ongeveer 2000 M3 open grond aan het Oosterhavenhootd tot opslag van hout. Toen dit adres inkwam, was deze grond nog ongeschikt om verhuurd te worden, wijl hij nog niet voldoende was opgehoogd. Thans is dit met 1000 M3 wel het geval en kan deze dus verhuurd worden. De firma Van der Eist Co. had bij haar adres gevraagd om den grond tegen denzelf den prijs te mogen bekomen, als waarop vroeger grond was uitgegeven aan de firma H. J. Plant Co. B. en W. meenen echter om verschillende redenen dit niet te mogen toestaan en doen in dezen geest eer. voorstel aan den Raad, daarbij voorstellende mede te deelen, dat door adressanten grond kan gehuurd worden, tegen het tarief vastgesteld bij Gemeenteblad no 1 van 1895. Ten einde aan het verzoek van eenige vrou welijke geabonneerden op de gemeentelijke zwemplaats aan het Spuikanaal te voldoen, stellen B, en W. voor, om op eenigen ruimeren tijd dan tot nu toe, die zwemplaats voor vrouwelijke geabonneerden te reser veeren. Naar wij vernemen, heelt de heer Mr. O. J. H. graat van Limburg Stirmn zijne benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Schie dam aangenomen. Voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad is, zooals wij reeds voor eenigen tijd meldden, naar de bepalingen der nieuwe wet, deze gemeente in drie districten verdeeld In deze districten moeten, volgens den Gistinyoer in Engeland. In verband met de onrustbarende be richten welke dezer dagen verspreid werden aangaande een te heffen recht op Holland- sche Gist bij invoer in Engeland kunnen wij thans tot ons genoegen mededeolen, dat de tusschenkomst welke Zaterdag II. van Z. E. den Minister van Buitenlandsche Zaken werd gevraagd, onmiddeiijk dit gevolg heelt gehad, dat men de invoering van die fatale bepaling voorloopig heeft uitgesteld, naar men zegt voor ééue maand. Eene andientie bij dienzellden Minister door den President onzer Kamer van Koop handel en Fabrieken met den heer J. C. van Marken aangevraagd en Verkregen en daarop gevolgde besprekingen aan ons Ministerie van Financiën, hebben tot de wetenschap geleid, dat werkelijk de Engelsche wet aanleiding geeft om recht te heffen van artikelen welke een zekere hoeveelheid alcohol hervatten, doch dat, de proeven tot dus verre met gist hier te lande genomen, geen hooger alco hol-gehalte dan 1% aanwijzende, het gevaar van inkomend recht op de gist vrij wel denkbeeldig is. Hoe groot die percentage mag zijn, is nog niet bepaald uitgemaakt. Volgens hel Ministerie van Financiën 3.7%, maar vol gens berekening van onzen President van de Kamer van koophandel en fabrieken slechts 2.1%. Het komt er dus alleen op aan om door voortgezette proefnemingen tot de zekerheid te komen, dat goed vervaar digde gist nooit méér dan 2% bevatten kan Het is niet nnsplaats hier te constateeren, dat van onzen Munster van Buitenlandsche zaken zoowel als van het Departement van Financiën de grootst mogelijke beieidwil |igheid is ondervonden om deze over Schie dam hangende calamiteit af te wenden. De beweging onder de timmerlieden te dezer stede tot het verkrijgen van eene betere loonregeling heeft niet hetgewenschte gevolg had. Op het adres door de drie vereenigingen aan de patroons gericht, is afwijzend beschikt. In den winkel van den heer J. C. H. Kramers aan den Dam alhier, is gisteren een valsche rijksdaalder ontvangen en bij de politie gedeponeerd. Men zij op zijn hoede 1 Heden-middag 12^ ure is de brugwachter J. van Nieuwenburg, aan de Spoelingbrug, doordat de ketting van de overhaal pont brak, te water geraakt. Hij werd door andere personen, gelukkig zonder letsel be komen te hebben, op het droge gebracht. Woensdag-ochtend ontstond in de Boomp jes te Rotterdam een vechtpartij tusschen twee bootwerkers, waarbij het zoo woest toeging, dat een hunner, de 45-jarige Christ Kloos, wonende te Schiedam, bewusteloos ineenzeeg. Andere werklieden namen hem daarna op en legden hem achter eenige koopmansgoederen in de hoop dat hij spoedig weer bij zou komen. Doch toen het middagwerd lag hij nog steeds in denzelfden toestand, bewusteloos en bloedend uit zijn wonden, zoodat men zich ongerust te maken en de politie waarschuwde. Deze bracht Kloos Woensdag-middag 5 ure per brancard naar het ziekenhuis en stelde terstond een onder zoek naar den dader in, die reeds spoedig door haar werd gearresteerd. Gisteren-middag 12 ure is Kloos in het ziekenhuis te Rotterdam overleden. RN.) Door Commissarissen van de Stads Bank van Leening te Delft is aan B. en W. voorgesteld bij wijze van proef de Bank van Leening op te heffen. Onder de panden, die nog beleend worden is 70 pet. die 's weeks beleend worden, m. a. w. panden die 's Maan dags worden beleend en 's Zaterdags weder worden gelost. Een pand van t 2.50 is niet van geringe beteekenis en daarvoor moet 's weeks 1 cent als rente worden vergoed. Mochten B. en W. tot de opheffing niet willen besluiten, dan wordt voorgesteld om de inbrenging der panden te beperken en geen kleiner aan te riemen, dan tot een be drag van 12.50. De verliezen kunnen thans nog uit eigen middelen worden gedekt, maar aangezien 't restant kapitaal slechts f6000 is en een jaarlijksche achteruitgang vari f800 a tlOOO wordt waargenomen, zal de tijd spoedig aangebroken zijn, dat't ver lies door een stadssubsidie zal moeten worden aangezuiverd. VLAARDINGEN, 17 Juni. Aan de hard draverij van paarden van zessen klaar, gis teren-namiddag gehouden, werd door 10 paarden deelgenomen. De prijs van f200 werd behaald door Mitka van Stal Jan Steen, te 's-Gravenhage, bereden door A. v d. Akker, de 1ste pre mie door Wilhelm 3, van F. C. Hemmes, te Amsterdam, bereden door J. G. Matze, de 2de premie door Jonge Tabor, van A. de Ridder, te Noorder IJpolder, bereden door A. Siderius. Na afloop werden er enkele luchtballons opgelaten, terwijl den geheelen dag de mu ziekvereniging Concordia" op het terrein door muziek het oud-vaderlandsche volksfeest opvroohjkte. BINNENLAND. Met den trein van 10 uur arriveerde Woensdag aan het station Apeldoorn H. K. H. prinses Paulina van Wurtenburg, die eenige dagen de gast zal zijn van HH. MM. op het Paleis het Loo. De hooge gast werd aan het station afge haald door H. M. de Koningin-Regentes, freule Van Itersum, baron Bentinck en graaf Van Limburg Stirum. Woensdag-middag maakte H. M. de Ko ningin-Regentes met Hdz. nicht een wandel rit door Apeldoorn en omstreken. Onze Koningin is, volgens een te Munchen verschijnend blad, alweer verloofd, ditmaal Bernard Hendrik, broeder van den erfgroot- hertog van Saksen-Weimar. De openbaar making van deze verloving zou 24 Juni van het volgend jaar geschieden, op den 80sten verjaardag van den groothertog. Bernard Hendrik, 18 April 1878 geboren, is de eenige broeder van en 2 jaar jonger dan Willem Ernst,erfgroothertog van Saksen- Weimar, vermoedelijk troonopvolger in Nederland, indien Koningin Wilhelmina op jeugdigen leeftijd kinderloos kwam te sterven. Op 17 Juni 1897 heeft aan het Departe ment van Buitenlandsche Zaken te 's Gra- venhage plaats gehad de onderteekening eener overeenkomst tot wijziging en aan vulling van de op 11 April 1895 tusschen Nederland en België gesloten telefoonover eenkomst. (StCt.) De Minister van Koloniën begaf zich gis teren naar Utrecht, om in 's Rijks Munt de valsche muntstukken te zien, welke n*»r hier zijn overgebracht uit Indië. Dr. W. J. Leyds, staatssecretaris van d® Zuid-Afrikaansche Republiek, wordt bal' Juli uit Berlijn te 's-Gravenhage terugve1" wacht. Zoo bijzondere omstandigheden ëeef> wijziging brengen in voorgenomen beschik kingen zal dr. Leyds, ter hervatting v9° zijn ambt in de Z,-A. Republiek, met mevrou* Leyds in het begin van Augustus naaf Pretoria te terug keeren. Hunne kindereh blijven hier te lande ter voltooïng hunner opvoeding. Jhr. Van Panhuijs. -{- Gister-middag is plotseling in het gebou^ van hei gerechtshof te 's-Gravenhage over leden jhr. mr. van Panhuijs, advocaat-gene raal sedert 1895, vroeger sub.-griffier, ach tereenvolgens te Appingedam, Zutphen en Zwolle, officier van justitie te Heerenveen en advocaat generaal te Leeuwarden. Omtrent het overlijden van Jhr. Van Panhuijs schrijft men aan de Tel. nader uit Den Haag In het gebouw van het Gerechtshaf alhier had gisteren-middag een treffend voorval plaats. De advocaat-generaal Jhr. Van Pan- huijs werd, zich tijdens de schorsing <1®' zitting in de raadkamer bevindende, plotse- ling ongesteld. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen en verleend door verschillende doctoren, die den lijder onder zochten en moesten constateeren dat hij niet meer in leven was. Men kan zich de ontsteltenis voorstellen, die dit onverwachtte sterfgeval teweeg bracht onder de leden van het Gerechtshof, die nog weinige oogenblik te voren met den overledene in de zitting van het Hof tegenwoordig waren. De zee te Schevemngen bereikte giste- renochtend te 4 uur, krachtig aangewak kerd door den W.NW. wind, den strand- muur. Badkoetsen en badstoelen vóór het Kuihaus staande, moesten op den muur in veiligheid worden gebracht. Gister-ochtend omstreeks 4^ uur is een klein visschers vaartuig, waarin visscher A< Fopper en zijn zoon zeilende waren op de ZuiUerzee, om naar hunne netten te gaan, op ongeveer een half uur afstand ten noor den van Harderwijk tengevolge eener sterke windvlaag omgeslagen. Beide opvaremlen hebben zich, door buiten op het vaartuig te klimmen, weten te redden, uit welke netelige positie zij gered werden door den visscher J. Jansen, die hen naar hunne woonplaass Harder wijk overgebracht. Gisteren ochtend werden allen, welke zich in de Nederlandsche school voor Nijverheid en Handel te Enschedé bevonden, opgeschrikt door eenen kolossalen donderslag en een tel licht. De bliksem scheen door de dire c- teurskamer gegaan van uit de telephoon en had eenen uitweg gevonden bij den schoor steen. De directeur dr. A. Borgman was op het oogenbhk daar aanwezig tiij kwam met den scnrik vrij. Er werd geen schade aan gericht en ook de lessen vonden geen ver storing. Petronella Piekmann, geboren Wennekes, uit Straelen, wordt verdacht van poging tot moord gepleegd op haren echtgenoot, den kleermaker J. Piekmann. Zij heeft zich door vlucht aan eene strafvervolging ont trokken en houdt zich thans vermoedelijk hier te lande op. Zij spreekt Duitsch en Hollandsch en is geboren te Well in Ne derland. De Duitsche regeering vraagt hare uitlevering. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddeiijk bericht aan het departement van justitie. Volgens bericht uit Veere is eergisteren op Onrust in de Roompot gestrand de Engel sche kotter of barge Princess May, van Littlehampton, geladen met kooien bestemd naar den Rijn in Duitschland. Het schip zit gevaarlijken zal waarschijnlijk met de lading verloren zgn. Woensdag-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2