nadeele van de onzen trachten in het leven te roepen. De Minister was zoo welwillend ons me- dedeeling te doen van de stukken, die over deze zaak tusschen zijn departement en de vertegenwoordigers van Nederland te Londen zijn gewisseld. Uit de mededeelingen van onzen consul- generaal den heer Maas blijkt, dat de En- gelsche douane de toepassing van dezen nieuwen maatregel ontleent aan de bepalin gen van de Wet op de heffing van invoer rechten (Customs Tariff Act) van 1876, waarin men leest »Bij den invoer van goederen, bij defa- brikatie waarvan spiritus wordt gebezigd, zal over zoodanige hoeveelheid spiritus als tengenoege van de schatkist (the Treasury) zal blijken te worden gebruikt in de fabri- katie van zulke goederen, een recht wor den geheven, overeenkomstig het recht dat over diezelfde hoeveelheid spiritus zou wor den geheven bij invoer in het Vereenigd Koninkrijk. Nu werd den consul medegedeeld, dat in sommige gistsoorten tot 7 en zelfs 9% alcohol wordt aangetroffen. Zoo werden 27 April II. te Belfast, voor de bekende gistfabriek Irish Distillery Com pany, uit Rotterdam aangevoerd twee vaten gist, en op 7 Mei 11. wederom twee vaten gist, die ongeveer 4% alcohol bleken te bevatten. Uit het woord »vaten," in verband met hunne bestemming voor een gistfabriek, meenen wij de gevolgtrekking te mogen maken, dat het in beide gevallen gold vloeibare of ongeperste biergist tot het in gisting brengen van het beslag, dus zooge naamde sstelgist." Onze Consul mocht echter de geruststel lende verzekering ontvangen, dat »men geenzins de bedoeling had den handel onmogelijk te maken of een recht te heffen indien de alcohol tot sporen (bv. niet hooger dan 1% beperkt bleef). Mer. wil alleen treffen de gist die een hooger percentage alcohol aanwijst, en naar het schijnt gebruikt wordt voor het maken van licht bier (lager beerV' Geheel overeenkomstig de resultaten van het voorloopig onderzoek van Dr. Baren- drecht werd onzen Consul »van de zijde van kooplieden te Londen medegedeeld, dat het alcoholgehalte van de gist, die door broodbakkers wordt gebruikt, altijd beneden 1% blijft. Van dezelfde zijde werd (hem) het gerucht medegedeeld als zou een brouwer over vreemde concurrentie geklaagd hebben en aldus aanleiding tot de moeilijk heid hebben gegeven, doch de juistheid van dit bericht kon (hij) niet nagaan en aan het kantoor der Customs (douane) wilde men zich daarover niet uitlaten, ofschoon daar werd opgemerkt, dat de vreemde gist concurreert met het Engelsche product." Wij cursiveeren deze laatste woorden, die niéuw voedsel geven aan het vermoeden, door ons in ons adres aan den Minister geuit, dat niet slechts »een brouwer" is in het spel geweest, maar dat veeleer de beweging op het getouw is gezet door Engelsche gistfabrieken tegen den vrijen invoer van vreemde, vooral Hollandsche gist. De door onzen Consul ontvangen verzekering der douane-autori teiten, in verband met de uitkomsten van de voorloopige onderzoekingen, die in ons laboratorium zullen worden voortgezet, geven ons alle hoop dat de toeleg onzer Engel sche concurrenten mocht hij werkelijk hebben bestaan zal worden verijdeld. In elk geval is de Nederlandsche nijverheid oprechten dank schuldig aan onzen Minister van Buitenlandsche Zaken en aan onzen Nederlandschen Consul-Generaal te Londen, voor de voortvarendheid en het beleid waar mede zij in deze hebben gehandeld. Op ons rust nu de plicht door nauwkeurig en volledig onderzoek onze Nederlandsche Regeering vol ledig te wapenen met afdoend wetenschappe lijk bewijsmateriaal en met alle gegevens, die de Engelsche douane-autoriteiten moeten over tuigen van de onjuistheid barer opvatting, de onredelijkheid van haren eisch, YVaar onze Nederlandsche nijvarheid uitsluitend op eigen kracht en energie is aangewezen en zonder steun van boven op eigen wieken moet drij ven, rust zeker op onze Regeering den plicht te waken dat onze producten in den vreemde overal volgens eene loyale toepassing van 's lands wetten worden behandeldmaar ook op grond van de volledige gastvrijheid, die de producten der buitenlandsche indus trie bij het overschrijden onzer grenzen tot dusver in Nederland hebben genoten, heeft Nederland het zedelijk recht te eischen, dat de voortbrengselen zijner nijverheid niet door chicaneuze uitlegging van wetsbepalingen in het internationaal verkeer nog meer worden belemmerd en feitelijk, in strijd met den zin van bestaande overeenkomsten, in het buitenland worden geweerd, tot zelfs daar waar het vaandel van het vrije ruil verkeer nog heet te worden hooggehouden. ALGEMEEN OVEKZ1CHT. 23 Juni '97. De Jubileumsfeesten in Engeland. De groote feestdag der viering van koningin Victoria's diamanten jubilee is gisteren onder fraai doch drukkend weder vrij ordelijk en tot genoegen van honderd duizenden ver- loopen. Reeds den geheelen voorafgaanden nacht waren te Londen de straten gevuld met duizenden menschen en inden ochtend was er reeds geen doorkomen aan en waren alle kijkplaatsen bezet. De tocht van de koningin door de stad is prachtig geslaagd. Hij is onge ëvenaard in de geschiedenis van Engeland. De aanwezigheid van de koloniale en Indische troepen en de buitenlandsche vertegenwoor digers zetten grooten luister bij het feest, waar de talllooze menigte zeer van genoot. De menigte was bewonderenswaardig goed geluimd en ordelijk. Er is geen enkel stoorend voorval gebeurd. De Koningin verliet Buckingham-palace gisteren-ochtend 11.15 en de stoet nam zijn weg door de feestelijk versierde city. Klok slag twaalf uur, bij opklarend weer met nu en dan zonneschijn passeerde de vorste lijke equipage, waarin de Koningin met de prinses van Wales en prinses Breatrix ge zeten was twee Schotsche hooglanders in hun schilderachtige kleeding zaten achter op de grens der city, bij den feestelijk getooiden Temple-bar. Acht prachtig getuig de isabellen met postiljons trokken het vorstelijk rijtuig voort. Voor Childs, bank hield de stoet eenige minuten stil. De poortermeester, sheriffs en verdere city- ambtenaren waren daar reeds vroegtijdig bijeengekomen. De Lord-Mayor kwam in zijn fraai ambtsgewaad aangereden. Hij steeg af om aan de Koningin, die in het zwart was en er gezond en opgeruimd uit zag, het 240 jaar oude city zwaard, een ge schenk van koningin Elisabeth aan den toenmaligen poortermeester, onderdaniglijk als een huldebewijs aan te bieden. De Koningin nam het zwaard glimlachend aan, maar gat het dadelijk weer over, terwijl de mokerdrager zijn moker omlaag neigde. Duizende hoerah's begroetten de Koningin en driewerf herhaalden zij zich toen be doeld ceremonieel geschiedde. Toen de Koningin bij St. Pauls aankwam, brak de zon geheel door den bewolkten hemel. De plechtigheid in St. Pauls kathe draal duürde iets korter dan beschikt was, aangezien de koninklijke stoet een weinig over zijn tijd kwam. Het koninklijk rijtuig reed het kerkplein op en de Koningin bleef in haar rijtuig, teneinde haar te groote vermoeienis te besparen. In groote stilte werd het Te Deum van dr. Martin, door het koor gezongen, aan gehoord en stil was het toen de anglicaan- sche bisschop van Londen het gebed deed en de anglicaansche aartsbisschop van Can- terbasy den zegen uitsprak. Zoowel bij het oprijden als bij het als bij het verlaten van het kerkplein werd de Koningin met har telijke ovaties begroet. De koloniale troepen hielden geheel Ludgate Hill bezet, terwijl het geheele perron van het kerkplein door politie en militairen afgezet was, zoodat het publiek, uitgenomen de menschen die op tribunes en in winkels een plaats hadden, weinig hooren of zien kon. Na de plechtigheid bij St. Paulus trok de stoet door Cheapside naar het Mansion House, waar de Lady Mayores der Konin gin een prachtigen ruiker aanbood. Daarna vervolgde de stoet zijn gang over London Bridge door de Borough en toen weer terug naar Buckingham palace, waar de Koningin te half twee aankwam. De Koningin zag er volstrekt niet ver moeid uit. De prinsessen, hare dochters, tegenover haar in het rijtuig gezeten, waren in lichte zij. Alle prinsessen droegen be hoorlijke zomertoiletten, terwijl de Engelsche en vreemde prinsen en hoofdofficieren in bonte schitterende uniformen waren. De Koningin heelt gisteren haren har- telijken dank door haar rijk rondgeseind en haren koninklijken zegen gegeven in de volgende boodschapIk dank mjjn geliefd volk uit mijn hart. Moge God het zegenen! Gisteren-avond baadde een groot deel van Londen in een zee van licht. Vooral de verlichting van den koepel der St. Pauls kathedraal, weinig minder in omvang dan die van St. Pieter te Rome, maakte een schitterend ellect. Een schrille tegenstelling met het en thousiasme in Engeland vormt de gesteldheid der gemoederen in Ierland. Te Dublin zijn eergisteren-avond vrij ernstige ongeregeld heden voorgevallen. Miss Maud Gonne zou een voordracht houden in de open lucht en er was veel volk op de been. Een zwarte vlag werd rondgedragen waarop met zilveren letters ver meld stond, dat gedurende de »record-regee- ring" in Ierland anderhalf millioen menschen verhongerd, 2 millioen verbannen en 4 millioen genoodzaakt zijn geweest het land te ver laten. Toen over negenen een groot aantal studenten van Trinity-college langs kwamen, ontstonden er bloedige botsingende stu denten zongen het volkslied en de menigte trachtte een kleine nationale vlag, door een der studenten gedragen, te verscheuren. Een ministerieele crisis in Duitschland, dat is een gedeeltelijke wijziging van het rijksministerie, schijnt nog immer in de naaste toekomst mogelijk te zijn, al wordt het ook meer en meer waarschijnlijk, dat Von Miquel niet als vice-rijkkanselier van buitenlandsche zaken zal optreden. De Nordd. Algem. Zeit. meldde, dat de Duitsche gezant te Rome von Bulow nog gisteren van daar zou vertrekken om zich bij den Keizer aan te melden. Het blad voegt er bij. Men vergist zicht wel niet, als men aanneemt, dat de reis met de gezondheid van den staatssecretaris von Marschall in verband staat. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Juni 1897. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren was behalve het reeds genoemde nog ingekomen het volgende Van b. en W. afschrift van hun besluit, dd. 25 Mei jl., waarbij pensioen is toegekend aan P. van Katwijk, eervol ontslagen schouwer der distilleerkethels in de branderijen. Het hem verleende pensioen bedraagt 1100. Aange nomen voor kennisgeving. Onder de van Ged. Staten ingekomen stukken behoorde ook het besluit, waarbij aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, met uitzondering van de le tus- schenschool en de le kostelooze school, voor vijf jaren vrijstelling is verleend van de verplichting tot het geven van onderwijs in het leervak vermeld in art. 2, onder letter J. (vrije en orde-oefeningen der gymnastiek). Ingevolge dit besluit zullen met ingang van 1 September a. s. aan de le openbare tusschenschool (hoofd de heer Sander/ en aan de le openbare kostelooze schoot (hoofd de heer van Vlaardingen) de vrije en orde oefeningen worden onderwezen. Op grond van art. 68 der verordening op de brandweer werd, op voorstel van Burg. en Weth. eene gratificatie van fl.50 voor ieder toegekend aan de hoofdagenten van politie H. J. C. Reuvekamp en G. maker en aan de agenten J. C. M0lJ E. Mesritz, Th. C. Putters, C. N. Vermaat en L. Douma. Als tijdelijk leeraar aan het gyronaS'U(je gedurende het verlof van dr. LehmaD Lensfeld werd dr. I. Hooikaas tot 1 Auo tus a. s. in zijn ambt bestendigd. Nu de kwestie van het al of niet onb0'a invoeren van onze gist in Engeland h1® dan ooit op den voorgrond treedt, lS h0t zaak nog eens te wijzen op de verpli" hti voor leden der vereeniging van gisthan" ren te dezer stede, om uitsluitend O*1 valschte brandersgist uit te voeren. door verbinden de leden zich van zeite( biergist te exporteeren die een veel gr°° percentage alcohol bevat dan de brand0 Wordt aan deze verplichting streng har.d gehouden, dan bestaat er weinig vaar, dat de invoer in Engeland zal be'fiI1(, merd worden. Wij vestigen de aandacht op achterst v»ö de advertentie, waarin eene vergadering de R. K. Kiesvereeniging >Recht, Plich'®_ Orde" tegen aanst. Vrijdag-avond wordt aa° gekondigd. Eene groote opkomst zal zeker om gewicht der te behandelen onderwerpen z gewenscht zijn. Volgens nadere aankondiging zal Schiep herds"11' ,d«' de" we1' nadere aankondiging zal vijf-jarig bestaan der afdeeling Schie' van den Ned. R. K. Volksbond worden in een buitengewone verga' ring, aanst. Zondag-avond 8 ure in Officierentuin te houden, waarin de re' u ei eerw. heer W. H. J. Willeman, te Amsterdam, als spreker zal optreden- De zangatdeeling »St. Cecilia" en harmonieorkest »St. Ambrosius" zullen dez feestavond opluisteren. Donateurs, ook zij die zich daartoe dezer dagen bij een der bestuursleden aa"^ melden, hebben vrijen toegang tot deze ¥®r gadering. Ook te Overschie heeft de storm schade aangericht. In de boomgaari1®^ hebben de meeste vruchtboomen gedu" van de kracht van den wind te lijden e had sommigen er van zijn als 'tware l0®jj geschud. In de moestuinen is bijna a..j groente tegen den grond geslagen, tetW op de landerijen, waar men reeds z°°fgl) was gevorderd, dat het hooi op hoop stond, dit over de geheele oppervlakte v net land verspreid ligt. Maandag-middag arriveerde uit zee Vlaardingen het loggerschip blevo II, re gf de heer P. H. van Abshoven, sch'pP M. Plokker, welke Woensdag 16 dezer h1® een stortzee een der matrozen heeft v®r loren. De verongelukte matroos is gen Huibrecht Bredius, oud 19 jaren, te Viaaf^ dingen woonachtig. Men had alle poging in het werk gesteld om hem te redd011' doch tevergeefs. Verbetering. de" d0 In het stukje in ons nummer van teren, betreffende het proces van Kethelschen adspirant-loonkiezer voor rechtbank te Rotterdam, staat abusief 0 valsche verkiezing dit moet ziju een vals" verklaring. In onze Yroedschap. De vergadering door den Raad dezer t meente gisteren gehouden, over 't algen'0. aan onderwerpen van gewoon huishoudeG bestuur gewijd, gaf toch bij enkele ond werpen aanleiding tot een vrij uitvoeT% bespreking die wij hier zooveel moge willen wedergeven. De mededeeling van den Voorzitte" de inschrijving van een kapitaal van fd^ 'h0t op het Grootboek zou plaats hebben, op gf hoofd der 2£% inschrijvingen, gat den h0^ Uom aanleiding in overweging te ge*eI1,ffij gelden te beleggen in 3% Grootboek. wees er op, dat wij hier op het Grootb .j zouden gaan inschrijven ad. 2£%, tel we zelf gaan leerien ad. 3%. je De heer Poortman vroeg, wanneer f 10.000 van Jurgens, die nu op het boek zullen geplaatst worden, ontvangen ZJ ju»1 gist i' ,Ct 0f g J t e id

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2