Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg. Dinsdag 29 Juni 1897. No. 5828. jgktreau ISSofersfraaf 50. EUPHROSYNE. IB Q mmm algemeen oyekzicht. F euilleton. £3 PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 5 degens den feestdag van de H.H. JPostelen PETRUS en PAÜLUS zal t,® 'Vieuire Schiedamsehe Courant 'flsdag-ayond niet verschij nen. PRIJS DER ADVKRTENTIËN: Van 1—6 regels f 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 28 Juni '97. Brusselsche Reforme bevat een sen- Satie-tjjding, die in geheel België levendige Roering wekt. De geheele expeditie van ar;)ri Dhanis in de Congostaat, met inbe- ^r'P van den aanvoerder, is door de inlan- ers vermoord. Veel waarde wordt gehecht aan het be- z°ek de-koning der Belgen aan den Duit en keizer bracht. De Koning kwam op jacht Clémentine naar Helgoland, waar 6 Keizer zich op de Ilohenzollern bevond de beide vorsten bijeenkwamen. 1)6 Belgische anti-militairisten en vooral 6 "Frankillons" onder hen die zoo luide van systè»ne Prussien gewaagden na de rede van Koning, die ook reeds staatsgreep ^er>oemd is, hebben thans een argument voor hl beweren, waarvan zij wel niet zullen ''alaten gebruik te maken en wie zal zeggen niet gelijk hebben Baar hetgeen tusschen beide monarchen v-rhandeld is, wel vooreerst niet bekend zal ^0t,den, zullen zij moeilijk kunnen bewijzen, dit onderhoud in verband staat met een ^gelijke invoering van den persoonlijken die"stplicht. Maar Be meeste koningen zijn trouwens eenigs- z,is militairistisch van geloof en ook zonder de keizer van Duitschland, de militarist ''fir militaristen zijn sneef" iets dicteert, is niet zoo onmogelijk, dat hij persoonlijken ^nstplicht in België gewenscht acht. Hoe het zij, het bezoek zal vooreerst stof gfinoeg opleveren voor polemieken, tusschen Pr°- en anti-dienstvervanging. Het Leipziger Tageblatt bevestigt een bericht van het Berliner Tageblatt, dat het legerbestuur in Duitschland besloten heeft tot het invoeren van een nieuw infanterie- geweer, en dat reeds enkele bataljons als proef daarmede bewapend worden. Het nieuw geweer moet nog kleiner kaliber bezitten dan het tegenwoordige. Nog immer is te Berlijn het groote vraagstuk of liever het complex van groote vraagstukken nog niet opgelost wat men noemt »de ministeneele crisis", hoewel van wat anders daaronder verstaan wordt, het demissionair zijn van een kabinet of wel de geheele afwezigheid van kabinet hier geen sprake is, Een ieder begrijpt echter dat er verandering moet komen, al verschillen de berichten telkens omtrent de wijze waarop. De Londensche Standard beweert nu in een telegaam uit Berlijn, zoo zeker mogelijk te weten, dat prins Hohenlohe en de heer Von Marscha! in het begin van September hun functiën zullen neerleggen. De Duitsche bladen bespreken den toe stand zonder zich, na het fiasco der vorige voorspellingen aan nieuwe te wagen. De berichten omtrent de marine-revue bij Portsmouth onder deelname van alle zee mogendheden gehouden, waarmede de jubi leumsfeesten in Engeland werden besloten, vormen een enkelen lofzang. De levendigheid in de stad en de haven was den geheelen dac buitengewoon. Het weer dat eerst drei gend was, klaarde op en daardoor was het schouwspel prachtig en indrukwek kend. Precies om twee uur verscheen het ko ninklijk jacht \ictoria and Albert, dat den prins van Wales aan boord had. Onmiddel lijk daarop gaf het admiraalschip Reustren een signaal en schoten alle schepen een salvo bij verschillende divisies tegelijk. Tien schepen, waarop zich de vorstelijke personen, de gezanten, de buitengewone ge- Novelle dook MATHILDE. 46) »Laat mij u omhelzen, Euphrosyne, engel ''er verzoening!" snikte Nancy de Beau- '"anior en drukte het meisje in haar "tttien, terwijl de beide nichtjes Valentine f" Dorothéa baar met liefkozingen over hadden. Uit hun armen ging de novice in (*'e der hertogin over. *Had ik u mijn dochter kunnen noemen, °e groot zou mijn geluk geweest zijn," zUchtte zij. »Ik kan niet, tante, ik mag nietGod ""'1 mij bezitten en ik moet mij aan Hem geven. O, hoe veel, hoe veel onuitsprekelijk z°ets is er niet in de schijnbaar bittere kelk des offers. Doch," en hier fluisterde 7 j, slaat mij gaan, m'jn t'jd d-iugt, ik wil 1 vergoeding schenken voor hetgeen gij om mijnentw 1 leedt." zanten en andere hooggeplaatsten bevonden, volgden het jacht. Terwijl overal volksliederen gespeeld wer den en officieren en matrozen juichten, gleed het koninklijke jacht voorbij alle aan wezige schepen. Zonder eenig ongeval liep de revue om 4 uur af en vervolgens wer den alle Engelsche en vreemde admiraals aan den prins van Wales voorgesteld. Zij hadden zich daartoe op zijn jacht begeven. Des avonds waren de geheele internatio nale vloot en de huizen op de kade te Portsmouth schitterend verlicht. De Kamer van afgevaardigden in Frankrijk hield Vrijdag eene belangwekkende zitting. De heer Hubbard, die betoogde, dat het der regeering er om te doen was, de kerke- kelijken met het oog op de verkiezingen van het volgend jaar stroop om den mond te smeren stelde voor, den post voorden lijkdienst in de kathedraal voor de slacht offers van de ramp in de Rue Geaujon, geheel te schrappen. Dit voorstel werd verworpen met 332 tegen 187 stemmen. Het voorstel Trouillot werd eveneens ver worpen en wel met 317 stemmen tegen 225. Daarna werden de door de regeering aangevraagde credieten toegestaan. Een ministerieele crisis wordt in Spanje elk oogenblik te gemoet gezien. De liberalen kunnen blijkbaar niet wachten tot het zoo ver is en zij het bewind zullen overnemen, of wel zij trachten het verlangde tijdstip te verhaasten. Tot die pogingen kan men rekenen een manifest van den heer Sagasta, den leider van de liberale partij, waarin deze het tegenwoordig ministerie hevig aanvalt en het program der liberalen nog maals verlokkend den volke voorhoudt. Het voornaamste punt daarvan is nog altijd de vervanging van generaal Weyler op Cuba door een anderen meer bekwamen wiens taak beperkt zou worden tot het onderdruk ken van den opstand. Zij naderde Armand, die het tooneel met somberen, doffen blik en over elkander geslagen armen had aanschouwd. »Een oogenblik neef," zeide zij, »kom met mij ter zijde," en zij voerde hem bij de hand weg. Armand," vervolgde zij zacht, »ik ben blijde, dat gij gekomen zijt. Ik moest u nog dank zeggen. Wat ware er van mij geworden, zoo ik u dien dag niet aan het meer had ontmoet Ik heb u verdriet ver oorzaakt, maar vergeef mij Ik kon immers niet anders." Hij zweeg en blikte naar den grond. »Nog een oogenblik en dan zal men het doodskleed over mij werpenik zal dood zijn voor de wereld en voor u, om slechts voor Hem te leven, die mijn Bruidegom heeft willen zijn. Men weigert niets aan een stervende, Armand en gij moogt mijn laatste verzoek niet afslaan." sWat wilt gij dan Euphrosyne O, indien c-ij wist hoe mijn hart bonst, hoe alle ver mogens mijner ziel verpletterd zijn door dezen slag. het spoedig, want ik kan u niet langer zoo zien, in bruidsgewaad en tegelijk in doodskleed." Wenu dan, zie naar uw motder, haar, die ik onder alle vrouwen het liefst met dien naam had begroet. Ziet gij niet hos In de berichten omtrent de vredesonder handelingen tusschen Turkije en Grieken land is thans wat meer vastheid te bespeuren. Wel gaat Griekenland voort met het be weren, dat elke betaling van oorlogsschat ting een onmogelijkheid is, doch de onder handelende diplomaten schijnen zich daaraan niet te storen. Van verschillende zijden stemmen de berichten nu overeen, dat de gezanten de oorlogsschatting tusschen vijf en zes millioen vastgesteld hebben en de mogendheden een leening tot het verkrijgen van die som zullen garandeeren, mits eenige aangewezen vaste bronnen van inkomst voor de Grieksche schatkist, onder het beheer worden gesteld van hen die het geld leenen. Ook omtrent de grensverandering staat Turkije niet zoo scherp meer tegenover de Mogendheden als in den beginne. Turkije moet definitief hebben afgezien van de annexatie van geheel Noord-Thessalië, en de Mogendheden denken er van haar zijde niet meer aan als zij er al ooit aan gedacht hebben den regel van Engeland toe te passen, dat geen enkel dorp dat eenmaal onder christelijk bewind is geweest, onder Mohammedaansche heerschers terug mag vallen. Toch is de Sultan niet geheel tevreden met wat men hem geven wilhet recht de bergtoppen en de bergpassen te bezetten welke van strategisch belang zijn. Hij blijft nog vasthouden aan zijn eisch, dat ook Dereli en de dorpen die daar omheen liggen, in de strook begrepen zal worden, die van Grieksch Turksch zal worden. Het bericht, dat de heer Numa Droz, oud-president van den Zwitserschen Bond, toch het gouvernement over Creta wil aanvaarden, wordt bevestigd. In den beginne geloofde men niet, dat de heer Droz deze hem door de mogend heden aangeboden waardigheid zou wen- schen. Immers zijn eerzucht kon wegens de reeds door hem vervulde betrekkingen de smart diepe sporen op haar gelaat heeft gedrukt Gij kunt haar troostenOverwin uw verdriet om harentwilTot nu toe heeft zij in u den stamhouder van haar geslacht gezien. Bedrieg haar hoop niet." »En ik zou een ander mijn hand schen ken Euphrosyne, hoe kunt ge dat vragen." Volvoer mijn laatsten wensch Armand, God zal u beloonen." sMaar het is onmogelijk. Ik kan het met »Met de hulp des hemels kan men alles." en deze woorden op diep bewogen toon uitsprekende, wendde zij het hoofd om, want ze voelde een traan opkomen in hare oogen, ging eenige schreden achteruit en wenkte met de hand tot laatsten groet. »In den naam mijner ouders vergeeft," bad zij nogmaals met gevouwen handen. »De schuld is uitgewischt sedert lang, antwoordde mevrouw de Champfleury. Zij glimlachte hen allen nogmaals toe, het traliehek werd tusschen beiden geschoven, het gordijn viel en zij was verdwenen. Kort daarop begon de plechtigheidachter in de kerk, halt verscholen door een pilaar, knielde een jongeling, die met de handen krampachtig op de borst gedrukt en net oog vol weemoed op de bruiden gevestigd p'le ceremoniën volgde. Mijnheer," zeide een stem achter zijn schouders, »weet gij ook wie hunner Euphrosyne Lerinval is De knielende zag om en ontdekte een jong man, met aangenaam, ofschoon lang niet fraai voorkomen en wiens kleeding genoegzaam aanduidde, dat hij uit de pro vincie kwam. »De tweede aan de rechterzijde," ant woordde de jonge hertog, (want hij was het) en nam zijn vroegere houding weer aan. De andere zag onophoudelijk naar de aangewezen richting en kon een uitroep van bewondering niet weerhouden toen de stoet opstonden Euphrosyne's engelengelaat even naar hem gekeerd was, ïJammer," zeide hij binnensmonds, »dat dit jonge meisje als een offer der dweep zucht vallen moet." Een oogenblik later werd het lijkkleed, door de hertogin de Champfleury, hare zuster en nog twee adellijke dames opge houden, over de hoofden der novicen ge worpen en kleine meisjes strooiden er witte bloemen op onder het treurgezang »De Profundis." (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1