op 7 Augustus is bepaald. Daar de Tsaar verleden jaar een bezoek aan keizer Wilhelm heeft gebracht voor zijn bezoek aan Frankrijk, komt het ook meer met de nationale hoffe lijkheid overeen, dat de Keizer voor Faure het bezoek beantwoordt. In de vergadering van het Lagerhuis in Engeland las gisteren minister Balfour een boodschap van de Koningin voor. Daarin zegt H. M., dat zij het betreurt, dat door een misverstand niet alle leden van het Huis, Woensdag bij de aanbieding van het adres, in de zaal zijn kunnen komen, om haar te zien. H. M. wenscht nu alle leden van het Huis en hunne vrouwen Zaterdag op Windsor Castle te zien. In het Hoogerhuis las de lord-kanselier een telegram voor van den president van den Italiaanschen Senaat. Daarin wordt ge zegd, dat de Senaat zich vereenigt met de gevoelens van diepe bewondering voor het groote en edele Britsche volk bij de viering van eene regeering, onsterfelijk door den vooruitgang, de beschaving en de weldaden die zij over de menschheid heeft gebracht. Nog ter viering van het diamanten jubilé is Maandag in het park van Buchingham-palace te Londen een schitterende garden-partij ge geven vereerd met de tegenwoordigheid der Koningin. Er waren verscheidene duizenden gasten, daaronder alle vorstelijke persoon lijkheden uit den vreemde, de vlootvoogden de buitengewone gezanten met hun gevolgen de premiers der koloniën. De Koningin ver liet even na vijven het paleis en liet zich in den tuin rondrijden in het kleine, met twee paarden bespannen wagentje, op ver schillende punten van het park ontving zij de voornaamste genoodigden zij praatte opgewekt met tal van personen en zag er gezond en levenslustig uit. De minister-president lord Salibury heeft gisteren aan het ministerie van buiten- landsche zaken, den heer graaf van Lijnden, en verschillende andere vertegenwoordigers van het buitenland ontvangen. De minister-president Canovas heeft in de vergadering door de Kamer van afge vaardigden in Spanje eergisteren gehouden, verklaard dat, mocht het leger in West- Indië zware verliezen lijden door ziekte, 20.000 man in October naar Cuba gezonden worden, teneinde de strijdmacht aldaar op dezelfde sterkte te houden, en den opstand den genadeslag te kunnen toebrengen. De vredesonderhandelingen tusschen Grie kenland en Turkije schijnen thans goed te vorderen, ofschoon de vredespreliminairen, nog niet, zooals men verwachtte getee- kend zijn. Aan de Daily News wordt uit Constanti- nopel geseind, dat de gezanten en de ver tegenwoordigers der Porte het eens zijn ge worden over het bedrag der oorlogsschatting en de grensregeling. Turksche bladen beweren, dat het leger in Thessalië 160.000 man sterk isvan dit leger zijn 30,000 man met 5 batterijen van Pharsalus naar Domokos gezonden 14,000 manschappen zijn van Saloniki naar Larissa getrokken. De oorlogsschatting zal waarschijnlijk wor den besteed aan de marine. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Juni 1897. Voor de verkiezing van zeven leden van den gemeenteraad, periodieke aftreding, heeft gisteren de candidaatstelling ten raadhuize alhier plaats gehad. Ingevolge het overleg gehouden tusschen de besturen der verschillende kiesvereeni- gingen heeft de candidaatstelling als volgt plaats gehad District I. D. Stolk, D. F. W. Prins (twee lijsten), mr. W. H.Jansen (twee lijsten), dr. J. Endtz, P. C. M. Jansen. District II. J. O. Bender, A. Gouka (twee lijsten), C. van der Vlies, P. Brillenburg (twee lijsten), F. J. Smit. District III. C. van der Vlies", H. Dienske (twee lijsten), P. Loopuyt (twee lijsten), W. Bosselaar, J. M. van der Schalk jr., Mr. W. H. Jansen. Over deze candidaten zal nu Dinsdag 13 Juli aanst. moeten worden gestemd. De heer H. J. Versteeg, burgemeesser dezer gemeente, heeft zijne benoeming tot regent van het St. Jacobs-Gasthuis aange nomen. Door de politie werd eergisteren te dezer stede aangehouden een partij van 30 kilogr. vleesch, dat op een handwagen over de straat werd vervoerd en het vermoeden wekte voor het gebruik ongeschikt te zijn. Nadat de keurmeester, de heer Van Vel- zen, dit vermoeden had bevestigd, werd het vleesch onder politietoezicht vernietigd. Gisteren-ochtend is aan vrouw Van Wie- ringen aan de Hoofdstraat alhier, terwijl zij bezig was visch schoon te maken een portemonnaie met f4— ontrold. Van het geval is aangifte gedaan aan de politie. In de komende drukke kermisdagen zal het zeker zaak zijn de noodige maatregelen te nemen tegen al te vingervlugge personen, die het op de portemonnaie van den eerza- men kermisbezoeker gemunt hebben. Heden is op verschillende straten en pleinen onzer stad een aanvang gemaakt met het opbouwen van de kermistenten. Op den hoek van de Broersvest kwam heden middag 2^ ure, doordat de draai te kort werd genomen, een volbeladen kermis wagen in botsing met den lantaarn aan het huis van den heer P. Brillenburg. Het ge volg was dat de lantaarn met den arm afbrak en vernield werd. Voor denbetrokken persoon, die de schade zal hebben te vergoeden, is dit zeker al een slechte inzet van de kermis. De uitslag van de stemming voorde Pro vinciale Staten te Rotterdam op gisteren was de volgende In het kiesdistrict Rotterdam II met 3385 kiezers werden uitgebracht 2309stemmen; van onwaarde 17volstrekte meerderhe id 1147. Daarvan verkreeg de heer J. Hudig (liberaal) 1068, de heer J. M. Voorhoeve (antirevolutionair) 439 de heermr. W. H. Jan sen (roomsch-katholiek) 283, de heer dr J. Vroesom de Haan (liberaal) 266 en de heer J. Ingenhoes van Schaick (christelijk- historisch) 236 stemmen. Herstemming tus schen de heeren J. Hudig (liberaal) en J. M. Voorhoeve (antirevolutionnair.) In kiesdistrict Rotterdam IV met 3830 kiezers werden uitgebracht 2703 stemmen van onwaarde 13; volstrekte meerderheid 1346. Daarvan verkreeg de heer mr. B. C. J. Loder (liberaal) 922, de heer W. Vaan drager Gzn. (antirevolutionair; 604, de heer mr. J. Rombach (liberaal) 564, de heer P. van Rossem (christelijk historisch) 315 en de heer mr. J. C. M. F. H. Mascheck (roomsch- katholiek) 285 stemmen. Herstemming tus schen de heeren mr. B. C. J. Loder (liberaal) en W. Vaandrager Gzn. (antirevolutioririr). In district Rotterdam V met 3337 kiezers werden uitgebracht 2176 stemmen; van onwaarde 17 volstrekte meerderheid 1080. Daarvan verhreeg de heer P. R. Mees (li beraal) 781, de heer H. H. Thooft (liberaal) 504, de heer mr. W. H. Jansen (roomsch- katholiek) 380; de heer J. M. Voorhoeve (antirevolutionair) 275 en de heer J- van Vessem (christelijk-historisch) 219 stemmen. Herstemming tusschen de heeren P. R. Mees (liberaal) en H. H. Thooft (liberaal). Voor de periodieke verkiezing voor den gemeenteraad zijn o. a. te Rotterdam van katholieke zijde candidaat gesteld de heeren F. B. van Rijswijk, president van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Rotterdam, en G. H. J. Pelster, voorzitter van het bestuur van het St. Franciscus-Gasthuis aldaar. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Maandag met behulp van een valschen sleutel ingebroken in eene bovenwoning in de Diergaardelaan, te Rotterdam bewoond door een winkelier in dames-handwerken, winkel doende op het slagveld. De inbreker, die erg goed op de hoogte schijnt geweest te zijn heeft uit een linnenkast, staande op de tweede verdieping, een ijzeren cassette gestolen, inhoudende ongeveer f400 aan gereed geld. Overigens nam hij eenige papie ren mede, alleen voor de bewoners van waarde. De dader bleef onbekend. Gisteren-avond tusschen half acht en half negen ontlastte zich boven Rotterdam een geweldig onweder, gepaard gaande met stortregen. De riolen konden de massa's regenwater niet verzwelgen, hetgeen ten gevolge had dat in het oostelijk gedeelte der gemeente eenige straten, als Hendrik straat, Frederikstraat, enz., in korten tijd blank stonden en de bewoners water in huis kregen. In de Lange Torenstraat liepen eenige kelderverdiepingen, waarin bierhuizen gevestigd zijn, onder. Door de Christelijk-historische kiezers- bond en de liberalen te Pernis zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld de heeren M. Zwanenburg en L. Pons. Donderdag 1 Juli herdenkt de heer C. Brouwer, ambtenaar ter secretarie der ge meente Vlaardingen, den dag, waarop hij vóór 25 jaren die betrekking aanvaardde. Volgens bij reeders te Maassluis ontvangen bericht is de stuurman Hendrik Voois, van MA 72 wisselvalligheid sch. J. de Gilde bij den jongsten storm overboord geslagen en verdronken. KETHEL, 30 Juni. De rechtbank te Rotterdam, gisteren uitspraak doende in de zaak van den adspirant-loonkiezer L. Lans bergen in deze gemeente, achtte hem schuldig aan het indienen van een val- sche aangifte, waarvan zijn plaatsing op de kiezerlijst het gevolg kon zijn, en ver oordeelde hem deswege tot een gevangenis straf van 7 dagen. Bij de gisteren gehouden periodieke verkiezing van twee leden van den ge meenteraad is van katholieke zijde de heer J. J. Verspeek en door de protestanten de heer A. Poot candidaat gesteld. De uitslag was dar. ook, dat de beide genoemde af tredende leden werden herkozen. BINNENLAND. Bij kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Schiedam, Brielle, en Som- melsdijk, ter standplaats Schiedam, mr. A. J. Blok, advocaat en procureur te 's-Hertogen- bosch, tevens beëedigd klerk bij de griffie der arrondissements-rechtbank aldaar en werkzaam bij een der ambtenaren van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement. Prinses Paulina van Wurtenburg is naar Neuwied afgereid. Zij ging van het Loo per rijtuig tot aan Arnhem om vandaar de reis te volgen. Behalve door de prinsen van Solo en Koetei zal de kroning van H. M. de Koningin, naar men verneemt, nog bijgewoond worden door den sultan van Siak, die voor deze gelegenheid een costuura besteld heeft bij de firma Van Kempen te 's-Gravenhage, van 16.000 gulden. Het gerucht liep eergisteren in de resi dentie in welinge'ichte kringen, dat de heer Roëll bij aftreding van het tegenwoordig ministerie weder belast zou worden met de vorming van een nieuw. Een merkwaardige dag voor twee officieren van ons leger. De 7e Juli zal het 50 jaar geleden zijn dat graaf H. Dumonceau, chef van het Mil. Huis der Koningin tot officier werd bevorderd. Zijn tijdgenoot, die op dien zelfden dag mede jubilaris is, is de luit.-kolonel H. F. K. van Overveldt, eveneens met 50 dienstjareu vervult de betrekking van militie comrnissar'S te Maastricht. Het diner, dat de Staten der provin010 Zuid-Holland den Commissaris der Koning111 mr. C, Fok zullen aanbieden, wordt 20sten Juli gegeven in de Theaterzaal vaI1 het Kurhaus te Scheveningen. Voor de notarieele examens hebben z'c'1 dit jaar aaugegeven 146 voor het eerS'g gedeelte, 13 voor het eerste en tweede, voor de geheele examens, 50 voor het twe0, gedeelte, 51 voor het tweede en derde, 1 voor het derde gedeelte, in 't geheel 3' tegen 356 in 1896. Het driemaal gekozen socialistisch Kanaerl''1' mr. P. J. Troelstra, neemt zitting v°flr Tietjerksteradeel. Bij koninklijk besluit is benoemd tot r>d' der in de Orde van den Nederl. Leeu^' J. P. de Vries, inspecteur der directe b0 lastingen aan het departement van financi®11' Hontenisse. Onder al de districten, waar de uits'9^ der herstemmingen de hoopvolle verwacht'1^ heeft teleurgesteld, is er zeker geen, dat meer besproken is als Hontenisse. district had bijna iedereen reeds voor d0 liberalen afgeschreven. De katholieke ca11" didaat Walter verkreeg er op 15 Juni stemmen tegen 1530 op den liberaal vaI1 Deinse en 1412 op den antirevolution910 Pompe van Meerdervoort. Hieruit volgt da' de antirevolutionairen slechts thuis hadd®11 te blijven om den overwinning aan on&e" candidaat te verzekeren. En het result"' was dat er bij de herstemming Vrijdag 26 Juni op mr. Walter werden ult' gebracht 2424 stemmen en op mr. J- van Deinse 2697. Terwijl mr. Walter duS wellicht een goede 100 stemmen van a°tl' revolutionairen meer kreeg, gingen er cir" 1000 op den liberaal over. In zijn nummer van Zaterdag gaf d0 Zeeuw, het anti-revolutionaire orgaan, da' evenals de Standaard krachtig de verk'0' van den heer Walter aanbeval, eenif!0 staaltjes van de wjjze waarop voor 1111 Van Deinse is gewerkt. Een citaat la'0" wij hier volgen De liberalen hebben het kiesdistrict H"' tenisse letterlijk afgeloopen voor hun can®1 daat Van Deinse. Nagenoeg geen kiezer is overgeslage"j Met tal van pamffetten werd 't distr' overgoten. Sprekers van allerlei slag kwamen in det dubbel heete dagen het volk voorlichten- Een godsdientonderwijzer uit Aaister"1^ deed dit heel vromelijkde sprekers Middelburg Fokker en He ij se meer joviaal. Alles tegen Rome.j En de papenhaters onder ons hebben n' willen gelooven dat het Liberalisme U10? dan Rome de zielen vergiftigt, in streven ter ontchristening van den vol» geest veel gevaarlijker is. Dit streven weet het liberalisme bij v0 kiezingen als deze wel te verbergen. Niet als liberalen, als protestanten d)e den zij zich aan. p Hun candidaat werd als kerkvoogd oud-diaken voor de Tweede Kamer aan" volen. Zoo werden onze goede lieden v0 schalkt. Ter karakteriseering van de wijze waar°P de liberalen de anti-revolutionaire ki"0 t tot zich trachtten over te halen, drukt 11 blad dan nog onderstaand pamilet at Aan alle kiezers Spreuken van Salomo. Spreuken XI vers 26 »Wie koren inhoudt, d'0 vloekt het volk maar gening zal zijn over n hoofd des verkoopers- rd- Hij die zich beroept op Gods overdenke bovenstaande woorden, voor zijn biljet voor de Tweede Kamer invul4 in de bus werpt. Vloek rust op al dengeen, die der arIÏÏ 0. brood zou komen duurder maken maark0ji geningen komen over hen, die medewer» tot het tegengaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2