liberalen en radiealen te hoop om den voor- waardelijken protectionist Pijnappel aan de overwinning te helpen tegen den onvoor- waardelijken freetrader Schaepmanstormde de anti dienstvervang'ingsbor.der te Utrecht naar de stembus om toch maar Bergansius te weren enz. «Is het wonder dat een man als professor Treub, die, naar men weet, voor zijn partij nogal eens de vriend is die haar feilen toont, zich sit venia verbo «misselijk" voelt worden bij de mallemolendrukte aan deze stembus?... Maar tevens: geeft juist die drukte geen afdoende demonstratie voor de waarheid van ons beweren «alleen in het roomsch zijn van onze candidaten lag voor de tegenpartij het geheim harer overwinning Zoo ja, dan volgt hieruit, naar onze meening, dat zulk een overwinning haar mogelijk, zelfs haar gemakkelijk blijven zal zoolang de voorwaarden daartoe, hetzij bij ons, het zij bij onze tegenstanders niet vervallen. »Bij óns kan daarvan, natuurlijk, geen spraak komen. Dat wij roomsch zijn, is onze eer, ons voorrecht. Een voorrecht dat wij niet prijs geven voor al de schatten der wereld. Liever voor altijd verstoken van eiken invloed op staatkundig gebied, dan ook maar voor één enkel oogenblik de glorievolle banier te verloochenen, die ons naar hooger overwinning voert dan de aarde geven kan. «Blijft derhalve: dat onder onze tegen standers van het oogenblik een andere ziens wijze ten onze opzichte, de heerschende worde. Dat zij, wier geloof in een boven natuurlijke openbaring, wier belijdenis van een geopenbaard christendom, hen aan onze zijde partij moest doen kiezen tegen het onheil, waarmee een ontkerstende maat schappij ons bedreigt, binnen korter of langer tijd over «Rome" en hun roomsche medeburgers andere gedachten gaan koes teren dan hen blijkbaar op dit oogenblik nog steeds bezielen". De vraag of daarop in den eersten tijd uitzicht bestaat niet direct beantwoordende, meent de Tijd dat onzerzijds geen poging mag verzuimd worden om dergelijke toe komst te doen dagen. Door voorlichting, door terechtwijzing, ook door lijdzaamheid niet zelden, en altijd door gebed. Door kloeke daad, waar zij zich openbaren kan ten bate van het heil des Vaderlands, door mannelijk en onverpoosd streven naar alles wat doelwit moet zijn voor den zoon der Kerk die, slechts Haar goede zoon zal kunnen zien als hij tevens de goede zoon van zijn Vaderland is. Bij het vervullen evenwel van deze taak meent ons katholiek hoofdorgaan ook een beroep te mogen doen op de eerlijk heid en rechtschapenheid van anderen, waar omtrent «Rome" gebeurtenissen uit het verledene vermeld of meeningen en leeringen uit het tegenwoordige worden medegedeeld. Van het volle licht der waarheid heb ben wij niets te vreezen, maar vinden daarin veeleer een waarborg voor een geluk kige toekomst die ook op staatkundig ge bied kan geboren worden. Daarvan zij ook wij mét de Tijd geheel overtuigd. Moge het volle licht der waarheid dan ook in de geschriften en uitlatingen Jonzer andersden kende landgenooten over «Rome" schijnen 1 Maken de veroordeelen door geboorte en op voeding hij onze onkatholieke landgenooten ingeworteld, voor een billijk oordeel der Katholieke Kerk, hare bedienaren en belij ders plaats, dan zal zeker in de toekomst bij de massa onzer onkatholieke land genooten een andere gedachtengang het verkiezingswerk leiden dan die welke het nu op zoo verkeerde paden heeft geleid. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 Juli 1897. Het verlengen van den bestaanden strek dam nabij het Westerhavenhoofd, waarvan de aanbesteding heeft plaats gehad op 3 Juni jl., is door Burgemeester en Wethou ders gegund aar. den laagsten inschrijver P. A. Bos, te Gorinchem, voor de som van f 12.900.—. Gisteren-avond omstreeks ure wilde de 22 jarige vuurwerker J. Vendelo, wonende in het Kleinbaantje, in de smederij van de firma Ingelse en Co. waar hij werkzaam is, een riem op de riemschijf brengen, toen het ongeluk trof dat de riem afschoot, en Vendelo met de rechterhand tusschen schijf en riem bekneld raakte, waarbij dit lichaamsdeel werd gekneusd. Het personeel der firma Ingelse en Co. is verzekerd tegen ongelukken en invaliditeit bij de Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekering op het leven tegen onge lukken en invaliditeit te Rotterdam, agent de heer S. C. van Waalwijk van Doorn, alhier. Gisteren-avond 9 ure is de 16-jaiige Kaatje Thijsse, wonende Lange Kerkstraat dienstbode bij den wafelbakker P. Heijstek alhier, aan de Lange Haven van de loop plank van Heijstek's schuit te water geval len. Het meisje werd, gelukkig, spoedig ge red door J. Weber, mede wonende aan de Lange Kerkstraat, die zich te water be gaf en haar aldus behouden op het droge gebracht. Sedert eenige dagen werd bij den slager J. P. M. Scholte aan de Breedstraat alhier geld vermist. Teneinde de» dief of de dieven op heeterdaad te betrappen,» had de vader van bedoelden slager zich gisteren avond in den winkel verscholen. Omstreeks 11 ure bemerkte hijdat een jongen door het inklimmen van een raamje in den winkel trachte te komen. Daarop toesnellend, gaf Scholte den indringer met een mes een slag, die hem verschrikt deed terugdeinzen. De knaap, een gewezen knechtje in de slagerszaak, nam daarop de vlucht, doch werd heden-ochtend door de politie aange houden. Als hulde voor zijn plichtsbetrachting werd hem door de gemeente een gouden horloge met inscriptie overhandigd, bij monde van den burgemeester. Ook werd hem door den secretaris namens zijne collega's enz. een cadeau vereerd, bestaande in een gouden lorgnet. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid Holland is bepaald, dat ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Th. Waldeck, eene verkie zing zal plaats hebben voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland voor het kiesdistrict Vlaardingen. De dag der verkiezing (candidaatstelling) is vastgesteld op 27 Juli a. s., de dag der stemming op 10 Augustus en die der herstemming op 20 Augustus a. s. Wegens den verregaanden stinkenden toestand van het grachtwater te Delft is de bad- en zweminrichting aldaar gesloten Terwijl de deelnemers aan de Schiedam- sche processie naar Kevelaer Maandag in de bevoorrechte bedevaartplaats vertoefden, arriveerde daar een gezelschap van 30 wiel rijders uit Deventer en Zwolle, die des ochtends 4J ure waren vertrokken en 's avonds 5£ ure te Kevelaer aankwamen. Nadat de fietsende pelgrims tot ieders stichting hunne devotie bij het Genadekapel hadden volbracht, zijn zij Woensdag-ochtend vroeg weer uit Kevelaer vertrokken. Het veertigjarig bestaan van de Rotter damsche Diergaarde zal den 13n Juli met een schitterend avondfeest worden gevierd. De tuin zal met electrische gloeilampjes, gasvlammen en vetpotjes schitterend worden verlicht. Links van het terrein om het sociëteits gebouw wordt een moskee gebouwd van zeer karakterestieke vorm met een sierlijk gewelfde poort'iniperspectief. Het societeits gebouw zal voor het bezoek voor duizenden zijn ingericht bij de twee buffetten zullen nog drie extra worden gevoegd. Zestiendui zend vijfhonderd stoelen zullen op het ter rein worden geplaatst dat, behalve door de gewone gasballons, door twintig electrische booglampen zal zijn bestraald, terwijl nog duizend stoelen in de zaal zullen beschikbaar zijn. Om het terras heen zal in wijden omtrek overal lichtgelijn en geschitter zijn. Midden in den vijver wordt een lichtende fontein aangebracht, die haar fantastisch gekleurde stralen negen meter hoog opstuwt, terwijl overal heen een electnsch zoeklicht zijn verschillende gekleurde stralen werpen zal van een hoogte van tien meter. Ook het vuurwerk zal grootsch zijn. Een chineesche tempelfafade, waarachter drie duizend vuurlansen zullen verrijzen met vuurvederen en trossen parelregen, waar schijnlijk door bom- en granaatgedonder geïllustreerd, zal het voornaamste nummer zijn. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer C. Brouwer als ambtenaar ter secretarie te Vlaardingen in dienst der ge meente was getreden. Donderdag-avond is in eene algemeene vergadering van de Rederijkerskamer «Tol lens" te Delft besloten om niet tot ont binding der Kamer over te gaan. De presi dent, de heer J. Nienhuis deelde mede, dat de Kamer na een 30-jarig bestaan geen levenkracht meer bezat en dat daarom het bestuur het voorstel had gedaan om tot ontbinding over te gaan. De aanwezige werkende en gewone leden waren echter anders van oordeel en verweten het be stuur, dat door zijn ouderdom de ambitie verloren ging. Na een scherp debat nam het geheele bestuur ontslag en werd be sloten in een volgende vergadering een nieuw bestuur te kiezen. BINNENLAND. H. M. de Koningin-Regentes zou zich bij de begrafenis van mr. J. G. Kist die als president van den Hoogen Raad, lid was van den Raad van Voogdij van H. M. de Koningin, laten vertegenwoordigen door jtir. mr. R. W. J. van JPabst van Bingerden, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Het bezoek van den Koning van Siam aan de Residentie zal een officieel karakter dragen, zoodat de ontvangst van Z. M. van Regeeringswege zal geschieden. ook verschillende andere districten, zooals A> sterdam IV, Deventer, Loosduinen, Rotter I, Amersfoort, Utrecht I, Gouda, Alk®8®^' Helder enz., bleven beneden de 1 pCt. ®r0£t gen en Zwolle brachten het tot P Amsterdam IX tot 1.8 pCt. en Leeuwar^ springt geheel uit den band met 3 p terwijl geen enkel ander district het^e tot 2 pCt bracht. Bijna alle Friesche en Groningsche z\Jn of boven de 1 pCt.alleen Dokkum vert°° slechts pCt. Uit de geringe percentage in de n°ee" districten mag men opmaken, dat het nieu stelsel de eerste proef goed heeft doorst en practiscb is gebleken. Het Ned. Dagblad, orgaan der Christ^ historische partij ontving van den heer van Dedem een schrijven ter plaatsing in hij betoogt dat genoemd dagblad h ten onrechte rekent onder hen die ëe^oi.k, werden op program van den Christe'U Historischen Kiezersbond. Daarin zegt de heer van Dedem hoofde kelijk het volgende Ik neem de vrijheid u mede te dee'e'j! dat ik anti-revolutionairen ben, het anng| revolutionairen program van 1878 bijna geh® beaam en de candidatuur van de afdeel'0 Zwolle van den C.-H. K. niet heb aan va" vóór ik mij overtuigd had de vergaden11^ die mij candidaat stelde, met mijne politie gevoelens bekend was. Aan het eerste gedeelte van art. het progrom van den C.-H. K. gaf ik ech mijne instemming, doch onthield die 9 het laatste gedeelte. Hadden nnjne vrienden te Zwolle ëe !!e. gegeven aan het manifest door het hoofd stuur van den C. H. K. uitgevaardigd) zouden zij bij de herstemming te huis lJ gebleven en mij niet hebben gestemd teg over den radicaal J. Hoven. jSt Ik behoor tot de fractie-Lohman dit f men te Zwolle zoo goed als elders, ®n kan mij dus niet laten indeelen bij de" H. K., al heeft de afdeeling Zwolle van d' Bond mijne candidatuur ook krachtig ond steund. Uit goede bron verneemt de Tel., dat' heer C. V. Gerritsen te kennen geges heeft voor een candidatuur in het kie»0 trict Leeuwarden niet meer in aanmerk1 te willen komen. Door de regeering wordt voorgesteld artikel 9 der pensioenwet te doen vervallen, met het doel om tijdelijke diensten voor pensioneering in aanmerking te brengen, onder voorwaarde eener extra bijdrage, waarvoor een proeftijd van twee jaren buiten rekening blijft. Het voorstel betreft ook de tegenwoor dige ambtenaren, die vroeger tijdelijk waren aangesteld. De Minister van Marine brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat met 1 Sep tember 1897 twee plaatsen als adspirant- ingenieur der marine op eene jaarwedde van 11200 worden opengesteld. Candidaten die op 1 September a. s. hun 27ste jaar nog niet zijn ingetreden en in het bezit zijn van de diploma's van scheeps bouwkundig en van werktuigkundig inge nieur ingevolge de wet van 2 Mei 1863 Staatsblad no. 50,) worden opgeroepen om vóór of op 1 Augustus a. s. een verzoek schrift op gezegeld papier aan hem Minister in te dienen, om zoo noodig tot het aan zijn Departement te houden vergelijkend examen te worden toegelaten. Nadere in lichtingen bevat de Staats Courant van heden. Bij de verkiezing op 25 Juni jl. zijn, het nieuwe van de wijze van stemmen in aan merking neemt, weinig stemmen van on waarde geweest. In bijna alle district beloopt het getal der stemmen van onwaarde onge veer 1 pCt. der uitgebrachte stemmen hier iets meer, daar iets minder. Zeer laag was het percentage in Ridderkerk (0.26), maar Door de afdeeling Leeuwarden van Ned. Werkliedenverbond is tot candid voor de Tweede Kamer met 28 van de stemmen gekozen de heer Z. Middel»0 ontvanger der registratie te Leeuwar (radicaal.) Men schrijft aan de Tel. uit Den De berichten als zoude door H. M. re^fl een opdracht zijn verstrekt tot vorming een ministerie kunnen tot nog toe als v° barig of onjuist werden beschouwd. Naar constitutioneel gebruik wordt danige opdracht eerst gegeven nadat hoofd van den Staat de presidenten beide Kamers en den vice-president van Raad van State heeft geraadpleegd- dusver zijn, zooals gemeld, tot dat door H. M. ontvangen de heeren Van ^aalïltS- en Schorer, laatstgenoemde hooge sta9 ambtenaar eerst gisterenmiddag. TeScheveningen heeft zich eene geconstitueerd ten einde ten behoeve de Scheveningsche ingezsten, die d°o1 gevolgen van den jongsten storm zijn, een beroep te doen op de landgef'0® De commissie bestaat uitvoor de schappij «Zeebad Scheveningen" de he mr. J. G. Patijn, voorzitterJ. D. Rnijs Azn., secretaris, en B. Goldbeck, dire°te generaalvoor de bouwmaatschappij veningen" de heeron M. J. Waller, tool-*'1 en L. E. Uijttenhoeven, secretaris; v0t'r Q, Société des Galleries de heeren P- Il«. von Fisenne, voorzitter, en P.J. de Sonnavl secretaris en voorts de heeren B. L- M. Knoesu Sr., mr. J. B. van Berck® A. Hoogenraad, leden van den gemeente' dr. A. de Niet Az., dr. Van Woeldere" E. A. Keucheniusdr. A. de Niet de Mo3 en P. de Mos Pz., benevens de 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2