Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 2öste Jaarg. Vrijdag 16 Juli 1897. No. 5842. ISurectu *§j&oter$tvaat 50. De oudste Zuster. jAnnie Bark, Modiste." PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regels fO.GQ Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OJPICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. ^richtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. s Euhgemeester en wethouders van CHlEDAM, ter eï'en verzoeh van A- van Deven- om vergunning tot oprichting vaneen ubriekaan den Buitenhavenweg No. 146 «aster sectie L, No. 1696. j^olet op de bepalingen der Hinderwet °en te weten W voormeld verzoek met de bij- ,6en op de secretarie der gemeente is ter 8«l.gd dp °P Dondeidag den 29stcn Juli a.s., I s namiddags ten 2 ure, ten raadhuize ge- §®nheid zal worden gegeven om bezwaren Sen het toestaan van dat verzoek in te engen en die mondeling of schriftelijk toe e hchtenen ti; gedurende drie dagenvóór het ^J'lstip hierboven genoemd, op de secretarie gemeente, van de schrifturen, die ter mochten zijn ingekomen, kennis kan 0rden genomen. I Fn is hiervan afkondiging geschied, waar et behoort, den 15don Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALGEMEEN OVERZICHT. 15 Juli '97. Het Lagerhuis in Engeland heeft gisteren 'a tweede lezing het wetsontwerp ten ehoeve van de zeewerken aangenomen. Het ^6tsontwerp strekt o, a. om de haven van °ver zoodanig te vegrooten, dat twintig j'agschepen en eenige oorlogsschepen er een 'ëplaats kunnen vinden. ht het rapport door de commissie van enfiuète in zake de Zuid-Afrikaansche aan gelegenheden bij het Engelsche Lagerhuis '^gediend, komt Cecil Rhodes er slecht af. Feuilleton. Üe ontvanger Bark was gestorven. Be "arfst van het huwelijksleven van Bark was gehoon geweestde zomer daarentegen was ^rgald door groote zorgenstrijdende was zomer heengegaan. Maar nu was de strijd geëindigdde iechte tijd was overwonnen en de herfst- 2°n bescheen de grijze hoofden van hem zijn goede, moedige vrouw. Maar voor lJ eigenlijk goed konden opademen van al ae moeite en het verdriet, kwam er weer 6en ommekeer, en de dood, aan wien nie mand gedacht had, de dood kwam en rukte aen ontvanger Bark weg, zonder zich te ekommeren om de tranen van mama, °nder zich te laten vermurwen door het geweeklaag der beide dochters Annie en Vivan. Het rapport erkend rond uit, dat hij zoowel zijn mede-directeuren der Chartererd Com pany, Beit uitgezonderd, als de Kaapsche regeering misleidde, Jamesons inval opzet ten en dien evenals Beit steunde met geld. Hij heeft daardoor rijk en kolonie in ernstige moeilijkheden gebracht en is te kort ge komen aan de internationale beleefdheid(l) De commissie neemt aan, dat Chamberlain en de Engelsche ministers van niets wisten, en keurt het af, dat de Kaapsche staats secretaris hein niet op de hoogte heeft ge bracht. Labouchére heeft dit rapport niet mede onderteekend. Hij heeft een afzonderlijk verslag ingediend, waarin hij er op wijst, dat zijne geachte medeleden het wegmof felen van zekere stukken door de Engelsche regeering stillekens hebben toegelaten, en hun oordeel dus niet volledig is. In tegen stelling tot de commissie, die geen voorstel doet, verlangt Labouchére dat Rhodes en Beit streng gestraft zullen worden, omdat zij den Engelschen naam hebben vernederd. Zoo blijkt er dan toch nog een ridderlijke figuur in deze enquète-comedie te zijn, die blijkbaar is opgezet om althans met een schijn van recht de plegers van den roofrit in Transvaal zooveel mogelijk buiten schot te stellen. Het rapport der Zuid-Afrikaansche com missie wordt in de meeste Engelsche bladen besproken. De hoofdartikelen, die de Ti mes en de Daily Chronicle over het rapport geven, vormen de grootst mogelijke tegen stelling. De Times verklaart de taak der commissie volbrachthet Lagerhuis behoort de conclusie van het rapport aan te nemen en het verdere aan Chamberlain over te laten verder onderzoek is niet slechts on- noodig, maar zou ook nadeelig zijn aan de noodzakelijke genezing der wonde die in Zuid-Afrika is geslagen. Rhodes is voldoende gestraft, zegt de Times. Daarentegen ver klaart de Daily Chronicle zich hoogst on tevreden over het rapport der commissie, En spoedig volgde mevrouw Bark haren Wilhelm. Annie was de oudste, een krachtige, groote gestalte met donkere oogen, die zelden lachten. Zij had menigen moeilijken dag met papa en mama doorgebracht, haar eerste herinneringen waren verbonden aan tranen over versleten kleeren, waarvoor geen nieuwe te krijgen waren aan slape- looze nachten, wanneer de dag naderde, waarop de huur moest betaald worden. En daardoor was zij vroeg gerijpt en daardoor kwam het, dat de groote, donkere oogen zoo zelden lachten. Vivan was de jongste, en geen mensch in de buurt wist eigenlijk haar waren naam, maar ieder noemde het levendige kind »Vivan." Toen mama gestorven was en een beweend gezichtje zich snikkend verborg in den hoek der sofa, toen omarmde Annie de kleine ,en fluisterde iMijn kleine Vivan 1" En zoo heette zij dan toch Vivan, al was zij ook niet zoo gedoopt. Zus was twintig jaar en het zusje veertien jaar, toen zij alleen op de wereld stonden. Tante Erika kwam en wilde uit plichts gevoel Vivan meenemenAnnie kon wel een betrekking krijgen. dat, naar haar oordeel, het volkomen fiasco der commissie bekroont. In het buitenland zai men, meent de Chronicle, dit ook zoo opvattenimmers, den medeplichtigen lord Grey laat men in Rhodesia blijven en voor Rhodes of wien ook worden geen straffen gevraagd. Het blad meent, dat alleen het Lagerhuis de eer van Engeland redden kan. door het rapport te verwerpen, hetgeen de radicalen voornemens zijn te doen. Het Kabinet moet de schuld dragen, als het Lagerhuis zijn plicht verzaakt. De nieuwe Staatssecretaris voor buiten- landsche zaken in Duitscliland Von Bülow heeft een bezoek aan keizer Frans Jozef te Weenen gebracht. Hij heeft met den Keizer een onderhoud gehad dat een uur duurde en sprak daarna nog langer dan een uur met graaf Goluchowski, den minister van buitenlandsche zaken der Oostenrijksch— Hongaarsche monarchie. Von Bülow zal in Augustus keizer Wilhelm vergezellen op diens reis naar St. Petersburg. Dat Von Marschall-Bieberstein als rijks secretaris van buitenlansche zaken door Von Bülow vervangen wordt, geldt algemeen als een uitgemaakte zaak, evengoed als Von Thielmanns benoeming tot rijkssecretaris van financiën in plaats van graaf Posadows- ky, maar feitelijk zijn die benoemingen nog niet positief en niet officieel. Von Bülow's benoeming is wel officieel, maar niet defini tief, omdat hij slechts benoemd is als plaats vervanger van den wegens reden van ge zondheid op onbepaald verlof zijnden vrij heer Von Marschall, die aanvankelijk ook geenszins definitief aan aftreden moet ge dacht hebben, doch nu mettertijd, zoo hij niet uit eigen beweging ontslag vraagt, wel eens een bezoek van 's Keizers geheimraad Lucanus zal krijgen 1 Uit Odde wordt gemeld, dat de Duitsche keizer bij kalm en zacht weer eenige uren op het dek is gebleven. Hij bracht een rustigen nacht door. De absorptie van de bloedstorting in het oog heeft een normaal Maar zus zeineen I En zij trok de wee- nende Vivan tot zich en verklaarde, dat zij samen zouden leven en werken en ook samen honger zouden lijden, als zulks noo- dig was. Eenige weken later las mer. op een klein bordje, aan een huis in de hoofdstraat Annie was nu juist geen nieuwelinge in het vak, want dan zou de zaak wel misge- loopen zijn. Zij had vroeger reeds eenigen tijd gewerkt op het atelier van mevrouw Svenson, en smaak, en vlijtige, geschikte handen had zij ook. En zij behoefden geen honger te lijden. Er bleef zelfs nog geld over om het school geld en de kosten van extra lessen voor Vivan te betalen, zoodat zusje veel geleer der werd en Chopin veel vaster speelde dan zus het ooit gekend had. Er werd zelfs een marmeren kruis op granieten voetstuk voor den heer en mevrouw Bark opgericht. En het beste van alles zij kregen een eigen lief huisje, waar zus en zusje konden leven en waar de beiden, die alles voor elkaar waren, des avonds, als de arbeid was af- geloopen, zich ter ruste begaven in beval- verloop. Elk gevaar is geweken. Tevens wordt uit Odde gemeld, dat de luitenant ter zee Von Hahnke bij een uitstapje por rijwiel van een steilen bergrand in het Sundoen-meer is gevallen en verdronken; Het jaarlijksch Bastillefeest, de gedenk dag van de inneming der Bastille, door de Republiek in Frankrijk tot een nationalen feesdag verheven, is gisteren met de ge bruikelijke feestelijkheden gevierd. Een delegatie uit de parlementaire Pa nama-commissie heeft Maandag Arton ge hoord. De gevangene deed het verhaal van zijn rondzwervingen door Europa en van zijn onderhandelingen met Royer en Dupas (politiebeambten 1van hun aanbiedingen en in 't bijzonder van het aanbod van den heer Letèvre, gemachtigde van den minister van justitie. Een merkwaardige episode uit de verkla ringen van dezen laatste gelijk die zijn weergegeven door Arton is de volgende Arton sprak de meening uit, dat de regee ring haar vrienden niet zou willen treffen maar de heer Lefèvre sprak dit besluit tegen zeggendex>De regeering zal niemand sparen" en als gij daaromtrent eenige vrees hebt, zal zij er voor zorgen, dat gij een goeden president krijgt met een uit stekenden advocaat-generaal en men zal beproeven de jury uit te zoeken. Het zal wel in orde komen. Gij zult vijf jaar krij gen en na verloop van een jaar zal men zien. Arton besloot zijn verklaringen met de opmerking dat hij spijt had, dat hij niet eer de Panamazaak had geliquideerd. Wat hem thans tot spreken bewogen had, was, zeide hij, de opmerking der magistraten die hem ondervraagd hadden. Deze hadden hem verweten dat hij het geld van Panama in den zak had. Volgens de Opinione wordt in Italië het onderzoek naar de medeplichtigen van Ac- ciriato, den man die een aanslag pleegde op het leven van koning Humbert, ijverig voortgezet, en zijn nog tal van personen in lige kamertjes, die er gelijk uitzagen en waar Annie uren lang kon liggen luisteren naar de rustige ademhaling van Vivan. Toen kwam hij. Hij was leeraar en had vijftien honderd thaler per jaar. Verder bezat hij een sterken bariton en een opgeruimd hart, dat hem uit de blauwe oogen keek. Hij schepte behagen in het leven en nog vroolijker werd hij, als hij op een avond de beide dames Bark ontmoette bij den rector, of wanneer hij dassen of knoopen noodig had, die ook in den winkel van Annie te krijgen warenmaar het meest was hij in zijn schik, toen de modezaak zulk een vlucht nam, dat Annie geen tijd meer had om de boeken bij te houden. Dan kwam hij des middags, als de lessen waren afgeloopen, maakte de boeken op met zijn mooi schrift en schreef de reke ningen voor de dames in Skogstad zoo mooi, dat de dames er over verbluft stonden. Maar langzamerhand, terwijl hij zoo schreef en bleef schrijven, was het, alsof Annie's marmeren trekken zachter werden de trotsche oogen lachten meer dan vroeger. Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1