meer wordt de noodzakelijkheid ingezien van een kiesstelsel, dat aan alle partijen recht doet wedervaren en ieder harer den invloed op het staatsbestuur verzekert, waarop zij naar hare getalsterkte recht kan doen gelden. Moge dat stelsel in ons vaderland spoedig burgerrecht verkrijgenMeer dan in de uitbreiding van het kiesrecht tot allen die vermeenen er aanspraak op te kunnen doen gelden, is de rechtvaardigheid in de kieswetgeving gelegen in de juiste uitwer king der stemmen, in de omstandigheid dat zooveel mogelijk aan iedere stem den invloed in het staatsbestuur moet verzekerd zijn, waarvoor ze wordt uitgebracht. Wordt dit billijk beginsel in onze kies wetgeving erkend, dan zal niet alleen aan het verkiezingswerk dat hartstochtelijk karakter worden ontnomen, 'twelk het nu zoozeer kenmerkt, maar ook gezonder partij verhou dingen in 't leven worden geroepen en een zuiverder politieke atmosfeer worden ver kregen dan die waarin wij nu ademen. Moge de daartoe r.oodige wijziging van ons kiesstelsel door de onderlinge loyale samenwerking der verschillende partijen worden verkregen Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Juli 1897. Heden-ochtend heeft de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg, met zijn gezin de gemeente verlaten, om tot 16 Augustus aanst. afwezig te blijven. De heer G. Visser Bzn., oudste wethou der, is ingevolge de bepalingen der gemeente wet met de waarneming van 's Burgemees ters functiën belast. Omtrent de vergadering van patroons in het timmerlieden vak, waarvan wij gisteren in het kort melding maakten, kunnen wij thans meer uitvoerig het volgende mede- deelen. Donderdag-avond is door de patroons een bijeenkomst gehouden om het antwoord vast te stellen op het verzoek der timmer lieden om het loon te bepalen op 20 cent als minimum. De loonen bedragen thans soms 15 a 16 cent, doch niet zelden worden dan 3 of 4 uren meer berekend dan wer kelijk gearbeid is, om op die wijze tot een behoorlijk dagloon te komen. Met dat stelsel dat aanleiding tot mis bruiken kan geven, wenschen de timmer lieden te breken. De patroons ten getale van 30, hadden aan de uitnoodiging tot bijwonen der ver gadering gevolg gegeven. Na eenige discussie werd een voorstel in stemming gebracht om het loon te bepalen op 19 oent als minimum, welk voorstel werd verworpen. Een nader voorstel om het minimum loon te bepalen op 18 cent per uur, werd aan genomen. Heden-ochtend 81/* ure is de 19-jarige Maarten Treurniet, spoelinghaler bij den landbouwer Jan Scholten te Beugelsdijk, door het uitschieten van zijn vaarboom al hier in de Scnie geraakt. De drenkeling werd, gelukkig, spoedig weer op het droge gebracht door schipper Klaas Buijs, die hem nog met de hand kon grijpen. Bij gunstig weder zal morgen (Zondag), 's namiddags 1 ure, door het muziekkorps der dd. Schutterij alhier, de derde uitvoering in de Plantage gegeven worden. Bakkerij-tentoonstelling te Rotterdam. Zooals wij reeds in het kort meldden, heeft zich Dinsdag op initiatief van eenige Rotterdamsche heeren uit den boezem der bakkerij, een voorloopig comité gevormd, voor het te Rotterdam tot stand brengen in den loop des volgenden jaars eener Internationale Tentoonstelling der Brood-, Koek-, Banket en Suikerbakkerij en der chocolade-fabricage en aanverwante vakken, in den uitgebreid- sten zin genomen. In de eerste plaats zal worden begonnen met het stichten van een waarborg kapitaal, ten einde de zaak ook uit een financieel oog punt op hechte grondslagen te vestigen. Het voorloopig comité, dat zich met de uit voering van deze belangrijke vak-onderneming in de tweede koopstad onzes rijks heeft belast, betaat uit de H.H. J. H. Jansen, mr.bakker M. Ravens waaij, lid der firma Virylu Ravens- waaij, meelfabrikanten G. J. Rosmölder J. F. Schuiten, mr. bakkers J. S. Ulrich, lid der firma C. Ulrich Zn., confiseurs en broodbakkersTh. W. Wittenhorst, firma Pöckel, confiseur, allen te RotterdamF. J. Smit, mr. bakker te Schiedam H. C. Funke en C. J. N. van Etten, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Ned. Br.-, K.- en B. Bond. en J. Borgerhoff v. Sassem, redacteur der Bakkers Bondscourant, de drie laatsten allen te Amsterdam, en in 1894 onderscheidelijk voorzitter, secretaris en gedelegeerd commissaris der toen aldaar gehouden Internationale Bakkerij-Tentoon stel ling. In eene vergadering van de bewoners der Passage te Rotterdam, eergisterenavond ge houden, is besloten de versiering van het inwendige der Passage tijdens de kronings feesten op te dragen aan den decoratie schilder den heer J. J. Poutsma te Rotterdam, wiens plannen daarvoor algemeen bijval vonden. De sergeant-majoor Bosselaar, die eer gister-avond van de schutterij-oefening te Rotterdam huiswaarts keerde, heeft een menschlievende daad verricht, door het redden van een jongen, die in de Schie was geraakt. Zoodra hij het ongeval zag, aarzelde hij geen oogenblik en sprong er bij. Hij had het genoegen den knaap te redden, die zonder hulp zeker zou verdronken zijn. Een 24-jarige zoon drong Woensdag de woning van zijn vader, zekeren v. W., op het Oostvestplein te Rotterdam binnen, met het voornemen zijn vader eens onderhanden te nemen, omdat deze zijn 20-jarige broeder buiten de deur had gezet. Hij sloeg zijn vader en wierp met een mes naar hem, gelukkig zonder te raken, waarop de vader ter zelfverdediging een grooten waterketel opnam en daarmede den ontaarden zoon vier gapende wonden in het hoofd sloeg. Aan het politiebureau in de Lange Toren straat werd de zoon daarop door een genees heer verbonden. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de Rumeensche minister van openbare werken de volgende week Rotterdam bezoeken. Hij zal bij die gelegenheid de havenwerken be zichtigen. In de raadsvergadering gisteren-avond te Vlaardingen gehouden, kwam andermaal ter tafel het voorstel van B. en W., waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten tot voorziening in het gebrek aan plaatsruimte op de tusschenschool en be waarschool andermaal staakten de stemmen, zoodat het voorstel nu vervalt. Het rapport van B. en W. op het verzoek van de vereeniging voor ziekenverpleging om f500 subsidie uit de gemeentekas, werd nog eenigszins aangevuld en de subsidie tot wederopzeggens verleend. Eenzelfde verzoek van den Ned Herv. Diaconnessenarbeid werd uithoofde het is een kerkelijke inrichting en voor 't oogenblik geen behoefte is aan dergelijke tweede gelegenheid, afgewezen. Woensdag-middag bezocht het Perzische gezantschap, in twee hofrijtuigen gezeten, de stad Delft. Bezichtigd werden de artillerie-constructie werkplaatsen en de fabriek van Delttsch aardewerk »De porceleyne Fles" van de firma Joost Thooft en Labouchère. Nadat alles met belangstelling bekeken was, werd het bezoek, dat een geheel otfi cieus karakter had, met een rijtoer door Delft besloten. BINNENLAND. De Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Ko ninklijke Bibliotheek te 's-Gravenhage van I 26 Juli tot 7 Augustus voor het publiek zal gesloten zijn. (Stct.) De redactie der Haagsche Courant zet in een noot onder een ingezonden stuk over de vervuiling der Haagsche grachten, nog eens kort en duidelijk uiteen, waar eigenlijk de schuld ligt van dezen voor de hofstad, voor Delft en voor beider ommelanden on houdbare toestand. Niet bij Delfland alleen, noch enkel bij Scheveningen, maar èn bij Delfland èn bij Scheveningen. Er is toch gebleken, dat zuiver water kan geleverd worden, maar Delfland dit niet altijd doet doch er is ook weer gebleken (herinnerd eigenlijk), dat dit niet veel baat, als Bad Scheveningen het spuien verbiedt. En nu weet men, dat daarvoor indertijd een stel voorschriften is gemaakt waardoor uitlaten van vuil water in zee van allerlei voorwaarden van eb, windrichting en tijd van den dag is onderworpan. Hoofdoorzaak, zegt de Haag sche Courant, is dus in elk geval de badplaats. In welingelichte kringen wordt, naar Het Vad. meldt, thans verzekerd, dat het tegen woordige Kabinet, onder leiding van den heer Röell, aan het bewind zal blijven, maar dat voor enkele portefeuilles andere titu larissen worden gezocht. Men spreekt van de vervanging der ministers van Binnen landsche Zaken, van Justitie, van Marine, waarschijnlijk ook van Waterstaat. Het Vaderland verklaarde gisteren, dat het Woensdag in zijn kolommen opgenomen schrij ven onderteekend T. v. P. niet afkomstig is van de hand des heeren Tak van Poort vliet. De kapitein S. van het 2de reg. veld-ar- tillerie had gisteren, toen hij in het Haagsche Boch met zijn paard over een hindernis wilde springen, het ongeluk te vallen. De ruiter, die op het hoofd terecht kwam, be zeerde zich nogal ernstig. Nadat dr. Jochems, uit Utrecht, de eerste hulp had verleend werd de verwonde officier per rijtuig naar het Militair Hospitaal gebracht. De commissie ter inzameling van giften voor de slachtoffers by de ramp te Scheve ningen, ontving bericht, dat bij den direc teur-generaal der maatschappij Zeebad Scheveningen vanwege Hare Majesteiten de Koninginnen een bijdrage van f1000 is in- geteekend. In den vroegen ochtend zag de waker van het Volkszeebad te Scheveningen gisteren een zeldzaam groote visch, een z. g. Noord kaper, zeer kort het strand naderen. Toen het dier den grond raakte, keerde het zeer snel zeewaarts. Uit Leiden De gisteren door ons medegedeelde po ging van onzen burgemeester om een fonds te stichten tot hei door ons omschreven doel, ondervindt bij ingezetenen en fabri kanten groote sympathie. Uit vertrouwbare bron vernemn wij, dat thans reeds meer dan f 38.000 is toegezegd waaronder eene aanzienlijke bijdrage van de vennootschap»de Leidsche Katoen- maatschappij" en verschillende bijdragen van de directeuren en de aandeelhouders dier maatschappij. De burgemeester schijnt het voornemen te hebben, binnenkort een commissie voor werkverschaffing in het leven te roepen. (L. D.) Naar uit Haarlem aan de N. R. Ct. wordt geschreven, zal eindelijk een einde komen aan den onhoudbaren toestand van den spoorweg-overweg aan de Kruisstraat aldaar. Van den raad van beheer der H. IJ. Spoor- wegmij, werd nl. bericht ontvangen, dat d°or hem het maken van een voetgangers brug aldaar was gegund voor f2530 aan den aannemer Hilarius te Beverwijk. Reeds ruim een jaar geleden stond de gemeente de van haar gevraagde gelden daarvoor toe. Een nationaal huldeblijk. De Tijd, melding makende van de circu laire, waarin bijdragen worden gevraagd voor de plaatsing van een gedenkraam va° geschilderd glas in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter gelegenheid van de inhu diging van Koningin Wilhelmina, keurt he af, dat men aan de beoogde hulde ee0 zuiver Protestantsch karakter wil geven- Vooreerst toch blijkt dit volgens De Tijdi uit de plaats, welke men daarbij wil toe' kennen aan Prins Willem den Zwijger, ^,e' als het waar is, dat hij een verbond a9°' ging met het Nederlandsche volk dit toe alleen deed met de kleinste protestantsche helft niet met de overgroote katholieke Helft» wier godsdienstoefeningen hij op zware straf' fen binnen onze grenspalen verbood10 de tweede plaats omdat men de Koning10 wil voorstellen steunende op een ProteS' tantschen bijbelten derde omdat men 10 alle deelen rekening wil houden met het felt' dat het raam zal geplaatst worden »in e6° kerk, die aan den Nederduitsch hervormd60 eeredienst is gewijd". De reden waarom men juist in de NieuW6 Kerk op den Dam een gedachtenisraam plaatsen, was dachten wij schrijft D Tijd, dat in dit gebouw, volgens grondwet' tig voorschrift, de inhuldiging van onZ6 Koningin moet plaats hebben. Bij die g?' tegenheid echter is het tijdelijk aan zU° bestemming onttrokken, doet het geen diens als kerkgebouw. De historische gebeurtenlS' welke moet herdacht worden, geeft du zeker geen aanleiding om aan het monu" ment glasraam een protestantsch karak'61 te geven, terwijl, als men op artistiek6 eischen gaat letten, veeleer in aanmerking behoorde te komen, dat de Nieuwe Kef* oorspronkelijk is eer. katholieke kerk en 10 al haar hoofdlijnen, zoowel in- als uitwen' dig, steeds architectonisch een katholiek6 kerk is gebleven. Wij meenen op al deze gronden iecht'6 hebben om te spreken van een specific protestantsche hulde. Het feit, dat de ui"' voering van het werk aan een katholiek6 kunstenaar zal worden opgedragen Pr°' testanten, die zich met glasschildering b6* zighouaen, worden, voor zoover ons beken0» m Nederland niet gevonden - verandef onze meening allerminst. Nu denken wij er niet aan, onze proteS' tantschen medeburgers het recht te ontzeg' gen, om de Koningin een hulde te brenge" geheel op de wijze als hun goeddunkt. Willen heeren kerkvoogden van de NieuW6 Kerk een glasraam aai brengen, waarop onze jonge Koningin voorstellen omgev6° van alle ahelden" der Hervorming, en 06 Geus worden van Amsterdam en van 1,6 grootste gedeelte van Noord-Nederland 10 herinnering brengen, het sta hun volk° men vrij Dat zij voor zoodanige zaak de° geldelijken steun inroepen van protestantsch landgenooten niets natuurlijker! Waal' tegen wij opkomen evenwel, isdat mel aan deze zaak den naam wil geven va nationaal huldebetoon en bijdragen verlang^ van ons, Katholieken, welke er geheel b6' hooren buiten te blijven. Als het een inderdaad nationale huid aan onze Koningin betreft men weet h6^ genoeg blijven de Nederlandsche Kat06' lieken niet achter. Wie in Koningin "V»1 helmina de protestantsche Vorstin wil huid1 gen en tevens van die gelegenheid wil gebi'U' maken ter verheerlijking van Willem 06 Zwijger en diens bedrijf, ga zijn gang, d°6 vrage onze medewerking niet Het Ned. Tijdschrift voor Postzegelkun^c verneemt uit zeer vertrouwbare bron over de nieuwe postzegels, die een volgend ja°r zullen worden uitgegeven Hoewel er nog over gedacht word1' H. M. daarop »en profil" voor te stellen lS het vrij zeker, dat het zal zijn naar hett6 maken portret van H. M. genomen »a tr°lS quarts". Ons dunkt, dat het laatste voorkeur verdient. Ook is er plan, telegraafzegels in een ander type te druk ken." Bij gelegenheid der feestelijke open16# van het gildenhuis der werklieden-vereen1 ging »St. Jozef" te Hilversum op 11. Zond9# heeft dr. H. J. A. M. Schaepman de feest rede gehouden. In zijn toespraak, waa610 spr. met het hem eigen talent een koU6 uiteenzetting gaf van de beteekenis van de° dag, voornamelijk met betrekking tot 11 ingewijde huis, gewaagde hij ook van de° politieken toestand van ons Vaderland °P dit oogenblik. Op de vraag of de toekomst niet te du's ter is, om er betere dingen van te '0l"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2