Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste'^Jaarg. Vrijdag 23J'JuliglS97. No. 5848. bureau 'gbotev&t 50. De groene hand. H. DIENSKE. Mr. W. H. JANSEN. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden •Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels; ƒ0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten a al hetgeen wij in den laatsten tijd r de verkiezingen voor den Gemeente- schreven, meenen wij aan den voor- l^0tld van den dag der herstemming onze t^t® opwekking in enkele opmerkingen 6 kunnen omvatten. vertrouwen, dat de kiezers nu het j ^icht der Raadsverkiezingen genoeg zul- 6,1 inzien. Van de keuze der mannen die poepen zijn de belangen der geheele ge- e®nte en hare ingezetenen in den Raad 6 behartigen, hangt het wel of wee eener 'heente voor een groot deel af. een vorig artikel hebben wij uitvoerig iteengezet, dat onze stad in de bekende °rristandigheden het meest behoefte heft een zuinig beheer, een beheer dat ''"kening houdend met de draagkracht der Ingezetenen, de zwaar opgebrachte belas- Jn8penningen der ingezetenen ten volle doet Steden voor het doel waarvoor zij ge werd zijn. ^ooals wij reeds gisteren opmerkten, zal 'n de naaste toekomst vooral het belasting- !raagstuk in den Raad het zwaarst wegen. behooren dus mannen in den Raad te tongen, die dat vraagstuk zoowel in het ®lang der gemeente als van hare inge- *e'enen wenschen op te lossenmannen die °0s willen bevrijden van een belastingstelsel *'s de Inkomstenbelasting dat, meeren- ^®els op gissing en vermoeden omtrent het '"komen der ingezetenen berustend, tot de bootste willekeur en de stuitendste onrecht vaardigheid aanleiding geeft, en die alleen een ^®gelijk belastingstelsel op grondslagen be rstend, voor de gemeente willen behouden. Welnu die mannen hebben wij gevonden 1,1 de beide candidaten die door »Recht, Plicht en Orde" voor het derde district kandidaat zijn gesteld. Met de meesten aandrang wekken wij l) De zon is op het punt onder te gaan hare laatste stralen vallen als de gloed van ®en bijna uitgedoofd haardvuur in de ven sters van het tuchthuis te Rangard. Een eindweegs landinwaarts staat een *han en beschermt met de ruwe hand de °ogen tegen het licht, terwijl hij in de Verte tuurt. De avondklok van het tuchthuis geeft het feeken, dat de gestraften met hunnen ar beid moeten eindigenhaar geluid klinkt "Wijd in het rond daar nadert reeds een troep gevangenen, begeleid door den wachter hiet geladen geweer. Zij bereiken de poort van hun somber verblijf; de deur wordt geopend en weder gesloten. Die oude daar in het veld, heeft hen met zijne oogen ge- dus de kiezers in het derde district op morgen (Vrijdag) zonder uitzondering ter stembus te gaan en hun eigen belang te bevorderen door eenparig en eensluidend hun stem uit te brengen op de beide can didaten door onze kiesvereeniging gesteld, de heeren ALGEMEEK OVERZICHT. 22 Juli '97. De leiders van de Alliance libérale in België hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij trachten nog eenmaal tot samen werken van alle anti-katholieke partijen te geraken. Door vermijding en opschorting en verzwijging van alle geschilpunten, hopen zij tot een soort van politieke en economi sche eendracht te komen, om de conserva tieven ten val te brengen. Sommigen be schouwen het manifest als den voorlooper van een algeheele reorganisatie der radicaal- liberale partij in België, onder het wacht woord van wijlen Gambettale cleriealisme c'est l'ennemiHet Bbd. van Antw. ziet in het manifest slechts een nieuwe truc der Loge, zooals er vermoedelijk nog velen zullen volgen, maar meent, dat de werkende klasse te lang met gevaarlijke voorspiege lingen gevleid is geworden, om nog door partijverband te kunnen in bedwang gehou den worden doch in elk geval kan het ma nifest als een heilzame waarschuwing aan de conservatieven goede diensten doen en hun leeren, dat het geraden is meer dan ooit om alle verdeeldheden te onderdrukken. Tot verdeeldheid zou zeker aanleiding geven de kwestie van den persoonlijken dienstplicht, die weer ten kwader ure in de Belgische Kamer is opgeworpen. Het voor- stel-Magnette tot afschaffing der dienstver- vanging, is na levendige discussie ter be- volgd tot zij verdwenen zijn, dan neemt hij zijne spade weder op en begint opnieuw te graven. 't Is een harde steenachtige grond, dien hij bearbeidt en menige zweetdroppel valt van zijn voorhoofd. De avondklok heeft voor hem nog het uur der ruste niet aangege ven; hij is bezig een graf te delven. Een vierhoekig met een eenvoudige lage muur omgeven stuk land, waarop de steenbrok- ken en het verdorrende rietgras elkander afwisselen dat is het kerkhof voor de misdadigers, die in het tuchthuis te Ran gard sterven. Op korte afstanden van el kander zijn kleine houten paaltjes in den grond geslagen, op ieder van welke een nommer te lezen staat. Het is het nommer, dat bij den door den dood uit den kerker verlosten gevangene den naam verving. In het midden van den somberen vierhoek staat een takkenboschje. Drie slanke stam metjes steken als het ware de drie vingers van een gebalde vuist ten hemel en de eigenaardige vorm van het boschje heeft het in den volksmond den naam van nde groene hand" doen verkrijgen. Van uit het veld terugkeerend, komt een luid rammelende boerenwagen den straat- raadslaging toegelaten. Woeste, de leider der Rechterzijde stemde mede voor de prise en consideration. Maar waarschijnlijk om deze kwestie nu eens voor goed uit de wereld te helpen. Hij zou nl. van plan zijn het ministerie bij de eerste behandeling van het ontwerp-Legerwet voor de vraag te stellen, of zij met de indiening dezer wet nu bedoelde definitie! de legerhervor- ming op den basis van persoonlijken dienst plicht, te laten varen of niet. Alleen in het geval dat de minister daarop beslist toe stemmend antwoordt, zou de heer Woeste hem den steun van de Kamermeerderheid kunnen toezeggen. Natuurlijk komt de re geering daardoor in een zeer moeielijke positie. Immers nog onlangs heeft zij zich zoo niet solidair verklaard met de redevoering des Konings ten gunste van den persoonlijken dienstplicht, dan toch den inhoud dezer rede zeer verdedigd en om zich uit de moeilijkheden te redden, zou een intrekking van het ontwerp wellicht het eenige middel zijn. De Panama-commissie in Frankrijk had wel gelijk dat zij het briefje van Cornelius Herz niet vertrouwdeHet schrijven was echt, ja, maar nu de Commissie gedeeltelijk reeds op reis is om hem heden te Bourne mouth in yerhoor te gaan nemen. krabt Keesje weer achteruit 1 Hij zoekt althans tijd te winnen en stelt allerlei nieuwe voorwaarden lOm essentieele rede nen" kan hij de heeren eerst over drie weken ontvangen, 12 Aug., en dan moeten zij voorat afschriftelijk verklaren, dat het hun wel degelijk te doen is, jom het volle licht te doen schijnen", üok wenscht hij vooraf in het bezit gesteld te worden van alle civiele en crimineele processtukken die tegen hem zijn gericht, zoomede van het volledig dossier zijner schrapping uit bet Legioen van eer en der kwestie van zijn uitlevering, »ten einde het bewijs te kunnen leveren, dat de tegen hem ingebrachte be schuldigingen wegens omkooping en chan- weg langzaam afgereden in de richting naar het stadje toe. De jonge boerenknecht, die zijne paarden den langzamen, kalmen stap gunt, fluit een liedje in het tempo, waarin de dieren gaan. Tegenover den doodenakker houdt hij stil. Goeden avond, Martin Maakt gij voor een armen duivel weder een bed gereed De oude knikte. Wie is het dan Gij kent hem toch niet. Toen hij in het tuchthuis kwam, laagt gij nog in de wieg. Wij noemden hem »Jochem den in breker" hij was een vlijtig bezoeker van onze inrichting en scheen het er buiten niet lang te kunnen uithouden. De oude wees bij deze woorden op het sombere gebouw, dat op dit oogenblik door het avondrood werd beschenen. Daarna stak hij zijn pijpje opnieuw aan. De jonge boer zette zijn paarden aan en reed langzaam verder. Maak maar spoedig gedaan, Martin 1 riep hij nog eens terug. Daar komt uwe kleindochter, zeker om u gezelschap te hou den goeden avond dan Van een zijweg kwam een jong meisje aanloopenzij droeg een kleine blikken tage valsch waren en slechts strekten om de aandacht van de ware misdadigers af te leiden." Dit alles in verband met een vroeger reeds door de Fransche regeering van Herz ontvangen eisch tot schadevergoeding ad vijf millioen dollar (als »Amerikaansch bur ger") de geheele manoeuvre van Herz als een onbeschaamde beetnemerij beschouwd wordt waar in de couloirs der Kamer eergisteren hartelijk om gelachen werd en dat de nog niet vertrokken leden der commissie maar eenvoudig van de reis afzien" Een hunner, Batut, had trouwens reeds op grond van den dwazen eisch tot schadever goeding verklaard, niet te zullen medegaan, daar het hem voor een officieel college ongepast voorkwam een man die de Regee ring van laster beschuldigt in het buitenland na te loopen. Het grappigst is intusschen dat vele leden der Commissie met den met den Voorzitter incluis, reeds te Londen zijn aangekomen en nu onverrichter zake weder kunnen aftrekken, terwijl de »zieke" Panama-jood in zijn vuistje zit te lachen. De postmeester-generaal en de rijkstele grafisten in Engeland bereiden zich voor op de crisis, die aanst. Maandag zal intreden. De hertog van Norfolk heeft den telegrafisten doen weten, dat hij hun weigering om over werk te doen als insubordinatie zal beschou wen. Hij neemt maatregelen om, als het noodig is, de werkstakers te vervangen door andere telegrafisten, teneinde zoo mogelijk stoornis in den dienst te voorkomen. De vrede-machine in de hoofdstad van Turkye, die ir. de laatstverloopen dagen bijna tot stilstand was gekomen, zal ver moedelijk nu weer spoedig met alle kracht aan het werk gaan. Er is een keizerlijk besluit verschenen, waarbij de regeling van het Thessalische vraagstuk goedgekeurd wordt. Intusschen blijkt de kwestie wie tot gouverneur van Creta zal benoemd worden nog geen stap nader tot hare oplossing ge- kan in de hand zeker een verfrisschenden dronk voor den oude. Deze richtte zijne blikken op 't meisje, dat hare schreden versnelde, toen zij zag, dat men haar had bemerkt. Zijne oogen lichtten helder op en een uitdrukking van innige liefde en hartelijkheid verspreidde zich over zijn doorgroefd gelaat. Vriendelijk wenkte hij het meisje met de hand toe. Grootvader, ik breng u wat te drin ken riep zij reeds uit de verte en hief de kan in de hoogte, terwijl zij vroolijk op hem toesnelde. Hij noemde haar zijn goede Kathe, die zoo trouw voor hem zorgde en zette zich, om een weinig te rusten, op het lage muurtje, terwijl hij een flinke teug nam. Kom, zet u hier bij mij neer, kind, en vertel mij eens wat gij vandaag zoo al gedaan hebt, zeide hij. Wat gij gedaan hebt, grootvader, antwoordde zij, op het bijna voltooide graf wijzend. En vertellen kunt u mij ook meer dan ik u, want gij zijt mij immers nog altijd het verhaal van de »groene hand" schuldig (Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT a—i a—ev—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1