opvolger van vader, hij heeft dat aardappelen evangelie ook van zijn wieg af hooren ver kondigen, en nu in de school jaren zijnde, eD onder het gehoor der onderwijzers zit tende, belieft onze seigneur zijn hoofd nooit te breken met de studie der ietwat gevor derde rekenkunde, der geschiedenis enz. Als ik maar weet zegt de snaak hoe veel prijsverschil er is tusscheu de Krieltjes, de Maltha's, de duinzandaardappelen enz. Zoodoende is er met dezen scholier niet te eggen of te ploegen. Maar, o wee laat meester niet over hem klagen, en nog veel minder hem doen overblijven bij de ver hoogingenNeen, neen, zoolang deze jonge heer zegt vader school gaat moet de meester hem geleerd maken, ik zal hem later zelf in mijn vak bekwamen. Dus meester, gij hebt het gehoord, prijzen en examens met zeer vele goede punten, gij moet ze dezen knaap bezorgen, al zoudet gij er krankzinnig bij worden. En zoo steeds verderZeker het onderwijs is, dwaas opgevoerd en de materie der examens is schier onmogelijk door te worstelen. Maav nevens de schoolgoden omhoog hebben de ouders omlaag niet weinig schuld aan dit euvel. Ook zij dus, zij moeten noodig veranderen en wat nederiger zien te worden. P. M. Bots, r. c. pr. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Juli 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 27 Juli 1897, des namiddags 2 uren. Agenda 1 Vaststelling der notulen van het ver handelde in de vergadering gehouden 22 Juni jl. 2 Mededeeling der ingekomen stukken. 3 Benoeming van 2 Curatoren van het Gymnasium. Aanbevolen zijn a. Vacature wegens periodieke aftreding van den heer Dr. B. de Bruijn I. Dr. B. de Bruijn. II. Mr. H. M. G. Kloppenburg. b. Vacature wegens genomen ontslag door den heer Mr. F. W. van Riemsdijk I. Mr. H. M. G. Kloppenburg. II. Jhr. Mr. Tj. Humalda van Eijsinga. 4. Benoeming van onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs a. Van éen onderwijzer 3e kl. aan de 3e openb. kostelooze school. Voorgedragen zijn I. P. M. A. Verhage te St. Filipsland II. N. Slooff te Slikkerveer III. P. P. Duchen te Bolnes. b. Van twee onderwijzers 3e kl. aan de le openb. kostelooze school le voordracht: I. J. C. Woensdrecht te Schiedam. II. P. M. A. Verhage te St. Filipslanil. III. A. v. d. Handel te Goedereede. 2e voordracht I. A. v. d. Handel te Goedereede. II. P. M. A. Verhage te St. Filipsland. III. T. P. Duchen te Bolnes. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot be noeming van twee plaatsverv. wethouders, ter vervanging zoo noodig van de wet houders die in deze maand, de maand Augus tus, of begin September afwezig mochten zijn. 6. Kohier No. 1 der pi. dir. belast, naar het inkomen, dienst 1897/8. 7. Ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de gemeente-begroo ting voor 1897. 8. De rekeaing der gemeente-gasfabriek over 1896. 9. De rekening der gemeente-drink waterleiding over 1896. 10. De rekening van het pakhuis »De Nederlanden" over 1896. 11. De rekening over 1896 en begrooting voor 1898 van het St. Jacob-Gasthuis. 12. Verzoek van den gemeente-ontvanger, den heer Van Damme Jalink, om verlof van 9 Aug. tot en met 7 Sept. a.s. 13. Verzoek van de wed. M. A. Jansen om ontheffing op haren aanslag in de pl. dir. bel, dienst 1897. 14. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot openbaren verkoop van eenige boomen enz. 15. Voorstel van B. en W. op het adres van A. J. van de Poel c. s. over demping en rioleering van de Lange Singelstraatsloot. 16. Voorstel aan B. en W. om de Com missie van beheer der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis volledig in kennis te stellen met het verhandelde om trent die voormalige stichting in de besloten raadszitting van 28 April 1896. 17. Voorstel van B. en W. met betrekking tot den reinigingsdienst. 18. Voorstel van B. en W. op het adres van de Directie der Stearine Kaarsenfabriek ïApollo" om huur van gemeentegrond ge legen aan het Oosterhavenhoofd, ten westen van hare fabrieksgebouwen aldaar. 19. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare meisjesschool (hoofd mej. Kimmijzer.) 20. Voorstel van B. en W. om de tijde lijke benoeming van Dr. G. Bakker tot leeraar in natuurkunde en cosmographie aan het Gymnasium, te continueeren voor het studiejaar 1897/8. De uitslag der herstemmingen voor den Gemeenteraad op gisteren loont zeker alles zins de moeite en zorg die vooral de leiders der behoudende partijen zich voor het ver kiezingswede hebben getroost. Met onvermoeiden ijver hebben zij de kiezers het rechte spoor gewezen, hen voor gelicht en opgewekt om vooral bij deze raadsverkiezingen het groot belang der gemeente en van al hare ingezetenen in het oog te houden. Vooral de bestuursleden van onze katholieke kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde", in 't bijzonder hare vol ijverige president, vinden zeker in den uit slag dezer herstemming de ware voldoening voor hun veelomvattende taak. Waar zoo bekwame leiding voorging, heeft de trouwe volgzaamheid der kiezers niet ontbroken. Zij hebben het begrepen, dat onze stad voor alles behoefte heeft aan een zuinig beheer, dat de zwaarwichtige belas tingpenningen der ingezetenen ten volle doet besteden voor het doel waarvoor zij geofferd worden. Onze kiezers in district III hebben het ten volle beaamd, dat waar het mogelijk zal worden een der beide bestaande plaatselijke belastingen op te heffen, behoort te verdwijnen de gehate Inkomstenbelasting, die allerminst een redelijke basis voor be lastingheffing oplevert. Over 't geheel heeft ook bij de kiezers voorgezeten de gedachte dat onze Raad nog te eenzijdig was samengesteld. Waar het beginsel erkend wordt, dat de Raad zooveel mogelijk moet zijn het beeld der burgerij, die in hare onderscheidene richtingen hare zienswijze omtrent het belang der gemeente moet doen kennen, stond het vast, dat de vertegenwoordigers der behoudende partijen recht hadden een grooter aantal raadszetels te bezetten dan die welke zij tot hiertoe innamen. Het verouderd uitsluitingssysteem heeft voor eene gezonde opvatting omtrent de samenstelling van het gemeentebestuur plaats gemaakt. Voor drie raadzetels is nu bij deze ver kiezingen een Katholiek gekozen. Wordt bij de nieuwe verkiezing, die na het opteeren voor den heer Jansen voor een der beide districten, zal plaats hebben, weder een Katholiek gekozen, dan zullen er 6 Katho lieken in den Raad zetelen, terwijl de be houdend protestansche richting, die na het overlijden van den heer Hoogendam nog slechts door den heer Klein wordt verte genwoordigd, hare vertegenwoordigers door de keuze van de heeren Van der Vlies en Dienske tot een drietal ziet uitgebreid. In ieder geval is dus een betere vertegen woordiging der onderscheidene richtingen in den Raad verkregen, die als het eerste resultaat dezer verkiezingen mag worden aangemerkt, Gisteren-avond omstreeks 9t/4 ure is aan het Emmaplein alhier een wagen beladen met hooi door den 23 jarigen A. van der Velden bestuurd, omgevallen. De bestuur der van den wagen kwam met den schrik vrij, maar zijn broertje, de 11-jarige F. van der Veluen, die boven op het hooi zat, oezeerde in den val het linkerbeen. Nadat dr. Endtz hem de noodige hulp had verleend, is het knaapje naar de ouderlijke woning aan den Rotterdamschen dijk gebracht. Heden-middag 12 ure is in de branderij van den heer W. B. Heggelman aan de Buitenhaven alhier, de brandersknecht Strang oij het optrekken van den helm op den spoehngketel, uitgegleden, waarbij hij met het linkerbeen in de kokende spoeling is geraakt, en dat lichaamsdeel tot de knie heeft verbrand. Strang moest per rijtuig naar zijne woning worden vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Heden-middag circa 2£ ure zijn de beide zoontjes, resp. 8 en 6 jaar, van A. C. de Wildt aan de Boterstraat aimer, die in de Schie aan den Overschieschen straatweg waren gaan zwemmen, bijna het slachtoffer van hunne roekeloosheid geworden. De tuiniers Wouter en Pieter Hoogland, die het gevaar zagen waarin beide knapen verkeerden, aarzelden niet zich gekleed te water te be geven en mochten er in slagen de knapen te redden; bij den oudste, die reeds geheel bewusteloos was, werden met moeite de levensgeesten weder opgewekt. Toen dr. Endtz ter plaatse verscheen, waren beide knapen zoover hersteld, dat zij met een wagen naar de ouderlijke woning konden worden gebracht. Bij het op 9 en 10 Juni 11. gehouden examen voor het boekhouden, van wege de vereeniging van handelsbedienden »Mer- curius" te Rotterdam gehouden, blijkt nu geslaagd te zijn de heer J. v. d. Ende te Delft, leerling van den heer K. Rovers, alhier. Te Rotterdam zijn bij de herstemming tot leden van den Raad gekozen de heeren B. J. Gerretson Jr. (christ.-hist.) met 749 stemmen (de heer P. Lambert (lib.) had er 627de heer W. C. Coepijr. (antir.) met 759 stemmen (de heer C. Vreede (lib.) had er 626.) Op het van 14 tot en met 17 Sept. e.k. te Delft te houden Internationaal Coöpera tieve Congres zal aan de orde worden ge steld het onderwerp winstdeeling, waaronder begrepen wordt niet alleen die, welke toe passing vindt in coöperatieve vereenigingen doch alle winstdeeling, in welke onderne ming ook, die op eenige wijze aan de in die onderneming werkzame personen ten goede komt. De discussiën over dit onderwerp zullen worden voorbereid door rapporten, die den stand van dit vraagstuk in de verschillende landen van Europa en in Amerika uiteenzet ten. Voor Nederland zou, naar de bedoeling van het dagelijksch bestuur van den Inter nationale Coöperatieven Bond te Londen, dit rapport door den heer J. C. van Mar ken te Delft worden samengesteld. Daar echter diens drukke bezigheden al zijn tijd in beslag nemen, heeft hij het bovengenoemd dagelijksch bestuur verzocht den heer mr. H. Tjeenk Willink tot de samenstelling van dit rapport uit te noodigen. Bestuurders van ondernemingen, die aan hun personeel jaarlijks een deel in de winst toekennen, wordt verzocht den heer Tjeenk Willink te Delft bij zijn onderzoek wel te willen bijstaan en hem de noodige gegevens, op de zaak betrekking hebbende, zoo spoe dig mogelijk te willen toezenden. Kunst en Letteren. De Tooneel-Vereeniging jThalia", den 28n October 1877 te dezer stede opgericht, zal ter viering van haar twintigjarig bestaan op 28 October aanst. in de Schouwburgzaal der Officieren-Vereeniging alhier een wed strijd in uiterlijke welsprekendheid houden. Daarvoor zijn o.a. de volgende voorwaarde" gesteld De wedstrijd wordt gehouden in het voor- dragen van gedichten of fragmenten van gedichten in de Nederlandsche taal ter keuze der mededingers en verdeeld in twee at' deelingen ernst en luim. Het aantal mededingers wordt voor elke afdeeling op hoogstens zes gesteldAllee" leden van letterlievende vereenigingen 0 rederijkerskamers zullen worden toegelaten- Aanstaande, tegenwoordige of vroege1"6 acteurs worden in geen geval toegelaten- De leden der Vereeniging »Thalia" dingen niet mede. Elke voordracht mag niet ianger dan 1" minuten duren en moet uit het hoofd ge houden worden zonder souffleur. Voordrachten strijdig met godsdienst, g°e* de zeden of van politieke strekking zulle11 geweigerd worden. Voor of 23 Augustus moeten zij die aan den wedstrijd wenschen deel te nemen, zie'1 bij den ln secretaris, den heer J. J. Schaf" huizen, aanmelden, met een afschrift van he gedicht of fragment dat zij wenschen voo" te dragen, en voor 13 September wordt van de al of niet toelating kennis gegeven. De zes prijswinners zijn verplicht deel t0 nemen aan den wedstrijd bij uitnemendheid met het gedicht: Paardengang van Dr' E. Laurillard. Voor dezen wedstrijd zijn uitgeloofd Voor Ernst: le prijs, zilveren medalje do01" den majoor-commandant der dd. schutterij' den heer G. Visser Bzn; 2e prijs: verg"'" zilveren medaille, 3e prijs diploma. Voor Luim le prijs zilveren medaijj6 aangeboden door belangstellenden, 2e prlJs verguld zilveren medaille, 3e prijs diplom0- De prijs van uitnemendheid is een 1"' medaille, aangeboden door den heer H. Versteeg, burgemeester dezer gemeente. De Jury is samengesteld uit de heere" A: A. Beekman, directeur der Hoogere burger school, H. W. M. Roelants, notaris, J- Sander, hoofd der 2e openbare tusschenschoo'- BINNENLAND. Het nieuwe ministerie Naar de N. R. Ct. verneemt, heef H.M. de Koningin-Regentes aan de voordracht van het nieuwe ministerie, samengesteld zooals reeds werd medegedeeld, hare goed" keuring gehecht. Genoemd liberaal hoofdorgaan beoordeel' het nieuwe ministerie als volgt De keuze van den staatsman, aan wie0 de vorming van het nieuwe kabinet nU werd opgedragen, achtten wij een gelukke- Zoowel zijn persoon als de verdere sa menstelling van het ministerie teekenen he karakter er van. Kabinetsformeerder is Pierson met zfl" warm hart voor eene liberale hervormings politiek Pierson, die zelf door de daad °P belastinggebied een sprekend getuigenis v0,rl zijn hervormingsgezindheid heeft afgeleg"' die als een der onderteekenaars van he manifest der 83 liberalen op den voorgro" stelde, dat de liberale partij ook voor e toekomst een hervormingspartij behoort te zijn, maar die tevens van zijn zellstandig heid blijk gafPierson, de man bovendie"' die de aanvoerder kan genoemd worden ,r' den strijd der liberale partij tegen de do0 katholieken en antirevolutionairen aanvaar" beschermingspolitiek. Naast Pierson, die andermaal financie" op zich neemt, Borgesius, Cort van "6_ Linden en Lely, in wier handen respect10 velijk de portefeuilles van binnenlandse'1 zaken, justitie en waterstaat komen, en d' daardoor aan maatregelen tot hervorm1"»? op sociaal gebied een belangrijk aande kunnen nemen. Met name mag van 101 j Van der Linden, den raadsadviseur van h departement van justitie, die thans voore01"1' het gebied der practische politiek betree" voor de hervorming van ons burgerlijk ree veel verwacht worden. Aan het hoofd van Koloniën treedt Cre(" op, wiens doorwrochte adviezen op kolon10 gebied algemeene waardeering vonden. hem is te verwachten, dat hij tot herv"j ming in Indië, met name op bestuursgeh'e waarvoor hij meermalen een open oog too'1' te hebben, het initiatief zal nemen. practische zin geeft daarbij een waard"1 tegen onbekookte proefnemingen. r Het verleden van den generaal-maj" Eland, tot nog toe commandant der stelh Amsterdam, die thans als minister v oorlog optreedt, wettigt de veronderstel'"1®' dat de organisatia onzer levende strijdkra" ten op den voorgrond zal gesteld worde Dat daarbij de invoering van den Pers°°M lijken dienstplicht zal worden voorgele mag als zeker worden beschouwd. fj Behalve den heer Lely als minister v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2