Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ISotersteaaf 50. DE MADONE 20ste Jaar«* Vrijdag 6 Augustus 1897. No. 5860. PRIJS TAN DIT BLAD: tÊj^ÊSSkM PEUS °°r Schiedam per 3 maanden1 Elke gewone regel meer -0.10 franco per post door geheel Nederland 1 - 2.— |jjpppF^ Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten Afzonderlijke Nommers 0-05 Ie '^•'a aangegaan. - OppICiEELE BERICHTEN. Kennisgeving. "dichtingen welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken ^e'®t op de bepalingen der Hinderwet hen ®Ven kennis aan de ingezetenen, dat op iw aan H. van der Velde en hare tty Verkrijgenden vergunning verleend^ is w Plaatsing van een gaskrachtmachine Wen 1* paardenkracht, tot het in beweging Het ^6n van zuivelbereidingswerktuigen, in 'Aj,,, Pand aan de Overschiesche straat no. kadaster sectie I. no. 215/1331. ^chiedam, den 5dcn Augustus 1897. burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L°. B. De Secretaris, VERNÈDE. banken zijn nog niet voldoende georganiseerd. De Trïbuna bevat een lang onderhou Te Volo, dat door den reiziger eveneens dat een vertegenwoordiger van dit blad bezocht is, heerscht volmaakte rust en de heeft gehad met generaal Baratieri over daar gevestigde consuls zijn van oordeel, den slag bij Adua. De generaal heeft ver dat de vluchtelingen veilig kunnen terug- klaard dat alle aanwezige generaals zich keerenhet mag evenwel betwijfeld wor- hebben uitgesproken ten gunste var, den den, of dezen zulks zullen doen zoolang de slag, terwijl men nu alle schuld op hem Turken daar blijven. Larissa is kalm. Ser- werpt. fullah-pacha handhaaft daar met kracht de Generaal Baratieri heeft tevens gezegd orde, en wanneer niet het meerendeel der dat hij in zijn werk, hetwelk eerstdaags Christenen hun winkels gesloten hielden, zal worden uitgegeven, niemand noodeloos zou de stad er even rustig uitzien als anders. zal aanvallen, maar ook niemand zal ontzien. Dezelfde rust heerscht ook in het binnen- Nu keizer Wilhelm met een gansche land wel is er beweerd, dat de Turken zich vloot in Rusland komt, wil de Russische aan 'allerlei wreedheden hebben schuldig keizer blijkbaar in militair vertoon niet bij gemaakt, doch de berichtgever spreekt dit zijn Duitschen «neef' ten achter staan en met groote beslistheid tegen, evenals het heeft daarom bevelen gegeven om ter ge- werucht omtrent verschillende moorden te legenheid van het bezoek van keizer Wil- Kalambaka. helm een schouwspel te vertoonen, zooals Volgens een draadbericht uit Constanti- hem, naar de Kölnisehe Zeitung opmerkt, nopel heeft de vredesbijeenkomst welke «noch nie geboten wurde. gisteren aldaar drie uur geduurd heeft, be- De artillerie zal nl. optreden zonder offi- langrijke uitkomsten opgeleverd. eieren en manschappen van dit wapen. Alle artikelen zijn geparafeerd, behalve Sedert drie jaren worden in Krassnoje-Selo dat over de ontruiming van Thessalië, dat men in dit opzicht omvangrijke oefeningen ge- echter spoedig op bevredigende wijze hoopt maakt, welke elk jaar betere uitkomsten te kunnen formuleeren. opleveren. Bij de veldbatterijen doen offi- Het Turksche smaldeel onder Harri-pasja en manschappen der infanterie dienst, bij is eergisteren te Sigri (op Mhylene) aange- de rijdende artillerie officieren en man- komen. Volgens de Turksche kranten zal schappen der cavalerie. Deze proefneming het in den Archipel kruisen. is geschied op aanraden van deskundigen, De toestand op Creta Iaat nog immer die van oordeel zijn dat de artillerie bij veel te wenschen over. een eventueelen oorlog zulke groote ver- In het vooruitzicht van de aankomst van liezen zal lijden, dat daarin niet door haar het Turksche smaldeel is het Fransche eigen wapen kan worden voorzien. Boven- oorlogsschip Suchet naar Sitia vertrokken, dien wordt deze maatregel geschikt geacht het Italiaansche Re Umberto naar Soeda, om een inniger ineensmelting der drie een Oostenrijksche bodem naar Kissamo betrokken wapens te verkrijgen. Kastellieen andere Italiaansche naar Jera- Vooral grootvorst Wladimir, de opperbe- patra, een Russische naar Retimo. velhebber der garde, moet een overtuigd De Moslems hebben gisteren te Candia voorstander van dezen maatregel zijn. een Christen gouverneur vermoord en zijn Uit Berlijn bericht men, dat de opzegging twee zoons gewond. van het Engelsch handelsverdrag in Duitscli- De bloedige nederlaag door de Italianen land over het algemeen kalm wordt opge- het vorig jaar in Abessinië geleden, wordt vat. De ISorddeutsche Algemeine Zeitung in Italië telkens weder besproken. berekent, dat de in- en uitvoer tusschen beide landen ongeveer gelijk staat en «lus bij het opmaken van het nieuwe verdrag, de partijen wel tegen elkaar zullen opwegen. Veder wordt geconstateerd, dat de schade door de jongste overstroomingen veroor zaakt, niet maar alleen twaalf millioen mark bedraagt over geheel Duitschland, maar enkel in Saksen minstens zestig-millioen, zoodat eene leening zal moeten worden aangegaan om de slachtoffers te helpen. De militaire praal waarmede keizer Wil helm zich naar Rusland begeeft, wordt in Frankrijk met naijver gadegeslagen. Als straks president Faure op zijn beurt naar Rusland gaat, zal men zeker niet nalaten alle zeilen bij te zetten om eveneens kranig voor den dag te komen. De Franschen zullen natuurlijk met Argusoogen Wilhelm's ontvangst te Kroonstad en St. Petersburg bespieden, om later een vergelijking te maken met die van den President. Reeds verheugen zij zich, dat ter eere van Faure een extra gala-voorstelling in de anders gewoonlijk gesloten keizerlijke schouwburg der Hermitage zal gegeven worden. Ook zijn zij hoogstvereerd met Tsaren bijzondere uitnoodiging voor een deputatie van Fransche officieren tot bijwoning van de aanstaande groote legeroefeningen te Krasnejo Selo. Generaal Billot, de Fransche minister van oorlog, heeft voor dat eerepostje reeds een generaal een kolonel en een paar lagere olficieren aangewezen, en natuurlijk wordt nu ook een deputatie van het Russische leger uitgenoodigd bij de groote manouvres in Frankrijk, waar anders gewoonlijk enkel de militaire attachés der ambassades bij worden toegelaten. In afwachting van zijn veelbesproken Russische reis, amuseert Faure zich thans op een rondreis in Provence. Zondag werd hij vergezeld van de ministers Darlau, Bou cher en Rambaud (Justitie, Koophandel en Onderwijs) te Valence met veel geestdrift ontvangen en door Loubet (oud-minister president van den Senaat en Voorzitter van te^a" <ie de openbare Kostelooze School Y Schiedam (hoofd de heer P. van w.Mhoingen) wordt gevraagd een Onder- *'fer 3e klasse. j aarwedde f500, met verhooging van JO voor hoofdakte, f50 voor akte hand tekenen en behoudens goedkeuring der Staten, 4 tweejaarl. verhoogingen 'Sens diensttijd van f50 ieder. Sollicitatiestukken vóór 21 Augustus a.s. ««co in te zenden aan den Burgemeester. AJLGEMEEJi OVERZICHT. 5 Augustus '97. vrede in het oosten, als gevolg van de leerhandelingen door de vertegenwoor- 'Rers der Mogendheden in de hoofstad van «Tkije gevoerd, is nog niet gesloten. Zoo iemand gelooven mag die dezer dagen een reis in Thessalië teruggekeerd is, '"aken de Turken niet de geringste aan- ^alten om het bezette gebied te verlaten. jj hebben het administratieve beheer in alle 'Wonderheden geregeld alleen de recht- F euilleton. eene afbeelding van Onze Lieve Vrouw van maar niet juist om de heiligheid van het Guadeloupe, een moedergodsbeeldje, een- beeld, ofschoon de hemeische Moeder aller- voudig uit de vederen van uitheemsche heerlijkst in de regenboogkleuren der vede- vocrels zoo kunstig te zamengesteld, dat het ren schittert. Eensdeels is het dankbaarheid, zeer fijne beeldje als eene zeldzame speling die mij tot dit heiligdom trekt, daar deze der natuur voorkomt, en als slechts uit genademoeder van Guadeloupe mijn leven eene enkele veder met het afbeeldsel van redde, hetwelk aan een zijden draad hing Marie schijnt te bestaan. Het was een dier ten anderen is het de herinnering aan eene beeldies, zoo als er in Amerika, hoofdzakelijk edele Spaansche dame, die my het sierlijke in Mexico, bij duizenden vervaardigd, en beeldje als een aandenken by het scheiden als handelsartikel naar Spanje en andere gaf." katholieke landen gezonden worden. Daar nu al deze woorden even zoo ve Daar ik mijnen oom vroeger als een raadsels voor my waren, het myn oom net iiverig protestant gekend had, en ik hem zich welgevallen, de zaak nader toe te thans herhaaldelijk aan het beeld eene lichten. «Het is u bekend zeide hy, »op biizondere oplettendheid zag wijden, meende welke wijze ik met de Nederlandsche jon- ik dat hij van gevoelen veranderd was. Ik gelingschap werd opgeroepen, om onder de wachtte nieuwsgierig 0p eene gelegenheid, vanen van Napoleon te strijden. Ik maak e om deze zaak nader te onderzoeken. Mijn oom eenige veldtochten mee, en werd al spoetag zag wonder op, toen hij ontwaarde, dat ik bevorderd. Wij kregen bevel naar Frankrijk over zijne geloofsbegrippen eenigen twijfel op te trekken, om het vrijheidsvuurte koesterde: toen ik hem op het beeldje helpen mtdooven,hetwelk op lie. Pyreneesche wees, lachte hij, doch spoedig zijnen ge- Schiereiland was ontstoken. De toe uit wonen ernst hernemend, verhaalde hij mij het eene gedeelte der wereld naar een het volgende ander heeft voor een Jon8 mensch al1tVd «Waarlijk, neef! gij vergist u niet; iets aangenaams. Evenals een paradijs, ik heb altijd aan dit beeld de grootste zweefde het land der palmen en limoenen, achting bewezen, ja ik heb het vereerd, der romancen en serenaden voor onzen geest. Dat gedeelte van Duitschland en Frankrijk, hetwelk wij doortrokken, kwam ons onaan zienlijk en onbeduidend voor, wij verlangden slechts naar de heerlijke Pyreneën, de zuilen onzer edenspoort. Wij trokken over Parijs naar Perpignan, waar ons reeds eene meer zuidelyke lucht, een warmer dampkring be groette, waar nieuwe, onsonbekende bloemen voor onze voeten ontloken. Maar nu moest ik, helaas, met eenen anderen officier van onze oude krijgsmakkers scheiden. Deze rukten namelijk regelrecht voorwaarts naar Spanje, terwijl wij in de omstreken van Perpignan halt maakten. Hier moesten wij recruten uit alle oorden der wereld, maar vooral Franschen, in den wapenhandel oefenen, alvorens wij ons met hen durfden vertoonen. Intusschen hadden wij strenge bevelende manschappen kwamen aan, werden gekleed en leerden in weinige dagen zoo veel, dat zij tamelijk met het geweer konden spelen. Meer eischte aanvankelijk onze roemzuchtige keizer niet Wij ontvingen dan ook spoedig bevel naar het land van belofte, zoo als wij toen Spanje noemden, voort te rukken. [Wordt vervolgd.) GUADELOUPE. Mijn oom was langen tijd krijgsman ge feest eerst had hij den Franschen over weldiger Napoleon gediend, omdat hij moest "JT later wijdde hij zich geheel aan zijn -rbaar vaderland, dewijl zijn ontwaakt eergevoel hem deed begrijpen, dat hij moest ^6rgoeden, wat hij, door dwang genoodzaakt, 'egens zijn land en andere vrije volken 'oisdreven had. Geld noch rijkdom had hij ®Pgelegdeenige wapenen, alsgeweren, ('egens, sabels, dolken en schabrakken, die Sr)eaakvol aan de wanden zijner kamer waren ^Pgehangen, zijn de eenigst panden zijner r'jgstochten, de eenigste herinneringen ner veroveringen. Te midden dezer wapenen bevond zich NIEUWE SCHIEDAMSCHËCQllRAHT ^WfTTnTÏÏFnilT'l'il»i.iiiiiMmu^^juiM i Sqi^^EMEESTER en wethouders van VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1