Sport- t n,erl».»> koning Alfonso XIII wettig achtte vertegen woordigd. He lotgevallen van het laatste Kabinet Canovas zijn nog van te jongen datum om ze niet algemeen bekend te achten. De laatste levensjaren van den grijzen staatsman hebben zich niet door groote onrust gekenmerkt, veeleer het tegendeel. Men denke slechts aan den Cubaanschen opstand, waarvan hij het einde niet heeft mogen beleven. Keizer Wilhelm in Rusland. De Duitsche keizer heeft het doel van zijn nieuwe reis in de Oostzee bereikt. Zaterdag zijn keizer Wilhelm en keizerin August-Victoria met de Hohenzollern voor Kroonstad aangekomen. Zaterdag-ochtend 8 ure gingen de stoombooten der Duitsche kolome, die der journalisten en vele vaar tuigen met particuliere gezelschappen, alle geheel vol, op weg, om de keizerlijke vloot tegemoet te varen. Men zag weldra in de verte de rookwolken der Duitsche schepen, en een kwartier later kondigden kanonscho ten de Hohenzollern aan, die aan de spits der pracntige vloot de bocht binnenliep, en van wier dek het Heil dir im Siegerkranz weerklonk. Er ging een stormachtig geest driftig gejuich op uit de rijen der Duitschers van Petersburg in de Duitsche deputaties uit geheel Rusland zij begroetten het eerst hun keizer en hun keizerin. Toen keizer Wilhelm op de brug van den commandant zichbaar werd, hief men op de dichtst bijzijnde Russische schepen het Duitsche volkslied aan. De kanonnen donderden En de Keizer, op de brug, groette vriendelijk naar alle zijden. Te twaalf uur liet de Hohenzollern het anker vallen. Kanonschoten melden van den ka.ii van Peterhof het daaraanvolgend ver trek van het Russisch keizerlijk jacht Alexan dria, met den Tsaar en de Tsaritsa aan boord. De Alexandria, ankerde in de nabij heid van de Hohenzollern. De Tsaar en de Tsaritsa, gevolgd door grootvorst Alexis Ru- dohn, scheepten zich in naar de Hohen zollern, en toen zij den valtrap betraden, spoedde keizer Wilhelm zich hun tegemoet. De Keizers omhelsden en kusten elkaar bij herhaling zeer hartelijk. De Duitsche Keizer kuste de hand der Tsaritsa en geleidde haar tof de Keizerin, daarop volgde even eens eenige hartelijke omhelzingen. Na vertoef van een kwartier vertrokken de Russische en Duitsche Majesteiten aan boord der Alexandria naar Peterhof, waar later ook prins Heinrich aankwam. Gedurende de vaart werden de Keizers, die zich op het dek bevonden, met luiden jubel begroet. Te kwart over een uur namid dag legde de Alexandria te Peterhof aan, waar de grootvorsten, grootvorstinnen en hoogwaardigheidbekleeders aanwezig waren. Na de landing begaf het keizerlijk gezel schap zich in rijtuigen naar het paleis, waar het ontbijt in kleinen kring gebruikt werd. Bij de begroeting op de Hohenzollern had de Tsaar den Keizer geluk gewenscht met diens benoeming tot admiraal d la suite van de Russische vloot. Het verblijf van het Duitsche keizerspaar in de Russische hoofdstad kenmerkt zich door de gewone feestelijkheden. Bij het Zaterdag te Peterhof plaats gehad hebbend diner hield de Tsaar zich tot keizer Wil helm wendend, een toespraak waarin hij spiak van de traditioneele banden, welke beide vorsten vereenigen en van de goede betrekkingen welke er gelukkig bestaan tusschen de beide buurstaten. Daarom zag hij een kostbaren waarborg voor het be houd van den algemeenen vrede, welke het doel vormt van beider voortdurende pogin gen en hun innige wenschen. De Tsaar eindigde met de woorden Ik drink op de gezondheid van Uwe Majesteit den Keizer- Koning, Hare Majesteit de Koningin er. getieel haar doorluchtige familie. De Duitsche keizer antwoordde o. a. Het onwrikbaar besluit Uwer Majesteit om voort durend den vrede te handhaven voor uw volk, vindt bij mij ook den aangenaamsten weerklank Zoo zullen wij, mat elkaar de zelfde wegen bewandelende, vereenigd er naar streven aan onze volkeren te leiden onder den zegen derzeifde beschavende ont wikkeling. Met vol vertrouwen kan ik we derom de gelofte in Uwer Majesteits handen leggen en daarbij staat, dat weet ik, gansch mijn volk achter mij dat ik met mijn kracht het groote werk om den vrede der volkeren te bewaren, tevens Uwe Majesteit mijn krachtigste ondersteuning te verleenen, tegen ieder die zou trachten dezen vrede te verstoren of te verbreken. Ik drink op het welzijn van den Keizer en de Keizerin Deze laatste woorden sprak de Keizer in het Russisch. Te St. Petersburg is de stad prachtig versierd. Onafzienbare menschenmenigte vullen de straten. Tegen elf uur des voor middags kwam het Duitsche keizerpaar aan den aanlegsteiger aan, waar het door een deputatie der stedelijke regeering brood en zout werd geboden. De stedelijke gouverneur begroette H. H. M. M. in het Duitsch eD overhandigde der Keizerin een bouquet. Groote ramp te Rustschuk. Vrijdag-middag, juist toen de trein, die prins Ferdinand van Sofia zou terugvoeren de prins had een bezoek gebracht aan den Rumeenschen koning het station van Rustschuk binnen stoomde, bracht een donderende knal overal ontsteltenis aan. Een patronenfabriek, waarin 320 personen werkzaam waren, was in de lucht gevlogen. Aanvankelijk vermoedde men dat men te doen had met een aanslag op het leven van den Bulgaarscnen vorst, doch dit vermoeden is niet bewaarheid. De ontploffing had plaats in een houten barak, gelegen m de onmiddellijke nabijheid van de stad Rustschuk. Voor rekening van de gebroeders Iwanow, die hun domilie hebben te Sofia, waren 320 personen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, bezig met het kruit te halen uit eenige millioenen oude militaire patronen. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van een jongen ontplofte een der patronen, waardoor een brand ontstond, die in korten tijd den grooten voorraad kruit en patronen bereikte en de verwoesting der barak ten gevolge had. Vreeselijk was nu de ontplof fing, die uren ver in den omtrek, tot ver over den Douau, werd gehoord. De gansche barak vloog in de lucht; in aile nabij lig gende huizen werden de ruiten verbrijzeld. De personen, die zich in de barak bevon den en, zoodra de brand uitbrak, zich tracht ten te redden, deden wanhopige pogingen om naar buiten te komen, doch slaagden daarin niet, omdat het gebouw maar één uitgang had. Alle andere uitgangen waren zorgvuldig dicht gemaakt op bevel van de gebroeders Iwanow, die vreesden dat patro nen en kruit zouden worden gestolen. Slechts aan twintig arbeiders gelukte het, tijdig te ontkomenalle anderen zijn met de barak in de lucht gevlogen. Drie honderd personen zijn als offers gevallen van de ontploffingthans reeds zijn 130 lijken ge vonden waarvan de meeste onkenbaar waren 150 mannen, vrouwen en kinderen zijn naar het hospitaal vervoerd met zulke ernstige verwondingen, dat slechts enkelen het leven zullen behouden. Een aantal werklieden is naar den dichtbij gelegen Donau gesneld en sprong met bran dende kleeren de rivier in. Vermoedelijk zijn ook hierbij eenige omgekomen. De stad Rustschuk bezit geen ziekenwagen, daarom moesten de arme gewonden in huur rijtuigen en vrachtwagens naar het vier kilometer verder liggende hospitaal worden vervoerd. Mijlen ver was het gejammer der ongelukkigen hoorbaar het vleesch viel den stakkers van het lichaam, toen zij werden opgenomen. De menschenmenigte heeft zich op afschu welijke wijze tegenover de slachtoffers ge dragen. Talrijke nieuwsgierigen trokken de dooden de huid van de vingers, om die tot aan denken en als amuletten te bewaren. Vorst Ferdinand begaf zich onmiddellijk met den minister-president naar de plaats van het onheil en bezocht later de gewonden in het hospitaal. Zijn plan om naar Varna door te reizen gaf hij op, ten einde tegen woordig te zijn bij de begrafenis der slacht offers. Op de overheid rust in zoover een deel der schuld daar volgens pohtieverordering zulke werkzaamheden als in de groote tent plaats hadden, slechts mogen geschieden in Kleine, van elkaar gescheiden hutten, in eik waarvan hoogstens zes kinderen mogen werken. ütada- en tfewesteiijk Nieuws. Schiedam, 9 Augustus 1897. Zon dag-ochtend omstreeks 4'/* ure is brand ontdekt in de mouterij van den heer W. J. M. Nolet aan het Groeneweegje ai mer. De brand, vermoedelijk ontstaan in Houtwerk, waar werklieden een dag te voren aan nauden gewerkt, was reeds zoover voort gewoekerd, dat de vlam uit het dak sioeg. ue politie, die met haren slangenwageu was uitgerukt, bluscnte den brand met behulp van eenige burgers in een halt uur lijds. Desondanks is er nogal eenige schade aan- gencnt, daar behalve een gedeelte van den zolder ook bovenbedoeld Houtwerk is ver brand. Heden-middag omstreeks 12 ure is de 7-jarige Willem van der Slot, teiwijl hij het Flem aan ue Groenelaan overstak, om zich naar de ouderlijke woning aan de Heienastraat te begeven, aangereden door den groentewagen van J. Rocdennjs. Nadat het knaapje thuis was gebracht, werd hem Ue nooüige huip verleend door dr. Endtz, die bevond dat het rechter sleutelbeen gebroken was. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 127 schepen, waarvan 4 zeilschepen. Hiervan waren be stemd voor Rotteruam 125, voor Viaardin- gen 1 en voor Schiedam 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 140 schepen, waarvan 17 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 136. Tot op heden is het aantal binnenge komen schepen 1/3, metende 210.117 netto legister ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. De familie Tissot heelt aan hare tiend- plichtigen onder Pernis gemeld, dat wegens de schade, door den vloed van 19 Juni veroorzaakt, de tiendbef'fiug dit jaar niet zal doorgaan. Bovendien laat die familie de stukgeslagen kade voor hare rekening her stellen. Ook te Rotterdam doen zich enkele ge vallen van mondzeer onder de menschen voor, vermoedelijk tengevolge van het ge bruiken van ongekookte melk afkomstig van vee, dat door mond- en klauwzeer is aangetast. Bij een familie in de Moermans- straat zijn twee dergelijke patiënten, bij wie eenige dagen na het gebruik van boter, waaraan een aangename, vreemde smaak bleek te zijn, pijnlijke zwellingen in de mondholte ontstonden, waardoor het eten zeer bemoeilijkt wordt. De gedeeltelijk ingestorte panden aan de Wijnhaven en Wijnstraat te Rotterdam zijn gisteren door de ondernemers van het Amenkaansche pand »Het Witte Huis" aan gekocht voor 28 h 29,600 gulden. Van de bouwplannen zal waarschijnlijk niet worden afgewezenop de nieuwe strook gronds zal ean ander pand worden opgetrokken. De Zuid-exprestrein, komende van Bazel en bestemd voor Hoek van Holland, kwam Zaterdag middernacht te Rotterdam aan met 80 minuten vertraging wegens een ontspo ring te Keulen. De Harwichboot ondervond daardoor des nachts eveneens belangrijke vertraging. De «reclamewagen van Delftsche Nijver heid" zal op Maandag 9 dezer, onder leiding j van den heer M. P. Okhuysen, den den prestidigitateur te Rotterdam, zlJn er door het land aanvangen. De eei née is gericht naar Dordrecht, terwij weg vermoedelijk optische voorste gegeven zullen worden te Jai*1' Naaldwijk, Maassluis, Vlaardingen, 8° 1 Charlois en Ridderkerk. „jet Deze keer gaat de oliebollen wagerl mede» Onze stadgenoot, de heer Th. Ul heeft in den wielerwegwedstrijd »0sS rode", gisteren gehouden, den ln prijs> kruis en kunstvoorwerp, behaald. Op de 2e club-tentoonstelling "e ^uStus Duitsche-doggenclub, op 6, 7 en 8 A-ll= te s-Hertogenbosch gehouden verwierf' van Schieland, eigenaar de heer A. alhier, den eersten prijs in klasse 6 eI) eereprijs voor de beste gele teef. BONENLAND. Atjeh. is Bij het departement van koloniën vangen het volgende, van 7 dezer êe teekende telegram van den gouver" generaal van Ned.-Indië, betreffend13 krijgsverrichtingen in Atjeh ge' «Moekans Pankan Baroe Pak an zuiverd. en Gesneuveld één Amboineesch fuseli®^eJ.t 21 militairen beneden den rang van 1 Vijand liet 110 dooden achter. -iglijk Twee punten in deze Moekim bezet." Door eenige reeders te Scheveninge"^t gezamenlijk een proef genomen word®11 de makreel-visscherij op onze kust. De makreel wordt door de Eng® visschers in de eerste helft van het F groote menigte gevangenze zoeke'| Juni en Juli de scholen op tot onze In Engeland wordt de makreel in ^{sC staat veel genuttigd en daar zelfs als délicatesse beschouwd. Onze visschers tijdens de haringvisscherij door den ër°°[e(\ afstand genoodzaakt de enkele exemp'3'j die ze vangen te zouten en de ma :cH" komt dan gerookt in den handel. c(j_ Slaagt de proef, dan kan dagelijks ver^g|1, makreel aan de markt gebracht wor In het begin der volgende week ga3t eerste boot in zee. De heer H. J. K. van den Steen, meester van Spanbroek, herdacht den den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot gemeester dier gemeente werd benoem Ter eere van den jubilaris hadden dien dag verschillende feestelijkheden pla3 gt die gisteren met een groot kinder*6® besloten werden. Enkhuizen telde tot heden op nog v 7000 inwoners 9 kerkgenootschappen' in het bezit van een flink kerkgebouw een voorganger, terwijl de Ned. Herv. meente drie predikanten heeft, een orth° xen, een evangelischen en een modern Ook heeft het Leger des Heils er nog ®te6 zijn tenten opgeslagen. Thans is het getal kerkgenootschapP weer met één vermeerderdin de Ap een lische Gemeente is scheuring ontstaan, gedeelte der leden heeft zich afgesch®1^ en hield Zondag onder een andere voorga"0 zijn eerste bijeenkomst. In Friesland zal dit jaar de wild ruim voorzien zijn. De droge zomer voor de teelt der hazen zeer gunstig, ziet ze dan ook menigvuldig. Ook patrijzen hebben goed gebroed, men ze in groote koppels op de bouwlan Voor de wilde eenden was de z°^ minder gunstig, omdat vele poelen plassen geruimen tijd droog lagen. zullen daarvoor minder vet zijn dan natte jaren. (U. A Is 0«l'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2