Dasrblad voor Schiedam en Omstreken. Eerste blad. De getrouwe Savoijaard. De Liefdezuster. 20ste Jaarc. Zondac 22 Augustus 1897. No. 5874. bureau l^Sofersfraaf 50. Leeraar in de STAATSWETENSCHAPPEN. a PRIJS TAN DIT BLAD: ^oor Schiedam per 3 maanden Franco Der post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ^jlCIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. ®erien art. 98 der Kieswet; r®ngen ter kennis van de ingezetenen, lier 1 proces-verbaal, bedoeld bij art. 93 kj wet, van de op den 20stol dezer in he,^strict I dezer gemeente plaats gehad een 6 s,emming voor de verkiezing van Lid van den Gemeenteraad, op de ,retarie der gemeente ter inzage is neder- f„ eod> en dat afschrift daarvan aan het d"uis is aangeplakt, het 's hiervan afkondiging geschied, waar behoort, den 21sten Augustus 1897. burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Middelbaar Onderwijs. A»n de HOOGERE BURGERSCHOOL ™et 5-jarigen cursus en de BURGER ^v0NDSCHOOL te Schiedam wordt ^vraagd Jaarwedde Hoogere Burgerschool (4 les- ren per week) f400. Jaarwedde Burger Avondschool (1 lesuur Per week) f50.- De wedde wordt verhoogd met 5 Pet. !°°r Doctorstitel, en kan worden verhoogd ?}et 5 Pet na 3 jarigen- en daarenboven pet 10 Pet. na 10 jarigen diensttyd bij het ^°°ger of Middelbaar Onderwijs in de 8e<Heente of elders. Sollicitatiestukken vóór 28 Augustus a.s. 6 zenden aan den Burgemeester. (Herplaatsing wegens misstelling.) Gemeente Schiedam. Openbare Aanbesteding. Op Donderdag 26 Augustus a. s. 's na middags ten 2 uur zal door Burgemeester en wethouders van Schiedam, openbaar worden aanbesteed, volgens bestek no. 44. Het verhoogen van een gedeelte van den Groenendijk onder de Gemeente Schiedam. Bestek en teekening is van 17 Augustus a. s. tegen betaling van f 0.75 ter Gemeente secretarie verkrijgbaar en ligt ter inzage aan het bureau van Gemeentewerken- Aanwijzing ter plaatse te beginnen aan den Schinkeldijk geschiedt op Maandag 23 Augustus 's voormiddag ten 10 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L°. B. De Secretaris, VERNÈDE. Feuilleton. Eene familie-geschiedenis uit de Fransche omwenteling, in het laatst der zeventiende eeuw. (Ingezonden.) Daar is een verschijning op aarde, zoo rein, zoo betooverend schoon in haren een voud, dat zelfs de meest bedorven mer.sch haar met eerbied bejegent. Wij bedoelen de Liefdezuster. Een mensch mag zoo ver afgedwaald zijn van het pad van eer en deugd, als hij kanzoodra hij de Liefde zuster aanschouwt, dat wezen, steeds bereid anderen in hunne ellenden en ziekten bij te staan die maagd, er niet tegen opziende hare hulp te verleenen bij de meest walge lijke zieken en door te dringen tot de meest armelijke krotten, waar men ternauwernood de aanwezigheid van een mensch onder stellen zou zoodra hij, de van het pad van eer en deugd afgedwaalde mensch, de Liefde zuster aan haren arbeid ziet, moet, het kan niet uitblijven, zijn beter ik het zwijgen opjeggen aan den zinnelijken mensch, al is het dan ook slechts voor een enkel oogen- blik. De Liefdezuster is eene reine, eene heilige verschijning zij kan slechts gevonden worden in de Katholieke Kerk, tot wier kenteekenen ook de heiligheid behoort. Neen, bij het Protestantisme kan de 5) Diep getroffen stond de hertog van zijnen *6tel op en zwoer bij God en bij den koning van Frankrijk, wiens getrouwe aanhanger hij was, dat de Savoijaard Peter Liguay, Zoolang er iemand van het huis Fleury in ieven was, op het slot Plessis-aux-Fournelles, als een lid der familie zoude beschouwd Worden. Den volgenden morgen werden den Sa- voijaard al de sleutels van het slot ter hand gesteld, en werd hem het beheer over alles °Pgedragen. Men deed hem niet even als de andere bedienden een liverei dragen, "eaar hij behield zijne gewone kleeding, bestaande in eenen breedgeranden hoed, eenen donkeren rok met lange panden en stijven kraag. Zijne uitwendig voorkomen vertoonde eenigziris den overgang van den boer tot den stedeling, en om den laatste zoo veel mogelijk nabij te komen, schaamde hij zich niet, 'om dagelijks een paar uren bij den schoolmeester door te brengen, ten einde in het lezen en schrijven onderwezen te worden. Niemand der bedienden zag den Savoijaard, om het hem opgedragen bestuur, met nijdige oogen aan, want Peter werd daardoor noch trotsch, noch minder vriendelijk jegens zijne kameraden. Zoo dikwijls men van het slot Plessis sprak, werd ook de Savoijaard genoemd, want inderdaad was hij aldaar alles voor allen. De pachtgelden werden door hem geïnd, en wanneer iemand iets van de goede hertogin ter ondersteuning wenschte, zoo handelde deze het verstandigst, zijne be langen den Savoijaard toe te vertrouwen ook" nam de jonge markies steeds zijne toe vlucht tot Peter, wanneer hij, ten gevolge van het een of ander ongeluk zoo noemde hij zijne schandelijke verkwistingen zich tot zijne moeder wenden moest. Dan loosde de Savoijaard dikwijls eenen ware Liefdezuster niet gevonden wor den. Het Protestantisme is onvruchtbaar en onmachtig op het gebied der persoon lijke, handelende naastenliefde, die zich- zelve geeft, geheel en al, die zich-zelve toe wijdt, gansch en volkomen, en daarom de schoonste en verhevenste liefde is. Neen, nog eens, het Protestantisme kan geene Liefdezusters voortbrengen, het heeft ja, zijne Diaconessen, maar die, wat den arbeid betreft onder de zieken, op verre na niet in de schaduw onzer Katholieke Liefdezusters kunnen staan, gedreven als zij worden niet enkel en alleen uit liefde tot God en den evenmensch. De Katholieke Liefdezuster dient uit liefde vandaar zoovele roepingen tot dien staatmaar ziedaar ook het ge heim opgelost waarom er zoo weinig Diaco nessen gevonden worden. Gaf vóór enkele weken het orgaan der Gereformeerde Kerken van Vivarais en Velay (Frankrijk) niet het volgende te lezen vDe dominé s B. Couvée, G. Appia, E. Lods en W. Monod hebben eene circulaire gericht tot de christelijke vereenigingen van jongedochters, met het doel om onder haar roepingen tot diacones op te wekken. Het was een schoone ge dachte zegt het blad waaruit die op roeping ontstond. Wij lijden waarlijk onder het gebrek aan diaconessen. Het is diep vernederend voor het protestantisme, zich in de noodzakelijkheid te bevinden zijn toe vlucht te moeten nemen tot katholieke zusters, om zijn zieken te verplegen. Dat onze God zelf roepingen opwekke 1" Is dit geen noodkreet, waaruit onmacht, volslagen machteloosheid spreekt Het Pro testantisme kan en mag zich alle moeite geven de Katholieke Kerk in hare dienende liefde na te volgen, het zal haar niet baten: wat niet uit God is, kan ook niet iets god delijks in zich hebben. Men kent het woord van dien ongeloovige, die behoefde gevoelde aan godsdienst, maar die den Katholieken godsdienst te moeilijk vond. »Word dan Protestant," zei hem een vriend. »Ik zal diepen zucht, want de goede mensch ge voelde zich op het nauwst aan de tamilie Fleury verbonden, en het deed hem daarom innig leed, de markies als onverbeterlijk te moeten beklagen, alzoo hij den zijnen nog menig verdriet berokkenen zoude. Terwijl Peter zich met de muildieren en de schatten nog buiten de grenzen van Frankrijk bevond, was de markies met eene dame uit het geslacht der Laval-Montmo- rency's in het huwelijk getreden. Ue jonge markiezin Het van den beginne at aan, het uitreiken van aalmoezen aan en het bezoeken van de armen aan hare schoon moeder over, om dus omgehinderd op den voet te kunnen leven, dien haar verblinde gemaal de groote wereld noemde en om al de dwaasheden van dien tijd in te wil ligen, geloofde zij aan Cagliosti o en Mesmer. De markies van zijne zijde, hield eene uitgelezen stoeterij en kostbare equipae, en verspilde door deze en andere dwaas heden aanzienlijke sommen, en om als het ware alles in het werk te stellen, ten einde eenen spoedigen en gewissen ondergang te gemoet te gaan, werd bij ook een harts tochtelijk speler, en daar de geheele wereld wist, dat hij de erfgenaam van een onge- Protestant worden," antwoordde hij hoofd schuddend, szoodra het Protestantisme ééne Liefdezuster heeft voortgebracht." Sla de Liefdezuster gade, als zij den drempel eener woning overschrijdt, waar een zieke het veege lichaam op het krank- bed heeft uitgestrekt. Zonder gedruisch, met de oogen benedenwaarts gericht, met zedig heid in houding en blik, zoo nadert zij het ziekbed. Zij begint hare taak. Zij helpt den zieke zij zorgt er voor, dat niets uitwendig hem deren kan zij spreekt den zieke met zachte, vriendelijke stem moed en troost in zij volgt stipt de bevelen er. den raad van den geneesheer en verblijdt zich van harte, als er zich teekenen van beterschap beginnen te vertoonen. Maar dubbel en driedubbel is hare verheuging en blijdschap, wanneer zij een zieke, die behalve zijne krankheid naar het lichaam, ook eene ziekte naar de ziel met zich omdraagtals zij zeggen wij dien zieke ook van de laatste ziekte ziet herstellen, als zij het middel in Gods hand mag zijn in het terugschenken van den vrede Gods aan eene ziel, die die kost baarste aller schatten verloren had. Dan vooral is hare vreugde op het gelaat te lezen en zou zij de gansche wereld in hare blijdschap willen doen deeleri. En is de taak van de Liefdezuster afgedaan, heeft de Dood zijn offer geëischt, of heeft de Natuur gezege vierd, en is de beterschap ingetreden, dan verlaat de Zuster de woning, waar zij als een engel van dienende liefde heeft vertoefd en richt hare schreden naar haar klooster of begeeft zich tot anderen, die haar hulp zoozeer behoeven. O, spreek mij niet van wereldlijke zieken verpleegsters zij kunnen goed, voor hare taak berekend zijn, maar zij dienen om loon, zij zijn geen Liefdezusters. Wie komt steeds, als zij geroepen wordt Wie schrikt niet voor de hevigste, de meest besmettelijke ziekten terug Wie offert zich, zoo de goede God haar roept, gaarne en met de meeste meer groot vermogen was, zoo konde hij zoo vele schulden maken als hij wilde. Toen evenwel de markies, door zijne aanhoudende verspillingen zich niet meer in staat bevond, zijn aangegane verbindte- nissen gestand te doen, begon zijn crediet te verminderen en, ten einde haren licht- zinnigen zoon voor schande te bewaren, verkocht de hertogin, bij zekere gelegenheid, al hare kostbaarheden, en kwam het einde lijk zelfs zoo ver, dat men den hertog met alJes moest bekend maken, alzoo er wederom nieuwe schulden dreigden, en het was de getrouwe Savoijaard, die deze boodschap aan zijnen meester moest overbrengen. Ofschoon ten hoogste misnoegd, hielp toch de hertog den zinneloozen verspiller uit den nood, met waarschuwing evenwel, dat hij in het vervolg, bij dergelijke voor vallen, niet meer op hem rekenen moest. Deze woorden nochtans klonken als voor doove ooren, en op eens was de erfgenaam van Fleury verdwenen. (Wtrdt vervolgd.^ NIEUWE SCHIEDAM COURANT O. S^'^KMEESTER en -WETHOUDERS van '!"EDaM, 0080» K3S2ISS&3SK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1