beweerde, dat de ontvangst welke president Faure in Rusland was bereid, schitterender zou zijn dan die van keizer Wilhelm. De te St. Petersburg gevestigde corres pondent der Daily News meldt aan zijn blad, dat de Dupuy de Lome, het schip dat de Brmx vervangt. Zondag nog niet de Pothuau, aan boord waarvan de heer Faure zich bevond, had ingehaald. Aan de werkstaking der machinewerkers in Engeland nemen nog 45000 personen deel. Zaterdag is 30.000 pond sterling aan ondersteuning uitgedeeld. De anarchisten te Londen hebben Zondag een vergadering gehouden, maar kregen van het publiek duidelijke bewijzen dat het niet met hun theoriën instemt. Zij werden om singeld door een troep van drie a vierhon derd personen die hen uitjouwden. Er werd vrij hevig gevochten tot de politie lusschen- beiden kwam. De opstand in Britsch-Indië is nog vol strekt niet onderdrukt. Volgens een officieel telegram uit Peshawur is er gevochten, te Ali-Musjid tusschen Afridis en het garnizoen en eveneens te Balesk Khel. In een telegram uit Simla wordt in dato 23 dezer nog het volgende gemeld De verkenners melden, dat een groote legermacht van Afridi's uit den Khaiberpas afdaalt. De Gekke Moellah heeft, naar ge- meldt wordt, zijn mannen te Mohmarde samengetrokken, om Michni Shabkadar aan te vallen. Er zijn nog meer Engelsche troe pen naar Kohat gezonden. Volgens een officieel bericht hebben de Afridi's Ali-Musjid aangevallen en vielen vanochtend ford Maade aanom tien uur trok een andere troep naar Kadam. Men zegt dat alle Afridi-stammen in opstand zijn. De Volksraad in Transvaal hield gistere n een zeer bewogen zitting naar aanleiding van Chamberlain's verklaring in het Lager huis op 4 dezer, dat het voorstel om de geschillen tusschen den suzerein en den ondergeschikten staat aan de scheidsrech terlijke uitspraak van een vreemde mogend heid te onderwerpen, zonder precedent was- Wolmarans ontkende het bestaan van eenige suzereiniteit. Deze verklaring wordt, het aanzien van Wolmarans in aanmerking genomen, veel besproken. Te Kaapstad wordt het waarschijnlijk geacht, dat hier door opnieuw een onaangename stemming in financieele kringen ontstaan zal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 24 Augustus 1897. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Zaterdag 28 Augustus 1897, des namiddags 2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de ver gadering gehouden 4 Augustus jl. 2. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren F. J. Smit en P. Loopuyt. 3. Machtiging aan Burg. en Weth. tot openbare verpachting van rietgewas op een gedeelte van het perceel No. 88 van sectie N. dezer gemeente groot 19700 c. A. ge legen nabij de aanhecbtingskrib van den strekdam tegenover Pernis. Met leedwezen vernemen wij, dat de pogingen tot het verkrijgen van algeheele Zondagsrust in de branderijen, vooral door de afdeeling Schiedam van den Ned R. K. Volksbond in 't werk gesteld, niet zijn ge- slaagd. De veranderde wijze van werken schijnt te groote bezwaren op te leveren. Hopen wij, dat door den goeden wil en de samenwerking van allen die daarbij betrok ken zijn, de Zondagsarbeid m de branderijen ten minste zooveel mogelijk beperkt worde. Met genoegen hebben wij vermeld, dat reeds in een paar buurten te dezer stede commissies voor de versiering ter gelegen heid van het aanstaande Kroningsleest onzer geliefde Koningin Wilhelmina zijn gevormd. Wij hopen, dat dit voorbeeld in ruimen kring navolging zal vinden en men zich ook jn andere wijken en straten zal beijveren commissies voer de versiering te vormen. Wil men toch bij de groote feesten in het volgend jaar iets goeds en smaakvols te zien geven, dan behoort er samenwerking tusschen de verschillende bewoners eener zelfde straat of wijk te bestaan. Te hopen is het ook, dat wij nu eens spoedig vernemen, dat de voorloopige com missie uit de officieren der Schutterij, die zich voor eenigen tijd gevormd heeft, spoedig tot eer.e definitieve commissie worde ge vormd en uitgebreid, opdat de feesten die in 1898 zullen gevierd worden, onze geliefde Koningin waardig en mede Schiedam tot eer zullen zijn. Als dader van den diefstal ten nadeele van PHoogstad in de branderij van de firma Gebr. van der Velden aan de Willems kade alhier, is aangehouden een 13-jarige jongen, tegen wien proces-verbaal is opge maakt. Op de Maas voor Rotterdam heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het over zetbootje Feijenoord en de sleepboot Bruno. De Teijenoord bekwam ernstige haverij. Door den schok viel een 12-jarig meisje overboord, dat door de bemanning van de sleepboot Owaart door het toewerpen van touwen werd gered. Zondag-morgen te 7 uur brak een felle brand uit in een boerenhofstede van de weduwe Bastiaan Vaandrager, staande aan den Zuidhoek te Charlois, gemeente Rot terdam. De spuiten van Charlois en Katen- drecht benevens de rijdende stoomspuit no. Ill uit Rotterdam rukten uit en werden bij aankomst in werking gesteld, onder leiding van den brandmeester den heer P. van der Graaf!Omstreeks half elf was men het vuur meesterde hofstede was intusscben grootendeels verwoest, alsmede een voorraad hooi. De belendende panden bekwamen be kwamen eenige schade. De politie te Char lois, onder leiding van den inspecteur, den heer Caspers, handhaafde de orde. Met de nieuwe ceintuurbaan or,der de gemeente Overschie is men thans zoover gevorderd, dat de voorbereidende werkzaam heden voor de viaduct over den Rotterdam- schen rijweg en de brug over de Schie begonnen zijn. Te Overschie heeft zich een voorloopig comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld op den aanstaanden verjaardag van onze Koningin een kinderfeest te organi- seeren. De schoolcommissie te Vlaardingen heeft aan den raad collectief haar ontslag aan geboden. Men vermoedt, dat de benoeming eener onderwijzeres in de jongst gehouden raadsvergadering daarvan de oorzaak is. In den laatsten tijd moet de verhouding tusschen schoolcommissie en gemeentebe stuur nog al gespannen zijn geweest, door dat het laatste dikwijls afweek van de adviezen der commissie. (S. C.) Vanwege de Holl. IJz. Sp. Mij. is te Vlaardingen reeds een begin gemaakt met het leggen van het spoorbaantje, dat het terrein aan de Noordzijde van de Nieuwe Haven in verbinding brengt met de hoofdlijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Delft op verschillende plaatsen heftig gevochten. Gedurig werd de hulp der politie ingeroepen. Een man en eene vrouw werden in het gasthuis gebracht met ernstige verwondingen met een snijdend voorwerp toegebracht. De daders zijn bekend. Een 39-jarig werkman te Delft, P., werd Zondag-nacht eensklaps overvallen door een vlaag van razernij. Reeds sedert eenige dagen had zijne vronw bemerkt dat er iets vreemds in zijn gedrag was, doch niet bepaald gevreesd dat het zoo erg zoude worden. Nu echter, omstreeks 11 uur, werd zij wakker door gestommel meenende dat er dieven waren, stond zij op en zag haar man bezig met het karpet te bevochtigen met petroleum teneinde het in brand te kunnen steker- Hem dat willende beletten werd zij hevig mishandeld, doch wist te ontvluchten en hulp in te roepen aan het politie-bureau. Eenige agenten, onmiddellijk toegeschoten, konden met groote moeite er in slagen den woesteling meester te worden. Hij werd, nadat hij nog een agent in den pols had gebeten, gebonden en naar het politie-bureau gebracht. Gisteren werd hij in het krankzinnigen gesticht het St. Joris Gasthuis opgenomen. Drankmisbruik is de vermoedelijke oorzaak van dit treurige geval. PROGRAMMA van het Concert, door het korps Stafmuzikan ten der d.d. Schutterij, Don derdag in den Officierentuin te geven. Eerste Afdeeling. 1. Marche Loraine, L. Ganne. 2. Ouverture »Le Roi de Lahore", A. Adam. 3. Au Printemps. Valse, E. Waldteufel. - 4. Fantaisie »Le Postillon de Lonjumeau", A. Adam. Tweede Afdeeling. 5. Leichte Cavallerie, F. von Suppé. 6. Stephanie-Gavotte, A. Czibulka. 7. My Queen. Valse, E. Groote. 8. Winter- garten-Klange, A. Kersten. 9. Im Früh- ling. Polka, J. Holswilder. BINNENLAND. De Raad van Voogdij over Hare Majes teit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, ingesteld bij de wet van 14 September 1888 (Stbl. no. 150), maakt bekend, dat mr. F. B. Coninck Liefsting, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, krach tens het door hem bekleede ambt, volgens art. 2 der aangehaalde wet, van rechtswege lid van voormelden Raad van Voogdij, in 's Raads vergadering van heden den eed, voorgeschreven in art. 4 dier wet, in handen van den voorzitter heoft afgelegd en daarna heeft zitting genomen. Aan de Kamers van koophandel en fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht; Schiedam, Arnhem, Utrecht, Gorinchemi 's-Hertogenbosch, Groningen er. Middelburg, is gezonden het jaarverslag van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart over 1896. Stet Onder de talrijke verzoekschriften, die bij II. M. de Koningin-Regentes inkomen om hulp, was er dezer dagen een, waarin de medewerking van H. M. werd gevraagd om op zekere fabriek werk te bekomen. Adressant die zich, indien zulks werd verlangd, bereid verklaarde om persoonlijk bij II. M. te komen, meende dat vei zoek te kunnen doen wijl de fabrikant hofleverancier was. In Tiet Vad. schrijft »Een predikant" het volgende »Als onbemiddelde menschen, wien het zwaar valt nog meer onkosten te maken door het vragen van een gezegeld bewijs, verlangen hun huwelijk kerkelijk ingezegend te zien, doe ik het, nadat twee mij bekende en vertrouwde getuigen van het huwelijk mij verzekerden, dat het gesloten werd. ^ou dit een handelen zijn in strijd mei de bedoeling van de wet? Ik betwijfel het en breng dit ter sprake, om door het vor men van een zekere openbare meening mee te werken tot een opvatting der wet, die de menschen niet noodeloos op kosten jaagt. Maar hiertoe verzoek ik dan ook de hulp van de nieuwsbladen, die er zoo grooten invloed op kunnen uitoefenen. Vroeger werden er van de gesloten huwe lijken uitgereikt ongezegelde en kostelooze bewijzen, en niemand dacht er aan het inzege nen daarop als een overtreding te vervolgen. Waarom aan deze gewoonte n'e' gehouden Maakt men de wetten niet tot ee" door een overdreven nauwgezette e" u bare toepassing Is dit niet dubbe geval met die op het burgerlijk waartegen in sommige kerkelijke k'!^re toch reeds zooveel bezwaren bestaan het niet verstandig de godsdienstig0 (J zegening niet met noodelooze onkoste11 bewaren Naar het oordeel der redactie v9" Haagsche blad wordt op de aangecajs wijze aan den eisch der wet voldaan- O het met den inzender geheel eens. Uit Gouda is gevankelijk naar Haag overgebracht een slagersknecht. wien de Haagsche politie reeds tijd zocht, omdat hij verdacht wordt verduistering ten nadeele van zijn De ontrouwe bediende streek ten bate het geld op dat hij van de op valschelijk door hem onderteek13"^ kwitantiën in ontvangst nam. Op wijze verduisterde hij in 't geheel ong^jj f 275. Bij zijne aanhouding bezat daarvan geen cent meer. De Belg die Donderdag op den Leidscd weg door de Haagsche politie is aangehou^ onder vermoeden een portefeuille met te hebben ontrold bij de wedrenne11 Clingendaal, is Zaterdag, als zonder «i»dd van bestaan, over de grenzen gebracht- Het geldswaardig papier, drie bankbij ten van f25 en één muntbiljet van dat hij bij den aangehoudene was gevolg en dat gevouwen was op de wijze bestolene te voren had gezegd, is ter schikking van de justitie gebleven. Zaterdag-avond geraakte in een herb6^ in de Badhuisstraat te Scheveningen ®e strandstoelenknecht M. in strijd met ee' troepje lieden, als twistzoekers beke® Een vechtpartij ontstond, die op str?9 werd voortgezet. M. bracht toen ezeldrijver een messnede toe dwars den wang, waarna M. de Loggers^ inliep. Daar werd hij door de burgef^ en politie gegrepen en naar het p0''1'"' bureau in de Keizerstraat gebracht, ook de verwonde zich heen begaf- dader werd in arrest gehouden en pr0^ verbaal tegen hem opgemaakt, ter^, de gewonde door den politie-dokter de Niet Mz. aldaar werd verbonden- en ander bracht nog al volk op de be®0' Een populair man als de heer Carré V®r' laat het tooneel zijner werkzaamheid zonder afscheid te nemen van zijn v<?' vrienden. Voor dezen zal het dan ook welkome tijding zijn dat de heer besloten heeft de laatste vier dagen de2^ maand in zijn circus te Scheveningen geIe' genheid te geven nog eens te zien wat op het gebied van paarden dressuur ver mil£' Het personeel enz. gaat daarna over»9" den heer Salomonsky, zwager van den he®r Carré, die er mede naar Rusland vertrek1' Door den heer J. A. Bakker, te Haai'F"1 is bjj de gemeenteraden van Heemste^' Bennebroek, Hillegom en Lisse conces£lÊ aangevraagd voor de exploitatie van S*S in die gemeenten. De fabriek zal worden gebouwd Heemstede en watergas produceeren. Fijne erfgenamen toonden zich gister®11 ochtend de neven en nichten van de v°0' eenige dagen gestorvene weduwe A. v- B., geb. G., wonende in de Korte Viestra9 te Utrecht. Reeds ten negen uur beg"a men te twisten en te redekavelen o*® de erfenis. De overledene had bij testa mentaire heschikking aan den een 'e'S meer toegedacht dan aan den ander, W&91" door ontevredenheid ontstaan was. Deze liep ten laatste zoo hoog, dat men de begrafenis, ten ongeveer half dr'f uur, aan het vechten geraakte, waarbj) de noodige klappen niet ontbraken. Do aan kijklustigen was geen gebrek. (U. P-) D®"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2