halings- en ambachtsscholen mag niet ge nomen worden buiten den arbeidstijd. Tot het '15e jaar moet het bezoek van de volks school verplicht worden gesteld. De nieuwe minister van marine in Duitsch- land. schout- bij nacht Tirpitz, heeft evenais onlangs Hohenlohe en Bülow ge daan hebben ook zijnerzijds een bezoek gebracht aan den oud-kanselier von Bis- march op Fnedrichsruh. En daarna trok hij onmiddellijk naar Wilhelmshöhe, bij Kassei, om rapport van dat interview te brengen aan keizer Wilhelm. Het ligt voor de hand dat deze blijkbare «raadpleging" van den oud-kanselier met 's Keizers uferlosen Flottenplünen in verband wordt gebracht. De koning van Siam bevindt zich, op zijn reis door Europa, nu te Dresden. Hij is daar Maandag-avond aangekomen,en doorkoning Albert aan het station ontvangen, waar beide vorsten elkaar hartelijk omhelsden. 's-Avonds woonden zij de opera-voorstelling bij. De heer Méline, minister-president der republiek in Frankrijk, ontving gisteren de afgevaardigden van den Provincialen Raad der Seine en van den Parijschen gemeente raad, die zich kwamen beklagen over de verhooging der graanprijzen. De minister antwoordde, dat hij de kwestie zou onder werpen aan het oordeel der ministers en niets zou aarzelen de douane-rechten te verminderen, wanneer bleek, dat de tegen woordige verhooging niet een gevolg was van speculatie. De toestand op Cuba houdt vooral in de laatste dagen de aandacht in de Noord- Amerikaansche Unie gespannen. De Regeering te Washington heeft, naar uit Londen gemeld wordt, de vertegenwoor digers van de Vereenigde Staten in het buitenland de opdracht gegeven de Regee ringen te polsen over de vraag of zij bij een tusschenkomst van de Unie op Cuba onzijdig zouden blijven. Generaal Woodford, de nieuwe Amerikaansche gezant te Madrid, moet aan de Spaansche regeering mede- deelen, dat de Vereenigde Staten zich genoodzaakt zien op te treden, indien niet Spanje er in slaagt den toestand te veranderen. De belangen van de Unie laten nietanderstoe. De verontwaardiging op Cuba en in de Ver. Staten heeft vooral nieuw voedsel ge- kregendoor de veroordeeling van de 20-jarige dochter van den republikeinschen «president" Cisneros wegens medeplichtigheid in politieke misdrijven tot een 20-jarige gevangenisstraf te Ceuta in Marokko. Van alle kanten wordt de Koningin-Regentes bestormd om gratie voor deze «schoone martelares." Ook de weduwe van Jefferson Davis heeft haar een brief geschreven. Een Amerikaansch schrijf ster, Julien Ward, heeft zich zelfs tot den Paus gewend 1 Omtrent den moord op den president van Uruguay gepleegd, wordt nader uit Montevideo het volgende gemeld De verjaardag van de onafhankelijkheids verklaring werd gevierd. Idiarte Borda kwam uit de hoofdkerk, waar een Te Deum gezongen was, omringd door de ministers, eenige hooge ambtenaren en leden van het diplomatenkorps, toen een man die zich in het kerkportaal schuil had gehouden, twee revolverschoten loste op den president Borda viel doodelijk getroffen in de hart streek en blies eenige oogenblikken daarna den laatsten adem uit. In de stad heerscht groote opgewonden heid, maar geen wanorde. Stads- en Gewestelijk Nieuws Schiedam, 27 Augustus 1897. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal ook dit jaar evenals het vorige jaar aan den vooravond of Maandag 30 dezer des avonds ten 9 ure, een groote taptoe met fakkeloptocht door het muziek korps der dd. Schutterij worden gehouden. Op den feestdag zelf des morgens ten acht ure koraalmuziek op de Groote Markt en des namiddags ten één uur inspectie over de Schutterij in het Exercitieveld. Des avonds vereenigt, zooals reeds gemeld werd, de Burgemeester en zijne echtgenoote den Majoor en de officieren der Schutterij aan een diner. De afdeeling Schiedam der Vereeniging «Vergunning" hield gisteren eene spoed- eischende vergadering ter bespreking van het verzoek van het hoofdbestuur om aan het voornemen hieronder vermeld, adhaesie en medewerking te verleenen. Nu de aanslagen in de personeele belasting zijn rondgebracht, blijkt het dat de huur waarden belangrijk zijn verhoogd. Zoo is te dezer stede van een kastelein het aanslag biljet verhoogd ln 1896 was die f24.93^ met t 5.— huurw. terwijl het nu is f48.19 -32.60 huurw. Een ander In 1896 f 21.14^ met f 5- huurwaarde nu - 56.47 - 30.20 Nog een ander In 1896 f 149.57 met f 30 huurwaarde, nu -320 -133 Het voornemen van het hoofdbestuur is nu om de noodige cijfers te verzamelen om een volledig overzicht te kunnen geven van dé verschillen in de aanslagen van alle drank- verkoopers in dit jaar en het vorige, waartoe de medewerking wordt ingeroepen van de afdeelingen. Ten tweede om met die cijfers in de hand bij den minister op audiëntie te gaan ter bespreking van deze hoogere aan slagen. De afdeeling Schiedam heeft besloten om aan het tweeledig verzoek van het hoofd bestuur te voldoen. Het zal er bovendien prijs op stellen, wanneer ook niet-leden hunne instemming met dit voornemen betuigen en de gevraagde medewerking verleenen. Heden-ochtend 10£ ure is de 5-jarige J. Koenderman, wonende aan de Hoofdstraat, al spelende in de Buitenhaven geraakt. De 24-jarige A. Post, werkzaam bij de heeren H. J. Plant en Co., aarzelde niet zich onmiddellijk gekleed te water te be geven en had het genoegen den kleinen drenkeling behouden op het droge te brengen. Heden-middag 128/4 ure is het 4-jarig zoontje van J. Mulder, wonende aan de Noordmolenstraat, op de Verbrande Erven van een sleeperswagen gevallen. Het ongeval liep voor het kind nog ge lukkig af, daar het slechts een schamper aan het rechterbeen heeft bekomen. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal op Zondag 29 Augustus, 's middags 12jj ure, in de zaal der Officieren- Vereeniging de gewone maandelijksche ver gadering houden. Met het oog op het feit dat belangrijke mededeelingen aan de orde zijn, is aller opkomst dringend gewenscht. Dinsdag aanst. zal de eerw. father C. Loo- man, miss. apost., die tot heden bij zijne familie te dezer stede vertoeft, onze ge meente verlaten en voorloopig naar het missiehuis te Mill Hill wederkeeren. Na verloop van eenige maanden zal daarna de jeugdige missionaris vertrekken naar de missie van Madras in Engelsch-Indië, om daar zijn leven aan de bekeering der in boorlingen van dat uitgestrekt gewest te wijden. Naar wij vernemen, is aan de firma Ingelse Co. alhier opgedragen de levering van de stoommachine met stoomketel benevens alle andere machineriën en werktuigen ten behoeve der zuivelbereiding, alles benoodigd voor de coöperatieve-stoomzuiveltabriek de «Eendracht" te Borculoo, prov. Gelderland. Het millioenen-havenplan te Katendrecht, deed bij een te Poortugal gehouden publie- ken verkoop van landerijen zich aardig ge. voelen. Weiland, gelegen onder den rook dier gemeente, werd aangekocht voor f 2160 per H.A, ongerekend de daarop verbonden onkosten. Naar men zegt, zullen deze wei landen in tuinland worden herschapen. Uit Rotterdam wordt aan de Tijd ge schreven Door Burg. en Weth. is bij den Ge meenteraad ingediend een voorstel tot rio- leering van het stedelijk gedeelte der vroe gere gemeente Kralingen. Deze rioleering is dringend noodzakelijk de vele sloten, welke zich in dit gedeelte van het voormalige Kralingen bevinden, verspreiden zelfs in den winter een aller- onaangenaamsten reuk. Dat Kralingen hierin nooit verbetering heeft kunnen of willen brengen, was een der redenen, welke ge leid hebben tot annexatie van Kralingen. Voorgesteld wordt om voor het te riolee- ren gedeelte van Kralingen hetzelfde stelsel toe te passen, dat in toepassing is in de polderstad van het oude Rotterdam. Dit stelsel bestaat hierin, dat de faecalien en het menagewater niet vloeien in open wateren, maar door middel van buizen worden afge voerd naar de Maas. Een stoomgemaal, dat tevens dient ter verversching van de binnen wateren, brengt den afvoer uit de riolen tot stand. Dit stelsel is sedert 1887 in oud- Rotterdam met gunstig gevolg in werking. Het komt Burg. en Weth. voor, dat het zóó noodzakelijk is, over te gaan tot rio leering der laag gelegen gronden in oud- Kralingen, dat buiten beschouwing moeten blijven de meerdere of mindere verdiensten van andere afvoerstelsels. De kosten der rioleering worden geraamd op f 500,000. Men is tevens van plan de slooten, welke het eigendom der gemeente zijn, te dempen tot verbreeding der verkeerswegen. Een verordening zal ontworpen en den Raad later aangeboden worden, waarbij de inge zetenen den last ontvangen om alle op de slooten loozende watergangen door riolen te vervangen. Het is tevens de bedoeling, tot ontpolde- ring over te gaan van het gedeelte van de vroegere gemeente Kralingen, liggende binnen de in aanleg zijnde Ceintuurbaan der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij, en later nieuwe wegen aan te leggen. Aan dit laatste zijn nog meer kosten verbonden, welke voorhands buiten beschouwing blijven. De commissie voor gemeentewerken, die voor de financiën en de gezondheidscom missie hebben geen bedenkingen tegen het voorstel. Gisteren-middag voer te Rotterdam de sleepboot De Louise de passagiersboot Lekkerkerk met den voorsteven in het middenwant, geheel de verschansing verbrij zelende, benevens groote schade in het zij- want aanrichtende. Eenigen der passagiers, die door elkander buitelden, werden gekwetst, zoomede de kapitein die aan de stuurstelling stond. Gisteren-ochtend omstreeeks vier uur ont stond een hevige brand bij den veehandelaar J. v. d. Berg, te Bleiswijk. Het geheele huis en een gedeelte van den inboedel is verbrand. De gemeenteraad van Overschie besloot met algemeene stemmen de jaarwedde van den burgemeester van f 800 te brengen op f1200 en die van den secretarie van f700 op f1000, en wel op grond van de bij de nieuwe wet toegestane bijdrage van het Rijk •n deze jaarwedden. De meerdere uitgave van de gemeente bedraagt slechts f 150. In de eergisteren te Overschie gehouden zitting van den gemeenteraad kwam o.a. aan de ordewijziging der verordening op de heffing van opcenten op de personeele belasting. Het voorstel luidt om de opcenten te houden op 10 en de mindere ontvangsten ad f 400 te dekken door verhooging van den hoofdelijken omslag met dit bedrag. Hiertoe werd besloten met algemeene stemmen. Eveneens werd met algemeene stemmen besloten om de opcenten op de bebouwde en onbebouwde eigendommen op 10 en 40 te houden. Ib vier laien is verschenen de hen, die aan het 3e internationaal tiet Congres te Delft 14—17 Sep'®11' deelnemen. Nadat de Gids reeds "aS gf gedrukt, heeft de Eere voorzitter, de Ph. W. van der Sleyden, die iiirniddel8 Minister van Waterstaat was afgetl6 tot den wensch uitgedrukt van zijne belofte opening van het congres ontslagen te Het comité heeft gemeend dezen wen^ej te moeten eerbiedigen. Het deelt nj® dat de Minister van Financien, mr- 1 1 Pierson, zich bereid verklaard heeft- eere-voorzitterschap te aanvaarden derde internationaal Coöperatief CongreS openen. De zittingen zullen plaats hebben in lokalen van het gebouw de «Gemeenschap Dinsdag, den verjaardag van H. M-.- ningin, zal het muziekkorps d.d. Schutt6gJJ te Vlaardingen, eene soirée musicale g® in de Harmonie, aldaar. de" Men meldt aan de N. R. Ct. van Hoek van Holland Gisteren-avond viel een passagier klasse bij het (verboden) overstappen Vg() 2de de Harwichboot op den steiger te wate' verbrijzelde in zijn val zich den sche Hij werd eenige oogenblikken later d°° opgehaald. Een andere passagier sPr° hem na en werd met moeite gered. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is aan mr. N. G. Piers°aj te 's Gravenhage, op zijn verzoek e®r ontslag verleend als lid en voorzitter van commissie voor de statistiek voor den 10 uit- en doorvoer, ingesteld bij Kon. besiU van 7 December 1896 en is in zijn p'°a tot voorzitter benoemd het lid dier co"9 missie mr. H. van der Hoeven, te Lek1®"' Bij Koninklijk besluit van 16 dezer bepaald, dat het ondergeschikt personeel 's rijks opvoedingsgestichten en 's rijks w®' inrichtingen, na bekomen ontslag bij V1J en-vijftigjarigen ouderdom en minstens t,e jaar dienst in betrekkingen bij het geVa^ geniswezen gerechtigd is tot het genot va pensioen, zonder onderworpen te zijn a het daaraan voorafgegaan geneeski'n onderzoek, zooals tot dusver het geval Ook op koks, assistent-koks, smidstok®/ en boodschaploopers in gevangenissen is 1 besluit van toepassing. Met 1 Septemher treedt het besluit in werking. Blijkens mededeeling van den consu' generaal te Kaapstad, zullen aphothek®'5' die aan de in Nederland gestelde wettelijk6 vereischten voldaan hebben, zonder verd®f6 examens, tot het uitoefenen van hun berc®! in de Kaapkolonie worden toegelaten. (Stct.) De minister van Finaciën, de heer Piers°°' heeft, tot vervanging van zijn voormal'!?6' ambtgenoot van Waterstaat, den heer den Sleyden, het eerevoorzitterschap van h® aanstaande internationaal coöperatief cong'6S te Delft aanvaard en zal het openen. De nieuwe Kamer 1 VI Door de verkiezingen in Amsterdam en in Enschedé is nu de nieuwe Twe®"" Kamer voltallig. Het heeft van 1 Juni af toen de eer®46 candidaatstelling plaatshad tot24AuguS. tus geduurd, eer het definitief honderd4" bijeen was 1 De nieuwe Kamer van 100 telt 47 liberalen van verschillende nuances» 22 Katholieken, 21 antirevolntionairen, 5 radicalen, 2 Chr.-Historischen, 3 socialisten. Het getal liberalen daalt tot 45 en da4 der Chr.-Historischen stijgt tot 4, als n"6" tot de Chr.-Historischen ook rekent de heei'®11 Van Karnebeek en Bastert vroeger 46 Utrecht onder liberale vlag gekozen en h'J de herstemming ook door de liberalen g® j j£0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2