troep stakers aangevoerd door een vijftigtal vrouwen met zuigelingen, trachten eergis teren de mijnwerkers hij Pittsburg van den arbeid af te houden, doch de politie staakte hun tocht. Er volgde een hevige schermutseling de agenten werden dooi de vi ouwen, die zich als razenaen gedroegen, met knuppels geslagen. Vier harer werden in hechtenis genomen. De opstandelingen op het nog Spaansche eiland Cuba, sterk door hun zegepraal te \ittoria de las Tunas, hebben thans den advocaat Domingo Mendez Capote tot pre sident van de Cubaansche republiek uitge roepen. De verkiezing blijkt reeds op 2 Sept. in goede orde te hebben plaats gehad. Hoe het mogelijk is geweest dat 5000 opstandelingen de stad Vittorio veertien daag ang belegerden en ten slotte innamen, zonder dat er een leger tot ontzet kwam opdagen en zelfs zonder dat men er in Spanje iets van wist, blijft een raadsel. Reeds den26n Aug. hadden zij bres geschoten, en nadat den 27n een eerste bestorming was alge- slagen, hervatten zij den 28n het bombar dement met dynamietgranaten uit een batterij van vier kanonnen. Het garnizoen van circa 400 man had zich dapper geweerd, maar moest wegens zware verliezen en 135 zieken zich den 30n overgeven. Bij den aftocht voerde de bevelhebber, behalve de zieken en gewonden, nog slechts 75 man medeter wijl ook van de opstandelingen circa 100 man gesneuveld waren. Met achterlating van een flink garnizoen zijn de opstandelingen sedert voortgerukt naar San Pedro Mayaron. Generaal Lucque, die tot hun vervolging met een colonne was uitgezonden, kon wegens de onder zijn mannen heerschende koortsen weinig uit richten, daar de vele zieken zijn beweging belemmeren. De Spaansche minister van oorlog spreekt intusschen tegen,dat de Cubaansche opstande lingen San Andres en Consolacion ingenomen hebben. Ook heet het onjuist, dat generaal Lucque op Manzanillois moeten terugtrekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 15 September 1897. In het Verkooplokaal aan de Lange Haven werd gisteren-avond de aangekondigde ver gadering gehouden opgeroepen door »het voorloopig comité" met het oog op het aanstaande Kroningsfeest. De vergadering werd geopend door den heer J. Schulze, voorzitter van het «voorloopig comité" die de aanwezigen het welkom toe riep en mededeelde, dat het doel dezer vergadering was de liefde tot het Oranje huis op te wekken en het deelnemen der verschillende vereer.igingen aan een optocht te bespreken. Tegen het beleggen dezer vergadering verklaarde zich reeds aanstonds de heer G. W. Snel. Met groote verwondering had hij de oproeping tot deze vergadering ontvangen en gezien dat zij doorgaat. Hij noemde dit een voorbarig vooruit- loopen op de handelingen der olficieele feestcommissie. Zeer stellig kon hij toch verzekeren, dat binnen enkele dagen van die commissie een oproeping te verwachten was tot het bespreken van verschillende feestelijkheden, o. a. het houden van een optocht. Nadat de Voorzitter "had opgemerkt, dat het hier slechts eerie opwekking tot het houden van een feesteiijken optocht gold, stelde de heer Snel een motie voor, in houdende dat de vergadering, opgeroepen door een zich noemend voorloopig comité, gehoord dat binnen enkele dagen een oproe ping van de olficieele feestcommissie is te verwachten, deze vergadering onnoodig en voorbarig acht. De heer W. van der Most gaf in over- weging de motie, de goede bedoeling van de oproepers dezer vergadering waardeerend, eenigszins te verzachten. Over een en ander ontspon zich nog eenige discussieten slotte bleef de motie, ook in den gewijzigde vorm door den heer Van der Most bedoeld, buiten behande ling en sprak de vergadering alleen haar voornemen uit af te wachten wat de offi- cieele commissie doet. De vergadering met het uitvoeren van het Wilhelmus en een marschdoor het fanfare korps «Excelsior" geopend,.werd op dezelfde opgewekte wijze besloten: na het Wien Neerlandsch Bloed werd door «Excelsior" nog een marsch uitgevoerd. De buurtcommissie Lange Achterweg c. s. hield gisteravond eene vergadering ter bespreking welke versiering zal worden aangebracht op het a.s. Kroningsfeest. Besloten werd de straten tot haar terrein behoorende over weerskanten te beplanten met mastboomen en deze te verbinden met slingers van mastgroen deze slingers zullen des avonds worden geïllumineerd. Het plan bestaat ook nog, zoo de financiën het gedoogen, aan de entree op de Hoogstraat een eerepoort op te richten. Van enkele bewoners van de Nieuwstraat was een verzoek ingekomen om ook deze straat in de versiering opj te [nemen de commissie besloot aan dit verzoek^gevolg te geveneen lijst zal worden klaargemaakt en de bewoners ter teekening worden aan geboden is de uitkomst van dien aard dat deze straat haar kosten dekt, dan zal ook deze straat op dezelfde wijze versierd wor den als boven omschreven en zoo mogelijk zal dan nog eene entrée gemaakt worden bij de Korte Kerkstraat. Door een der leden van de commissie was eene opmeting gedaan en de te ver sieren straten in teekening gebracht, waar uit bleek dat over weerskanten eene lengte verkregen werd van 620 Meters. De Nieuwstraat was bij deze berekening nog niet inbegrepen. Besloten is ook nog alle benoodigdheden zoo mogelijk door stadgenooten te laten leveren. (S. C.) Door de directie der rijkstelegrafie wordt in het Beursgebouw alhier eene gelegen heid tot telefoneeren aangebracht. Daartoe wordt het tegenwoordige lokaal der bestel lers ingericht, die een nieuw wachtlokaal krijgen naast het bestaande telegraafkantoor. Met 1 October zal waarschijnlijk bedoeld telefoonkantoor geopend worden. Heden-middag omtreeks 1 ure is de 11- jarige C. Schepp, wonende aan de Boterstraat, met vischjesvangen nabij het Proveniershuis in de Schie geraakt. De kleine drenkeling werd gelukkig spoedig weder behouden op het droge ge bracht door N. Welk, die zich daartoe niet te water behoefde te begeven. Vanwege de Tramwegmaatschappij wordt de weg tusschen Schiedam en Delftshaven geheel van nieuwe rails voorzien. Zooals men weet, is voor een paar jaar de weg geheel voorzien van nieuwe houten dwars liggers ter vervanging der ijzeren, die niet voldeden. Naar aanleiding van de werkstaking in de sigarenfabriek van de firma Van der Tak te Rotterdam, hebben thans reeds eenige fabrikanten de werkloonen verhoogd. In de gisteren (Dinsdag)avond gehouden vergadering van het onlangs te Maasland opgerichte fanfare-korps Euterpe, werd tot kapelmeester benoemd de heer Merts, te Vlaardingen, en werden tot leden van het definitieve bestuur, na voorlezing en goed keuring van het reglement, gekozen de heeren dr. J. v. d. Hoeven, A. v. Mil, C. L. Hofstede, Mostert, G. v. d. Vlugt, J. de Baan en D. v. Reeven. De repetities zullen reeds de volgende week een aanvang nemen in de zaal van een onbewond heerenhuis, toe- behoorende aan den heer W. Ouweleen, daartoe welwillend door den eigenaar af gestaan. De Vereeniging telt 37 werkende leden. Delft geopend, met een rede van minister Pierson. Spreker begon met er op te wijzen hoe noodig in den tegen%oordigen tijd van concurrentie het is, dat door samenwerking .de strijd van allen tegen allen wordt voor komen. En hoewel de coöperatie nu geen algemeen middel is, is het toch een mach tige factor om de maatsch. vooruit te bren gen. Zij conserveert in den goeden zin van het woord, waarom zij dan ook lijnrecht staat tegenover socialisme. Volgens spre ker zullen zij die Staatshulp afwijzen, nooit kunnen rekenen op den steun der coöpe ratie. Doch naast Staatsthulp moet de coöperatie een ruime en vrije sfeer vinden, om zich zelf zonder hulp van anderen te ontwikkelen. De heer Van Marken dankte den minister op hartelijke wijze namens het congres voor zijne uitnemende rede. Daarna sprak de heer Van Marken zijne openingsrede uit, welke evenals die van den minister met luid applaus werd onder broken. BINNENLAND. Hare Majesteiten zullen a. s. Maandag des namiddags te 5 u. 1 min. (locale tijd) in de residentie terugkeeren. De Arnh. Ct. verneemt uit goede bron, dat de Koninginnen in het midden der volgende maand andermaal Arnhem zullen bezoeken, om te voldoen aan den door de Provinciale Staten, bij monde van den Com missaris der Koningin uitgesproken wensch om in de gelegenheid te mogen gesteld worden Hare Majesteiten te begroeten en in hun midden te zien. Hare Majesteiten zullen een diner bijwonen, dat ter Harer eer in het Provinciehuis zal worden gegeven. Zij zullen in den middag te Arnhem aankomen en ten huize van den Commissaris der Koningin afstappen, waar Zij waarschijnlijk audiëntie zullen verleenen aan autoriteiten en particulieren uit de provincie Gelderland. De Nederlandsche consuls in de Zuid- Afrikaansche Republiek en de Kaapkolonie, alsmede de heer v. d. Post, consul in den Oranje Vrijstaat, hebben een beweging op touw gezet om de samenwerking te verkrijgen van alle Nederlanders in Zuid-Afrika voor de aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin-Regentes der Nederlanden bij gelegenheid van haar aftreden in 1898. In eene vergadering te Pretoria werden als bestuurderen gekozen de heeren Middelberg, dr. Jorissen Sr., De Savornin Lohman, Bosch dr. KolfT, De Witt Hamer, Kalt, Van Hasselt en dr. Lingbeek. Besloten werd nog, dat het geschenk een Zuid-Afrikaansch karakter zal dragen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandschen Zaken zal op Zaterdag 18 September a. s. niet plaats hebben. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal hare eerste vergadering in het nieuwe zittingjaar (18971898) houden op Dins dag 21 September a. s. des namiddags om drie uur. Het Internationaal Coöperatief Congres is gisteren-ochtend op den bepaalden tijd te Blijkens de statistiek der scheepvaart over 1896, uitgegeven door het departement van waterstaat, bedroeg de sterkte der Neder landsche koopvaardijvloot op 31 December 11- 440 zeilschepen, fnetend 278.887.62 M3. en 172 stoomschepen, metend 555.816.95 M3., totaal 612 schepen. Het getal koopvaardijschepen vermeerder de in dat jaar met 10 stoomschepen en 25 zeilschepen en de gezamelijke inhoud der vloot met 12.144.66 M3. Die 440 zeilschepen bestonden uit 71 fre gatten, 60 barken, 7 brikken, 18 schoener brikken, 41 schoeners, 8 galjooten, 9 koffen, 258 .jalken en 32 andere soorten van zeil schepen. Het getal der in 1896 aan en bijgemon- sterde schepelingen bedroeg 20.601, waarvan 18.295 of 88.91 pCt. Nederlanders en 2.306 of 11.19 pet. vreemdelingen, in hoofdzaak Duitschers en Engelschen. De Burgemeester der Residents mr. B. Ph: de Beaufort, is gistere1"1 zjjne familie ten 1.24 per Hollandsche sp in Den Haag aangekomen. Mevrouw^ Beaufort droeg een fraaien ruiker, bij vertrek uit Baarn aangeboden. <e. Het nieuwbenoemde hoofd van k" meentebestuur nam tijdelijk intrek pension der 's-Gravenhaagsche P"" maatschappij aan de Zeestraat. Voor de in het kroningsjaar te's-Gi9^ hage (bij het hotel Promenade) te vel 1'^jd Nationale tentoonstelling van Vrouwen9' worden ook in Indië comité's gevoi'"'' f Ned.-Ind. Spoorwegmij. vervoert de da9' bestemde inzendingen kosteloos, de st° i vaart-maatschappijen Nederland, R" Lloyd en Kon. Pakketvaart voor halven P' De optocht met banieren en welke de betoogers voor Staatsp" de9' neering in den Haag wenschten te "ul is, volgens het Volksbl., niet tqegesta „t Men zal nu eenvoudig op een bepaald P bijeenkomen en vandaar naar het trekken. In plaats van den heer Polak, die v hinderd is, zal de heer F. Van der als spreker optreden. Eene machine van de Westland-^ stoomtram ging Maandag-avond met paar rijtuigen te Poeldijk aan den haal z°n machinist, die zich even had vervvijdeI Tot dicht bij de Loosduinsche brug >D s Haag ging de tram rustig onbestuurd h" weegs. Eindelijk sprongen een paar age,lt op den halsstarrigen trein en bracht" machine tot staan. De machinist is ontslage 1 In een vorig nummer werd medeged"'^ dat de zoon van den vroegeren postdir"tegI1 te IJmuiden, den heer Massir.k, geva" was genomen, verdacht van diefstal v" e som van f2900 ten nadeele van den va gepleegd in de maand October 1895. Daarbij werd het volgende gemeld «De zoon van den heer M. stond geru" tijd in betrekkingwet een juffer, die f de justitie dingen verteld heeft die schijnen te wijzen dat de zoon nietvr"011 is aan het in 1895 gebeurde. «Gebleken .is reeds dat hij groote ve'te ringen heeft gemaakt, verteringen die vil zijn salaris ad. f80 niet te maken viel*11' Zoo heeft hij indertijd met de juffrouw reisje naar Duitschland ondernomen, tien dagen duurde." Thans echter schijnt het dat de j"® haren vroegeren minnaar valschelijk bet'c heeft door wraakzucht gedreven. De bedoe' heer Massink toch is, na eenige dag" de gevangenis te hebben doorgebracht, ëlS teren weder in vrijheid gesteld. In eene Zondag te Winschoten, leiding van den heer Boerkoel, bestuur3'1 van den Nederl. Sigarenmakersbond te A93 sterdam, gehouden vergadering is door c werkstakende sigarenmakers van de fa"'e van den heer Tholen besloten, om niet W®e tegen hetzelfde loon aan den arbeid te De stakers worden door den Bond geste" De brand te Arnhem. Omtrent den brand, die Zondag-avond tentoonstelling op het landgoed Sonsbeek te Arnhem teisterde, kunnen nog de volg" bijzonderheden worden medegedeeld Nadat tusschen 10 en 11 uur de laatstj bezoekers, die den schoonen nazomer-a"11 op Sonsbeek genoeglijk hadden ges"®?* waren huiswaarts gekeerd en nog sle" enkele personen op het terrein aanw"j* waren, ontstond te half twaalf plotse"» terwijl het electrische licht reeds overal w9 uitgedoofd, brand in den rechtervleugel t het hoofdgebouw. In een oogwenk stond kolossale gebouw, van hout, stof en d" luchtig opgebouwd, aan alle zijden in lichte laaie. Aan blusschen viel niet te denk"' In minder dan een half uur lag het gans" gebouw met al de inzendingen, waarond®1 zeer kostbare, in asch. De president van het Tentoonstel"#5' Comité, de heer Hooijer, die de gewo0" had eiken avond vóór de sluiting eene r"" ~r-git, l3l<>n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2