Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaar#. Dinsdag 21 September 189? No. 5899. "^Bureau ^oferöfraaf 50. DE HOFNARRIN. ^lgemeek overzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 0.05 5S52Em PRIJS DER ADTERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaasing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 20 September '97. Saterdag was het vijf-en-twintig jaren eden, dat koning Oscar het opperbestuur VeJ Zweden-en-Noorwegen aanvaardde, istige dagen zijn het niet alle geweest die vijf-en-twintig vormen; menige ao is den vorst vergald door oppositie tegen !Jn regeeringsbesluiten. Vooral van deNoren, steeds tegen een te nauw verbond met ^VVeden in verzet kwamen, heeft de Koning ee' oppositie ondervonden toch gold die °Ppositie niet den persoon des Konings ^aar het regeeringstelsel dat hij ver- e8enwoordigt. Het Noorsche volk weet .6 goed dat de Koning zijn hoedanig- eden weet te waardeeren, dat hij slechts Jodelt uit de edelste motieven, zeoals een ditsch blad opmerkt. >Hij houdt van die |dwe naturen en van hun ongebreidelde e^°efte naar vrijheid, en gelaten laat hij veel welgevallen, wat een heerscher Van minder innerlijke waarde aanleiding zou •>6Ven om naar het geweer te grijpen en aionnen in beweging te zetten." Haar is het volk hem dankbaar voor. sZoo dikwijls het Shorthing of enkele 6den van dit lichaam de achting voor het °°td van den Staat uit het oog verloren, 's de koning daarvoor schadeloos gesteld door warme huldebetuigingen, zoowel van het oorsche als het Zweedsche volk. Daar was •dets gemaakts in, doch men voelde daarin dg behoefte der menigte, om het onrecht ^°ed te maken en den monarch liefde te detoonen voor de bewezen toegevendheid". Men kan dus overtuigd zijn, dat Zweden Noorwegen Zaterdag feest hebben govierd ter eere van hun vorst, die met *dlke groote fijngevoeligheid twee volken weet te beheerschen, dat van zijn beide *Üden hoogachting zijn deel is. Het geschenk hetwelk koning Oscar is Ongeboden ter gelegenheid van zijn regee- ringsjubileum, bedraagt 2 200.000 kronen. De regeering van Spanje is voorzeker niet te benijden. Cuba bezorgt haar de grootste moeilijkheden, welke door de Ver- eenigde Staten nog bezwarender wordt ge maakt; haar eenige troost was, dat in den laatsten tijd de toestand op de Philippjjnen een keer had genomen ten haren gunste. Doch ook die troost woidt haar niet gegund, daar volgens de Correo, te Madrid verschij nende, de macht van de Philippijnsche opstan delingen eer toe- dan afneemt. Zij moeten namelijk beschikken over 4000 man onder Aquinaldo, 3COO onder Llanero en 3000 on der Ponciano Rigaldeze macht moet woi den gedrild door 5000 Spaansche deserteurs, soldaten en gendarmen. De Correo verzekert verder, dat 200 ge vangenen te Pampanga in opstand zijn gekomen tegen den gouverneur, die wist te ontkomen zijn secretaris werd gewond. Eerst toen verscheidene gevangenen gedood waren, werd de opstand onderdrukt. Heden, Maandag, zullen de minister-pre sident Azcarraga en de hertog van Tetuan, minister van buitenlandsche zaken, een ge wichtige conferentie hebben met generaal Woodford, den nieuwen gezant der Ver.- Staten van Noord-Amerika betreffende den staat van zaken op Cuba. Volgens den Temps zullen beide ministers zich op hetzelfde standpunt plaatsen als Canovas verleden jaar tegenover den Amerikaanschen minister Olney innam, d. w. z. zij zullen hoffelijk maar fier elke inmenging eener vreemde mogendheid in uitsluitend Spaansche aan gelegenheden afwijzen, en dus enkel toe gankelijk zijn voor vertoogen over schade vergoeding aan Arnerikaansche onderdanen op Cuba. Volgens den Madridschen correspondent der Indépendance beige, is de Spaansche minister der Hacienda of Financiën, Navarro Reverter, door den kardinaal-aartsbisschop mgr. Sanchay FJervas van Valencia, wegens beslaglegging op een kerkelijk goed, in den ban geslagen, en zal de regeering nu een beroep doen op den tl. Stoel. De berichten omtrent het geheim huwe lijk van- aartshertog Frans Ferdinand, die vooral in Oostenrijk zooveel opzien hebben gewekt worden thans gelogenstraft van uit de bron-zelve waaruit ze zijn voortgekomen. Het Acliener Politische Tageblatt neemt zijn berichten omtrent het huwelijk van den aartshertog terug en geeft er zijn vol doening over te kennen, dat deze mede- deelingen er toe hebben bijgedragen om een misdadig voornemen bekend te maken. De gezanten der^groote Mogendheden, die in de hoofdstad van Turkije nu reeds zoolang met de vredesonderhandelingen bezig zijn, zullen wel een zucht van verlichting hebben geslaakt, nu de vredesonderhandelingen afge- loopen zijn en er dus een eind is gekomen aan de haarkloverijen waarmede zij zich bezig hebben moeten houden weken lang en die hoofdzakelijk een gevolg waren van den naijver tusschen twee der eerste Mo gendheden. Wel-is waar werd reeds een paar dagen geleden gemeld, dat het gescnil tusschen Engeland en Duitschland uit den weg was geruimd, doch telkens vreesde men nieuwe incidenten, welke het sluiten van den vrede zouden vertragen. De regeeringen der beide betrokken j rijken hebben evenwel getoond, dat het hun ernst is geweest met hun dikwijls uitgesproken bewering, dat zij den viede wenschten te handhaven aan welken ernst men in den laatsten tijd wel eenigs- Zins begon te twijfelen. Mag men de Romeinsche correspondent der Times gelooven, dan is het vooral de Italiaansche gezant geweest, die de rol heeft gespeeld van »den vredemaker onder de vredemakers" en met groote beslistheid heeft aangedrongen op het handhaven van het Europeesch concert. Maar ook lord Salisbury heeft een niet minder sprekend bewijs van zelfverloochening gegeven, door eindelijk aan het verlangen van Duitschland Romantisch tafereel uit de geschiedenis der XV eeuw. 14) »Maar zij, die den dood verlangden (zegt ffip van Commines) waren de talrijkste, riepen ten laatste den beulen op het schavot toe, dat zij hunnen plicht moesten doen. Dus ten slotte werden zij beiden het hoofd afgehouwen. En de arme dame ging geheel bedroefd en ontroerd naar huis Want het waren de twee voornaamste personen, waarin zij haar vertrouwen had gesteld." In het paleis wedergekeerd, sloot Maria fan Bourgondië zich op in haar bidkamertje, om in stilte te weenen over de akelige toekomst, welke de droevige gebeurtenis, die er zoo even had plaats gehad, haar voorspelde. Op hetzelfde oogenblik verban den die volkstyrannen uit hunne stad de weduwe van hunnen hertog Karei, Marga- retha van York, hertogin-douairière van Bourgondië, en Adolf van Cleef, heer van Ravestein, tweede zoon van den hertog van dien naam en naaste bloedverwant van Maria, de twee eenige vrienden, die haar na den dood van Imbercourt en Hugonet nog waren overgebleven. Zoo zag zich dan deze rijke erfgename, wier hand een benij denswaardig voorwerp was voor de mach tigste vorsten van Europa, in eenen toestand gebracht, die haar zelfs geen schaduw van gezag in haar eigen paleis overliet. Terwijl zij in deze treurige overpein zingen verzonken lag, trad een man haastig hare bidkamer binnen. Zijne kleederen, waren met bloed bevlekt. In zijne rechter hand hield hij het gevest van zijnen degen, waarvan de kling in stukken was gespron gen. Zijne gelaatstrekken toonden minder eenige vrees, maar veeleer woede en ver ontwaardiging aan. Maria, bleek als een doek, stond op en waggelde naar hem toe. Christiaans! was al wat zij konde zeggen; hare woorden stierven op de lippen. De schrik scheen haar te hebben versteend. toe te geven. Want het wordt in de Times volmondig erkend, dat het Engelsch-Duitsch compromis een stille goedkeuring is van de prioriteit welke de Duitsche schuldeischers doen gelden op de Grieksche inkomsten. Nu rest nog de benoeming eener inter nationale commissie van controle op de Grieksche financiën. En misschien komt dan Creta aan de beurt Volgens nader bericht zijn de vredes- preleminairen tusschen Griekenland en Tur kije Zaterdag-middag geteekend. De tekt van artikel twee der. vredes- preliminairen heeft den volgenden inhoud Griekenland betaalt aan Turkije een oorlogs schatting van vier millioen Turksche ponden. De noodige regelingen om te komen tot een spoedige betaling dezer schadevergoe ding zullen met goedkeuring der mogend heden zóó getroffen worden, dat daarvan niet de erkende rechten van de oude schuld eischers en de obligatie-ouders van Grieken land worden benadeeld. Te dien einde wordt te Athene een internationale commissie ge vormd uit vertegenwoordigers der mogend heden die bij het sluiten van den vrede haar tusschenkomst hebben verleendelke mogendheid zal één vertegenwoordiger kun nen kiezen. De Grieksche regeering zal moeten zorg dragen, dat vooral een door de mogendhe den goedgekeurd wetsontwerp wordt aan genomen, waarbij de werkzaamheden dezer commissie geregeld worden en waarin zorg wordt gedragen, dat deze commissie het onvoorwaardelijke toezicht heeft over vol doende fondsen ter voorziening in de oorlogs schatting en den dienst der andere staats schulden. In artikel zes wordt gezegd, dat de oorlogstoestand tusschen Turkije en Grieken land ophoudt te bestaan, zoodra de oorkonde geteekend is. De ontruiming van Thessalië begint een maand na het ougenblik, waai op de mogend- Hare vooruitgestrekte hand scheen veeleer te willen smeeken dan gebieden. Mevrouw, zeide de jonkman, eene knie buigende, ik heb u gewroken. Mijn hemel, wat hebt gij gedaan Ik heb het getal uwer vijanden ver minderd, antwoordde Christiaans, terwijl hij de stomp van zijnen degen op het vloerkleed wierp. Gevolgd van eene handvol dapperen, die bereid waren uwe rechten te verdedigen, heb ik het schavot omver gehaald, en eenige degenen die u onder drukken, heb ik met den dood gestraft. Rechtvaardige hemel! zeide de her togin, gij hebt u zeiven in het verderf gestort, terwijl gij mij dacht te redden. Gij zijt verloren, zoo wel als Hugonet en Imbercourt, wier bloed nog rookt op de straten dezer stad. Wat geef ik om den dood, hernam Christiaans, indien gij, edele hertogin, slechts nu en dan mijner gelieft te gedenken. Ach 1 gij weet het, Christiaans, uw dood zoude eene eeuwige bron van smart wezen voor de ongelukkige Maria. Maar sii zult niet sterven, ik wil niet, dat gij sterft. De hertogin sprak deze woorden uit op eener. toon, waarin zoo veel wanhoop door straalde, dat de jonkman tot schreieos toe er door geroerd werd. Zijne versennkkelijke en bijna woeste houding maakte plaats voor de droefgeestigste ingetogenheid. Het ver terend vuur zijne oogen werd gelijk aan het zachte licht der starren, en zijne stem, die zoo aanstonds nog loeide als een on- weder, klonk zoo welluidend als eene harp onder het tokkelen eener schoone bespeelster. Christiaans, zeide Maria, wat er ook moge gebeuren, gij blijft hier. Onze onver zoenbare vijanden zullen toch, hoop ik, de uiterste grenzen van plichtsbesef niet durven overschrijden. Zij zullen het paleis van hunnen doorluchtigen hertog eeroiedigen. Zij zullen zich herinneren, dat ik de dochter ben van Karei de Stoute. Ten anderen, weten zij niets van onze wederzijdscne ver houding. Zij zullen uwe schuilplaats niet raden. Later zal ik u de middelen ver schaffen, om deze ongastvrije stad te kunnen verlaten, en de staten te bereiken van den keizer van Duitschland, uwen vorst. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1