Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Tweede blad. bureau j$ofersfraaf 50. 30ste Jaarg. Zondag 26 September 1897. No. 5904. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels f0-60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaasing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 24 September. Vergadering begon met de installatie 5 den heer Gleichman als voorzitter. wUe tijdelijke president, de heer Donner, k uchte den voorzitter hartelijk geluk met j Zeldzaam eenparig bewijs van vertrouwen Q.r. vergadering, een hulde aan s hoeren Je'chrnans bekwaamheid, ervaring, wijs v ar<lig en ernstig beleid, waarin, naar hij ®°Pte, de Kamer hem zou blijven steunen, jjj dat de voorzitter daarbij zou verzekerd d? Van den steun van den Almachtige. r> Gleichman aanvaarde daarna het voor- i'Wschap. Hij was diep getroffen door het Jr^ijs van vertrouwen hem geschonken nu Jfi taak zwaarder dan ooit zal zijn. Hij zal i den ingeslagen weg voortgaan. Waar jd de nieuwe samenstelling de Kamer meer p1 ooit van verschil van meening zal bly- zal het een ernstig streven zijn de ^belemmerde uiting van ieders gevoelen Verzekeren opdat elke eerlijk uitgesprokene lening tot haar recht kome. h Wijzende op den gewichtigen arbeid, die ?.er Tweede Kamer wacht kort voor de ^°bingin de regeering zal aanvaarden, °pte hij, dat de band tusschen het volk de Koninginnen hecht zou blijven en ^ttieen overleg moge strekken tot het hen het volk en tot roem van het dierbaar \derland. 6e mededeeling der ingekomen stukken *«rd verdaagd tot des middags. Inmiddels ging de Kamer in de afdeehn- §®n tot onderzoek van het Adres van Ant woord «p de Troonrede. De millioenen-reile. De minister van Financien heeft gisteren' biddag de Staatsbegrooting voor 1898 Ongeboden met de gebruikelijke rede. Daaruit blykt o. a. het volgende De mededeelingen over de dienstjaren 1895, 1896 en 1897 zijn over het geheel *«er gunstig. Wel bedroeg het nadeelig slot over 18951144.000 meer of f839.105.50, tfiaar het feit dat het tekort voor 1895 Beraamd werd op ongeveer 11 millioen, Beeft reden tot tevredenheid. Gunstig laten *ich ook de uitkomsten aanzien van 189b. Dr is bijna 4| millioen meer ontvangen dan daarop gerekend was en de uitgaven worden dog op 3 millioen 2 ton minder geraamd, filet het gevolg, dat er in plaats van een tekort van 21 millioen vermoedelijk een ^verschot zal zijn van f 1.870.000. Ver moedelijk zal de dienst van 1898 een tekort opleveren van f 5.100.000. De jaren 1892 - 9(5 waren in hun geheel zeer gunstig. Het totaal der tekorten over 1893 en lbJo overtreft dat der overschotten over de drie andere jaren met f 3.466.661,291. In aanmerking nemende, dat in die vijl jaren 114.805.305 besteed is voor buiten gewone werken, is het saldo tekort van rUim 3 millioen 4 ton over 1892—96 zeer Bering te noemen. Voor 1896 zijn de middelen geraamd: de zoogenaamd gewone, op ruim f121.900.000, de overige op f 12.526.000, te zamen 1134.432.350. Het totaal bedrag is geraamd op f',44 743.746.06. Het geraamd tekort bedraagt'dus f7,311.396.06. Onder de uit gaven is opgenomen één millioen wegens kosten der verbetering van het kanaal Oent-Terneuzen. Deze som wordt door België volgens overeenkomst teruggegeven en komt dus ook onder de middelen voor. Trekt men haar daarvan af, dan krijgt men een gezamenlijk bedrag aan middelen van f 133.432.350 of f2.038.385 meer dan voor 1897. De gewone middelen zijg f 2120.uio hooger, de overige f85.230 lager. De hoogere raming is gerechtvaardigd door het op 1 September in werking tre den der Suikerwet die f 1.300.000 boven de raming van 1897 doet verwachten, voorts door een hoogere raming der invoerrechten ad 5 ton. Verder werden hooger geraamd grondbelasting, posterijen en loodsgelden. Ware niet van de personeele belasting mindere opbrengst ie wachten, de middelen zonden nog 6^ ton hooger hebben kunnen Dat desniettemin het tekort f 7.300.000 bedraagt, ligt in de meerde uitgaven, crevorderd door de nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. Voor uitkeering aan gemeenten moet meer geraamd worden f 2.848,543. De ver hoging van het eindcijfer der Begrooting is feitelijk f 1.566.588. Met het oog op het aanzienlijk gedrag aan uitkeeringen en de lagere opbrengst van 't personeel (vermoe delijk zal het slechts f 8.700.000 opbrengen) was de Regeering tot bijzondere zuinigheid verplicht, te meer omdat loodswezen en posterijen, ten gevolge van meerdere baten, meer uitgaven eischen. Hooger zijn geraamd hoofdstuk II f27.794, hoofdstuk IV (Justitie) f5271.50, hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) f32.902.25, hoofdstuk IX (Waterstaat) f 177102.67 en hoofdstuk X (Koloniën) f 51.136,62i totaal f3.155.588.84i, waar tegenover staan lagere ramingen op andere hoofdstukken tot een bedrag van fl.589,000.40 O. a. is de Raming van Oorlog verminderd hoofdzakelijk omdat voor aanmaak van nieuwe geweren ditmaal geen post is uit getrokken. Door de voorgenomen concentra tie van landbouwbelangen bij Binnenlandsche Zaken zijn op dat hoofdstuk veel uitgaven saamgetrokken, vroeger op andere hoofd stukken voorkomende. Wat nu het tekort betreft, valt gemiddeld jaarlijks drie millioen vrij. Verder zijn f3.126.278 buitengewone uitgaven (directie gebouw, Rijkspostspaarbank, spoorwegen en verlegging Maasmond), waartegenover staan drie buitengewone posten onder de middelen ad f292.300. Doch na aftrekking van de beitengewone middelen van de buitengewone uitgaven blijft er nog deficit over van f 1.477.580.00, waarin door versterking van middelen moet worden voorzien. Al is die uitkomst niet bevredigend, nu de uitkeeringen aan de Gemeenten met 36 ton zijn verhoogd en de personeele belasting met ongeveer 3 millioen gulden is verlaagd, is het toch een teeken van bloei onzer financiën, dat het tekort niet meer bedraagt dan 1^ millioen. Tot versterking der inkomsten komt ver hooging der directe belastingen uit den aard der zaak niet in aanmerking, en richt zich het oog op het tarief van invoerrech ten, welks herziening in den bekenden geest reeds ter hand genomen is. Ook van andere middelen kan de opbrengst stijgen, zonder dat zij daarom te drukkend worden. Dit alles is in onderzoek. HH. MM. de Koninginnen bezochten gis teren de voornaamste exposition der land bouwtentoonstelling t» 's-Gravenhage. Een talrjjk publiek juichte de Vorstinnen harte lijke toe. HH. MM. werden aan het hoofd gebouw door den president met het hoofd bestuur ontvangen. Op de rondwandeling werden de Vorstinnen begeleid door feest- commissarissen. De gewone audiëntie van den [[Minister van Justitie zal op Woensdag 29 Septem ber aanstaande niet plaats hebben. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer (vacature- Zijp) in het distrtct Enkhuizen zal plaats hebben op Dinsdag 12 Oct., dat de stem ming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 19 Oct. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 26 Oct. daaraanvolgende. Atj elt. Blijkens van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië ontvangen telegrafische berichten zijn bij de jongste in Atjeh gele verde gevechten gesneuveld: de lste-luite- nant bij het korps marechaussee O. F. A. Wagener, de van het Nederlandsche leger bij dat in Indië gedacheerde lste-luitenant der infanterie J. van Greuningen, de fuseliers H. Duin (no. 30052). J. Tuk (no. 29808/, G. Winkelman (no. 33673) en J. H. Dissel (no, 31030) en gevaarlijk gewond de kor poraal der infanterie P. Bakker (no. 36372.) Uit volkomen vertrouwbare bron wordt vernomen, dat de geneeskundigen te Delft een schrijven aan den afgevaardige der Tweede Kamer, mr. H. A. van der Velde, hebben gericht, waarin wordt geklaagd over den ellendigen toestand der water- verversching, met verzoek dien toestand in de Tweede Kamer ter sprake te brengen. Tot heden waren Duitschland, België en Groot-Brittannië de voornaamste rijken welke Nederland van scheepsijzer voorzien. Een niet gering te schatten concurrent schijnt in dit opzicht Amerika te zullen worden. In de laatste weken werden toch door de firma Dekema en Chabot te Rotterdam aanzienlijke partijen plaat- en hoekstaal van de Vereenig- de Staten aangevoerd en naar aan de Tel werd medegedeeld, is deze firma de eerste die scheepsmateriaal van Amerika naar het continent importeert. Bij het Departement van Koloniën zal een wiskunstig adviseur worden aangesteld, aan wien zal worden opgedragen de voort durend wetenschappelijke contróle op de weduwen en weezenfondsen van officieren en burgerlijke ambtenaren van den Indi- schen dienst, Het Hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw geeft heden in den Restaurant Royal een gastmaal aan ministers uit het tegenwoordige en het vorige kabinet, aan den Commisaaris der Koningin, aanGedep. Staten de provincie, aan burgemeester en wethouders en enkele andere genoodigden. De pogingen om te 's-Gravenhage eene vereeniging tot bescherming van den eerlij ken handel en bestrijding van oneerlijke concurrentie te vestigen, zijn geslaagd. Reeds zijn vele handelaars en winkeliers toegetre den, terwijl een reglement werd ontworpen. In October zal een algemeene vergadering worden gehouden, tot nadere afbakingen van den werkkring der vereeniging. Enkele dagen geleden maakten wij mel ding van een brutalen diefstal van 16 koeien uit een land onder Oegstgeest. De dader is thans ontdekt. Het bleek een minderjarige te zijn, die juist te Haarlem een wagen gestolen had. Men heeft den dief, die be kend heeft, naar de gevangenis in Den Haag overgebracht. Het aantal kerken te Amsterdam bedraagt 64, waarvan 20 Roomsch-Katholieke, 12 Ned. Hervormde en 8 Ned. Israëlische. De Katholieken hebben bovendien nog één openbare kapel. Op het te Amsterdam gehouden gezonds- heids-congres werd inzake vee- en vleescb- keuring aangenomen de algemeene conclusie van dr. Ruysch, waarin het congres uitspreekt de wenschelijkheid eener wet op de vleesch- keuring van wege de gemeenten en ver plichte oprichting van abattoirs in gemeenten van ten minste 10.000 inwoners, een en ander te regelen bij Kon. Besluit en dat vleesch uit buitenland zooveel mogelijk alleen na strenge keuring mag worden ingevoerd. Gisteren-middag is te Zwartebroek, ge meente Barneveld een hevige brand uit gebroken in een huis, bewoond door den bakker en winkelier M. Zeegers en toebe- hoorende aan G. Kamphorst. Behalve het huis zijn twee schuren en twee bergen, gevuld met koren, tot den grond toe afge brand. Ook zijn nog eenige kippen en eon kalf in de vlammen omgekomen. Huis en inboedel waren verzekerd. Men schrijft uit Nijmegen aan Insulinde »De gepensioneerden adsistent-resident Schouten, thans te Nijmegen wonende, ver trekt in November naar Indië, om daar als raadsman en geleider op te treden van den sultan van Siak, die de kroningsplechtigheid komt bijwonen. Men ziet er uit, dat de sultan dus toch zal verschijnen, in weerwil van vroegere tegenspraak." Op verzoek van den Provincialen Neord- Brabantschen Boerenbond zal de S. S. bin nenkort overgaan tot verlengen van haar tarieven van het appelenvervoer. Nog andere tarieven- reducties met het doel om den meer en meer achteruitgaanden boerenstand eenigzins tegemoet te komen. zijn in studie. GEMENGD NIEUWS. In het telegraafkantoor van het station te Putten, op de Veluwe, is de bliksem ingeslagen zonder echter schade aan te richten. De telegrafist J. A. werd tegen den grond geslagen, verloor eenigen tijd zijn (St.-Cf)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5