Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. IE SCHOOL. bureau "S&ofersfraaf 50. 1 20ste Jaarg, Zondag 10 October 1897. No. 5916. PBIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 0.05 PBIJS DEB ADVEBTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaasing worden billijke overeenkomsten aangegaan. (Ingezonden.) Mak u meester van de school, gij zijt e'van de toekomst. r is eene zaak, waar veel, waar onein- veel van afhangt't is de zaak der h ??v°eding en van het onderwijs, dat het I in zijne jeugd ontvangt. Met slechts geldt dit van elk menschop 'M Zei ren, maar ook van de menschen te *Men, ran de maatschappij. Vandaar de uitspraak, waarmede wij ons 4rtikel begonnen. Mn der grootste rampen, die een volk ünnen treffen, is eene opvoeding, die niet SMnt op den godsdienst. Een der grootste weldaden, die aan een v°'k kunnen bewezen worden is de zorg V°°r eene christelijke, eene waarachtig gods- ^'enstige opvoeding. Is een volk christelijk opgevoed, dan heeft Mn een waarborg voor den vrede en de Matschappelijke orde, maar tegelijkertijd M allerkrachtigst wapen tegen goddeloos- e'd en revolutie. Foch zijn er nog velen, helaas ook nog Katholieken, die van de waarheid dezer Mspraak niet overtuigd willen zijn, die daar tegen door hun streven en door hunne 'Men toonen, dat zij er volstrekt niets van ^'Hen weten. Eij zeer velen toch is de zaak der chris- Mjke opvoeding iets, dat hun »de koude Meren niet raakt." Onnoozelen, die ze zijn Ze zien of willen Mt zief, de ellende, die de school zonder Eod reeds over het beschaafde Europa heeft Mgestort. Wat ontwikkelen de scholen zonder God Den geest der revolutie, die uit de ont kenning van God geboren, tenslotte geheel de maatschappelijke orde het onderst boven wil keeren. Wat beoogt de christelijke school t Zij kweekt in het volk een geest van orde en tucht, een geest van ontzag en eerbied voor de wetten, zoo menschelijke als goddelijke. De wrange vruchten der school zonder God, ze zijn alreeds duidelijk zichtbaar in het immer voortwoekerend ongeloof onzer dagen en den onrustbarenden voortgang van het socia lisme en toch wil men de christelijke op voeding uit de maatschappij verbannen. Alle krachten worden zonder ophouden inge spannen om het godsdienstig onderricht ten onder te brengen en het denkbeeld»de school zonder God", te verwezenlijken. De zoogenaamd neutrale opvoeding doodt in het volk alle hoogere beweegredenen, alle verheffende karaktertrekken en edele hoedanighedenzij brengt dood en verderf op ieder gebied. Immers, wat moet de school geven Zij moet de wetenschap mededeelen en de zeden beschaven. Maar eene wetenschap, die niet met God, den Alwetende, rekening houdt, is een ijdele, nietswaardige, neen verderflijke wetenschap en zeden, die den godsdienst niet tot basis hebben, zijn bedorven en ontaard. Als het kind niet reeds vroeg leert de door God gewilde orde te eerbiedigen, te vreden te zijn in den stand, waarin hij werd geplaatst, dan wordt het kind, tot den mannelijken leeftyd gekomen, als spoedig een prooi van het socialisme, die de onder danen opzweept tegen hun overheden, en de lagere standen in het harnas jaagt tegen de met aardsche goederen gezegenden. De meest dolzinnige theorieën worden verkondigd en als zoovele schitterende pa relen van waarheid den jeugdigen harten opgedragen, als de eenig ware wetenschap. En wat moet de uitkomst zijn Geene andere, dan dat de maatschappij zeker wordt vergiftigd tot in alle lagen. Verblijdend voorzeker is het feit, dat de strijd tegen de openbare, zoogenaamd neu trale school zoo onvermoeid wordt voortge zet, en dat velen, die vroeger met hand eu tand het neutraal onderwijs, het onderwijs zonder God voorstonden en verdedigden, in den laatster, tijd tot andere, tot betere in zichten zijn gekomen. Dat zij tot de over tuiging zijn geraaktde wetenschap, de school, de opvoeding zonder God, moet aller- verflijkste gevolgen na zich sleepen. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat wil men in een volk de christelijke en maat schappelijke deugden zien bloeien, dat men allereerst beginnen moet de kinderen des volks te onderwijzen in de christelijke richting, hen te spreken van God en Zijn gebod, hen voor oogen te houden de plichten, die zij jegens God en jegens hunne medemenschen te vervullen hebben. Feuilleton. ALGEMEEN OVEKZICUT. 9 October '97. Bij den Rijksdag in Duitschland zal, naar de Berlijrtsche Post verzekert, eerlang een ontwerp worden ingediend, waarbij schadevergoeding aan onschuldig veroor deelden verzekerd wordt. Pruisen zal het eerstdaags aan den bondsraad voorleggen, en daar de Bondsregeeringen verleden jaar zich voor het beginsel verklaard hebben, kan de behandeling in den Rijksdag reeds spoedig verwacht worden. Prins Hohenlohe heeft, volgens de Frei- sinnige Ztg., reeds driemaal ontslag gevraagd als rijkskanselier, maar het werd hem tel kens geweigerd, omdat de Keizer geen opvolger kan vinden. Op het congres van Duitsche sociaal democraten te Hamburg is door Bebel ver zet aangeteekend tegen de verdachtmaking waaraan de Berlijnsche groepen blootstaan. Hij waarschuwde vooral tegen geringschat ting van den geestesarbeid. Op zijn voor stel ten aanzien van het steunen van candidaten van andere partijen bij herstem mingen, werd een amendement ingediend, bepalende dat in zulk geval van niet-socia- listische candidaten de verklaring geëischt zal worden, dat zij tegen vergrooting van het leger zullen stemmen; Bebel nam dit amendement over. Ten slotte werd nog beraadslaagd over de viering van het Meifeest. Een voorstel van Stolten uit Hamburg, om het feest af te schaffen, werd verworpenmen besloot te bepalen, dat het Meifeest gevierd zal worden, waar het mogelijk is. De strijd tusscher. patroons en werklieden in het machinevak in Engeland wordt met toenemende verbittering gevoerd. De Amalgamated Society of Engineers heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij alle vakvereenigingen in haren strijd te hulp roept. Het is de bedoeling den patroons ons vereenigingsleven te vernietigen, zoo heet het en vergeet niet, dat alle voorrechten, die de Britsche werkman in den laatsten tijd verkregen heeft, door de vakvereenigingen aan de patroons ontworsteld zijn. De limes heeft uitgerekend hoeveel maanden de aanbouw van Engelsche oorlogs schepen nu reeds door de werkstaking van de machinewerkers is achteruitgezet. En dat is niet weinig. De regeering in Griekenland heeft, naar men weet, haar laatste hoop gesteld op de zending van den nieuwen minister van Bui- tenlandsche zaken, Maurocordato, naar Con- DE PORTIER VAN WHITE-HALL. 9) Eensklaps echter werd alles doodstil. Het ts, alsof een tooverstaf hen had aange pakt en in stomme beelden veranderd de °°rzaak hiervan was, dat een jeugdige page v®rscheen en met zijne helderklinkende stem AankondigdeMylord de kardinaal Trompetgeschal werd vernomen en met Verbazende snelheid werden de fluweelen v°orhangsels door onzichtbare handen opge trokken, waardoor men eenen marmeren trap aanschouwde, met tapijten belegd, en van eene keurig uitgesneden leuning voor- Mn. Zes flambouwdragers daalden af, daarna tien lijfwachten, zes ridders in ge lijste wapenrusting, drie kamerheeren, de ^gunstigde secretaris Cromwell, en eindelijk M ziel en beheerscher van alles en allen M kardinaal Wolsev. Ridders, dienaars, lichtdragers en twintig lijfwachten sloten den trein. Minzaam begroette de kardinaal de ver gaderden, die zich allen diep voor hem bogen. Het was een heerlijk, wel aanschouwens- waardig tafereel van grootheid, pracht en luister, dat de buitengewoon ruime zaal opleverde. Indien men den eersten minister iets wilde ten laste leggen, dan zou het zijne zucht tot eene schitterende praaal ver tooning zijn, doch hiermede had hij, even als met alles wat hij deed, zijne reden. Hij -wist zeer goed, dat niets meerder indruk maakt, niets meerder ontzag inboezemt op I het gemeen, dan eene luisterrijke tentoon- spreiden van macht en gezag. Wij moeten tevens zijnen stand als staats- er. regeerings- 1 man in aanmerking nemen. In de vervul ling van zijn geestelijk ambt was hij steeds eenvoudig; dan was hij in al zijne hande lingen priester. De kardinaal zette zich aan tafel, doch toefde er niet langweldra stond hij op en waf een zijner kamerheeren eer. teeken, waarop deze voor eenige oogenblikken de zaal verliet en spoedig daarna met eenen in zilveren schede stekenden dolk terug- keerde, het rijken gouden gevest, op hetwelk j Wolsey's wapen gedreven was, er buiten latende. De kardinaal verborg denzelven in zijn ruim gewaad. Hij was ditmaal bijzonder prachtig gekleed een scharlaken tabbaard omhulde hem, een fraai zilveren koord met kwasten omgordde zijne lendenen, een kost baar diamanten kruis hing hem over de borst, en de kardinaalshoed, met edelge steenten gemonteerd, dekte zijn hoofd. De hovelingen' konden de reden van deze buitengewone praalvertooning niet bevroeden, en moesten zich vergenoegen met de ge dachte, dat eene of andere geheimzinnige handeling daarvan oorzaak was. Edele heeren, zoo richtte de kardinaal het woord tot hen, wij begeven ons heden naar eene gevaarlijke plaats, doch het is onze wil en begeerte, dat niemand onzen persoon volgt, en niemand vóór middernacht deze zaal verlateindien wij echter op dat tijdstip niet mochten zijn wedergekeerd, zal onze vertrouwde secretaris, sir Cromwell, u eenen brief voorlezen, die u onzen wil alsdan zal kenbaar maken. Toortsen voor mylord den kardinaal I riepen drie stemmen te gelijk, alsof één mond ze uitsprak. Weldra was de deur der zaal hel verlicht. Allen minzaam met de hand groetende, verliet hij zijne buigende dienaars. Op het voorplein gekomen, zond hij zijne lijfwachten en lichtdragens naar binnen, besteeg den gereed staanden muilezel, stiet het dier de sporen in de zijden, en reed in pijlsnelle vaart de donkere straten van Londen in. Eenige minuten nadat Wolsey was vertrok ken, kwam iemand in allerijl het plein opgeloopen en klopte hevig op de pooride portier schoof snel de grendels weg van zijn venster en vroeg wreveligwie daar nog zoo laat Ik kom met eene boodschap aan mylord den kardinaal Zijne Genade is juist uitgereden, maar ik zal den heer secretaris Cromwell.... Mijn Godde kardinaal reeds heen, viel de zoo haastig aangekomene den portier in de rede. Dat ik niet een uur vroeger kwam misschien is hij nu reeds verm.... Loop naar alle duivels, kerel, ik zeg u immers, dat zijne Genade eerst zoo even is uitgereden. Dit zeggende wierp bij het venster dicht. Doch in datzelfde oogenblik bestraalde de maan zijn gelaat, en dat oogenblik was voor den jonkman genoeg, om den portier te herkennen. Als van den donder getroffen, deinsde hij terug, en bleef roerloes staanschielijk echter kwam hij tot zich-zelven, en terwijl hij de woorden uitte de kardinaal is zoo even vertrokken, ik zal, ik moet hem reddenstapte hij het voorplein af, en vlood ijlings weg in de duisternis van den nacht Wordt vervolgd,) NIEUWE O. Alhrl OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1