Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau Hfroterstvaat 50. Tweede blad. 20ste Jaar Zondag 10 October 1897. No. 5916. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland i - 2. Afzonderlijke Nommers 0.05 PBIJS DER ADVEBTENTIËN: Van 16 regels I 1 ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaasing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BINNENLAND. f ®-H. M.M. de Koningin hebben op het aan het diner ontvangen W. A. F. ar°n Gevers, minister-resident te Bucharest, a°s met verlof. het bezoek van Hare Majesteiten op dezer te Arnhem zal de eerewacbt te Paard, die reeds dienst deed bij het bezoek 111 AugUstUS) Hare Majesteiten begeleiden °P Haren rit van het station naar de woning *an den Commissaris der Koningin en terug, resident is graaf Gaspard van Limburg ^irum. Histeren-ochtend per trein van 10 u. Vertrok H. D. H. de Vorstin-Weduwe van Waldeck en Pyrmont weder van Het Loo "a&r Duitschland. De Staatscourant no. 236 bevat hetver- s'a§ der gedelegeerden van de Nederlandsche peering, mr. J. Heemskerk Azn. en ds. ftuysch, ter bijwoning van het 29 Aug. Sept te Brussel gehouden XVIe inter- r^tionale congres tegen het misbruik van sterke dranken. He minister van Waterstaat heeft door tusschenkomst van de commissarissen der ^°ningin aan de burgemeester verzocht een v°°Hoopig oordeel omtrent den oogst der caltuur-, voeder- en warmoezerijgewassen, der vruchten en van het ooft, geteeld in het °°gstjaar 1897, te willen inzenden. Hit overzicht moet door de burgemeesters borden gegeven in overleg met de leden der °0Inmissie voor de samenstelling van het gemeentelijk landbouwverslag. Op verzoek van den minister van Justitie ^as in Januari 1896 door de Kon. Academie *an Wetenschapen een commissie benoemd l°t onderzoek naar de mogelijkheid van een doeltreffende opheffing of vermindering der gehoorigheid in cellulair ingerichte gevange nissen, welke commissie samengesteld werd Pit de heeren v. d. Waals, Lorents, Kamer- Hng Onnes, van Diesen en Forster. Laatstgenoemde is wegens zijn vertrek Paar Straatsburg later vervangen door den heer Mac Gillavry. De commissie bezocht Verscheiden gevangenissen in ons land en heeft zich ook op de hoogte gesteld van de ervaringen in het buitenland opgedaan. Het verslag dier commissie is verschenen. He waarnemingen hebben betrekking gehad A. op het voeren Yan gesprekken langs de luchtwegen, die ter ventilatie dienen; B. op het vervoeren van gesprekken langs de warmwaterbuizen; C. op het voeren van gemeenschap doer fikken; D. op de voortplanting van het geluid door de muren. Het is aan de commissie gelukt inrich tingen tot algeheele opheffing der gehoorig- heid door ventilatie en verwarming voor te stellen, die zoowel bij gevangenissen in rotonde- als bij zulke in stervorm kunnen worden toegepast. De maatregelen, die de commissie voor stelt, worden in het rapport zeer uitvoerig toegelicht. Het goedkeuringsmerk gedurende het jaar 1898 te bezigen, zal zijn bij den ijk en den herijk van maten en gewichten, de let ter h in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en den heryk van gasmeters, de Konink lijke kroon, Hoe ernstig de Nederlandsche Staat in de laatste jaren gestreefd heeft om de bescherming der suikerindustrie in Neder land niet te doen zijn eene onbillijke be voorrechting van eene enkele industrie te midden van de vele andere onbeschermde takken van bedrijf, dat blijkt uit de pro ductie cijfers van Nederlandsche bietsuiker. Terwijl in Nederland de suikeropbrengst in 1893/94 geschat werd op 72.000 tons, wordt hij voor 1896/97 geschat op 175.000 tons, d. i. 100.000 tons meer. Geen wonder dat de buitenlander daaruit de conclusie trekt, dat de wetgever in Nederland om de bescherming alhier te beperken hei tegenovergestelde pad heeft ingeslagen. Intusschen is volgens de laatste gegevens omtrent den aanplant in Nederland een sterke vermindering in verbouwde biet waar te nemen. De schattingen daarvoor bedragen nl. over 1897 voor Nederland 32344 H.A. tegen 44358 H.A. voor 1896. (11. en S. Exportblad.) De Standaard constateert, dat de Indische financiën er niet al te best bijstaan. Volgens de regeering hadden we sind 1892 slechts een tekort van achttien millioen. Het blad merkt echter op, dat Indische financiën niet per jaar te nemen zijn, die èn wat prijs èn wat oogst betreft, de jaren zóóveel kunnen laten verschillen. Het is dus goed met vaste periodes te rekenen. Vergelijkt men dan den stand van zaken over de laatste drie perioden van vier jaren» dan blijkt, dat er in het eerste viertal jaren een overschot was van 20 millioen, in het tweede een tekort van 5 millioen, en dat er in het derde een tekort komt van 56 a 57 millioen, waarvan 24 a 25 millioen alleen in 1897—1898. Uit de beslissing van Gedep. Staten van Zuid-Holland betreffende een adres van J.U. Smit, lid van den Raad der gemeente Alblasserdam, houdende een bezwaar tegen een besluit van dien Raad tot toelating van A. Pijl Jz. als lid van dat College, blijkt o. a. het volgende Het bezwaar door den heer Smit voor noemd tegen de toelating van den heer Pijl ingebracht, is hierop gegrond, dat de heer Pijl op het tijdstip, waarop hij ter vervulling eener tusschentijds ontstane vacature geko zen werd, nog als Raadslid zitting had en hij, naar appellants meening, om die reden niet verkiesbaar was. Naar aanleiding daarvan is door Ged. Staten onderzocht in hoeverre de omstan digheid, dat de heer Pijl op het tijd stip zijner verkiezing en het indienen van zijn geloofsbrieven nog lid was van den Raad der gemeente Alblasserdam hem al dan niet verkiesbaar maakte ter vervulling der tusschentijds opengevallen plaats. Daaromtrent overweegt het college, dat art. 61 der vorige kieswet de bepaling bevatte, dat de in een stembriefje ingevulde naam van een lid der vergadering ter wier aanvulling wordt gestemd, welks beurt van aftreding op het tijdstip, waarvoor de ver kiezing geschiedt, nog niet is ingekomen, voor niet geschreven wordt gehouden dat hoewel deze bepaling in de thans vigeerende kieswet niet wordt gevonden, uit de rede volgt, dat één persoon in eene zelfde vergadering, niet gelijktijdig twee plaatsen kan vervullen dat derhalve de heer Pijl, tijdens hij zitting had in den Raad der gemeente Alblasserdam, niet voor de vervulling eener andere plaats in datzelfde college in aanmerking kon komen. Hun besluit was, dat met vernietiging van het besluit van den Raad der gemeente Alblasserdam van den 7den September 11. strekkende t tot toelating^ van den heer A. Pijl als lid van dat college, verklaard werd dat hij niet als lid van dien Raad kon worden toegelaten. De heer P. de Raadt door de katholieke kiesvereeniging te Gouda voor het lidmaat schap der Provinciale Staten candidaat ge steld, deelt in eene advertentie in de Maas bode, mede dat hij voor deze candidatuur tegenover den heer Hoogendijk bedankt. De heer de Raadt verklaart volstrekt geen belofte gedaan te hebben en ook niet wist, dat de heer Hoogendijk door de Cen trale Anti-revolutionaire Kiesvereeniging candidaat was gesteld. «Wat verder de Maasbode mededeelt aangaande zijne richting, daarover acht hij het onnoodig zich te veranwoorden, daar hij nimmer tot eene partij heeft behoord." De Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Gravenhage zal zich tot den Raad aldaar wenden met een adres met bezwaren tegen praeadvies van B. en W., betreffende den toestand der Haagsche grachten. Werd gisteren melding gemaakt van eene gedane aangifte omtrent diefstal met inbraak in eene woning aan de Laan vanMeerder- voort, te 's-Gravenhage, nader verneemt men dat ernstige twijfel is gerezen of ten deze aan die misdrijven kan worden gedacht. (N. R. Ct.) Sedert nu bijna twee maanden heerscht de kwade droes in den stal der Haagsche trammaatschappy te Scheveningen. In de laatste dagen nam die ziekte zeer toe Maandag werden 3, Dinsdag 5 en Woensdag weer 3 paarden, die aan deze besmettelijke ziekte leden, afgemaakt. In het geheel heeft de maatschappij reeds 19 paarden door die epidemie verloren. Donderdag heeft de vijthonderdduizendste Amsterdammer het levenslicht gezien. Blij kens aangifte bij de afdeeling Bevolking nl. heeft, tengevolge van geboorte, het getal inwoners der hoofdstad thans het half millioen bereikt. De prinsen van Koetei schijnen voldoende inkoopen gedaan te hebben om bij hun terugkeer de geheele laadruimte van het schip te vullen. Zoo o.a. zijn uit Amsterdam een 4-tal fornuizen van buitengewone grootte en zwaarte naar Rotterdam verzonden, om van daar de reis over zee te maken. Door de afd. Enkhuizen der Centrale kath. kiesv. is voor het lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld de heer H. Raat, van Medemblik. In de eergisteren gehouden Raadsverga dering werden behandeld twee verzoeken om Appingedam «verlicht te maken", hony soit qoi mal y pense een van de Nederlandsche Gasgloeilicht-maatschappij tot oprichting van een watergasfabriek en een van den heer R. P. Strating te Gro ningen, "om in een straat een proef met acetyleen-verlichting te mogen nemen De kosten voor de eerste verlichting zouden voor de gemeente per jaar f 2200 bedragen, terwijl met de proefneming van den heer Strating ruim f 100 zouden gemoeid zijn. Het Dag Best. stelde voor, afwijzend te beschikken en de vroedere vaderen, vindende dat petroleum voldoende licht gaf, zeiden hierop amen, zoodat dus de pogingen om Appingedam «verlicht te maken" mislukt zyn. (Tel.) De toestand van don geredden rivierloods C. M. Willemsen. die bij het droevig ongeluk, dat Zondag-avond op de Schelde te Vlissin- gen plaats had, ook bijna het leven verloor, is thans van dien aard, dat oogenblikkelijk gevaar geweken is. Van de drie verdronken sloeproeiers zyn de lyken nog niet gevonden. GEMENGD NIEUWS. Te Schoonhoven heeft een 15-jarige knaap zonder dat hiertoe de minste aanleiding be stond, een kameraad met een mes in den buik gestoken. De getroffene werd voor dood naar huis gedragen, doch schijnt gelukkig niet levens gevaarlijk gewond. Vrou gemaalin! In onze Haagsche Kroniek sprak Johan Gram van een land bouwer, op de tentoonstelling in Den Haag, die de Koningin «Sirene" noemde. Het zal nu, zoo schrijft een medewerker der Arnh. Ct., vijftig jaar geleden zijn, dat ik student te Delft was en daar mijn kamer had boven de pompenmaker Hesius. Deze NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT ihhi'uhuhhiii

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5