vertelde mij eens, dat hij de vorige week met den Koning had gesproken. En wat zeide die Hesius Zijne Majesteit heeft me een tientje gegeven. Een tientje, waarvoor Ik was bezig om aan een pomp te werken achter de Gothische Zaal. (Op dat terrein werd toen het later bekende Wil lemspark aangelegd.) Daar kwam de Koning bij me en zei: Ben jij de man tot wien gisteren de Koningin heeft gesproken Ja, Sire, zeg ik. Nu, kerel, daar heb je dan een tientje van memijn vrouw zegt dat ze nog nooit zoo gelachen heeft. Ik nam het tientje aan en bedankte den Koning, maar ik wist nog niet waarom de Koningin zoo gelachen had. Dat scheen de Koning te begrijpen, en terwijl hij zich omkeerde om heen te gaan, voegde hij me toe: Je hebt ze wel zes maal gemalin ge noemd, en luid lachend ging de Koning weg. Begrijpt u waarom de Koning zoo gelachen heeft en me een tientje gaf? Ik heb altijd heel beleefd tegen haar gezegd Vrou gemaalinanders niet. (Rbl.) Te Nieuwediep is gisteren een paard en rijtuig van mej. de wed. Smit, waarmede passagiers van de Texelsche stoomboot waren gehaald, door het schrikken van het paard in de haven geraakt. De passagiers, twee dames en een heer, en de koetsier, konden gelukkig worden gered. Het paard schoot er het leven bij in en het rijtuig werd zwaar beschadigd weder op den wal gebracht. De 70-jarige schipper van de reddingsboot op West-Terschelling, Willem van Keulen, herdenkt 12 dezer den dag waarop hij voor 25 jaar in zijn betrekking werd aangesteld. Zesmaal heeft hij dien tijd met de redding boot ter dood gedoemde equipages gered zevenmaal deed hij dat met zijn vaaruig, als de reddingboot het wraak niet kon naderen vijftienmaal deed hij vergeefsche tochten met die boot en tweemaal weigerde de bemanning het schip te verlaten, schoon men ze later van de zeezijde moest redden. Meer dan 60 menschen heeft hij helpen behouden. De Duitsche regeering vereerde hem een kostbaar gouden horloge namens de regee ring van Noorwegen werd hem een geschenk in geld overhandigd; het hoofdbestuur der Keddingmaatschappij schonk hem tot twee maal toe een vereerend diploma. En nog staat de man gereed om met vaste hand, scherp oog, groot zeemansschap en warme menschenliefde zijnen zwaren plicht te ver vullen. De Prov. Gr. Ct. vestigt de attentie op een nieuwen raderbrancard (systeem-Mooi) ten behoeve van het academisch ziekenhuis te Groningen aangeschaft. Bij het nieuwe vervoermiddel, dat voor de patiënten aller lei voordeelen aanbiedt boven het oude, zijn de raderen van Dunlopbanden voorzien het is verder zóó ingericht, dat de patient in het toestel hangt, waardoor alle moge lijke schuddingen of andere hinderlijkheden voorkomen worden. In het huis van een bakker te Mechelen heeft men in een toevallig ontdekte geheime bergplaats een bedrag van f11,000 aan Spaansche goudstukken met het afbeeldsel van Philips II gevonden. Bij verder onder zoek ontdekte men in een kamer van dat huis een oud lederen behangsel ter waarde van f 2500. Duur muziek. In Engeland worden de duurste piano's der wereld afgeleverd o. a. heeft de bekende Amerikaan Vander- bilt zich aldaar er een laten maken voor f42,000. Nu wordt er een te Londen gefabriceerd, die als geschenk voor Carmen Syiva bestemd en op de kostbaarste wijze versierd wordtde voeten zijn van elpenbeen vervaardigd. De 170 pianofabriesen te Londen leveren alleen reeds jaarlijks 90,000 piano's en vleugels en gebruiken daarvoor 10.000 olifantstanden. De nieuwe lord-mayor van Londen, kolonel Horatio David Daviès, die den 9den Novem ber in funtie zal treden, is eerst graveur geweest, daarna kruideniersbediende, han delsreiziger, schoenhandelaar en eindelijk lid van een syndicaat voor de exploitatie van oesterbanken in Kent en Essex, Toen hij genoeg geld had, ging hij op de Beurs speculeeren en was gelukkig. Te Louden heeft het Dinsdag-avond vree- selijk zwaar geonweerd en geregendtrou wens, in een groot deel van Engeland brachten stortregens min of meer groote schade te weeg. Op zee miste het geweldig zwaar. Ook Parijs en Marseille waren in een dichten mist gehuld. Slechts door bijzon dere voorzichtigheid in acht te nemen werden in de haven van laatstgenoemde plaats ongelukken vermeden. Vele schepen bleven binnen. Te Parijs was de nevel zoo dicht, dat men voorwerpen op een paar meter afstand niet kon onderscheiden. De stoombootdien sten op de Seine werden gestaakt, totdat tegen negen uur des morgens, de lucht wat helderder werd. De verwachting, dat de typhus-epidemie te Maidstone haar hoogtepunt hereikt had, is al beschaamd door de vermeerdering, die het aantal ziektegevallen gisteren-mor gen had ondergaan. In het laatste etmaal waren er toen 55 nieuwe gevallen bijge komen het totaal steeg daarmede tot 4373. De epidemie kost de stad veel geld, on geveer £1500 per week. Een van de grootste uitgaven is voor ziekenverpleging die van 3 tot 4 guineas in de week ver dienen. Het fonds, dat de Mayer geopend heelt, bedroeg gisteren 4500. Een visschersvaartuig uit Boulogne heeft verleden week bij Kaap Dungeness een buitengewoon rijke vangst gedaan namelijk, van 50,000 makreelen. Het schip was zoo zwaar beladen met dien overvloed, dat het voor alle zekerheid een Engelsche sleepboot nam, om het Kanaal over te steken. Van tijd tot tijd vindt men in de bladen berichten over den Ex-kapitein Dreyfus, gedeporteerd naar Cayenne (schiereiland Ducos). Het schijnt dat er pogingen worden in het werk gesteld of plannen beraamd om hem te laten ontsnappen. Nu weer schrijft iemand, die met drie kruisjes tee kent, aan het Journal, dat de hoofdop zichter, die op Dreyfus moet letten en die verleden jaar met 1500 frank traktements- verhooging een ander verving, plotseling is afgezet en door een derde vervangen. De zaak is nog duister, maar het is zeer waarschijnlijk, schrijft de correspondent, dat Dreyfus ten slotte toch nog eens ont snapt, als zijn zwakke gezondheid het hem althans niet belet. De gouverneur van Nieuw-Caledonië en de directeur van de deporatie gevangenis zijn naar het Duivelseiland vertrokken, om een onderzoek in te stellen. De resultaten daarvan worden strikt geheim gehouden. De Voss. Ztg verneemt uit vertrouwbare bron dat een plan in voorbereiding is voor het aanleggen van een kanaal van den Rijn langs de Schelde naar de Noordzee. De ontwerpers van het plan zijn de Antwerpsche bouwkundigen De Vooghet en de Dussel- dorfer ingenieur Gobiet. Men heeft var. het kanaal, dat een rechtstreeksche verbinding met Antwerpen, en dus met de Noordzee, zou scheppen, groote verwachtingen voor Duitschlands handel en nijverheid. Krupp, te Essen, en diens directeur-gene raal hebben de uitvoering van het plan ter hand genomen. De Keizer moet levendig belang stellen in de onderneming, te meer daar zij ook voor de Duitsche marine van groote beteekenis zou zijn. Het kanaal zal ongeveer 440 K. M. lang worden. Laatste Berichten. Tegen den knaap W. A. Claris wordt thans, na zijn bekentenis, dat hij het geheele ver haal van den moord uit zijn duim heeft gezogen, eene strafvervolging ingesteld wegens het doen van valsche aangifte. De ministers-kamerleden hebben in de afgeloopen week ook aan het afdeelings- onderzoek van de Staatsbegrooting deelge nomen. De socialistische leden, behalve de heer Van der Zwaag, hebben eiken dag de sectie-vergaderingen bijgewoond. Uit Den Haag meldt men aan de N. R. Ct., dat ds. De Visser, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam I, zich bij de anti revolutionaire Kamerclub fractie-Lohman zou hebben aangesloten. De uitslag der herstemming voor het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer in de afdeeling der centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Enkhuizen is, dat uitgebracht zijn 4433 stemmen, waarvan op den heer A. Kool 813, op den heer Winkel 620. Kerknieuws. Het comité, dat onder presidium van den weleerw. heer I. D. A. Dekkers, kapelaan te Teteringen, in Mei 4897 tot ongemeene voldoening van allen, die er aan deelnamen de eerste goedkoope Hollandsche pelgrims reis naar Rome organiseerde, is voornemens in het voorjaar van 1898 een tweede der gelijke bedevaart te ondernemen. Het plan is dan niet alleen Rome te bezoeken, maar ook Loreto, Assisië en Venetië aan te doen. De reis zal veertien dagen duren. Z. E. Mgr. Tarnassi heeft aan het plan zijn hooge goedkeuring geschonken en ver klaarde zich bereid, voor de pelgrims ook nu weer een particuliere audiëntie aan te vrager.. Zij, die hieromtrent eenige nadere bijzon derheden willen vernemen, wenden zich tot den president, die hun het gedailleerd reis plan zoo spoedig mogelijk uiterlijk in de maand Januari zal toezenden. Kunst en Letteren. Op grond van een breedvoerig rapport op verzoek van de Jury der helaas door brand ontijdig afgeloopen Geldersche ten toonstelling van Nijverheid en Handel uit gebracht door een or.zer beste deskundigen op gebied van mechaniek heeft genoemde Jury eenstemming de hoogste onderscheiding - een eerediploma toegekend aan de expositie van de alom bekende Singer- Maatschappij. Wat door deze in ons land door meer dan 30 eigen magazijnen vertegenwoordigde wereldfirma tentoon werd gesteld, trok dan ook in bijzondere mate de belangstelling van de talrijke bezoekers en werd alleszins de ontvangen onderscheiding waardig gekeurd. De meeste attentie trok wel eene prach tige collectie van de op de Singermachine geborduurde voorwerpen alsmede een kleine machine voor huishoudelijk gebruik die even eens door electriciteit in beweging werd gebracht, maar zonder dat men den haar drijven electromotor kon zien, omdat deze in het vliegwiel der machine opgesloten was. In een lang gewachte behoefte zal eer lang worden voldaan door de verschijning van een handboek over Staathuishoudkunde op katholieke grondslag. Bij de Belgische Boekhandelmaatschappy te Brussel zal eene vertaling uit het Ita- liaansch verschijnen van het werk van pater Liberatore Principii Ai Ecomonice Politica. Het werk is vertaald door den op sociaal economisch gebied niet onbekenden heer A. Nuijens, die zijne vertaling doet verge zeld gaan van eenige aanmerkingen o. a. het verband aantoonende tusschen hetgeen pater Liberatore zegt en de Encycliek Rerum Novarum. De exploitatie van dat werk, dat ruim 300 bladzijden groot zal zijn, is aan den heer Henri Coeberg, boekhandelaar te Haar lem, opgedragen. Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van J. B. A. v. d. B., secretaris-ont vanger der gemeente Dieden, door 6e arrondissements-rechtbank te 's-Hertoge" bosch, wegens valscheid in authentieke akte" en het opzettelijk gebruik maken daarva"' veroordeeld tot vier maanden gevangenisstra en ontzetting uit de bevoegdheid om ee" openbaar ambt te bekleeden voor den tf) van 3 jaren. Het hof heeft het vonnis der arrondisse ment-rechtbank bevestigd, doch heeft, i"et het oog op den nog jeugdigen leeftijd va" den beklaagde, termen gevonden om 5e gevangenisstraf van vier maanden terug t® brengen op twee maanden, met behou van de ontzetting om gedurende 3 jare" eene openbare betrekking te bekleeden. 355ste Staatsloterij. 5e Klasse. Trekking van 9 October. Prijs van f1000 met premie f30000 No. 9216 Premie van f3000 No. 4334 Prijs van f 100 25991031617174 Prijzen van f70. 1584 4936 8191 13222 14806 15366 1808» 4296 6572 8272 78 94 15905 20601 4485 7665 12018 13747 14986 46384 4869 8034 76 14683 15269 16636 F- Burgerlijke Stand. G e b o Fe n7 Oct. Jan, zoon van Pietersma en M. Bode, Heerenstraat. Overleden: 7 Oct. Levenl. dochter van A. Robberegt, en A. E. van der B''> Broersveld. Adriana Elizabeth van der Bil, oud 22 jaar en 5 mianden, echtg®0' van A. Robberegt, Boersveld. Joha""eS Wilhelmus, Pil, oud 17 jaar en 2 maande"' Kortlandstraat. B[andelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 9 Oct.. 1897- Maïs: Mixed loco f89. Spiritus: f 10- 10^. Spoeling fl.20. Moutwijn Makelaars Not. Brandersbond Stemming Onveranderd. *77*. - 67,—'/r Berlijn. I Rogge, Juli Sept. (Slotk.) Spiritus in loco Parijs. per Juni Meel 12 Merk. I. md. 12 Sept. Rogge, loop. md. Hamb. i New-York. Maïs Amsterdam. 8 Oct. Rogge Sept. Oct./Nov. Dec./Jan. 347, S Oct. 42.50 6L40 61. 17.75 48— 20— 20.25 42.56 ëliO 61 v i7-% 17.75 2O.-7 20.1 33>/4 per Oct- op lev. prijsh. uC. - f125, 124; per Maart f129; per Mei f 9 Oct. Rogge op lev. prijsh.; per 9, i f 121, 122per Maart f 129, 130per f128, 129. Rijnhcogte Keulen ('s morg. 11 uU'^ 8 Oct. 3.06 M. 9 Oct. 2.96 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc 2£ pCt- Parijs - 47.90 2 Antwerp. -47.77£ 3 Beursbericht yan Amsterdam* Per Telefoon. 27, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 9 Oct- 88'/» 85s/* 21V» l04V's 247? 36l/s 138 857/s 585/s j4.il/j8 108'/* 13'/» 84 l5Vfl 37* i j Spirit. 6 Oct. 9 Oct- 7 Oct.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6