Dagblad voor Schiedam en Omstreken. fie 20ste Jaarg. Dinsdag 12 October 1897 No. 5917* bureau *gk>ierstvaat 50. t axqemeen overzicht. F euilleton. PBIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 October '97. verkiezingen in Noorwegen loopen V°0r de conservatieven en gematigden zeer af. De uitslag van de verkiezingen 5 Oct. werd met bijzondere spanning "e?0rnoet gezien. Deze zou beslissen over ^jltien zetels, waarvan tot dusver elf aan rechter en vier aan de linkerzijde had- eri behoord. ^e linkerzijde won dien dag tien zetels, friaar daarbij is het niet gebleven. In het Scheel heeft de radicale partij der rechter zijde reeds vijftien zetels ontnomen. Blijft in de nog openstaande districten bij het °ude, dan zal de linkerzijde in de nieuwe ^t°rting beschikken over 74 stemmen tegen der rechterzijde en dus de meerderheid van vier der radicalen in het oude parle ment stijgen tot 34. Verovert de linkerzijde °P haar tegenstanders nog slechts een dis- trict, -wat na het verloop der verkiezingen v°lstrekt niet onmogelijk is, al hebben de heeste nog openstaande districten onver anderd aan de rechterzijde behoord, dan ^°eft zij de meerderheid van twee derden P'e voor eene wijziging der grondwet nood- 2akelijk zijn. Zij zou dan bijvoorbeeld het ^'gemeen stemrecht kunnen invoeren, waar- legen de rechterzijde met den moed der Vertwijfeling strijdt. De crisis in het machinevak duurt in ^''geland nog steeds voort. Het aantal kerklieden die in het machinevak ontslagen zijn ot het werk hebben gestaakt, bedroeg e®rgisteren, naar schatting, 70.000. De minister-president in Frankrijk heeft tegenheid gevonden zijn meening over den P°litieken toestand uiteen te zetten. In een *6 Remiremont gehouden redevoering zette ^e heer Méline de werkzaamheden uiteen, kelke de Kamer zullen wachten, en verde lgde hij de binnen- en buitenlandsche Politiek der regeering. De brand in het Oosten is, zeide hij, afgebakend, dank zij den heer Hanotaux en het Europeesch concert, dat thans werkelijkheid is geworden en veel verwachtingen in het vooruitzicht stelt dank zij het Fransch-Russische Verbond. De sociaal-democratische partij in Duitsch- land heeft ten opzichte van de verkiezingen voor den Rijksdag nieuwe maatregelen ge nomen. Op het socialistencongres te Ham burg is besloten bij de verkiezingen de volgende gedragslijn te volgen lo. in alle districten, waar de partij ge organiseerd is, een eigen candidaat te stel len, hoe de kans op zijn verkiezing moge zijn 2o. bij de herstemmingen, waarin de can didaat der partij niet deelneemt, den candidaat te steunen, die zich verbindt tot a. behoud van algemeen stemrecht op den bestaanden voetb. behoud van het onver korte budgetrecht van den Rijksdag (geen credieten voor zeven jaar b.v.) c. verzeke - ring van het onverkorte recht van vereeni- ging, vergadering en coalitie door een keizerlijk statuutd. geen bijzondere dwangwetgeving en geen verscherping van de bestaande wetten op politieke misdrijven; e. geen verscherping van de bestaande drukperswettengeen nieuwe directe belastingen op levensbehoeften, als bier, tabak enz., en geen verhooging van be staande belastingen en invoerrechten 3o. als geen van beide candidaten bij een herstemming dat program aanvaardt stipte onthouding. Bebel zeide tn een redevoering, dat de partij bij de verkiezingen van het volgende jaar rekende op minstens twee millioen stemmen, en op een winst van tien of vijftien zetels, met eenig geluk van wel dertig. Met 160 tegen 50 stemmen besloot het congres in het vervolg deel te nemen aan de verkiezingen voor den Landdag in Prui sen. Van de hoofden der socialistische beweging waren Singer en Liebknecht de eenigen die tegen het beginsel stemden. DE PORTIER VAN WHITE-HALL. 10) In eene lange, uitgestrekte zaal, zonder Soldering, zaten omtrent honderd mannen °hi eene tafel geschaard (indien men de op schragen rustende ruwe planken althans *hen naam geven kan)tinnen kroezen en barden kruiken stonden voor hen. De wind blies door de gebroken vensterruiten de Wpen bijna uit, welker verpestende walm *ich verspreiddede muren waren geheel haakt en door de groote vochtigheid bijna van alle kalk ontdaan. Een aantal tonnen, °ver welke men planken had gelegd, dienden ben tot zitplaats. De geheele vergadering bestond uit lieden van een woest en wreed Voorkomen, terwijl de kenmerken van los- Tamelijk eendrachtig is de Duitsche sociaal democratie dus uit haar isolement ten dezen opzichte getreden. Met 147 tegen 63 stemmen werd nog besloten, dat de geheele partij de uitvoering van het congresbesluit op zich zou nemen. De toestand in Oostenrijk, waar de ras- senstrijd en de partijtwisten zich op de meest bedenkelijke wijze openbaren, wordt met den dag treuriger. De jongste tooneelen in de Oostenrijksche Kamer spotten met alle beschrijving. Het is niet mogelijk hier de scheldwoorden en uitdrukkingen weder te geven, die de ver tegenwoordigers van het Oostenrijksche volk elkander naar het hoofd geslingerd hebben. Zelfs dr. Strohbach ontzag zich niet aan het rumoer deel te nemen op een wijze die men eer van een sjouwerman verwacht zou hebben dan van den gewezen burgemeester van de hoofdstad des rijks. De afgevaar digde Iro zou dr. Gregorig een oorveeg hebben toegediend, wanneer dr. Lueger niet tusschenbeide ware getreden en Iro achter uitgedrongen had. De voorzitter schorste de zitting, maar het duurde nog geruimen tijd voor er een eind kwam aan de straat- tooneelen. Na de hervatting der zitting vroeg dr. Gregorig een votum van afkeuring over de den afgevaardigde Iro en deze verlangde hetzelfde ten opzichte van zijn tegenstander Hij had in zijn toespraak nog den moed er op te wijzen, dat het de plicht der Kamer is te zorgen voor de inachtneming van de regelen van het fatsoenDeze zinsnede werd door de Christelijk-socialen en de Jong-Czechen met hoongelach begroet. Keizer Frans Jozef heeft in de laatste dagen zeer vaak en zeer lang geconfereerd niet alleen met baron Banffy, maar ook met den president der Hongaarsche Kamer, Szilagyi en met Koloman Tisza, den oud president van den ministeraad. Naar men meent, is in de besprekingen besloten om, zoo de obstructionistische politiek der Duit- handigheid en ruwheid op aller gelaat ge- teekend stonden. Niets dan een verward geschreeuw var. moord, bloeddorst en ver blinde woede liet zich hooren. Met eenen hevigen vuistslag op de planken, die tot tafel dienden, verwierf zich een reusachtige gemeene kerel, die er plomp en woest uitzag, gehoor; eenen zwaren vloek uit- stootende schreeuwde hij het oogenblik is thans daar, dat wij hen moeten aantasten indien wij maar beginnen zal de burgerij bijvallen, want zij is als een kruitmagazijn wij zijn de vonk, die alles zal doen ont ploffen. Welaan, mannen, wij zijn behoorlijk gewapend, men is er niet op verdacht, dat wij komen zullen, Na hetgeen gisteren is voorgevallen, zal men wanen, dat de vrees ons geketend houdt, doch zij zullen zich bitter bedriegen. Laat ons oprukken en den aanval beproeven! Grijpt moed, en onze zaak zal zegevieren Bravo, bravo, Harryleve de dappere Harry waren de ruwe kreten, die zich van alle zijden beten hooren. Een sterk geklop op de deur bracht plotseling een cogenblikkelijke stilte te weeg. Drie regelmatige slagen volgden, en daar dit het teeken was, dat een ingewijde binnen wilde, werd de deur door een hunner geopend. Dan wie zal het ondernemen, aller verbazing te beschrijven, toen, in plaats van eenen ruwen, woesten makker, een krachtig gebouwd, eerbiedwaardig man met fleren tred en met de houding eens gebie ders hunne zaal binnentred Niemand opende in het ontzettend oogenblik den mond, maar eindelijk riep de woeste Harrywie zijt gij ongelukkige? en wat voert u hier, verme tele Weet, dat gij dit vertrek niet verlaat zonder eene keuze gedaan te hebben tus- schen den dood of de toetreding in het verbond der vrijheidsmannen 1 Noch het eene noch het andere sprak de binnengedrongen op duidelijken, plech- tigen toon, terwijl hij bedaard de deur achter zich sloot. Geen haar op mijn hoofd zult gij krenkenwant weet, ik ben lord Wolsey, kardinaal, eerste minister en groot kanselier van Engelend. Een kreet van verrassing, schrik en ont steltenis rees uit de menigte op. Gy ziet, dus vervolgde hij met vaste stem, ik kan in uw verbond niet toetreden. Ook dit ver zeker ik u, gij zult mij noch dooden noch kwetsen. Gij vraagt de reden mijner komst, en mijn antwoerd is: dat ik in persoon u schers in den Oosteurijkschen Rijksraad opnieuw de behandeling van het compromis onmogelijk maakt, door de Kroon een ge wichtig besluit te doen nemen. Dat besluit zal van drieledigen aard zijn: opheffing van het compromis tusschen de beide deelen der monarchie, herziening der Hongaarsche constitutie en schorsing van de Grondwet in Oostenrijk. De toestand in de hoofdstad van Turkije schijnt nog immer zeer veel te wenschen over te laten. De Times verneemt uit Con- stantinopel, dat verscheidene Jong-Turken, o. a. een bekende kolonel van den staf, in hechtenis zijn genomen. De evacuatie van Thessalië wordt op eigenaardige wijze voorbereid troepen zieke soldaten worden teruggevoerd en gezonde in de plaats gezonden en volgens sommige berichten in grooter getale. De regeering in Spanje heeft besloten, den heer Rievira van de Philippijnen terug te roepende ministers hebben tevens be paald, dat er versterkingen naar de Philip pijnen zullen gezonden worden. Volgens oificieele berichten moet een gewapende expeditie op de Filippijnen ge land zijn. De staatscourant bevat het besluit omtrent het terugroepen van generaal Weyler van Cuba; men verwacht het bekend maken van het decreet, waarbij generaal Blanco tot zijn opvolger wordt benoemd. Het gerucht dat de ex-minister-president der Kaapkolonie, de beruchte Rhodes, ongesteld zou zijn, blijkt zeer te zijn over dreven. Rhodes lijdt aan een gewonen aanval van koorts, ..waarvan hij thans herstellende is. Hij zal 20 October naar Salisbury terugkeeren. De regeerir.g der Noord-Amerikaansche Unie moet op de weigering van Groot- Brittannië om deel te nemen aan een con ferentie over de robbenvisscherij met Japan geantwoord hebben, dat de conferentie des noods zonder Engeland zal worden gehouden. Een in de Ver. Staten gehouden enquête kom vermanen, rustig te zijn in plaats van onrust te stokenom met uw eigen lot tevreden te zijn in plaats van anderen met het hunne ontevreden te makenen einde lijk om u aan te manen dit huis, deze zaal te verlaten en nimmer weer ergens te vergaderen, Thans nog kunt gij vrij gaan, maar morgen is mijne lankmoedigheid ten einde. Ofschoon gij allen mijn ongeluk wilt, wil ik het uwe met. Een enkele wenk en de Tower sluit u op binnen zijne muren. Slechts eenmaal de pen opgenomen en mijnen naam gezet, en uwe hoofden rollen op het schavot. Ik be ruin u, als zijnde gij allen mijne naasten doet ook gij aldus. De liefde alleen onderscheidt de kinderen Gods van de kinderen des duivels. Beoefenen wij dan die deugd 1 Wat baat u alle vergadering, daar gij niet bij machte zijt, die voor mijne oogen te verbergen? Reeds voorlang zoude ik u hebben kunnen verdelgen, u allen als mijne vijanden en die des rijks hebben kun nen dooden, doch de plicht des priesters vorderde wat de plicht des magistraals weigerde, namelijkliefde en verdraag zaamheid. Daarom vermaan ik u nogmaals als broeder in Christus Verwijdert u en vergadert nooit weder 1 Wordt vervolgd.) ^>^-11-j- mnminwj OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1