in zake de sedert eenigen tijd bekend ge worden zwendelarij met militaire pensioenen (voor oud-gedienden van den secessie-oorlog) heeft aan het lichtgebracht dat alleen in de laatste tien jaar 18 000,000 te veel door de schatkist is betaaldDe agenturen, die zich zoogenaamd met de uitbetaling aan de gepensioneerden belasten en daartoe dezer volmachten vertoonen, hebben feitelijk sinds jaren die personen reeds door een som tn eens afgekocht en blijven dan gewoonlijk het pensioen nog trekken, nadat de in kwestie al drie a vier jaren dood is 1 De plaatselijke autoriteiten moeten daartoe natuurlijk valsche attesten afgegeven hebben, en dit juist maakt de vervolging zoo moeilijk, wijl dan duizenden schuldigen zullen ontdekt worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 October 1897. Ned. It. K. Volksbond, afd. Schiedam. Voor de keuze Yan een bestuurslid der afdeeling Schiedam Yan den Ned. R. K. Volksbond werden Zondag bij de stemming uitgebracht 320 stemmen, waarvan 7 van onwaarde, alzoo 313 geldige stemmen. De heer G. B. Matthijsen verwierf 449 en de heer J. M. Voorhuizen 166 stemmen zoodat gekozen is de heer J. M. Voorhuizen. De bruto opbrengst der collecte voor het Nationaal Huldeblijk aan H. M. de Koningin- Regentes is met inbegrip der nagekomen giften f756.885. De Vereentging »Steun voor Weduwen zij ons doel", gevestigd te Amsterdam, zal op 13, 14 en 15 October alhier eene collecte doen houden. Die collecte geschiedt niet met instemming van het gemeentebestuur. Gisteren-avond heeft zekere P. B., nadat hij uit het koffiehuis van den heer Lelie veld aan de Schie was verwijderd, omdat hij daar twist zocht, de glasruit en het pa neel van de buitendeur verbrijzeld. B. heeft zich daarop onmiddellijk verwijderd, maar zal zeker zijn straf wel niet ontloopen. Heden-ochtend is alhier door de politie aangehouden de 57-jarige D. M., die, wegens dronkenschap tot 6 dagen hechtenis ver oordeeld, in het Algem. Politieblad was ge signaleerd. Hij is tot het ondergaan zijner straf naar het Huis van Bewaring overge bracht. Voor het theoretisch geneeskundig examen II is te Utrecht geslaagd onze stadgenoot, de heer Joh. H. Roelants. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 134 schepen, waarvan 7 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 133, en voor Schie dam 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 122 schepen, waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 117. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 316, metende 369.149 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. Zoodra de plannen tot graven van de nieuwe Maashaven onder Charlois en Katen- drecht bekend werden, rezen luide klachten van de zijde der aldaar wonende tuiniers en warmoezeniers, wier terreinen in het onteigeningsplan begrepen waren. Vrijdag avond werd te Rotterdam een vergadering gehouden om hunne belangen te bespreken waarbij voornamelijk door den heer J. Stof fel het woord werd gevoerd. Hij wees er op, dat formeel recht op schadevergoeding alleen bestaat voor hen die een veeljarig huurcontract hebben, dus er niets overbleef dan een beroep te doen op het billijkheidsgevoel van den gemeen teraad. Het resultaat van de vergadering is, dat een adres aan den gemeenteraad zal gezon den worden waarin gevraagd wordt, dat het gemeentebestuur een gedeelte van den te onteigenen grond of van grond die reeds in haar bezit is bestemme voor den bouw van aan beseheiden eischen voldoende ar beiderswoningen en deze te verhuren a fl.50 a f2 per week, en ook om aan de uit hunne broodwinning gejaagde tuiniers anderen grond tegen matige pacht af te staan. Men betreurde het, dat geen der raads leden, die allen uitgenoodigd waren, de ver gadering bijwoonde, waarbij de heer P. Helsdingen de opmerking maakte, dat het niet de eerste maal was dat ook de werk- manscandidaat De Klerk door afwezigheid schitterde in een vergadering waar de belangen der werklieden besproken werden. Zaterdag werden door den rechter-com- missaris in strafzaken 7 getuigen gehoord in de zaak tegen den 16-jarigen P. C. Hoefnagels, die verdacht wordt in den avond van 2 October in de Zandstraat Fred. G. Lewes, stoker aan boord van het Engelsche stoomschip Millfield, zoodanig met een mes aan het Itnkerdijbeen te hebben ver wond, dat de dood er op volgde. De fuselier, die Donderdag bij aankomst van het s.s. Bromo te Rotterdam uit Indië aan de militaire autoriteit werd overgeleverd had niet gedurende de reis een korporaal over boord geworpen, doch het feit geschied de op Java, waar het slachtoffer in een rivier omkwam. Voor dat feit moet hij 8 jaar tuchthuis straf te Leeuwarden ondergaan. Naar de Sch. Ct. verneemt, heeft ook de Gymnastiek- en Schermvereeniging »Leo- nidas" te Vlaardingen een verguld zilveren medailje toegezegd aan de Tooneel- en Let terlievende vereeniging Varia" voor haar in Januari aanst. te houden concours in uiterlijke welsprekendheid, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Te Schipluiden heerscht algemeen de »pof' onder de jeugd. De openbare school is er voor Vs door ontvolkt. BINNENLAND. Mr. J. Heemskerk Azn. f De Staatsman mr. J. Heemskerk Azn. is ontslapen. Plotseling tengevolge van een beroerte werd hij Zaterdag-avond 11 uur aan het Vaderland en de zijnen ontrukt. Zjjn leven was een leven van zeldzame werkzaamheid en toewijding in den dienst van de Kroon en het Vaderland. Als parlementair man, als regeeringsper- soon,als uitnemend jurist, als begaafd spreker en scherpzinnig schrijver heeft hij gedurende vele jaren op een breed arbeidsveld zich bewogen, en in welken kring hij ook op trad; steeds perste hij vriend en tegen stander aller bewondering af voor zijne uit nemende en zeldzame bekwaamheden. Voor hij het parlementair terrein betrad, had Heemskerk, na met glans zijn acade mische studiën volbracht te hebben, aan 's Rijks hoofdstad, in de rechtzaal eene be langrijke positie bekleed en in de gemeen telijke vertegenwoordiging aldaar zitting, gehad. In April 1860 vaardigde Amsterdam hem naar 's Lands vergaderzaal af. Toen eenige jaren later, in 1866, de staatkundige ver wikkelingen de aftreding van het ministerie Thorbecke tengevolge hadden, werd Heems kerk door 'sKonings vertrouwen geroepen, deel uit te maken van het Kabinet, dat des tijds naar hem en graaf Van Zuijlen van Nijenveldt werd genoemd. Na de aftreding van dit Kabinet in het voorjaar van 1868, trad Heemskerk in Februari 1869 opnieuw op als hd van de fweede Kamer voor Gorinchem, welk mandaat hij tot September 1873 behield. Reeds een jaar later, in Augustus 1874, werd hij opnieuw in ,den Raad der Kroon geroepen, thans belast met de samenstelling van het Kabinet. In den loop van de tweede imnisterieele periode kwam tot stand de wet op het Hooger Onderwijs van 1876 en die waarbij het aanleggen van een tweede spoorwegnet werd bevolen. Op het vraagstuk van het Lager Onder wijs viel dit Kabinet in het najaar van 1377 naar aanleiding van het bekende votum bij het adres van antwoord door mr. Kap- peijne van de Capello uitgelokt. In de tusschenperiode, die nu volgde, werd Heemskerk tot raadsheer in den Hoogen Raad benoemd,in welk college hij eenige jaren zitting nam. Een der uitnemende geschriften van den grooten Staatsman het met roem bekende werk»de Praktijk der Grondwet" mocht de inleiding worden genoemd van de omvang rijke taak die Heemskerk in zijn derde ministerie wachtte. In April 1883 namelijk weder geroepen aan het hoofd van het Kabinet, in een moeilijken tijd, waarin de staatkundige par tijen in de Tweede Kamer tegen elkaar opwogen, mocht Heemskerk er in slagen, de Grondwetherziening van 1887 tot stand te brengen, die allengs voerde tot het uit gebreid kiesrecht, voor hetwelk Heemskerk als Kamerlid reeds in 1869 in beginsel had geijverd m den vorm van een amendement op de Kiestabel. Reeds voor het volbrengen van de Grond wetsherziening was Heemskerk tot minister van Staat benoemd. Zijne staatkundige werkzaamheden namen echter met zijn treding in 1888 nog geen einde. In da jaar riep 's Konings vertrouwen hem in de" Raad van State, waarin hij tot zijn doo zitting had. Ook op ander gebied was Heemskerk- ijverig werkzaam. Nog weinige dagen ge' leden woonde hij als vertegenwoordiger de Regeering twee belangrijke congressen hij aan de vraagstukken van nijverheid e° medische politie gewijd. In den loop vaI' zijn ministerschap nad hij reeds zij11® belangstelling voor die vraagstukken getoon door zijne maatregelen tot verbetering va" het drinkwater en bijzonder ook doo maatregelen tot bestrijding der veepesl' Vooral uit dankbaarheid deswege vver hem en zijn collega Van Zuylen bij bun attreding een gedenkpenning op initi»11® der burgerij vereerd. Heemskerk mocht den hoogen leeftijd 80 jaren bereiken. Het stoffelijk overschot zal Woensdag' voormiddag in het familiegraf op de Aige' meene Begraafplaats te 's-Gravenhage w°r' den bijgezet. De begrafenisstoet zal te° 11 ure het sterfhuis veriaten. Gelijk bekend, is op de begrooting va" Binnenlandsche Zaken voor 1898 f 60.00 uitgetrokken in verband met de Inhuldig' gingsteesten. Men verneemt, dat het grootst® bedrag hiervan bestemd is voor de inrichting van het gebouw der Nieuwe Kerk te Am* sterdam voor de plechtigheid, welk gebouW vier maanden vóór de inhuldiging ter beschik' king van het Rijk zal gesteld worden. Ook zou, van Rijkswege, worden bijge* dragen in de kosten van ontvangst van bul' tenlandsche journalisten, die bij de plech' tigheid aanwezig zullen zijn. De Centrale Comissie voor de Statistiek hield Vrijdag te 's-Gravenhage eene vef' gadering, hoofdzakelijk ter vaststelling vaD aan de Regeering uit te brengen adviezen- Behalve andere loopende onderzoeking®0 is thans, naar wij vernemen, bij de Com missie in bewerking een geschiedkundig overzicht van de bronnen der Statistiek van Nederland sedert 18l3. Dezer dagen is gemeld dat de minister van Justitie Cort van der Linden naaf Leeuwarden en Groningen was vertrokken ter bezichtiging van gevangenissen. De lib. Nederlander meent te kennen verzekeren, dat de reis voornamelijk leI1 doel heeft, bij de rechterlijke macht le Leeuwarden den onderzoek te doen naaf de zaak Hogerhuis, daar de minister, vóór deze kwestie in de Kamer ter sprake kom1» zich een vaste meeuing wil vormen over de vraag, of de Leeuwarder justitie zi®'1 ten deze kan hebben vergist. De heer A. Kool, door de centrale liberal® kiesvereeniging in het district Enkhuizen tot candidaat voor de Tweede Kamer g®' kozen, heeft zitting in het bestuur der af Hoorn van de Holl. Maatschappij van Land* bouwin dat der vereeniging Het Noofd' Hollandsch Rundveestamhoekhij is vlC<3 voorzitter van de marktvereeniging We®1 Friesland, lid van den Raad, secretaris e0 burgemeester der gemeente Schellinkh°n en hd der Prov. Staten van Noord-Hollan De Berlijnsche correspondent van de N- Ct. zond aan zijn blad het verslag een® plechtigheid, die gisteren te Weimar plaat® had om de gedachtenis van prinses Sop 1 plechtig te vieren. Aanwezig waren me® dan vierhonderd leden en de bestuursled van de Göthe-vereeniging, de Schid®1" stichting, de Shakespeare-vereeniging» Göthe- en Schiller-archief enz., grootendee letterkundigen, kunstenaars en geleefde uit alle deelen van Duitschland. Als leflS redenaar was geheimraad prof. Kuno Fiscn® gekozen. De bejaarde groothertog heeft zich doof den jongen ertprins doen vertegenwoordigen De afdeeling 's-Gravenhage van den Wed* R. K. Volksbond, besloot gister-middag, °P breedvoerig gemotiveerd voorstel van e adviseur, den zeereerw. heer Van Erven Dorens, by acclamatie, de contributie me De maandelijksche vergadering der afdeeling Schie dam ran den .Ned. it. K. Volksbond, door omstandig heden vervroegd, werd Zondag-middag 12»/j ure in de zaai der Olficieren-Vereeuiging gehouden. De vergadering werd bij afwezigheid van den presi dent geleid dour den vice-president, den heer J. L. Melchera, die haar als gewoonlijk met gebed opende. Voor en in het begin der vergadering had de her- ste inning voor de bestuurskeuze plaats tusschen de heeren G. Ataitbijsen en J. M. Voorhuizen, die bij de laatste stemming a .egekozeuen de meeste stemmen verkregen. Daarna deed het harmonie-orkest „5t. Ambrosius" zijne opwekkende tonen hooren. Vervolgeus werden de notulen door den secre taris, den heer J. H. Blom, gelezen. Op de vraag of iemand op die notulen aanmerking had, vroeg de heer F. yan Dijk het woord. Die notulen gaven volgen» hem den indruk, dat hij in de laatste vergadering buiten de orde was gegaan. Dit was niet het geval. Dat de notulen niet ad rem waren, was het gevolg van de vergadering van Augnstns, waarin hem hei woord niet was verleend. Had men hem in de laatste vergadering laten nitsoreken en was hij aldus in de gelegenueid geweest de S punten die hij zich voorgesteld üad te bespreken, ie ontwikkelen, dan zou gebieken zijn, dat zijn aanmerkingen wel de notnlen golden. Spr. constateerde, dat hij in de vergadering van Augusms tweemaal het woord had gevraagd en het hem niet gegeven was en verbond verder hieraan nog eenige opmerkingen omtrent de vrijheid van dis cussie in de vergaderingen. De eerw. adviseur, daarop aan het woord komend, om den heer Van Dijk te beantwoorden, getuigde dat men ook nn niet kon zeggen, dat zijne aanmerkingen de notulen golden. De heer Van Dijk heeft er over gesproken, dat hem in de vergadering in Angnstus het wourd met was verleend, maar er was toen goede reden om het debat te sluiten, dat veel te ver was gegaan. Zeker waren er toen nog wel eenige leden, die iets goeds, iets opbouwends te zeggen hadden, maar er kon geen uitzondering worden gemaakthet debat moest gesloten worden. Uver deze zaak ontspon zich verder nog eenige discussie tnsschen den eerw. adviseur en den heer Van Dijk, waarbij de eerw. adviseur deed uitkomen, dat het spreken over aangelegenheden die niet direct de notulen geinen, bij de rondvraag, aan het eind der vergadering, behoort te geschieden. Met den wensch dat ie heer Vau Dijk voortaan gelukkiger zou zijn in het debat werd deze discussie besloten Daarop deed ue heer Marrevee eenige mededeelingen omtrent de vergadering van afgevaar digden van alle besuren van den Volksbond veertien dagen geleden te VUraveuhage gehouden, waarin met het oog op het feit, dat de exp oitatie van den Volksbanier aan het Ce itraai Bestuur was overgegaan, besloten was, dat ïedeie atdeeliug verplicht zou zijn, zooveel exemplaren te nemen als er leden van die afdeeling zijn en was vasigrste.d, den heer Passtoors als president van den Volk,boud een salaris te verleenen, waartoe de afdeelingen naar ve.Uoudiug zullen bijdragen, voor zoover dit ai.lans niet uit de opbrengst van de Volksbanier wordt verkregen. Daarop nad de presideat, de heer Melchers, nog een ge mededeelingen te doen. Den 7 November zal het latroomeest van den Bond, St. Willibrord, worden gevierd met eene Algemeene H. Communie en eene H. .VI ia 'a ochtends 10 ure in de O. L. Vrouw Visi- tauekerk op te dragen. Dee avonds 8 ure zal de leest- vergaderiug woideu gehouden. Aaust. Zondag-middag van i'/2 ij ure zal de Dominissie vour de Teekeuschool zi liug houden tot het aannemen van leerlingen voor den nieuwen cnr-us. Diusdag-avoud 8 2 ure is er eeu veigadering van de Propagaud club waarin de eeiw. adviseur alt spreker zal optreden. Ten aiotte verzucht de presiuent, dat de heeren die bij de vorige stemopneming tegenwoordig waren ganeest ook nu weder assistentie zouden verleenen. Daarop constateerde de heer J. N. Blgers ,als lid der commissie voor de Teekenscbool, nog, dat de contributie 5 cents per week of bij vooruitbetaling 20 cents per maand, alleen was vastgesteld voor leden der betrokken vakaldeelir.gen, maar de verhoogde contribntie voor de niet-betroskenen nader zon worden bepaald, waarom hij verzocht dat de ouders de kinderen bij de aanvrage om toelatiug zouden vergezellen. De beer Juffermans, ten slotte het wo'rd erlangend, betoogde, dat de taak van ieder aftredend bestuur is rekening en verantwoording te doen hij hoopte dat de leden hierin met teleurgesteld zonden worden,; hulde brengend aan het aftredeud bestuur, vertrouwde hij, dat ten opzichte va de verantwoording volgens het regle ment zou worden gehandeld. De president gaf den spreker de verzekering dat de gewenschte verantwoording in de volgende vergadering zon Winden gegeven, en sloot daarna de vergadering met gebed. iijdeus de vergadering werden door het harmonie orkest „St. Ambrosius" uitgevoerd „Groet aan het Weatland'Mertz V Enclume (polka), Laube Voix Ro- maines. van Kessels, en dpmarchc Souvenir de Mar graten, Werkman, welke nummers een dankbaar applaus uitlokten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2