Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Ie bureau 1$otersftraaf 50. 20ste Jaarg Woensdag 13 October 1897. No. 5918. Nationale militie. Kennisgeving. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone régel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OgFiClEELE BERICHTEN. Zaterdag en Maandag, den 23sten en 25sten October 1897, likens des voormiddags ten ÏO1/* ure. ?«lli, DE PORTIER VAN WHITE-HALL. 11) Wij verwijderen ons niet en keeren Jot elkaar, wanneer en waar het ons be oaagt schreeuwde nu de woeste Harry meent gij, dat wij ons aan uwe zedepreek Jforen I Doch ik zal zorgen, dat gy niet 'aiger onze broeder behoeft te zijn, en te Solijk stoof hij met den dolk in de hand hoedend op. Maar zijne meer bezadigde bellen grepen hem aan en hielden hem tfirug. Roekelooze, riepen zij, bedenk, dat op het geringste teeken zijne wapenknechten binnentreden Niemand vergezelt mij, sprak de "«ldhaftige kardinaal, terwijl hij de deur En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12den October 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALGEMEEN OVERZICHT. 12 October '97. De vrede in het Oosten is nog maar altijd niet geteekend, tot groot ongerief van Griekenland vooral, dat aan een eervollen vrede dringend behoefte heeft. Nu de vredes- preliminairen al veertien dagen gereed zijn, beginnen de vredesonderhandelingen nog eens met frisschen moed, en zullen de Grieken en Turken beproeven het lang dradig werk der zeven vredemakers nog zooveel mogelijk te verbeteren. Van Grieksche zijde zal de minister Maurocordato daarbij worden ter zijde gestaan door den oud minister Stephanos, eu als dan alles klaar is, zullen zeker de Europeesche concert gevers er ook nog eens aan te pas komen. Feitelijk is de Porte al met de ontruiming van Thessalië begonnen of althans met het reduceeren van het bezettingsleger, doordat zij groote afdeelingen zoogenaamde iriva- lieden, door kleine detachementen versche troepen vervangt en dus voor de Turken- zelven den schijn bewaart, alsof er nog van geen ontruiming sprake is. De Grieksche regeering van haar kant bereidt alles voor cm de financieele controle te aanvaarden en heeft trouwens van Duilsch- land reeds de kennisgeving ontvangen, dat de eerste dragoman der Duitsche ambassade te Constantinopel is aangewezen om in de controle-commissie zitting te nemen voor Duitschland. De te Athene verschijnende Asti, het door den afgetreden minister Skou- loudis overgelegde witboek napluizende, is van oordeel, dat het kabinet-Rallis den open wierp komt, overtuigt u, ik ben alleen en evenwel trotseer ik u ailen. Hahadenkt de looze vos ons zoo in den gespannen strik te lokken riep een ander, als wij slechts dicht genoeg gena derd waren, hé, dan zouden zij wel komen Laat hen komen, ik vrees hel noch duivel, ik wil mij opofferen, brulde Harry, en zich eensklaps losrukkende, drong hij, met het moordtuig in de opgehevene hand, op deu kardinaal aan, die echter tot aller verbazing onverschrokken op zijne plaats bleef, welke houding het denkbeeld aan verraad te meer bij hen deed veld winnen, zoodat velen bij zich zeiven besloten, de eerste de beste gelegenheid ter ontsnapping waar te nemen. Intusschen was Harry den grooten man tot op geringen afstand genaderd Wolsey zag hem schijnbaar, niet. Met den blik eens tijgers, die zijne prooi beloert, beschouwde hem de ellendeling, die een oogenblik staan, bleef, den afstand nauwkeurig mat, die hem van den kardinaal scheidde, daarop; na zynen dolk vaster omklemd te hebben, de zware, dreigende vuist ophief, plotseling eenen sprong deed en Eene alles doordringende, hartverscheurende kreet werd raad van den Franschen minister Hanotaux had moeten volgen, toen deze het aanspoorde om snel een overeenkomst te treflen met de houders van oude Grieksche schuld, ten einde alsnog de internationale controle over bodig te maken of althans Duitschland een wapen uit de hand te slaan. De nieuwe minister van financiën, Streit, hoopt nog steeds dat onder waarborging door een paar van de Mogendheden, een leening zal kun nen gesloten worden, om de oorlogsschatting in eens af te betalen en de oude schuld te reorganiseeren. Intusschen zorgt de Sultan, dat ook de kwestie van Creta niet in het vergeetboek rake. In alle audiënties, aan diplomaten verleend, komt hij op dat chapiter terug en tracht hen dan beducht te maken voor eene eventueele uitbarsting der volksver- ontwaardiging onder de Mohammedanen op Creta. In een nota aan de Mogendheden zal de Porte al de grieven der Mohamme- daansche Cretenzen samenvatten, en op een spoedige regeling dezer netelige kwestie aandringen. Prins George van Griekenland is na een afwezigheid van 8 maanden te Athene teruggekeerd. Hij werd aan het station te Athene ontvangen door den minister, en be gaf zich dadelijk naar de zomerresidentie van het hof, Tatoi, waarheen ook de kroon prins en prins Nicolaas, van Laurium ko mend, gegaan zijn. De vlootvoogden in de wateren van Creta overwegen de wenschelijkheid om de strate gische stellingen van Malaxa te bezetten. Eergisteren hebben Cretenzen bij Ali- kianoe geschoten op Fransche officieren, maar zonder hen te raken. Nadat koning Alexander van Servi? plot seling zoo krachtdadig heeft ingegrepen in den politieken toestand var. zijn ryk, heeft er voortdurend strijd bestaan over de her ziening der Grondwet, die zoo eensklaps buiten werking werd gesteld. Herhaaldelijk heeft koning Alexander beloofd, dat een geslaakteene doodsche stilte volgde ieder was als versteend; eene dikke duisternis heerschte in het vertrek, want een hevige windvlaag had op eenmaal al de lampen uitgebluschthet was alsof de hooge God niet wilde gedogen, dat het vreeselijk too- neel ook slechts door eenen enkelen licht straal zoude verlicht worden. Weinige oogenblikken later was de onaan zienlijke zaal, in plaats van met z»s\mge- zworenen en oproerlingen, met getrouwe, rustbewarende krijgsknechten gevuld. Ver schillende geheime uitgangen hadden den onruststokers de gelegenheid ter ontvluchting verleend. IV. De nevelen van den nacht begonnen te wijken. Langzaam trad de zon uit de ooster- kimmen te voorschijn, scheidde de donkere wolken van een en kleurde ze purperrood. Alles in Londen lag nog in diepe rust ge dompeld; straten en pleinen waren ledig. Niets werd er vernomen dan tusschenbeide nieuwe Grondwet zou komen, doch totnog toe is het steeds bij beloften gebleven. Eindelijk schijnt de vorst zijn beloften te zullen houden. Volgens de plannen, welke door vertrou welingen des Konings zijn uitgewerkt, zal het rijk worden verdeeld in vijf departementen en vijftig kiesdistricten, waarbij de admini stratieve regeling samenvalt met de kerke lijke en militaire. De Kamer zal bestaan uit 120 afgevaardigden, de Senaat uit 60 leden, van wie 20 worden benoemd door de kroon en 20 door de Sukptchina. In de wereldstad Rome, ter kwader ure tot hoofdstad van het moderne Italië ver laagd, hebben bedenkelijke onlusten plaats gehad. Gisteren begaf zich een deputatie naar den minister van binnenlandsche zaken om over de fiscale maatregelen te spreken. De menigte stond intusschen buiten te schreeuwen en te fluiten. De karabiniers moesten er zjch mee bemoeien. Gedurende het onderhoud met den minister trachtte het volk op het Navome-plein de straat op te breken. Het gevolg daarvan was een botsing met de politie. Daarin weiden zes agenten gewond en een uit het volk gedood. Kapitein Ciccodicola, de Italiaansche zaakgelastigde bij het hot van den Negus van Abessinië, en kolonel Maio, de nieuwe opperbevelhebber van de troepen in Erithrea, zijn te Monza door koning Humbert ont vangen. Zij vertrekken in het begin der volgende week naar Afrika. De crisis in het machinevak in Engeland duurt nog steeds voort. De prins van Wales is verzocht om tusschen beiden te treden in den strijd tusschen de patroons en de werklieden. De prins heeft geantwoord, dat hij zich tot zijn leedwezen daartoe niet geroepen acht. De toestand in Engelsch-Indië blijft vrijwel onveranderd. Volgens berichten uit Jamnid bij Pes hawar is daar iri den omtrek weer herhaalde lijk op Engelsche patrouilles geschoten door de eentonige treden der patrouillesoveri gens vernam of hoorde men niets. De poort van het paleis White-Hall werd omzichtig geopend en een klein, diep in eenen zwaren mantel gehuld, man trad naar buiten. Zoo schielijk mogelijk sloop hij voort, telkens achter zich omziende, of men hem ook bespiedde. Na eene menigte stegen en straten te hebben doorkruist, hield hij eindelijk in eene der duistere hoeken voor een gering, onaanzienlijk huis stil, be schouwde het nauwkeurig en klopte daarop drie malen aan. Weldra werd een klein raampje geopend en vernam men het af schuiven van grendels en het knarsen eener sleutel in een slot. Zoodra de toegang nu vrij was, sloop de man ijlings binnen. Een lange gang bracht hem in een vertrek, dat men eerder voor het hok van eenig dier dan voor het verblijf eens menschen zoude vermoed hebben. Eene oude, eenoogiga vrouw, met lange grijze haren en gebogen neus, zat in eenen hoek en vroeg den man, die haar bekend scheenWat voert u thans tot uwe geliefde moeder, mijn waarde zoon Wordt vervolgd.) iiii'i'iiinirnmn'ii'ni'iiii.inn, LOTING voor de EN WETHOUDERS VAN n Burgemeester ^ittEDAM, 1 °v«n bij deie kennis, dat de LOTING der in het j^l^öd jaar voor de lichting der Nationale Militie ,je"' >8g8 ingeschrevenen in dele gemeente, door b;;" keer Commissaris der Koningin in deze Provincie, y. "«sluit) van 18 September 1897, A, no. 2488 (2de Prov. Blad no. 68, is bepaald op: belanghebbenden worden mitsdien opgeroepen om '-'«melde dagen te verschijnen in het gebouw de yoris Doele, aan het Doeleplein alhier, alwaar de '"g eal worden gehouden, en wel v'°ar de lotelingen wier geslachtanamen beginnen o ':t een der letters A tot en met K, op Zaterdag 3 OCTOBERen voor de lotelingen wier geslachtsnamen beginnen een der letters L tot en met Z, op Maandag 3J JCToBRR c897. ,j "edurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop J loting heeft plaats gehad, kunnen tsgen de wijze, ptarop 2jj ia geschied, bij Gedeputeerde Staten dezer ir°vincie bezwaren worden ingebracht door belang- t 'bemle lotelingen, of door hun vader of voogd, bij (^boekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door ""l die de bezwaren inbrengtwelk verzoekschrift °'t worden bezorgd bij den Burgemeester dezer een te. 'oorts wordt ter kennis van de lotelingen gebracht, dat op Zaterdag 20 en Maandag 22 November r8g7, l^'kens des voormiddags van 10 tot 12 nre, ten raad- ."'ze der gemeente, zitting zal worden gehouden tot 2 opmaken van de getuigschriften, bedoeld bij alinea >«n 8 van art, 53 der wet betrekkelijk de Nationale /d li tie van 19 Augustus 1S61 staatsblad no.72),en 1^1 tot het opmaken van de getuigschriften ter be ding van vrijstelling wegens broederdienst op h'istSemelden dag en voor het opmaken van die ter ."koming van vrijstelling als eenige wettige zoon op "o'tstge/nelden dag. De betrokken lotelingen znllen tot dat einde moeten ers«hijnen met twee ter goeder naam en faam staande "?eerderjarige ingezeten dezer gemeente, die de ver- 's«hte getuigenis kannen afleggen en het aldaar op e Uiaken getuigschrift kannen onderteekenen. levens worden de lotelingen er uitdrukkelijk op «Wez ^""Vezen, dat het opgeven van de redenen van vrij- p hing bij gelegenheid der loting aan den Militie- "Uimissaris, en het indienen van de noodige bewijs leken aan den Burgemeester of ter secretarie, niet "'doende is om zich de vrijstelling te verzekeren, a*rop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar OF dat huu belang mede brengt om bovendien de^ vrij stelling te vragen in de eerste zitting van den militie raad, die zitting zal houden in de maand December a. s. op een nader bekend te maken dag. DE GIFTMENGSTER.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1