Daffblad voor Schiedam en Omstreken. k bureau ^Sofersfmaf 50. 20ste Jaar®:, Donderdag 14 October 1897, No. 5919. F ent He ton. PBIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 5 - 0.05 PBIJS DEB ADTEBTENTIËN: Van 16 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In PROTECTIE ons vorig nummer namen wij ^der ^Persoverzicht" op een artikel van 6 Residentiebode onder het opschrift Uit e'*en hoek al niet protectie waait". Oit artikel geeft wel aanleiding tot en- 6 opmerkingen 'a nauwkeurig onderzoek blijkt ons toch, de bewering, de Kamer van Koophandel fabrieken alhier, «altijd als groot voor van bestaan oplevert, de schatkist een ont zaglijk inkomen verstrekt en de vaderland- sche landbouw en nijverheid in vele opzich ten ten goede komt. Wordt haar dit leven in voldoende mate verzekerd, dan is de billijke wensch van Schiedams nijveren vervuld. Vinde hij bij 's Lands Hooge Regeering de welwillende overweging die hij alleszins verdient 1 ander van vrijhandel" te boek stond, zeker dijden de waarheid is. Sedert circa 25 j?ren heeft onze Kamer van Koophandel en ^rieken zich tegen de beginselen van het VfÜbandelstelsel verzet. l£ijn branderijen houden de graanprijzen jj*arne laag" ook dat is zeker al te apo- 'ct'schde Schiedamsche branders wer.- zeker niets anders dan dat zij in het ^®rkrijgen van de grondstoffen met andere b'dustriën gelijk worden gesteldhet komt Zelfs voor, dat onze Kamer van Koop- andel zich niet tegen het heffen van graan- !®chten zou verzetten, mits onzen branders den een of anderen vorm restitutie op de °°gere graanprijzen bij gebleken verbruik *011 Worden verleend. öat hier sprake zou zijn van het opsteken Vitl protectionistischen wind is ook zeker niet ^>8thet geldt hier toch noch het verleenen protectie aan de Schiedamsche ir.dus- *r'e noch de protectie die reeds aan de ^iker-industrie wordt verleend, maar om 6 gevolgen van die protectie, voor zoover schadelijk zijn voor onze industrie, te b®utraliseeren. Summa summarum. De Schiedamsche Anders vragen te dezer zake niets dan 11111 recht. Zij verlangen ten opzichte van kn industrie niet boven andere bevoor deeld te worden, maar pleiten voor hun r®cht niet bij andere bedrijven te worden *chtergesteld. Zij verlangen niets anders b&n dat het leven mogelijk zij voor een '^dustrie, die voor duizenden een middel DE PORTIER VAN WHITE-HALL. 12) Ik wilde een weinig van uwe beste ?'iën koopen, Martha? Gij begrijpt mij "fttners wel Zekerlijk doe ik dat. Is er weder iets akn 't handje, manneke Een ellendeling, die ons gisteren eene Onberekenbare schade berokkend heeft. Zoo, zoo waarlijk, wel dan moet die brave heer beloond worden, met spelender wijze, snelwerkende, langzame, doch hevige Middelenwelke zoudt gij wel het liefste Willen Langzaam, zal wel het beste zijn, 'haar... daarom is het toch immers wel naodend Doodenddoodend I krijschte de oude ALGEMEEN OVERZICHT. 13 October '97. De Kamer van afgevaardigden in België heeft hare zittingen hervat. Zij zal zich in de eerste plaats bezig houden met de vak- vereenigingen. De redevoering door den minister-presi dent in Frankryk, de heer Méline, te Re- miremont, dat hem naar de Kamer afvaar digde uitgesproken, trekt de bijzondere aandacht, deels omdat het eene gebruikelijke rede is bij de bijeenkomst der Kamer, deels omdat zij in buitengewone omstandigheden is gehouden, d. i. aan den vooravond der algemeene verkiezingen. De minister viel heftig de radicale partij aan, wier eenig program volgens hem steeds geweest is, de gematigde ministeries omver te werpen om zelf aan de regeering te komen. Van dit standpunt uitgaande wees hij als de voor naamste taak bij de aanstaande verkiezingen aan de vorming van een werkelijke regee- ringsmeerderheid in het Parlement. In het ontbreken van die meerderheid ligt, meende hij, de grondoorzaak van de parlementaire onmacht, waarover het land terecht klaagt. De regeeringen kunnen niet regeeren, zoo sprak hij o. a. Zij moeten onophoude lijk haar bestaan verdedigen tegen de oppositie, die loert op alle gelegenheden, om haar ten val te brengen. De Kamers kunnen geen wetten maken, omdat de par tijen, stoutmoedig geworden door de zwak heid der meerderheid, onophoudelijk strijden om de oppermacht. Zoo overstroomt en vervalscht de staatkunde alles en maakt zij ernstigen arbeid volslagen onmogelijk. De gematigde republikeinen of de oppor tunisten zullen dus bij de aanstaande ver kiezingen moeten zorgen om de tegenwoor dige regeering te bestendigen. En de kie zers waren hier zoo van doordrongen en dweepten zóó met Méline vooral toen hij nog even van het Europeesch concert en van de twee nations amies et unies ge sproken had, om het Fransch-Russisch ver bond aan te duiden dat zij, staande de vergadering, een motie aannamen, waarin zij aan het tegenwoordige ministerie een lang leven toewenschten en zich gelukkig prijzen, dat de kiezers van Remiremont aan Frankrijk en aan de Republiek den Staats man hebben gegeven, waarop zij terecht trotsch zijn. Méline was diep getroflen door deze hulde aan zijn persoon. Ook de ministers Barthou (Binnenl. Zak.) en Turrel (Openb. Werk.) hebben Zondag politieke redevoeringen gehouden respec tievelijk te Maulén en te Narbonne. Daags te voren had ook nog de oud-minister Poin- carré te Havre georeerd «over het verval van het parlementairisme" of de «parlemen taire anarchie". De Gil Bias beweert, dat in het kamp van Chalons een Duitscher gevangen ge nomen is, die in het bezit was van ver scheidene papieren omtrent de mobilisatie van het kamp. Dezelfde persoon moet te vens getracht hebben, eenige patronen machtig te worden. Op uitdrukkelijk verlangen van de Regen tes zal het ministerie in Spanje zich zoo spoedig mogelijk bezighouden met de zaak der gevangenen van Monjuich. De dossiers van elk hunner zullen worden onderzocht, waarna hunne verbanning of in vrijheid stelling zal volgen. De Regentes zou aan pater Coloma S. J., verzocht hebben de ge zinnen der terechtgestelde anarchisten te wel vriendje 1 ik verzeker u, dat als hij van daag één droppeltje slechts er van inneemt, gij over drie maanden op zijn graf kunt bidden. Jaren lang heb ik mij met de be reiding er van bezig gehouden. Dat langzaam rnaar zeker doodende is het beste, wat ik heb. Ik wil het u eens beschrijven: het heeft eene lichtroode kleur, en de vloeibaar heid is als olie, voorts is het zoo welriekend, dat men het uit vermaak zoude opsnuiven daarbij brengt het in het eerst (bij eene zieke of gewonde) vermindering van smart te weeg, en verzwakt den lijder niet, dan na een dag of vier vijf, wanneer hij hevige pijnen in de ingewanden begint te gevoe len deze pijnen nemen achtervolgelijk in hevigheid toe»lles gaat evenwel zeer langzaam. Soms heeft hij hij eenige uren vermindering van smart, dan verheugt zich de zieke en meent, dat hij gaat herstellen, maar ja wel, met verdubbelde woede keeren de brandende smarten terug; dan is het kluchtig om te zien, welke rare gezichten zoo iemand zet. Zijne teleurstelling ver meerdert zyn lijden. Gij moet het dat manneke eens ingeven en hem dan eens recht goed beschouwen gij zult lachen om de zonderlinge grimassen en bewegingen, die hij maakthij krimpt als een worm in elka&r, zijne oogen puilen hem bloedrood het hoofd, en steeds vertoont zich een paarsch schuim op zijne lippenop zijne lippenook zal hij u om water vragen, maar gij moet net hem volstrekt weigeren dat weigeren vermeerdert alsdan zijne smarten. Gij moet vervolgens gaan lachen, o, dan wordt hij zoo kwaad, dat hij u wei zou willen oppeuzelen, indien hij slechts konde, maar hij is in die oogenblikken, dat hij zich vertoornt, volstrekt krachteloos, en zulk eene gemoedsbeweging is zelf docdelijk. Fraai, niet waar, mijn brave zoonl Kom, Martha, veel tijd heb ik niet, help mij gaauw, antwoordde de schelm. Maar ik moet u eerst nog vertellen, welk een kluchtspel zij vertoonen, wanneer zij op hun bed sterven. Dat is niet noodig, help maar schielijk, Martha 1 dat schouwspel hoop ik zelf te mogen zien, en Ik hoop, dat gy het moogt onder vinden, kraste de heks hem met eenen grijnzenden lach toe. Ik zag het eens van een kind, dat ik in mijne woning gelokt had, en gij moest helpen en in de opvoeding der kinderen op haar kosten te voorzien. Het vertrek van maarschalk Blanco, den nieuwen gouverneur voor Cuba, is door de Spaansche regeering bepaald op Dinsdag 19 dezer. Totdat hij zal zijn aangekomen, wordt het opperbevel waargenomen door generaal Castellanos, daar de plaatsver vangende gouverneur Ahumada, evenals Wejrler ontslag gevraag heeft. Ook de pro vinciale gouverneur van Havana, Santiago, Pinar del Rio en Santa Clara hebben ont slag gevraagd, zoodat Blanco bij aankomst met een geheel nieuw stel hoofdambtenaren zijn taak aanvaarden kan. Het antwoord op de nota van den heer Woodford, gezant der Vereenigde Staten te Madrid, is vastgesteld. De Spaansche regeering zegt in haar antwoord dat, hoewel zij niet met juistheid een vasten datum kan vastellen, het einde der campagne niet ver meer zal zijn wegens den toestand waarin de opstandelingen verkeeren het toestaan voor Januari van administratieve en economische autonomie. De pacificatie zou spoediger zijn geschied, wanneer niet de vrijbuiters den opstande lingen hulp hadden verleend. De regeering heeft besloten Riverra als bevelhebber van de Philippijnen te hand haven. De onlusten in de hoofdstad van het mo derne Italië hebben zich niet verder uitge breid. Rome heeft zijn gewoon aanzien her kregen. De gedoode muiter heet Lamberti Ghezzi, oud 17 jaar. In den vorigen nacht heeft men vijf-an- dertig personen gevangen genomen, verdacht van deelname aan de onlusten. Niettemin moet in het gansche land groote ontevredenheid over de belasting wetten blijven bestaan. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. Te Fitmedtnis hebben politie, karabiniers en een bataljon infanterie de orde moeten herstellen. Kom aan, Martha 1 help mij toch spoedig, ik weet er nu reeds genoeg van. Nu, ik ga het halenWil mijn zoon ook in de werkplaats komen Neen, neen, riep de bandiet haar on geduldig toe. Nu, ik dwing u niet, zeide zij en verliet haar hok door een uitgebroken ven ster, dat in eene andere kamer uitkwam, waar eene menigte flesschen en potten stonden. Het is dan toch een satans werk, bromde de alleen geblevene in zich zeiven, dat ik altyd sidder en huiver, wanneer ik mij in tegenwoordigheid dier helsche feeks bevind. Maar, riep hij als verblijd, wat zal het een verrukkelijk geaicht zijn, hem zoo te zien lijder.ha, mij dunkt, ik zie het reeds 1 Martha keerde terug met een klein, ge slepen, kristallen fleschje, gevuld met een roodachtig vocht, en gaf het den boos wicht over. Zie daar, mijn waarde heertje; vier guinjes, als het u belieft' Daar, zeide hij, haar vier goudstukken in de schoot werpende. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT iiMtonrwiiiiii ÜB OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1