Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 30ste Jaarg Dinsdag 19 October 1897. No. 5923. bureau 1$ofersftraaf 50. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 2. - 0.05 PBIJS DER ADVEBTENTIËN: Van 1—6 regels f0-60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AJiOEMEEN OYERZ1CHT. 18 October '97, De minister van oorlog in Denemarken in het Folkething gewezen op het e'ang dat Denemarken er bij heelt om bij conflict neutraal te blijven. Seeland is et»emarkens natuurlijke vestingdus moeten havensteden versterkt worden, inzonder- e'd Kopenhagen van den zeekant. h>e bond van conservatieve vereenigingen het noorden van Engeland heeft gis pen te Berwick vergadering gehouden. voorzitter herhaalde lord Londonderry lÜn bekende beweringen, dat het ministerie conservatieven heeft prijs gegeven door believe van Chamberlain de ongevallen wet voor fabrieksarbeiders door te zetten. ^Preker zeide, dat dien ten gevolge de ^tevredenheid onder de conservatieve partij 'h het noorden van Engeland even diep gaat ^8 by de partij der Iersche landhuizen. De vergadering nam een motie aan, waarin de houding van lord Londonderry werd goedgekeurd en herkoos hem als president den Bond. Be radicale pers ziet in dit geval een ®rostig oproer in het kamp der Engelsche conservatieven. Er wordt beweerd, dat in den Vrijdag te Londen gehouden ministerraad beraad slaagd is over het heropenen der Indische •Punten voor het aanmunten van zilver. Een beslissing is niet genomen, doch de kwestie binnenkort een nieuw onderwerp van *erdere onderhandelingen vormen tusschen den kanselier der schatkist en Amerikaansche afgevaardigden. De Bondsraad in Duitscliland heeft eer gisteren het wetsontwerp op de schade loosstelling van onschuldig veroordeelden, Paar de commissie verzonden. Volgens de Frankf. Ztg. heeft deBeiersche regeering te Berlijn o. a. laten voorstellen om in het bij den Bondsraad in te dienen of reeds ingediende Pruisische ontwerp tot wijziging der militaire rechtspleging in Duitschland de bepaling op te nemen, dat in het Militaire Hooggerechtshof slechts twee plaatsen aan Beieren zal worden ge geven en dat de zetel van het Opperste Hof niet te Berlijn, maar zoover mogelijk daar vandaan b. v. te Neurenberg zal gevestigd zijn, teneinde het te ontrekken aan den invloed van den minister van oor log (lees aan den invloed van den zich met alles persoonlijk bemoeienden Keizer En de Frankf. Zeit. geeft te verstaan, dat het werkelijk wel zaak is om eenige voor zorg te nemen tegen den alles overheer- schenden invloed van een absoluut regee- rend constitutioneel vorst. Vooral over Liebknechts reeds vermelde veroordeeling wegens ver gezochte majesteitschennis is dit blad en de geheele radicale zoowel als de socialistische pers bitter verontwaardigd. Keizer Wilhelm heeft met den rijkskanselier prins Hohenlohe, den Pruisischen vice-mi nister-president en minister van financiën Miquel en den Staatssecretaris van buiten- landsche zaken Von Bulow geruimen tijd geconfereerd. Het bekend geworden resul taat van deze samenspraak was de bijeen roeping van een kroonraad tegen Vrijdag. Wat daar besproken en besloten is, is nog niet bekend, maar in politieke kringen ge looft men, dat vastgesteld zijn, welke onder werpen bij den Rijksdag en den Landdag van Pruisen in de eerste plaats aanhangig zullen worden gemaakt en dat ook de bran dende kwestie der hervorming van het mi litair recht besproken is, waaraan de po sitie van prins Hohenlohe zoo nauw is verwant. DE PORTIER VAN WHITE-HALL. 16) (Slot.) Wat was dan wel de reden, dat gij ïulks deedt, lord Met het oogmerk, Uwe Genade dit te zeggen, kwam ik juist hier heen, zeide de lord-mayor op eenen toon, die bewees, dat hij zeker van zijne zaak was. Uwe Genade diene dan te weten, dat de mayor van Londen vernomen had, dat zich in die straat oproerige lieden verzamelden, en daar hij het zijnen plicht achtte, zulk volk te Verdrijven, begaf hij er zich heen evenwel Wist hij niet in welk huis bet was, dat ®aen zich verzamelde, toen hij aan de posten eener deur eenen muilezel vond, Welken hij vermoedde iemand toe te be- hooren, die volgens eigene getuigenis die oproerige vergadering wilde bijwonen, en Uu beval de mayor zijn volk in den gang Post te vatten, en hij hoopt door dezen Door den minister van financiën in Italië is blijkbaar in verband met de jongste be toogingen en ongeregeldheden te Rome en op andere plaatsen; een rondschrijven ver zonden met betrekking tot de toepassing van de nieuwe belastingwet. In het rond schrijven komt o. a. de bepaling voor, dat geen hoogere aanslag zal mogen geïnd worden dan nadat men de bepaalde be wijzen zal bezitten dat de aanslag inderdaad in overeenstemming is met het inkomen van den aangeslagene. Veel opzien heeft 't in Italië gewekt, dat tot onder-secretaris van onderwijs is benoemd Bonardi een getrouw volgeling van denKamer- voorzitter Zanardelli. Is deze benoeming eenerzijds het bewijs dat de minister-presi dent, met Zanardelli gaarne goede vrienden wil blijvenanderzijds blijkt er uit, dat hij minder dan ooit geneigd is, den H. Stoel ter wille te zijn. Immers Bonardi is bekend om een krasse redevoering die hij indertijd in de Kamer gehouden heeft tegen de motie van Molmenti, strekkende om het godsdienst onderwijs in de scholen aan priesters toe te vertrouwen. De vreemde troepen hebben Kolas, een post op het sehiereilandAkrotiri, Creta, bezet. Daar de Turksche gendarmerie bij ver schillende gelegenheden onbruikbaaar is ge bleken, hebben de admiraals besloten haar te ontbinden en slechts een aantal Alba- neezen tot een nieuw politiekorps te or- ganiseeren. Het geding tegen de Mahomedaansche moordenaars van Tschikalaria is tot het einde van deze maand uitgesteld. De'Mohammedaansche en Joodsche koop lieden en de notabelen te Chania hebben aan de vreemde vlootvoogden een verweer schrift gericht, waarin zij hun verlangen uitdrukken, dat het plaatselijk bestuur op maatregel den toorn zijns gebieders niet te hebben opgewekt. De kardinaal kon zich niet onthouden te glimlachen over deze fijn gesponnen taal des mayors, die zoo kiesch en bescheiden, zoo vreemd en eigenaardig, zijnen persoon er had ingemengd. Hij ontving zijn afscheid. Negen slagen sloeg de klok der West- minsterabdij. Gedost in eerie eenvoudige, maar keurige kleeding lag eene aanminnige maagd, met den blos der lieve onschuld op de wangen, nedergeknield op de trappen van het altaar. Eene sacristijdeur werd ge opend, en een deftig jonkman trad naar haar toe en knielde nevens haar. Trompet geschal werd vernomeneene andere deur werd geopend en kardinaal Wolsey, door een koor van achtbare priesters omringd, trad binnen. Na hem volgde een eerwaardig pater, die eene oude, zindelijk gekleede vrouw tot dicht bij het altaar geleidde. Eenige oogenblikken later zegende pater Paulus het huwelijk in van WaltherForster jagermeester van White-Hall met Therese Moloyd. VI. UOD straft de ondeugd In eene armoedige hut lag op eene bos stroo het levende toonbeeld van mer.schelijke ellende uitgestrekt. Met afgrijselijke, mis vormde trekken, en onder het krampachtig wringen zijner ledematen, met te berge gerezene haren, en terwijl een donker schuim op zijne lippen bruiste, wentelde Ralph, de portier van White-Hall, krimpende van pijn zich op zijn schamel leger heen en wederzijn voorhoofd was met zweet overdekt. Een man stond nevens hem, die met mededogen den lijder aanschouwde, wien hij geene hulp kon bieden. Thomas, riep Ralph, vlieg voor mij naar Trapstreet, aldaar No. 82 zult gij vinden een oud en zeer bouwvallig huisje, klop er drie keeren aan; een oude, een- oogige vrouw, een heks, giftmengster en toovenares zal u opendoenzeg haar, waar ik ben en welke vreeselijke pijnen mij hebben aangegrepen smeek haar, bid ik u, om bij mij te komen, maar schielyk, schielijk, want ik sterf. Zoude het niet beter zijn, dat ik, in plaats van eene toovenares, een priester Neen, neenzij alleen kan mij door tegengift redden. 0, ga, ga, eer ik sterf De man verliet hem. Een halt uur bleef de rampzalige boos doener met zijne woedende smarten alleen, een hevig vuur brandde in zijn binnenste en deed zyn bloed in de aderen koken, zoodat het als ziedende olie hem verteerde. Een dot gebrul stiet hij uit herhaalde kee ren, doch vruchteloos schreeuwde hij om Creta geld zal leenen om hen schadeloos te stellen voor de verliezen door de troebelen in den laatsten tyd door hen geleden anders zouden zij niet aan hun verplichtingen kun nen voldoen, en de belangen van de Euro- peesche schuldeischers zouden daarbij zeer benadeeld worden. Omtrent de gebeurtenissen in Transvaal wordt in een Havas-telegram uit Pretoria het volgende gemeld De voorzitter van de commissie, belast met het uitbrengen van een rapport over de opmerkingen van de industrieele com missie, heeft aan den Volksraad doen weten» dat het verslag binnen een week te wachten is. Dr. Leyds werpt de beschuldigingen, door bladen uit Johannesburg en Kaapstad tegen hem en andere regeeringspersonen inge bracht, van zich, en bericht dat hij tot ver volging zal overgaan. Te Kimberley tracht men Galiswe, het on langs gevangen genomen opstandelingen-op perhoofd uit Betsjoeanaland, aan te zetten tot de beschuldiging, dat Transvaalsche ambte naren hem zouden hebben aangemoedigd tot het oproermaken. In Swaziland zijn de inboorlingen opgehitst tegen de Transvaal sche regeering. Dit heeft te Bloemfontein en te Pretoria en onder de Afnkaanders in het algemeen een smartelijken indruk gemaakt, want de Afrikaanders zien daarin blanken met kleurlingen intrigeeren tegen andere blanken. De Spaansche regeering en generaal Blanco willen hun verzoenende staatkunde ten opzichte van Cuba beginnen met de terug zending der gedeporteerden naar hun vader land. Meer dan twee duizend Cubanen waren door generaal Weyler zonder vonnis, louter op verdenking, naar de Spaansche vestingen op de kust van Marokko, naar het eiland Fernando Po en naar de gevangenissen van water, toen eindelijk de deur werd geopend en Martha, de giftmengster, binnentrad. Zij had nauwelijks eenen blik op hem gesla gen, of zij barstte in eer, schaterend lachen uit. zonder het oor te leenen aan het hulp geschrei van den rampzalige daarna richtte zij zich op, en zeide met eene vreeselijke stem Booswicht, sterf nu, van ieder verlaten, van ieder veracht 1 Sterf in zonde en wan hoop, de maat uwer gruwelen is vol! Herinner u mijne voorspellinghet werd mij ingegeven, dat het door u gekocht wordend vergif uw dood zoude zijn, en in plaats van het langzaamwerkende gaf ik u het snelwerkende! Ook ik, ik zal weldra, evenals gij, het loon mijner euveldaden ontvangen, die echt6r nog zoo zwaar niet zijn als de uwenwant gij, ellendige, hebt uwe moordende hand naar den gezalfde des Heeren uitgestrekt, doch zij werd terug getrokken door den Beschermer Zijner die naren, door God, Die u thans het loon der tonde geeft. Sterf, ik help u niet! sterf! Woedend vloog Ralph, die haar met schrik had aangehoord, op, doch viel voor Martha's voeten dood neder. In hezelfde oogenblik werd de deur geopend door ge rechtsdienaars, die kwamen om den portier van White-Hall gevangen te nemen, doch zij vonden slechts zyn misvormd lykl OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1