echter schoten zij op de Italianen, en een van de karabiniers werd ernstig gewond. De soldaten schoten toén terug, en een Mohammedaan werd doodelijk gewond, en een andere in hechtenis genomen. Zoowel onder de Mohammedanen als onder de Christenen moet weer erge opge wondenheid heerschen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 October 1897. Vanwege den Alg. Ned. Kuipersbond werd gisteren-avond in het Volkshuis alhier eene vergadering toegankelijk voor alle kuipers, patroons en gezellen, gehouden met het doel hier eene afdeeling van dien Bond op te richten. Als spreker trad in deze vergadering op de heer Th. de Rot, van Rotterdam, die, verklarend dat hij van het kuipersbedrijf niet zou gewagen, een rede hield tot uiteen zetting van de noodzakelijkheid van het yereenigingsleven. Door eendracht moest men komen tot vooruitgang. Zijn de werk lieden niet vereenigd, dan kunnen zij ook niet voor hunne belangen opkomen, dan is er geen samenwerking tot verbetering van de toestanden. Spr. betoogde, dat de werk lieden moesten vereenigd zijn in een neutrale vereeniging. In de vakvereeniging moest van geen godsdienst ot politiek sprake zijn, maar uitsluitend de vakbelangen worden behartigd. Uitvoerig zette spr. het nut van de toetreding tot de vakvereeniging uiteen, weersprak eenige bezwaren die gewoonlijk tegen die toetreding worden ingebracht en betoogde, dat ook de patroon zich niet tegen het yereenigingsleven zijner ondergeschikten mag verzetten. Eindigend sprak hij den wensch uit, dat hier in Schiedam een kleine afdeeling van den Kuipersbond zou worden gesticht, die langzaam zou groeien en bloeien. De heer J. Vrijhof, le president van den Alg. Ned. Kuipersbond en president der afdeeling Vlaardingen van genoemden Bond, zette daarna eveneens het nut van de vak vereeniging uiteen, wyzende op de afdeeling te Vlaardingen, waar, hoewel ook de kuipers aldaar lijden onder de bestaande malaise, toch reeds belangrijke verbeteringen waren verkregen de tegenwoordige gedrukte toe stand aldaar schreef spr. toe aan het feit dat zoowel patroons als gezellenjaldaar niet vroeger georganiseerd waren. Ook de patroons zouden zich aldaar weldra aaneen sluiten. Spr. gewaagde ook nog ever. van de vroegere kuiperskwestie aldaar, naar hij verzekerde, door de bemoeiing van den Ned. R. K. Volksbond veroorzaakt, deed daarna eenige mededeelingen omtrent de statuten van den Kuipersbond, die zoowel patroons als gezellen opneemt, alleen met het voorbehoud dat de eerste nooit bestuurs leden kunnen zijn, en besloot met het betoog dat vereeniging noodig was in het belang eener eerlijke concurrentie en om door samenwerking den toestand te verbeteren. De heer De Rot noodigde daarop allen die het niet met spreker eens waren, met aandrang uit hem tegen te spreken en hield een hernieuwd pleidooi tot toetreding bij de op te richten vakvereeniging. De heer Klein meende als patroon de aanwezigen gerust te kunnen aanraden tot de op te richten vakvereeniging toe te treden nergens beter dan hier in Schiedam kunnen de kuipers zich in zulk een vakver eeniging aaneensluitendoor solidariteit der kuipers om niet onder een vastgesteld loon te werken, zou de scherpe concurrentie gebreideld worden, die zich hier in de prijzen van het vaatwerk welke tusschen de verschillende patroons van 15% tot 20% uiteenloopen, openbaart. De heer Vrijhof beantwoordde, met een betoog voor de noodzakelijkheid van aaneen sluiting van patroons en gezellen onder de bestaande malaise, den heer Klein en een vorig spreker, kuipersgezel, die het nut eener vakvereeniging bij gebrek aan werk, betwijfelde en opmerkte dat hier de prijzen van het uiteenloopend werk zoo moeilijk te regelen waren. De heer J. H. Janse, commissaris van den Kuipersbond, wees als bestuurslid der Rotter- damsche afdeeling op de resultaten die de vakvereeniging bij de bestaande concurrentie en met het oog op de zorg voor den ouden dag oplevert. De heer J. Kreukniet, le secretaris van den Kuipersbond, die de vergadering leidde, vertrouwend dat de gehouden toespraken de noodzakelijkheid van vereeniging zouden hebben doen inzien, sloot daarna de verga dering met een hernieuwde uitnoodiging tot de op te richten afdeeling toe te treden. Na afloop der vergadering bleek dat acht kuipersgezellen zich voor de oprichting eener Bondsafdeeling verklaard haddendezen zullen nog enkele nieuwe leden moeten aanwinnen alvorens de afdeeling Schiedam ven den Alg. Ned. Kuipersbond zal gecon stitueerd worden. Zaterdag-avond werd hier van wege den »Nederlandschen Mandenmakers-en Rietbe- werkersbond" in het Verkooplokaal aan de Lange Haven eene openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer J. Verbeek, voorzitter van het hoofdbestuur van dien Bond. Het doel dezer bijeenkomst was het stich ten te dezer plaatse van eene afdeeling. Aan de oproeping tot het bijwonen der vergadering had een flink aantal manden makers gehoor gegeven. De spreker van den avond zette het doel van den Bond uiteen en wees er op, dat het plicht was voor de Schiedamsche man denmakers zich aaneen te sluiten, om te komen tot betere toestanden en tot ver heffing van het mandenmakersbedrijf. Vooral was het zaak zich aaneen te slui ten met het oog op de concurrentie, die aan het mandenmakersbedrijf door het platte land, waar de levenseischen zooveel lager zijn, wordt aangedaan. Aan het slot zijner rede vroeg spr. wie zich opgewekt voelden zich aaneen te sluiten. Enkelen bleken daartoe geneigdeen voor- loopig comité werd hierop benoemd, waarvan de heer P. van Ruiven het secretariaat op zich nam. Met de opwekking tot het maken van propoganda voor samenwerking onder de mandenmakers, werd de vergadering ge sloten. SC.) Door de typograten-vereeniging Adel- phismus te dezer stede is een cursus op gericht in Ned. taal, teekenen, zetten, drukken en binden op Maandag-avond voor jongelieden en Dinsdag-avond voor volwassenen. De heer H. J. C. Roelants heeft zijn inrichting voor den cursus disponibel gesteld. Bij de politie te Overschie is aangifte gedaan dat uit den Spangepolder aldaar, ten nadeele van den landbouwer A. Poot, 5 grauwe eenden zijn ontvreemd. Van het afgesloten erf van den landbouwer R. De Kroes, mede te Overschie, zijn een treklijn en een schuitboom ontvreemd. Door elf ondernemers van stoombootdien sten is onlangs aan Burg. en Weth. een adres gericht waarin zij verzochten om in de verordeningen op het havengeld en op het doorvaartrecht eene bepaliDg op te ne men ten gunste hunner ondernemingen, welker stoombooten eenige keeren per week Deltt aandoen. Volgens het beweren van adressanten wordt voor hen de ten vorige jare ingevoerde gunstige bepaling, vrijstelling van het betalen van een doorvaartsrecht voor de doorvarende vaartuigen, voor welke het havengeld vooruit is betaald, illusoir gemaakt, door het aan boord hebben van voor de ingezetenen der gemeenten bestemde goederen, meestal kleinigheden, welke spoe dig bezorgd moeten worden, vaak omdat zij aan bederf onderhevig zijn, zooals groenten, fruit enz. Het blijkt, dat Burg. en Weth. dit adres in handen hebben gesteld van den gemeente ontvanger, die te dezer zake een rapport heeft .ingediend. Op dezelfde gronden, die deze aanvoert, hebben B. en W. gemeend afwijzend op het adres te moeten beschikken, aangezien bij inwilliging van het verzoek een privilege op het gebied der belastingen zou worden geschapen en bij wijziging dei- verordeningen de gemeentekas te veel schade zou lijden. Het ingestelde onderzoek naar de ge pleegde onregelmatigheden aan het Centraal- kleedingmagazijn te Delft heeft nog eenige nieuwe feiten aan het licht gebracht. Eigen aardig is het, dat aan de Delftsche Courant, die het eerste bericht uit een ander blad overnam, door den betrokken persoon ver zocht werd, dit bericht niet over te nemen als zijnde onwaar. (Rsb.) BINNENLAND. De Stct. bevat de statuten der Vereeniging Afdeeling Schiedam der Vereeniging van kleinhandelaren in sterken drank nVergun- ning", te Schiedam. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. De commissie uit de Tweede Kamer betrekkelijk de geloofsbrieven van den afgevaardige voor Sneek, mr. Van Gilse, zal heden tot hervatting van het onderzoek zitting houden, terwijl ook dien dag bijeen komt de commissie van rapporteurs over Hoofdstuk VII (marine) der staatsbegrooting voor 1898. Enkele leden der Tweede Kamer wensch- ten dat een gedeelte der in Nederland te verkoopen koffie, niet enkel in Amsterdam en Rotterdam, maar ook in de pakhuizen te Dordrecht, Schiedam en Middelburg kon worden opgeslagen en verkocht, en dat ook zeilschepen voor het vervoer van het pro duct in aanmerking zouden komen. Eenige leden vroegen staatshulp voor de, door de steeds dalende suikerprijzen achter uitgaande suikerindustrie op Java, waartoe zij afschaffing van het uitvoerrecht onvol doende rekenden. Een koninklijke daad. Het vorstelijk diner door de Staten van Gelderland, Zaterdag het Koninginnen paar aangeboden, is zegt De Gelderlander, aan wie wij dit bericht ontleenen getuige geweest van een zeer koninklijke daad. H. M. de Koningin-Regentes liet officieel vóór den aanvang van den maaltijd verzoeken, gelegenheid voor iedereen te geven om te bidden. Dat de Koningin-Regentes bidt voor het eten en het haar dochter geleerd heeft, was bekend, dat zij den moed van haar over tuiging bezit om zulks ook te doen bij of- ficieele plechtige gelegenheden, al zijn mis schien ook personen aangezeten, die het ongeloof aanhangen en gewoon zijn nooit te bidden, is eene vorstin waardig; doch de daad, die wij willen roemen, is dat zij voor iedereen aan tatel gelegenheid verzocht om eerst zijn hart tot God te richten. Hierin ligt niet alleen het besef, dat zij is de Koningin van een christelijke, geloovige natie, maar ook de vrijmoedige uitspraak van dat besef, een openbare verheven be lijdenis, die het Nederlandsche volk goed zal doen. Naar men verneemt, heeft het bestuur der Nederl. Juristenvereeniging besloten in 1898 geene vergadering te houden maar eerst in 1899 en heeft het alsdan de twee volgende onderwerpen ter behandeling ge steld. 1. Moeten voor toelating tot de rechts praktijk en de magistratuur andere dan de bestaande eischen en waarborgen worden gesteld, zoo ja, welke 2. Is herziening wenschelijk van de voor schriften ter uitvoering van art. 22 van het Wetboek van Strafrecht, d. i. inrichtingen beheer der gevangenissen enz., zoo ja in welke» zin? Naar de Soc.-Dem. verneemt, heeft de centrale commissie van statistiek in ha»1 vergadering van verleden week een voor dracht opgemaakt ter vervulling van de plaatsen, opengevallen door het bedanke0 van de heeren Pierson en Goeman Borg6" sius als leden dier commissie. Voor elk0 vacature moest een tweetal worden opge' maakt, waaruit de Regeering een ke"ze zal doen. Bij die gelegenheid hebben, volgens blad, Vliegen en Po'ak vrijwat stemn'en behaald. De eerste had evenveel stemi"en als de heer Treub, die echter bij loting &ei den oud minister Sprcnger van Eyk op he' eene tweetal is gekomen. Ook Polak is °P dergelijke wijze gevallen. Het Haagsche Dagblad zegt met zeker heid te kunnen mededeelen, dat mr. C. Sickesz, te Lochem, bestemd is om even tueel op te treden als directeur-genera»' van landbouw. In de herfstvergadering der Provincial0 Staten van Zuid-Holland komen o.a. de vol gende punten in behandeling le. het aangehouden adres van den ge" meenteraad van Spijkenisse, om subsidie de kosten eener te maken nieuwe water- keering 2e. een gewijzigde verordening op "0 Gouwekaden 3e. een voorstel tot het verleenen ee"0r tegemoetkoming van f 400 aan P. J. Dub belman te Dordrecht, aannemer van hek onderhouden var. de brug over de Oud0 Maas, wegens geleden stormschade 4e. een voorstel tot verhooging der pr°' vinciale bijdragen over 1897 in de koste" van het verrichten van baggerwerk in d0 haven te Maassluis 5e. een ontwerp-reglement op hetgem000 waterstaats belang van het eiland de Hoek' sche Waard een ontwerp-reglement voof het waterschap de Oosthoeksche Dijken» en een idem op het gemeen waterstaats belang op het eiland lJselmonde. Die ontwerpen gaan uit van het begins0' dat alle dijken, die te zamen feitelijk al® ringdijk dienst doen, worden onderhoud0" en verzorgd, niet bloot met het oog op h0t bijzonder belang van den polder, die dat onderhoud te zijnen laste heeft, maar i"e' oog op het belang van het geheele eiland- Dit aan het geheele eiland gemeen wat01'' staatsbelang is totnogtoe alleen gereg0"' voor het eiland Voorne en Putten. Op b01 voetspoor van hetgeen voor Voorne en P"'' ten verkrijgbaar bleek, worden nu voor d" Hoeksche Waard en lJselmonde aang0' wezen de dijken, die den waterkeerend0" ring van elk der beide eilanden zullen vor men door voor die dijken een dijktaf0 vast te stellen en alleen daar verander"1»' van beheer en onderhoud voor te steil0"' waar dit in het gemeen belang van b0t eiland noodzakelijk is. 6e. het adres van de ingenieurs Bevers01' en Van Heurn, om provinciaal subsidie vo°' een visschershaven aan den Hoek van-H°'' land met spoorwegverbinding naar Sch0V0' ningen. De hoofdsom der kohieren van de peJ^ soneele belasting voor het dienstjaar 1896- in Zuid-Holland was f3.049.342. Over h®' dienstjaar 1897 bedraagt zij 12.400-0'' Dientengevolge moeten voorzieningen vv<"" den getroffen ten aanzien van de province1'" opcenten. In het tekort van 126.000 op het di0"st jaar 1897 zal echter voorzien kunnen w°r den uit het vermoedelijk batig saldo het dienstjaar 1896, en naar de begrooti"0 van 1898 zal voorts om deze reden eejJ bedrag van f 16.000 uit het vermoed0".) batig saldo van 1896 (dat in zijn g0hee ongeveer f70.000 zal bedragen) mo0ie" worden overgebracht. Uit Den Haag wordt aan de Telëe' schreven De nieuwe wettelijke bepalingen rege'011 6 de gemeente-financiën staan niet toe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2