den gouverneur door de Mogendheden, maar wat zij eenmaal beloofd heeft op het gebied van belastingen en invoerrechten, dat zal zij houden. Kortom de Porte heropent de kwestie van meet af, en de Mogend heden dienen zich alweder te wapenen met een eindeloes geduld, terwijl de luidjés op Creta voortgaan met moorden en honger lijden. Uit Canea wordt aan de Times gemeld, dat de toestand aldaar voortdurend ernstiger wordt en de admiraals een bijeenkomst zullen houden om te beraadslagen over de middelen welke genomen dienen te worden. De opstand in Engelscli-Indië duurt nog steeds voort. De divisie van generaal Biggs veroverde gisteren den bergketen van Dugas welke door de Orakzais en Afridis was be zet. Deze positie was reusachtig sterk daar de bergrug door zeer vele gevaarlijke rotsen wordt gevormd. Na een langdurig bombar dement namen de Gurkha's en de Highlan ders de posities stormenderhand in. Onder een moorddadig vuur van den vijand werd over het open terrein getrokken. Men vreest, dat de Engelschen zware verliezen hebben geleden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 October 1897. Heden-ochtend overleed alhier in den ouder dom van ruim 63 jaren de heer J. J, Zoet mulder, lid der korenfactorsfirma Zoetmulder Zoon. De overledene heeft zich in zijn werk zaam leven steeds door waren godsdienstzin en liefdadigheid onderscheiden. Als lid der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo meer nog dan als kerkmeester der St. Jansparochie, welke functie hij slechts kort heeft vervuld, vond hij gelegenheid beide uitnemende eigenschappen in de behartiging der belangen van kerk en armen aan den dag te leggen. Zijne nagedachtenis zal zeker bij velen die het voorrecht hadden hem in het dagelijksch leven te leeren kennen, in eere blijven. Heden-middag omstreeks 3^ ure is door het in brand geraken van een theelichtje, dat dicht bij het raam stond, brand ontstaan ten huize van den heer Chr. Krijger aan de Hoogstraat alhier. De overburen, die zagen dat reeds de raamgordijnen vlam hadden gevat, waar schuwden de bewoners, waarop met dekens en andere middelen de brand spoedig ge- bluscht werd, zoodat er slechts weinig schade is aangericht. De hoofden van gezinnen wonende in de Westfrankelandsche laan, Kortlandstraat, Mariastraat en uitloopende buurten zijn tegen Maandag-avond 8Vj ure tot een vergadering in het Verkooplokaal uitge- noodigd om voor de versiering dier straten bij het kroningsfeest eene commissie te vormen. In de commissie, belast met het afnemen van het examen in boekhouden, te houden van wege de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam op 9, 10 en 11 November a.s., is benoemd o. a. de heer M. van der Vlies, alhier. Internationale Bakkerij-Tentoonstelling. Naar men verneemt, heeft het dagelijksch bestuur van Rotterdam op een desbetreffend verzoek van het comité der voor het vol gend jaar aldaar te houden internationale bakkerij-tentoonstelling geweigerd zijne medewerking te verleenen tot kosteloos afstaan der terreinen. Is de Rotterdamsche correspondent van het Hbl. wel ingelicht, dan moet de burge meester geantwoord hebben, dat hij het gevraagde terrein niet kosteloos kon geven, omdat dan iedere corporatie welke bet een of ander op touw dacht te zetten, recht zou verkrijgen op dat gunstbewijs. Ook moet de Burgemeester er in een adem bijgevoegd hebben, het nut van dergelijke tentoonstellingen voor een ge meente niet in te zien. Voor de inwoners waren zij niet voordeelig en bovendien trokken zij massa's slechte vrouwen en ander gespuis dat bleef hangen en later den noodigen last gaf. Van dezelfde meening schijnen de wethouders te zijn geweest, die allen individueel vanwege het comité zijn bezocht. Hoe men de zaak ook wende of keere schrijft bedoelde correspondent de Raad blijft wel-is-waar nog over, doch het blijft de vraag of deze zonder overwegende rede nen aan B. en W. wel een démenti zou geven ik geloof dat men de internationale bakkerij-tentoonstelling wel zal kunnen af schrijven, wat wel te meer teleurstelling aan het comité zal bereiden, waar het, naar het schijnt, na de noodige conferenties met den directeur der gemeentewerken, op een dergelijke houding van het dagelijksch be stuur niet verdacht is geweest. Op last van de hoofdcommissaris van po litie is aan het politiebureau aan de Nassau- kade te Rotterdam een verbandstrommel verstrekt, ingericht volgens voorschrift van de vereeniging aEerste hulp bij ongelukken alhier". Deze verbandstrommel wordt en bandelière gedragen en moet telkens wan neer de brancard uitrukt, medegenomen worden ten dienste van den hulpverlee- nenden geneesheer. Van het standbeeld voor Tromp te Rot terdam zal, naar men aan de Zw. Cf. mede deelt, niets komen. Ondanks het ijverig po gen der commissie is de Rotterdamsche burgerij niet warm te maken voor het huldeblijk en blijven de bijdragen onvol doende. Ware Tromp in plaats van een zeeheld maar een sportspecialiteit geweest 1 Over de ontreiniging van gronden voor het graven der Maashaven en het uitvoeren van een stratenplan aldaar, schrijft men uit Oud-Charlois aan den Ned.: Van Charlois worden 320, van Katendrecht 313, van Rotterdam 4 huizen onteigend, samen 637 huizen. Rekent men nu, dat elk huis bewoond wordt door 5 personen en neemt men in aanmerking, dat verscheidene huizen een boven- en benedenwoning heb ben, dan is het zeker niet overdreven, als men beweert, dat circa 4000 personen zullen moeten verhuizen, waaronder zeker de helft arbeiders en hunne gezinnen. Voorts moeten gesloopt worden 1 water molen, 1 kerk, 3 scholen en eens 50-tal schuren en werkplaatsen. Geen wonder, dat de landerijen om de te onteigenden gronden zeer in waarde zijn gerezen, zoodat wat eenige jaren geleden werd geschat tegen f 3000 nu 5 maal zooveel opbrengt. Ver scheidene bunders land zijn reeds door speculanten aangekocht tegen f 11000 en meer de H.A. In de raadszitting gisteren-namiddag te Vlaardingen gehouden, kwam onder de inge komen stukken voor eene kennisgeving van den commissaris van politie, dat hij ver hooging van jaarwedde gevraagd heeft bij de Koningin-Regentes en van het bestuur der teekenschool van de maatschappij tot Nut van 't algemeen, departement Vlaar dingen, om f 500 subsidie uit de gemeente kas in plaats van f400. BINNENLAND. De gewone audiëntie van don Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 23 October e. k. niet plaats hebben. (Sf.-Cf.) De commissie uit de Tweede Kamer be treffende de geloofsbrieven van den afge vaardigde voor Sneek, mr. Van Gilse, hield gisteren zitting tot hervatting van het onderzoek. Voorts kwam gisteren bijeen de commissie van rapporteurs over Hoofdstuk VII (marine) der staatsbegrooting voor 1898. De uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Enkhuizen is uitgebracht 6946, geldig 6810 stemmen. De heer Raat (kath.) verkreeg er 2725, de heer Kool (lib.) 2308, de heer Gerritsen (rad.) 1386, de heer Sluis (antr.) 491. Herstemming tusschen de heeren Raat en Kool. Naar aanleiding van de in de Tweede Kamer gevoerde debatten over het al of niet toelaten van mr. van Gilse, vraagt De Zeeuw, of 't niet goed zou zijn, zwarte stemkaarten in te voeren, waar geer; ander wit op gevonden wordt dan de namen der candidaten en de witte stippen. alleen op die wijze zal men kunnen eischen, dat op de stemkaart absoluut niets anders voorkome dan 't bewijs, dat de gewenschte candidaat is aange- teekerid. Tolverbond België Nederland Het te Brussel gevestigde Nationaal Vlaamsch Verbond heeft tot de consuls van België een schrijven gericht, waarin hun gevoelen wordt gevraagd over de wensche- heid en mogelijkheid van het sluiten van bovengenoemd verbond. In de duinen onder de gemeente Loos- duineu staat een eenvoudig, onoogelijk huisje. Of er een vloer in is, moet nog blijken. Wel bedekt een laag vuil, hooi en stroo den grond, waarop een paar kreupelever teerde stoelen het huisraad uitmaken, terwijl een hoek van' het vertrek dienst doet als bergplaats van alle faecaliën. Te midden van die verpestende omgeving leefde Dolf", de zonderlinge om zijn originaliteit bij oud en jong bekende Dolf. Daar, op die vloerbedekking, sliep hij ook terwijl men later op zolder een flink, onge bruikt bed vond. Met veel moeite hebben zijn naaste betrekkingen hem uit dien mest hoop en in het R. K. ziekenhuis te 's-Graven- hage weten te krijgen, waar hij nu de vorige week overleden is. Bij het opruimen in zijn huisje vond men, in den grond ver borgen, vele contanten en ook sieraden, gouden horloges e. d., terwijl het bekend is dat velen in de gemeente geld van den zonderling ter leen hebben. UD.) Haven te Scheveningen Naar men aan het Vad. verzekert, heeft de Scheveningsche havenkwestie in den laatsten tijd een belangrijke schrede voor waarts gedaan. Het moet namelyk aan de bemoeiiengen van den Minister van Water staat gelukt zijn van zijn ambtgenoot voor oorlog de verklaring te verkrijgen, dat, indien te Scheveningen een haven werd aangelegd van niet meerdere diepte dan noodig is om de bommenvloot te bergen, van den eisch, dat bij die haven een fort zou moeten worden gemaakt, wordt afgezien. Van deze beslissing zou door den Minister van Waterstaat aan het Haagsche gemeentebestuur mededeeling zijn gedaan, opdat het thans zou kunnen overwegen wat verder te doen staat. Op de begraafplaats te Wassenaar werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk over schot van M. Graat van Limburg Stirum, oud-hofmaarschalk van wijlen prins Fre- derik, kamerheer in buiteng. dienst van wijlen koning Willem III. Onderscheidene belangstellenden en deelnemende vrienden van den overledene uit Den Haag hadden zich op het kerkhof vereenigd om den af gestorvene de laatste eer te bewijzen o. a. baron du Tour van Bellincriave, A. C. baron Snouckaert van Scbauburg, baron van Pal- landt, en baron van Rhenen, oud-burge meester van Wassenaar. Tal van ingezetenen der gemeente Was senaar, met den burgemeester dier gemeente baron Van Zuijlen van Nijevelt, den heer C. J. v. d. Oudermeulen en baron van Brienen van de Groote Lindt bevonden zich aan het graf van den overleden bewoner der plaats. Aan den handel Uit Zwammerdarn wordt aan het Leid*c Dagbl. geschreven Ons anders zoo rustig dorp werd gist®1 avond in groote opschudding gebracht. Le(' der ingezetenen, de heer V., had zeker00 J. De Vries, aldaar woonachtig en wege"s diens praktijken in verschillende blad011 gesignaleerd, om een onderhoud verzod1' betreffend een vordering van een de i0V® ranciers. De Vries wilde gewoonlijk "'et betalen, terwijl de heer V. daarop sterk01" aandrong, waarop De Vries het op e0|| vechten wilden zetten. Het publiek r'e. hem aan niet te vechten, trok de pa'lIJ voor den heer V., en Be Vries, zich dooi;1'0 overmacht overmand ziende, begon te sche' den en bedreigingen te uiten jegens d011 heer V. en zijne vrouw. Het publiek, woedend geworden, wi'd0 hem eenvoudig lynchen, hetgeen werkelijk gebeurd zou zijn, indien de politie hem et beschermd had. Daar de gemoederen z<j0 in gisting waren gekomen, dat onze poli'10 geen kans zag hem zonder gevaar voor z'J" leven in veiligheid te brengen, werd d0 hulp van de rijks veld wacht te Aarlandervee" ingeroepen. Terwijl deze werd afgewacht, onstond het café, waar De Vries zich bevond, zulli een gedrang, dat hij onder den voet ge raakte en half bewusteloos weder in h0t café onder de bescherming der politie vvefd gesteld. Toen versterking van politiemacht kwam» werd het café ontruimd en De Vries in d011 stal afgezonderd, totdat het publiek w»s afgetrokken, waarna men het raadzaam vond hem voorloopig in het arrestantenhok te brengen, omdat men vreesde, dat DU voorloopig thuis niet veilig zou zijn. In den nacht, toen allen naar bed waren» is De Vries door de politie weder thuis gebracht. De Vries schijnt overal groote bestelling011 van boter, wijn enz. te doen om na ont vangst dezer goederen ze naar Amsterdam te verzenden en de schuldeischers niet t0 betalen. Inhuldiging. Het Handelsblad stelt de vraagOp welken dag zal H. M. de Koningin in het volgend jaar worden ingehuldigd Zal dit geschieden op 31 Augustus, den achttienden verjaardag, van H. M., zooa's wellicht menigeen denkt Dit zal stellig niet het geval zijn, meent het blad. De Grondwet bevat omtrent den dag dei' inhuldiging geen stellig voorschriftzij 's' in dit opzicht, bij de verschillende herzie ningen herhaaldelijk gewijzigd. In de Grondwet van 1848 werd echter het volgende artikel opgenomen »Art. 51. De Koning, de regeering a<Vl' vaard hébbende, wordt zoodra mogelij'' plechtig beëedigd en ingehuldigd binnen d0 stad Amsterdam, in een openbare en ver- eenigde zitting der beide Kamers van de Staten-Generaal." Door deze bewoordingen is duidelijk uit gemaakt, dat de Koning of de Koningin, di0 volgens de grondwettige bepalingen tot de kroon is geroepen, de uitoefening van het koninklijk gezag aanvaardt, nog voordat de beëediging en inhuldiging hebben plaats gehad. Zoo heeft dan ook Koning Wille00 III op 21 Maart 1849, vier dagen na het overlijden zijns vaders, bij een proclamatie de regeering aanvaard en had de inhuldi ging eerst op 12 Mei daarna plaats. Aldus is het ook onder de thans be staande Grondwet, volgens de herziening van 1887. Zoo vordert de Grondwet derhalve niet» schrijft het Ilandelsbl. dat aanvaar ding der regeering en inhuldiging op den zelfden dag plaats hebben. In de meeste gevallen zal dat ook niet doenlijk zijn, Ook in het gewone geval immers, wanneer de kroon wegens overlijden overgaat, eischt het landsbelang dat de regeering z0° spoedig mogelijk door den geroepen troon opvolger worde uitgeoefendmaar de plech tigheid der teraardebestelling en de noodig0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2