Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. 20ste Jaarg, Zondag 24 Qctober 1897. No. 5928. bureau IBoterzixaat 50. SLAAP OF DOOD. OjFlCIEELE berichten. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maandenf 1.50 Franco per Dost door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Burgi g ~uRgemeester en Wethouders van il'EDAM, zijn voornemens, op Donderdag 0 November 1897, des middags 2 uur bij "enbare inschrijving aan te besteden "'iet ainoveeren van een gebouw en het rooien van eenige boomen staande °P de voorin, werf „de Nijverheid." 1 Oe voorwaarden liggen ter inzage op het der gemeentewerken, de inschrijvings- Jetten moeten vóór 2 uur ter gemeente- ^^etarie zijn ingeleverd. Politie. Gevonden voorwerpen. n Aanwezig aan het Commissariaat van j,c,''tie: een beursje met f0.20, een kin- ®rportemonaie met griffels, een jongens- een ring met 5 sleutels, een B,. K. *8fkboekje, een portemonnaie met f 0.02, ®h paar zwarte kousen, een bont schort een sleutel. Terug te bekomen aan de volgende fessen een avonddoek, bij Bras, Singel r, een wit schortje, bij v, Litsenburg, °°gstraat 2. een borstrok en een laken, tah de drukkerij van Rebers, Korte Kerk- jitraat 10, een wollen dasje en een kin- °ïhemd, geknoopt in en zakdoek, bij v. d. Lange Nieuwstraat 1, een porte monnaie met f0.80, bij Stokhof, Raam 23, ®en corset, bij de Groot, Singel 484, een Portemonnaie met f68, bij Korpel, Zalm- ^raat 5, een dito met cent, bij Tak, ^sterstraat 70, een goud oorbelletje, bij d. Heuvel, Nieuwstraat 1, een haif mud a8rdappelen, bij Hijgemann, Nieuwe Haven 5' een passer, bij Schellevis, Laan ons Genoegen 76 en 2 zakken kurken, bij V' d. Water aan den stoommolen «Neder- Ingezonden.) Als we de liberale bladen gelooven wil- ^e, dan zouden we tot de conclusie moeten komen alleen die dompers van Roomschen en anti-revolutionairen zijn tegen den leer plicht gekantal wat liberaal is, is er voor. De eersten willen het volk één zijner grootste weldaden goed onderwijs, onthouden de laatsten hebben het volk slechts lief, zij willen de kinderen des volks uit hunne onwetendheid opheffen. Nu, er ontbreekt nog wel wat aan, dat alle liberalen den leerplicht wenschen inge voerd te zien. Althans wij kennen er een, die zeker wel voor tien kamergeleerden liberalen geldt: het is de heer J. E. Van Renesse, Schoolopziener in het district Heerenveen, die in zijn uitnemend werk. Het Lager Onderwijs in Nederland van 1857 tot 1889, naar officieele bronnen be werkt, ook de kwestie van den leerplicht heeft behandeld. Hetgeen door den heer Van Renesse, een man, die uithoofde van z§n ambt gehouden mag worden uitstekend van onderwijstoestanden op de hoogte te zijn, over den leerplicht geschreven is, ver- verdient door iederen heetgebakerden voor stander van den schooldwang gelezen, over wogen en genoten te worden. Ja, ook ge noten want wat de heer schoolopziener in het district Heerenveen over den leerplicht schrijft in zijn bovengenoemd werk, is zoo klaar, zoo helder, zoo overtuigend, dat het een genot is, den schrijver te volgen, ook al heett de lezer d priori gezegdgij over tuigt me toch niet. Wij willen voor de lezers van de Nieuwe Schiedamsche Crt. overschrijven, hetgeen de de heer Van Renesse heeft te boek gesteld. Vergeten wij vooral twee dingen niet de door ons geciteerde schrijver belijdt de liberale beginselen en is een man, die het onderwijs kent, door en door kent, een man, die tot de beste, kundigste, ijverigste school opzieners moet gerekend worden. De heer Van Renesse schrijft De vraag heelt zich doen hooren, of het geen tijd wordt, dat de Staat 5) De graat was zichtbaar ernstig geworden, ofschoon hij moeite deed, zoo opgeruimd OQogelijk te schijnen. Gij zult wellicht, zeide hij zoo los ^eg, van de kleine ontmoeting gehoord hebben, die ik dezer dagen met mijnen oigenzinnigen oude had uit te staan. Door p-en onrechtvaardig testament zoude ik voor ée helft van mijne goederen beroofd zijn gewordenmijn papa, die mij gedurende zijn leven stiefvaderlijk behandelde, wilde éoor deze daad de kroon op alles zetten 'k putte vergeefs mijne welsprekendheid Uit, ik bad en bezwoer hem, dat hij tot een verstandiger begrip terug zoude keeren alles te vergeefs! Zoo werden wij een Weinig ruwer jegens elkander. Het gerecht heeft de zaak echter slimmer voorgesteld er wordt overal verspreid, dat ik mijnen vader tot in den dood gemarteld hebhier is niets van aande oude man had ook zonder den laatsten strijd geen' dag langer geleefd. Gelijk te denken is, zijn wij niet in vriendschap gescheiden, ofschoon hij alleen daarvan de schuld is. Ik ben geene zenuwachtige vrouw, echter men heeft zijn gevoeldit kan dus wel oorzaak zijn, dat mijn vader mij den vorigen nacht in den droom verschenen is, die mij verweet, dat ik hem noch had laten slapen noch sterven hij vloekte mij daarom, en waarschuwde mij te gelijk voor het eerste inslapen, want dit zoude mijn dood en tevens mijne straf zijn. De verhaler nam bij deze woorden weder zijne vorige gedwongene vrolijkheid aan en voegde er nog spottend bij welnu, doctor, wat zegt gij. kan ik niet recht romantisch droomen Cornelius had met huivering het schrik kelijk verhaal aangehoord, en was niet in staat een enkel woord te antwoorden. Ik ben niet bijgeloovig, sprak de graaf verderik weet, dat droomen bedrog is, echter kan ik, trots alle redeneering, er niet zonder hinder aan denken, als ik zal gaan slapen; er wie kan slapen, wan neer satan zijn spel speelt, en zoo als hier, dat verwenschte droombeeld een idéé fixe eindelijk gehoor gaf aan de roepstem van velen, die, daartoe aangezet door de ver- eeniging «Volksonderwijs", leerplicht wen schen, als het eenig afdoende middel, om het schoolverzuim te doen ophouden. Hierop is van Regeeringswege althans, nog geen beslissend antwoord ontvangen. (1) Iritus- schen wordt over dit onderwerp voortdurend, door voor- en tegenstanders, in dag- en weekbladen, van gedachten gewisseld. Men heeft in twijfel getrokken of het school verzuim wel belangrijk genoeg was, om het nemen van een dergelijken 'ingrijpenden maatregel te wettigen, en tot dusverre was het, bij gemis aan eene betrouwbare statis- stiek omtrent het schoolverzuim, niet moge lijk dien twijfel op te heffen. Door voor standers van leerplicht worden wel-is-waar gedurig berichten verspreid, waaruit blijkt, dat in vele gemeenten nog steeds school verzuim wordt gepleegd, maar daaraan kan de wetgever geen grond ontleeuen voor het invoeren van leerplicht. Wij stellen ons voor, dat aan de bewerking van een wets ontwerp, hetwelk de regeling van dit onder werp ten doel heett, in de allereerste plaats een onderzoek zal voorafgaan, naar de per centsgewijze verzuimde schooltijden in iedere gemeente, wegens ziekte, godsdienstplichten, weer en wegen, veldaibeid, overigén ar beid, enz. In hoeverre, door de tusschen- komst van het schooltoezicht, daarvan een overzicht kan worden gegeven, heeft de heer J. Zaaijer Pz., schoolopziener in het arron dissement Sommelsdijk, reeds zes jaren achtereen, bewezen, met het openbaar maken, in verschillende onderwijsbladen, van eene tabel, die «wegens de duidelijk heid van voorstelling zeker als model (kan) worden aangemerkt." Uit dat vergelijkende overzicht, laatstelijk in het begin van 1886 verschenen, blijkt tevens, dat de percen ten van het schoolverzuim op het eiland Flakkee, jaarlijks aanmerke- is geworden Men heeft voorbeelden, dat het°een men zich verbeeldt, waarheid wordt. In dit geval, antwoordde Cornelius, wil ik uw lot nog benijdenwant kan er wel iets schooners zijn, dan in een zachte sluimering naar beter leven over te gaan Filosofische phrasen 1 merkte Falken- stein aan, ik dank u daarvoordoch in ernst, doctor, is de aardsche slaap onont beerlijk voor het leven Hebt gij geen middel, om de tijdruimte van den slaap te vergrooten Geene 1 was het antwoord. Iedere kunst kan geleerd worden, ging de graaf voortmenig groot man, die den tijd, welken hij versliep, hoog noodig had, heeft den slaap in twee, ja in drie dagen nagelaten en zich daarbij wel bevonden zoude het niet mogelijk zijn, ook deze korte tijdruimte te overwinnen Ieder mensch behoeft de rust van den slaap, sprak Cornelius. De rust, goed, sprak Falkenstein is echter die droomerige sluimering niet ge noeg, die bijna slaap is, zonder dat het bewustzijn ons verlaat —k. De sluimering zal eindelijk in den waren slaap overgaan. Maar ik zal, ik wil niet inslapen, riep lijk verminderen, maar ook, dat de meeste verzuimen door den veldarbeid worden ver oorzaakt. Eene wei op den leerplicht zal hieraan geen einde kunnen maken, zonder groot nadeel voor den landbouw, waarbij de arbeid van kinderen onmisbaar wordt geacht. Zij zal alzoo op bepaalde tijdstippen van het jaar niet toepasselijk moeten zijn, wegens schoolverzuimen tengevolge van veldarbeid. Zij zal voorts een aantal uit zonderingen behooren te maken ten behoeve van verschillende takken van nijverheid, waarbij de hulp van kinderen evenmin kan worden gemist. Zij zal eindelijk moeten ge- doogen, dat verzuimen wegens ziekte, of overlijden van leden van het huisgezin, vervulling van godsdienstplichten en derge lijke, ongestraft blijven. Indien eene wet op den leerplicht tot stand kwam, dan zouden de verzuimen, door deze en dergelijke redenen veroorzaakt, niet meer als zoouanig woruen aangemerkt en dus geen aanstoot meer geven. Dan zouden de onderwysblyden, ge durende den tijd dat de veldarbeid in vollen gang is, niet meer overladen worden met berichten, gewagende van vijftig percent en daarboven van schoolgaande kinderen, die zich, in verschillende gemeenten, tijdelijk aan het onderwijs onttrekken. Indien men thans reeds met al die, wellicht geldige, verzuimen rekening hield, dan zou misschien blijken, dat de eigenlijke kwaal wel niet geheel genezen, maar toch voor een goed deel geweken is, en er geen genoegzame grond meer bestaat, om eene wet in het leven te roepen, die slechts tot verbittering aanleiding kan geven. Eene wet op den leerplicht blij ve zoolang mogelijk buiten het staatsblad. Totzoover de schrijver van «Het Lager Onder wijs in Nederland van 1857 tot 1889." Wij hebben enkele zinnen en zinsneden in bovenstaande onderschrapt, ook om ze nog even te releveeren. De schrijver constateert, dat op het eiland Falkenstein, met den voet stampende, en ik wil eens zien, wie mij dwingen zal. Moeder natuur zal u dwingen niemand kan den slaap of den dood weerstand bieden. Het onbeteugelde karakter van den graaf, dat geen wederspraak verdragen konde, bruiste nu in zijn natuurlijke verwoedheid op. Maar ik wil niet inslapen, riep hij grimmig uit, ik wil wakker blijvende mensch kan alles, wanneer hij den vasten wil slechts heeft, en dien bezit ik. Gij zijt hierin even machteloos, als ieder ander sterveling, sprak de geneesheer met kalmte, gij zelve hebt het voorbeeld aangehaald, dat, wanneer zich menschen eenen geruimen tijd in wakenden toestand gehouden hebben, zij eindelijk toch aan de onverbiddelijke wetten der natuur moeten toegeven. Wel zijn er omstandigheden, dat de mensch in lange slapeloosheid verkeeren kan, doch volkomene uitputting is het ein- delijke gevolg derzelvebijv. zoo liet de angst bij eenen moordenaar dezen in veer tien nachten niet slapen, alhoewel hij nacht op nacht veertig greinen opium ingeno men had. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT (1) De heer Van Renesse schreef dit in 1892.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1