Fiakkee, een by uitstek landbouwend ge west, de percenten van schoolverzuim jaarlijks aanmerkelijk verminderen. Hoezeer zullen zy vragen we dan niet verminderen in streken, waar men voor veldarbeid als anderszins het kind niet go- bruiken kan. Een wet op den leerplicht zegt de heer Van Renesse zal hieraan (aan den veldarbeid der kinderen) geen einde kunnen maken, zonder groot nadeel voor den land bouw. Neen, hier is geen schrijvertje van den derden rang aan het woord, maar een onverdachte liberaal, tevens een man, die gewapend met eene jarenlange ondervinding in zake onderwijs tot oordeelen bevoegd is. Als zulk een spreekt, mogen een tiental mindere goden op zijn minst wel een toontje lager zingen ot heelemaal zwijgen. Eene wet op den leerplicht kan slechts tot verbittering aanleiding geven. Weer eene uitspraak, niet maar zoo klakkeloos door deze of gene neergeschreven, maar in diepe, vastgewortelde overtuiging te boek gesteld. En nu de conclusievEene wet op den leerplicht blijve zoolang mogelijk buiten het Staatsblad, m. a. w. zij blijve er immer und evuig buiten. Ziedaar de slotsom, waartoe de schrijver komt. Dat de wensch van den schrijver vervuld wordt, is voorzeker het verlangen van iedereen in ons vrije Nederland, die het met de vrij heid wèl meent. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 October 1897. Vergadering van den Raad dar gemeente Schiedam, op Dinsdag 26 October 1897 nam2 uren. Agenda 1. Vaststelling der notulen van de laast- gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming a. Een lid der Commissie van toezicht op het L. Ouderwijs, in de plaats van den heer 11. C. M. de Groot, door wien ontslag is genomen. Aanbevolen zijn de heeren I, P. C. M. JansenII, J. Lechner Cz. b. Een niet-ambtelijk lid en plaatsvervan gend lid in de Commissie van aanslag, be doeld in art. 19 1# en 2 der wet, tot heffing der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, wegens periodike aftreding als zoodanig van de heeren A. van Buysen en W. A. J. Witkam pf. c. Een leeraar in de oude talen aan het gymnasium. Op de aanbevelingslijst zijn geplaatst de heeren 1. Dr. C. R. Vermaes, te Delft (tijdelijk leeraar alhier). 2. Dr. W. de Vries te Am sterdam, (tijdelijk leeraar alhier). 3. Dr. H. O. de Jong te Amsterdam. d. Een onderwijzer aan de le openbare kostelooze school Voorgedragen zijn de heeren 1. A. M. Overling, te Dreumel. 2. P. F. van Dijk, te Barendrecht. 3. A. Berkhout te Rozenburg. 4. Preadvies van B. en W. op het verzoek van J. P. J. Brouwer om ontheffing op zijn aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkoman dezer gemaente dienst 1897/8 en op de bezwaarschriften van A. J. J. Janse, M. Kerkhof, wed. M. G. Lagerweij en P. Verbruggen, tegen hunnen aanslag in diezelfde belasting. 5. Voorstellen van B. en tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1897, volgens daarvan door hen opgemaakte drie ontwerp besluiten. 6. Voorstel van B. en W. tot het toe kennen van eenige gratificatiën, op grond van art. 68 der Vorordening op de brandweer. 7. Voorstel van B. en W. om het totaal bedrag der koster, voortvloeiende uit de buitenberinging van Schielands Hoogen Zee dijk op den dienst 1897 te brengen en, in verband daarmede, de begrooting voor dat jaar met dat bedrag te verhoog en. 8. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen dit jaar boven de door den Raad reeds toegestane som, een bedrag van f 4500 te besteden aan tereinophooging voor de werken aan de Westzijde van Voorhaven. 9. Voorstel van B. en W. om het toege stane crediet van f14000. voor den strek dam ten Westen van het Westerhaven hoofd, welke thans in aanleg is,1 te verhoogen met f 2000. ten einde dientengevolge te kunnen versterken, waartoe de wenschelijk- heid gebleken is. 10. Het door B. en W. ingediende ontwerp besluit tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, met ontwerp-verordening op de invordering. 11. Voorstel van B. W. met'betrekking tot den reinigingsdienst. 12. Behandeling der gemeente-begrooting voor 1898. Beinigingsdienst. Het voorstel door Burg. en Weth. dezer gemeente in zake den reinigingsdienst bij den Raad ingediend, is gegrond op de vol gende overweging: In een op 7 dezer gehouden vergadering van de commissie bij Raadsbesluit van 27 November 1896 door den Raad samengesteld om het vraagstuk van den reinigingsdienst te onderzoeken, waarbij als deskundigen tegenwoordig waren de Directeur der ge meentewerken alhier en de heer Renkema, directeur der stadsreiniging te Utrecht be sloot de groote meerderheid der commissie (ook op grond van het rapport door eene subcommissie omtrent hare bevinding te Deventer, Zaandam en Zwolle uitgebracht) den Raad het voorstel te doen den reinigings dienst voor het vervolg door de gemeente zelve te doen expioiteeren. Ten aanzien van de fmancieele zijde van het vraagstuk dat hierbij betrokken is. kunnen B. en W. mededeelen, dat naar hun oordeel, steunende op de adviezen van doo>" hen geraadpleegde deskundigen, de koster, verbonden aan het in eigen beheer nemen van den gemeentereinigingsdienst, die welke het tot dusver gevolgde stelsel van verpach ting vorderen, niet zullen overtreffen. Volgens de door B. en W. opgemaakte begrooting zullen de koster: der gezamen lijke werken (het ophalen van asch en vuilnis en het uitbaggeren van havens en grachten met bijkomende werken) bedragen f22288.—, terwijl bij de op 9 September jl. gehouden openbare verpachting van bedoelde werken werd ingeschreven door de wed. G. de Groot alhier voor f 23495 per jaar en door T. Klein te Dordrecht voor f 23800 aldus zou eigen beheer een verschil in het voordeel der gemeente opleveren van f 1502 met den hoogsten en van f1207 met den laagsten inschrijver Bij het opmaken dezer begrooting van kosten zijn de ontvangsten met het oog op de geringe prijzen, die thans voor mest stoffen zijn te bedingen, zoo laag geraamd, dat zij blijven ver beneden het cijfer door andere gemeenten in 1896 genoten en de uitgaven allen zeer ruim genomen. B. en W. meenen dus, dat uit een financieel oogpunt gemeentelijke exploitatie de voorkeur ver dient boven verpachting, zoodat zij den Raad voorstellen te besluiten lo. Den reinigingsdienst in deze gemeente, met bestendiging althans vooreerst van de tegenwoordige wijze van afvoer van faecaliën, en met inbegrip van het diep- houden der havens, grachten en slooten, voortaan voor eigen rekening te expioiteeren. 2o. ten aanzien van het baggerwerk (waarvoor f8000 per jaar is geraamd) hun college te machtigen onderdeden daarvan, al naar gelang der behoefte, uit te besteden: 3o. Met het oog op het met 10 Januari verstrijken van den termijn van het thans bestaande pachtcontract betreffende den reinigingsdienst enz., hun college te mach tigen met de tegenwoordige aanneemster dier werken, de wed. G. de Groot alhier, eene overeenkomst aan te gaan, om gezegd contract op de bestaande voorwaarden met enkele maanden (zoolang als noodig zal blijken om den reinigingsdienst in zjjn vollen omvang door de gemeente Zelve te doen expioiteeren) te verlengen. Bij tijdige beslissing van den Raad vleien zij zich echter van dezen machtiging geen gebruik te behoeven te maken. Door de politie alhier zijn niet minder dan 51 processen-verbalen opgemaakt wegens overtreding der ijkwet door fabrikanten en neringdoenden dezer gemeente. Het draaibruggetje over de Buitenhaven nabij de schutsluizen is met de uitvoering der werken tot waterkeering aan de Hoofd straat belangrijk verbeterd. Het vrij lastig opklimmen van dat bruggetje is nu met meer noodig, daar met de verhooging der sluisdeuren en sluismuren de toegang tot het bruggetje daarmede gelijk gemaakt is. Naar wij vernemen, bestaat het plan, ook de hoofden van gezinnen wonende aan de Nieuwe Haven, vanaf den Vlaarding- schen dijk tot aan de West-frankelandsche laan, uit te noodigen tot de bijeenkomst van bewoners van de Kortlandstraat, Maria- straat enz., welke Maandag-avond in het Verkooplokaal met het oog op de aan staandekroningsfeesten zal worden gehouden. De heer J. van der Bruyn, leeraar te dezer stede, en de heer C. J. Theunisse, oud-leeraar alhier, zijn door den Minister van Binnen- landsche zaken benoem i als lid der commis sie, aan welke wordt opgedragen het exami- neeren van hen die een akte van bekwaam heid voor het Middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde en boekhou den, en aan welke commissie tevens is opgedragen het examineeren van hen die in 1897 de akte van bekwaamheid verlangen voor de wiskunde bedoeld in art. 65 der wet tot regeling van het lager onderwijs. Aan de gedempte Botersloot te Rotterdam heeft gisterennacht een brutale inbraak plaats gehad in het koffiehuis van N. G. Hoogerbrugge in pand no 56 aldaar. De koffiehuishouder hoorde geritsel en waar schuwde de politie, waarop de inbrekers, zijnde een vrouw woonachtig in de Thoolen- straat met haar 11-jarig zoontje, op heeter- daad betrapt en gearresteerd werden. Eigenaardig is de wijze, waarop de inbrekers zich toegang verschaften. Langs bedoeld pand loopt een gang, waarin een raampje van een privaat uitkomt. De vrouw had haar zoontje door het raampje naar binnengeduwd, waarop de jongen de hoofddeur van de binnenzijde voor zijn moeder opende. In brekerswerktuigen zijn op de vrouw in beslag genomen. De echtgenoot van de inbreekster, die op den uitkyk had gestaan, is mede gearresteerd. Gisteren-ochtend werd onder Schipluiden nabij Baarslust uit de vaart gehaald het lijk van zekeren Prins, inwoner van Maas sluis. De man was hier nu en dan de laatste twee dagen gezien. Zijn lijk is tijdelijk in het baarhuisje op de algemeene begraafplaats gelegd en de familie te Maassluis ingelicht. De lokalen van het gemeente-museum te Delft zullen voor het publiek worden opengesteld alle werkdagen 's voormiddags van 1012 en namiddags van 1—3 uur. Op Woensdag is het toegankelijk tegen betaling van 10 cent en op de overige dagen tegen 25 cent per persoon. Er zullen zich in het museum niet meer dan twintig bezoekers tegelijk mogen bevinden. Wegens het bij de artillerie-inrichtingen te Delft gereedkomen van de benoodigde scherpe patronen van 6,5 m.M., zullen weldra de in Oostlndië vertoevende oorlogsschepen met het geweer model '95 worden be wapend. BINNENLAND. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Neder' landen, jhr. mr. S. Laman Trip, tha»s president der arrondisements-rechtbank te Zutphen. Bij kon. besluit is aan Z. D. H Mgr. van de Wetering, verlof verleend tot het aannemen van het eerekruis van de eerst® klasse der Hohenzollernsche Huisorde, hef1 door Z. K. H. den vorst van Hohenzoll®rI1 geschonken. Het bericht in sommige dagbladen, bij H. M. de Koningin het voornemen zoud® bestaan om in den loop van 1899 de pr°* vinciën te bezoeken, is naar de N. B verneemt van allen grond ontbloot. E®p dergelijk voornemen bestaat beslist niet. De Staatscourant, bevat een Kon. besl- waarbij een Staatscommissie wordt ing®* steld, aan welke is opgedragen te onder' zoeken, welke maatregelen behooren te worden genomen ter voorkoming van, voor de volksgezondheid schadelijke, verontreini* ging der openbare wateren en van dit onderzoek verslag uit te brengen, eventueel onder bijvoeging van een of meer wets ontwerpen met memorie van toelichting. Benoemd zijntot lid en voorzitter dier commissie mr. A. F. baron van Lynden» referendaris bij het Dep. van Binn. Zaken te 's-Gravenhagetot lid en le secretaris J. Menno Huizinga, inspecteur voor het geneesk. Staatstoezicht voor Zuid-Holland, te 's-Gravenhagetot lid en 2e seer, H- Wortman, ingen. v. d. Rijkswaterstaat, te 's-Gravenhage tot leden dr. L. Aronstein hoogl. aan de Pol. School te Delft; H. fi de Bruyn, hoofdingenieur, belast met den algemeenen dienst van den Rijkswaterstaat) te 's-Gravenhage; H. F. Buitman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gen., voorz. van het Ned. Landbouwcomité, te Haar lemmermeer mr. H. A. Hooft, hoofdcommies» bij het Dep, van Waterstaat, Handel en Nijverheid, te 's-Gravenhage; mr. H. Ph- de Kanter, adv. en prov. te Haarlemmr- J. Ariëns Kappers, dir. van de Rjjks-hoogere burgerschool, lid van den geneeskundigen raad voor Friesland en Groningen, t® Leeuwarden dr. H. P. Kapteyn, geneesk. lid van den geneesk. raad voor Gelderland en Utrecht, te Abcoude BrambruggeH> J. Lovink, dir. der Nederl. Heidemaatschappij te Wageningen dr. W. P. Ruysch, adviseur van de med. en veterinaire politie bij het Dep. v. Binn. Z. alhierdr. C. H. H- Spronck, hoogl. van de Rijks-univ. te Utrecht! mr. E. de Vries, dijkgraaf van het hoog heemraadschap van Rijnland, te Leiden 3o. te bepalen dat de leden de bevoegdheid bezitten, ingeval hunne meening afwijkt van die der meerderheid, hunne gevoelens door nota's te doen blijken. Dezer dagen werd tegengesproken, dat de heer De Ram, lid der Tweede Kam er, naar Suriname zou gaan. Met zekerheid verneemt de Residentiebodedat hij zich wel degelijk daarheen zal begeven, en wel als lid van den Raad van Beheer van de maatschappij Suriname. Men beweert voorts, dat hij een missie voor de Regeering zou te vervullen hebben- Aan den feestmaaltijd eergisteren doof de leden van den gemeenteraad te 's-Gra venhage den burgemeestser jhr. mr. De Beaufort in het Hotel des Indes" aangebo den, werd door 36 leden met den secretaris en den ontvanger deelgenomen. De eerste dronk werd uitgebracht op Hare Majesteit de Koninginnen door den wethouder jhr. Gevaerts van Simonshaven die daarna een toost op het hoofd der gemeente instelde. De burgemeester beant woordde den heer Gevaerts met een heil dronk op den gemeenteraad en de goede verstandhouding tusschen dit collngeenden voorzitter. De nestor van den raad, mr. D. Polak Daniels, stelde het weizijn in van mevr. D®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2