Kerknieuws. Sport. Land- en Tuinbouw. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Yisscheri j-Berichten. Handelsberichten. 0*jj 20.3'i Beursbericht van Amsterdam1' 13 'I* -*• Um ongeveer half zeven gisterenavond had te Amsterdam een vreeselijk ongeluk plaats. Een bejaarde, ziekelijke dame, mevr. O reeds meer dan 90 jaar oud, familie van en inwonende bij mevrouw de weduwe Callenfels, Leidschekade 49, is uit de 2e étage op straat gevallen met het treurig gevolg, dat zij bijna onmiddelijk overleed. Hoe het ongeluk heeft plaats gegrepen, is niet met zekerheid te zeggen. Een minuut te voren lag de oude dame nog te bed en was mevrouw Callenfels bij haar in de kamer. Naar alle waarschijnlijkheid is zij onmiddellijk daarna uit bed gestapt, de gang ingeloopen en toen door een smal naar binnen open slaand raam, dat toen juist open stond, naar buiten gevallen. Vreeselijk gewond werd zij daarop zonder eenig teeken van leven naar binnen gedragen. Het geval verwekte, zooals te begrijpen is, veel sensatie in de buurt. Verleden week werd te Ayen op klaar lichten dag in eene arbeiderswoning eene som van 170 gulden gestolen benevens eenige gouden sieraden. Van dien diefstal werd verdacht zekere van K., oud 19 jaren. Gisterenmorgen mocht het aan Methorst, majoor, en Hol, rijksveldwachter, gelukken den vermoedelijken dader aan te houden aan het station te Vierlingsbeek op het oogenblik dat hij een plaatskaartje wilde nemen naar Venlo. Het mocht na veel moeite gelukken hem tot bekentenis te dwingen. De gouden sieraden zou hij volgens zijn zeggen te Roermond voor 8 gulden verkocht hebben. Van het gestolene werd nog 90 gulden bij hem bevonden. Woensdag heeft te Antwerpen de Neder- landsche consul-general de heer De Kuyper zich in groot uniform vaar het Stadhuis be geven, om aan den burgemeester mr. Jan van Rijswijk bet ridderkruis van den Neder- landschen Leeuw te overhandigen. De burgemeester wachtte met de vijf wethouders allen in ambtsgewaad, den consul op en beantwoordde hartelijk de toespraak van dezen. Hij zeide de hem verleende onder scheiding op hoogen prijs te stellen, als vernieuwd bewijs van de hechte vriendschaps banden, die tusschen Nederland en België bestaan. Te Aberdeen vertoeft thans een Hollandsch werktuigkundige, de heer Cornelis de Vries uit Amsterdam, die een mecanisme heeft uitgevonden voor het voortbewegen en sturen van vaartuigen, dat hij thans te New-Castle tentoonstelt. De uitvinding geeft een middel aan de hand, om vaartuigen voort te bewegen te doen stilhouden, te sturen en booten, bestemd zich onder den waterspiegel te bewegen met meer kracht te doen onderduiken, dat tot dusver het geval is, De heer De Vries heeft zijn denkbeeld ontleend oan de bewegingsweiktuigen van een visch en vervangt bij zijne uitvinding de gewone schroef door een reeks platen of vinnen in paren door scharnieren ver bonden aan een staaf of metalen lijst en aan den boeg, achtersteven of de zijden van het schip aangebracht. Toen de prins en prinses van Wales (de laatste eene Deensche prinses) eene ten toonstelling te Londen bezochten en in de zuivel-afdeeling kwamen, zeide de prinses Ik heb altijd gehoord, dat de beste boter van Engeland uit Denemarken komt. Is dat waar? Neen, uwe Hoogheid, was het antwoord Denemarken zendt ons de beste prinsessen, maar Devonshire de beste boter. Een oude tempel vernield. De meer dan 1700 jaar oude tempel Issaami- Sinocba in de stad Takatamatsch, provincie Tukuschimaken, is, naar uit Japan gemeld wordt, op 13 Augustus afgebrand. De opper priester M. Kino wilde de zeer oude tempel schat, die vele kostbare voorwerpen van historische, artistieke en religieuse betee- kenis bevatte, van verwoesting redden, maar kwam daarbij zelt in de vlammen om. De Japansche bladen betreuren evenzeer den dood van den wakkeren priester, als het verlies van den tempelschat. Te St. Michael, in Alaska, zij door een walvischvaarder veertien man binnenge bracht, die men van een ijsschots gered had. Het was de bemaaning van den wal vischvaarder Nevarch, die tusschen het ijs verpletterd was. Elf dagen hebben de schipbreukelingen doorgebracht op een schots, die niet grooter was dan twintig Eng. voet in het vierkant. Zij hadden allen bevroren ledematen en vijf hunner waren van ellende krankzinnig geworden. Postulaat te Boxtel. Zondag 17 October 11. was te Boxtel in den namiddag eene groote menigte volks verzameld rondom Saint-Charles het Postu laat voor Broeders-Missionnarissen in de Missiën der Witte Paters. Acht Postulanten zouden naar het Noviciaat in Afrika vertrekken. Velen wilden getuigen zijn van hun vertrek. Deze acht jonge mannen waren uit ver schillende provinciën van Nederland en Vlaanderen in Saint Charles te Boxtel bij eengekomen. Toen zij nog op hun ambacht waren, vernamen zij hoe de Sociëteit der Witte Paters jonge mannen opnam die als Broeder-Missionaris 11 Met hamer of spa zielen winnen voor den Hemel1 Er ging bij deze gedachte iets om in deze jeugdige werklieden. Zij verlieten hun werk, zeiden vaarwel aan hun familie en gingen naar Saint-Charles. Om wat te doen? Zij begrepen dat men van werkman zoo maar geen Missionaris is, wijl daarvoor iets meer als de kennis van een vak noodig is. Zij gevoelden dat zij anders moesten worden als zij tot dan toe geweest waren. Het was voorzichtig te onderzoeken of hun verlangen met Gods H. Wil overeenstemde. Om dat nu te weten en om anders te worden waren zij naar Saint-Charles gegaan. Saint-Charles is een huis t6 Boxtel bestuurd door de Missionarissen van Afrika gewoonlijk Witte Paters genoemd, waar jonge mannen, die zich als Broeder aan de Afrikaansche Missiën willen wijden, worden ingewijd in de moeilijkheden aan de roeping van Missionaris verbonden. Na deze voorbereiding Postulaat genoemd volgt de eigenlijke voor bereiding tot het missieleven in het Noxn- ciaat der Witte Paters te Maison-Carée bij Algiers. Acht dier Postulanten hadden hun Postu laat geëingd en waren op het punt naar het Noviciaat te vertrekken. Het deed goed die jonge mannen te zien, Met een helder oog zagen zij een ieder aan. Moedig en opgeruimd klonk hun stem. Zij werden wel vier voet grooter als zij vertelden dien eigensten avond nog naar het verre Afrika te zullen vertrekken. Met groote belangstelling zag de sa&m- gekomen menigte deze kloeke jongelingen aan. Maar met hoeveel meer belangstelling zagen Gods Engelen op hen neêr Met hoeveel blijdschap werden in den Hemel hun namen genoemd door de heiligen der oude Afrikaansche Kerk! De Postulanten vertrokken Zondag-avond na alles wat hun dierbaar kan zijn, met moed, met hemelsche blijdschap te hebben verlaten. Zij gaan nu leeren werken voor de zwartjes. Mochten vele jonge mannen de schoonheid van zulk een leven begrijpen en komen aankloppen te Saint-Charles te Boxtel, waar zij met blijdschap zullen worden ontvangen. Donderdag-avond kwam te Rotterdam aan de heer Victor Cointet, komende van Roozen- daal. Hij wendde zich na aankomst direct tot de politie om zijn pas te laten viseeren. De heer Cointet is een 29-jarig Franschman, die met den heer Collonbey, bij wien hij als tuinman in betrekking was, om 200,000francs de weddenschap aanging, dat hij te voet de wereld rond zou loopen. Hij is beneden het middelmatige van gestalte en schraal, doch opgewekt en vol vuur om zijr. wedden schap te winnen. Zijn bagage bestaat hoofd zakelijk uit eenige jassen van verschillende snit, die hij over elkaar draagt en een macht van legitimatie- en andere papieren. Den 2en Maart 1895 vertrok hij uit Parijs met een franc op zak. Zijn eerste gang was naar Marseille en van daar ging het door Italië, üostenryk, Servië, Bulgarije, Turkjje (Europeesch en Aziatisch), Arablë, een deel van Afrika. Op het vasteland van Europa teruggekeerd, bereikte hij nu door Frankrijk en België ons land, om vervolgens zijn weg te vervolgen door Denemarken, Zweden en en Noorwegen, Rusland, China, Amerika enz. In het jaar 1901 denkt de heer Cointet te Parijs terug te zijn. Den afgeloopen nacht bleef hij te Rotterdam om heden naar 's-Gravenhage te wandelen. Zoodra deze voetreiziger binnen de palen van Rotterdam gekomen was, trok zijn vreemd soortig toeristencostuum zoozeer de aandacht, dat hij in een minimum van tijd een paar honderd jongens achter zich had. Het besuur van de Fransche Automobiel- Club heelt de volgende brief aan Automobiel fabriekanten verzonden. Het Russische gouvernement, dat veel belang stelt in de Internationalen Automo biel-wedstrijd Parijs—St. Petersburg in 1899 georganiseerd door de Fransche Automobiel- Club, verzoekt opgave van te nemen wegen en het gewicht der machines ten einde die wegen voor zoover noodig geschikt voor het doel te maken. In Friesland ziet men tegenwoordig ongewoon veel Drentsche schapen in de weiden. De boeren laten die in de landen weiden, om ze in den laten herfst voor eigen consumptie te slachten, daar door velen aan het vleesch der Drentsche schapen om zijn wildsmaak de voorkeur wordt ge geven boven dat van de Friesche schapen. Aan het Belgische grensstation Esschen zijn eergisteren 64 stuks vee uit Nederland voor den invoer in België geweigerd. Slechts een enkel stuk vee werd verdacht verklaard, waarop de geheele lading werd afgekeurd en r.aar Nederland is teruggezonden. De teleurgestelde kooplieden, die de bees ten op de Tielsche markt duur hadden gekocht, gaven in hun spijt dan ook vol mondig te kennen, dat zij den handel in Hollandsch vee onmogelijk kunnen volhouden. Twintig verdachte beesten zijn gisternacht te Rozendaal in eene schuur geslacht. Geen wisselvalliger vrucht voor den land man dan de uien. Nu eens loopende tot f4 a f 5 per 50 K. G., zijn zij dan weder nauwelijks f 1 waard. Ook dit jaar is niet voordeeliger voor den uienteler. Slechts 80 ets. kan hij per 50 K. G. ontvangen, üp hoop van in het aanstaande voorjaar meer te kunnen maken, ziet men in Zeeland weer menig landbouwer groote hoeveelheden bijeenbrengen in hokken, los en licht op 't land opgeslagen. Wanneer de vorst invalt, worden die lichte gebouwtjes met stroo gedekt. De eerste lotinsdag is heden vrij kalm voorbijgegaan. Ook nu was van wege de geheel-onthouders-vereeniging in het lokaal aan de Broersvest gelegenheid gegeven gratis brood en koffie te gebruiken het lokaal werd den geheelen dag nogal bezocht. De politie had slechts waarschuwend en vermanend op te treden. Onze stadgenoot de heer C. J. Prins is te Leiden bevorderd tot arts. Volgens de officieele lijst der bekro ningen ter Brusselsche tentoonstelling is eene eere-diploma toegekend aan de firma Daniël Visser Zoon, alhier. De firma H. Kikkert te Vlaardingen heeft mede een eere-diploma verworven. Wegens de toediening van het H. Vormsel zal Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem Dinsdag aanst. geen audiëntie verleenen. In de kerk van den Allerh. Verlosser aan den Goudschen Rijweg te Rotterdam is heden-nacht ingebroken. Een bedrag va ongeveer f100 uit de offerbussen is °n vreemd. Geboren: 21 Oct. Hendricus Francis®1^' zoon van B. J. den Houting en M. 0. Scheuller, Nieuwsticht. Alida Johan"8" dochter van A C. J. Hordijk en A. Kruseo18"' West-trankelandsche laan. Overleden: 21 Oct. Hendrik Wi"e^ Köneman, oud 36 jaar, Hendrinastraat- Levenl. zoon van F. M. van Dijk, etl van Haatten, Hoofdstraat. 22. Joha"8 Mulder, oud 69 jaar en 6 maanden, van H. van Gogh, St.-Anna-Zusterstraat- Hermanus Hamerslag, oud 62 jaar eI) maanden, Ploegstraat. Grangemouth, 20 October. Aaagekon1®11 s.s. Thea, kapt. P. Schroder, vanBchieik1"' Alloa, 20 October. Aangekomen Jotun, kapt. O. S. Meling, van Schie^"5 Pernau; 19 October. Vertrokkens' Stadt Schleswig I, kapt. J. F. Jacob?®1^ naar Schiedam en passeerde 22 dezer avonds Holtenau. g, Galatz, 18 October. Vertrokkens' Dirksdörp, naar Schiedam. SCHIEDAM, 23 October. Gisteren kW»* alhier van de haringvisscherij binnen bom SCH. 71 Johannesschipper J- Roeleveld, met 18 last haring, van 1 tweede reis. BEURS TE SCHIEDAM, |23 Oct.. l8p7' Spiritus f 97U~ 101/*. Spoeling f 1.20. Moutwijn: Makelaars Not. f7. - Brandersbond Stemming Beter. Berlijn. (Slotk.) Rogge, Juli v Sept. Spiritus in loco per Juni iMeel 12 Merk. I. md. Parijs 12 SePt- i Rogge, loop. md. Sept. Hamb. |SPirit' P- Oct/Nov. i Dec./Jan. Oct. 20 31 Vg - 6V8— 22 Oct. 23 °ct' 41.70 40. 50 62 60 62. 17.75 17.75 20.37* 20.50 62-40 17.9» 20.3 21 Oct. 32V» New-York. Maïs Amsterdam. 22 Oct. Rogge cp lev. prijshoude'' per Oct. f125; Maart f128, 129; per f128, 127; per Juli f125. 23 Oct. Rogge op lev. prijsh.per 129; per Mei f129, 128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uU 22 Oct. 2.03 M. 23 Oct. 1.98 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort Parijs j> Antwerp. f 12.06 -47.90 -47.75 Disc. 3 2 3 pCt* y> Per Telefoon. 2Vg pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij Warschau—Weenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 22 Oct- 881/* 2 0*1» 1045/« 35 85 V» 5 8l/« 14 l2J/f 83*1* 60V« 35 26V' 3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6