Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg* Donderdag 28 October 1897. >o. 5931. bureau "SSofersftraaf 50. m PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanaen Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 2, - 0.05 mxw. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 27 October '97. De heer Maenhout heeft in de Kamer 'sin afgevaardigden in België den minister vrn spoorwegen gevraagd of hij inderdaad '°ornemens was de eerste klasse bij de spoorwegen op te heffen. Minister Van der. Peereboom antwoordde, ^at bij de tweede-klasse-rijtuigen buiten dienst zal stellen en tegelijk het tarief der ®erste klasse verminderen. Dat zal een bate °pleveren die besteed zal worden aan 'erbeteringen van het inwendige der wagens Van alle klassen, aan verandering van het aantal plaatsen (8 in plaats van IC ook in de derdel en aan verbetering in de wijze van verwarming. De werkstaking in het machinevak in ingeland duurt nog steeds voort. De burgemeester van Calais heeft aan de Engelsche werklieden in het machinevak Medegedeeld, dat de daar gevestigde kant- kerkers de Engelsche werklieden zullen steunen met een wekelijksche bijdrage van ^00 francs, zoolang de staking duurt. De mijnwerkers van Wales, 130.000 in Sstal, zullen wekelijks 6 pence per hoofd v°or de stakers afstaan. De commissie van de invoerrechten uit de Earner van afgevaardigden in Frankrijk beeft het wetsvoorstel onderzocht dat strekt 0rn de rechten op boter en margarine te kijzigen. Het recht op margarine bepaalde commissie op tr 35 in het algemeen ta- Uef en f 25 in het minimum-tarief en het r®cht op boter op fr 30 in het algemeen en 'r 20 in het minimum-tarief. De jongste berichten van de Westkust Van Afrika te Parijs ontvangen, achten ernstige moeilijkheden onvermijdelijk in Dourgon en Nikki. De officieren, die door de Niger-compagnie naar deze streken zijn gezonden, deelen wapenen en ammunitie hit aan de inboorlingen. De Fransche troe- Pen uit Senegal en Dahome hebben bevel °ötvangen zich zoo spoedig mogelijk naar de bewuste streken te begeven, teneinde Maatregelen van voorzorg te nemen. Er wordt tevens bekend, dat de Engelsche °nderhandelaars reeds meer dan een week tich te Parijs bevinden- Men vermoedt, dat de Engelsche regeering de met Frankrijk hangende kwesties op de lange baan wil schuiven, doch ongetwijfeld zal een middel korden gevonden, om deze tactiek te ver ijdelen. De bewoordingen waarin het antwoord van Spanje op de nota der Vereenigde Staten in zake Cuba is vervat, zijn zachter dan men uit de voorloopige mededeelingen 2°u opmaken. Maar het stuk, dat 30 blad- sijden beslaat, is toch ferm van toon. Er kordt nadruk gelegd op het verlengen van den opstand tengevolge van de vrijbuiters- expeditiën, maar er schijnt niet bij te staan, dat deze onder bescherming der Amerikaan- sche vlag naar Cuba konden gaan. Woodford zal, naar men zegt, de nota Met beantwoorden, en ze zal ook niet openbaar gemaakt worden men rekent op een groote verbetering in den toestand op Cuba tegen den tijd dat de Amerikaansche Kamers bijeenkomen. Volgens een telegram, dat de Impartial uit Washington onvangen heeft, behelst de officieuse nota van de Vereenigde Staten aan Spanje, dat als Spanje niet de tusschen- komst van de Vereenigde Staten aanneemt, Mc. Kinley verplicht zal zijn, krachtige maatregelen te nemen. Volgens een draadbericht uit Madrid is de Koningin-Regentes licit ongesteldzij heeft koude gevat. De Correspondencia kondigt aan, dat binnenkort een nieuwe uitgifte van Spaansche schatkistobligaties te wachten is. De geheele pers in Dnitschland houdt zich bezig met een ernstig conflict, dat blijkbaar tusschen de hoven te Karlsruhe en Darmstadt is ontstaan. Een hofbericht van het officieuse orgaan der Badensche regeering bevat de volgende naar vorm en inhoud hoogst merkwaardige mededeeling dd. 25 dezer. De groothertogelijke familie had het plan heden morgen vroeg naar Darmstadt te reizen, teneinde HH. MM. den keizer en de keizerin van Rusland en HH, KK. HH. den groothertog en de groothertogin van Hessen een bezoek te brengen. Z. K. H. de groot hertog kreeg evenwel op zijne desbetref fende aanvraag gisteren-avond ten antwoord, dat de Keizer reeds over de dagen tot aan zijn afreis uit Darmstadt beschikt had, zoodat hij de groothertogelijke familie niet meer ontvangen kon. Uit den vorm van deze mededeeling in het officieele blad zou men kunnen opmaken, dat de Badensche regeering den indruk heeft ontvangen, de Tsaar tekort is gescho ten in de beleefdheid welke bij den omgang van vorstelijke personen gebruikelijk is en zeker mocht verwacht worden van een jongen vorst als de Tsaar tegenover de eerbiedwaardige persoonlijkheid van den groothertog. De Duitsche pers schijnt zich het geval bijzonder aan te trekkenzoo schrijft de Berliner Lokal Anzeiger »Dat de Czaar niet opzettelijk de gevoe ligheid van den groothertog heeft willen kwetsen, is zonder twijfel. Zulk een opzet zou ondenkbaar zijn. Bestond het wel, dan zou hier een beleediging zijn aangedaan, die niet alleen den groothertog van Baden, niet alleen de groothertogin, dochter van keizer Wilhelm I, doch alle patriottische Duitschers zou treffen, die in den groot hertog van Baden naast van Bismarck de belichaming zien van het roemrijkst tijdvak uit de Duitsche geschiedenis." Inmiddels acht men het nog mogelijk dat een vergissing in het spel is van Hessische hofbeambten of dat hoogstens de Hessische vorsten, doch niet de Russische schuld hebben. Men kan er echter zeker van zijn, dat over het geval nog wel een en ander zal geschreven worden. In verband met het geen tijd hebben van den Tsaar klinkt het bericht nog al vreemd volgens hetwelk Z. M. denzelfden dag den Duitschen rijkskanselier, prins Hohenlohe ontvangen heeft, evenals de mededeeling, dat keizer Nicolaas, de groothertog van Hessen alsmede de overige vorstelijke personen zich gisteren-ochtend naar Kranichsteinerpark hebben begeven, om op wilde zwijnen te jagen Daarvoor was dus wel tijd beschikbaar De Kamer van afgevaardigden in Oosten rijk heeft betreffende het voorstel om het Kabinet wegens de voorvallen in Eger in staat van beschuldiging te stellen, met 172 tegen 145 stemmen de eenvoudige orde van den dag aangenomen. De heer Kathrein zal zijn ontslag nemen als president van de Oostenrijksche Kamer van afgevaardigden. De Weener correspondent van de Times verzekert, dat de voorstellen van Turkije omtrent Creta nog nimmer een onderwerp van onderhandeling tuschen de mogend heden hebben uitgemaakt. De Daily Telegraph beweert, dat de Porte heeft geprotesteerd tegen de benoe- van den Luveraburgschen kolonel Schaeffer tot gouverneur van Creta. Bij de behandeling van het verslag der subcommissie in den Volksraad van Trans vaal, zeide president Kruger gisteren be treffende de dynamiet-voorstellen, dat hij niet kan toelaten, dat dynamiet de mijnen in verdrukking bracht; evenmin kan hij echter toelaten, dat de mijnen de dynamiet nijverheid kwaad deden. De president verklaarde er zich tegen, de dynamiet- concessie in te trekken zonder voldoenden grondhet crediet van den staat zou er onder lijden. Een zorgvuldig onderzoek wordt ingesteld of de maatschappij hare verplichtingen is na gekomenzoo neen, dan moet de concessie ingetrokken worden. De Volksraad heeft bij de behandeling van het verslag van de commissie uit zijn midden in zake de grondnijverheid het invoerrecht op opium met 5 shilling, op ftesschen (met uitzondering van medicijn- flesschen) met 1 shilling het dozijn ver hoogd. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 October 1897. De Schiedamsche Tooneelvereeniging »Tha!ia" heeft ter gelegenheid van haar twintigrjarig bestaan een nationalen wed strijd in voordrachten uitgeschreven, welke morgen (Donderdag) avond in de zaal der Officieren-Vereeniging zal worden gehouden. Voor dezen wedstrijd, waaraan de meest bekende personen op dit gebied uit verschillende deelen des lands zullen deel nemen, zijn uitgeloofd: In de afdeeling E r n s tle prijs, zilveren medailje, aangeboden door den G. Visser Bz., 2e prijs, verguld zilveren medailje, 3e prijs diploma. In de afdeeling Luim: le prijs, zilveren medailje aangeboden door eenige belang stellenden, 2e prijs verguld zilveren medailje, 3e prijs diploma. De prijs bij uitnemendheid is een zilveren medailje, aangeboden door den heer H. J. Versteeg, burgemeester dezer gemeente. De Jury bestaat uit de heeren A. A. Beek man, H. W. M. Roelants en J. C. Sander. Voor dezen wedstrijd zijn, zooals uit de aankondiging in ons nummer van Zondag 1.1. bleek, introducties tot een beperkt aantal aan de zaal te verkrijgen. Plaatsen zijn van 11—2 ure aldaar te hespreken. Omtrent den diefstal ten nadeele van het Vriesseveen te Rotterdam wordt nader ge meld, dat gebleken is dat de diefstal door 3 personen is geschied, waarvan men een op het spoor is. Behalve de koffie zijn ge stolen CO schuitjes rood koper en 21 blokken tin, alles ter waarde van f2500. Te Rotterdam heeft een verversknecht zijne vrouw zoodanig mishandeld, dat zjj thans op last der politie in het ziekenhuis verpleegd wordt. Deze ellendeling, Zondag van het visschen thuis komende, gelaste zijn zoontje drank te halen. Het kind echter, bang voor zijn vader, kwam niet boven water, zoodat de moeder naar haar zoontje ging zoeken. Haar man was inmiddels ook uitgegaan. Zoekende passeerde zij een herberg en hoorde daar haar mans stem boven alles uit. Vreezende de dingen die komen zouden, durfde zij niet naar haar huis, doch zocht een schuilplaats in een portaal. De man was inmiddels thuis gekomen en zijne vrouw niet vindende, mishandelde hij zijne kinderen op gruwelijke wijze. De vrouw te 4 uur in den nacht ontwaakt, keerde nu naar huis en vond haar man nog op. Op al zijn razen en tieren gaf zij geen antwoord tot hij haar bij de keel greep en zoodanig mis handelde dat zij bewusteloos werd. Hij liet haar na enkele pogingen om haar tot be wustzijn te brengen liggen en ging naar zijn werk. Later op den dag kwam de vrouw bij kennis, doch was in een deerniswaardigen toestand. Haar eene oog was dicht geslagen en uit het andere druppelde bloed. Onder hevige pijnen trachtte zij by de politie ge neeskundige hulp te zoeken, doch toen zij aan het bureau kwam, verloor zij andermaal het bewustzijn. Op advies van een dokter is zij toen naar het ziekenhuis getransporteerd. (Tel.) In een huis aan de Bierhaven te Rotter dam, zakte gisteren de vloer van de keuken in. De 56-jarige bewoonster viel met het gedeelte van den vloer dat inzakte in het souterrein en brak het sleutelbeen. De schrik verergerde nog haar toestand. Na een afwezigheid van bijna 9 maanden door ongesteldheid, was gisteren de heer C. H. Huramelinck weder in de vergadering van den gemeenteraad te Vlaardingen tegenwoordig. De Voorzitter wenschte den heer Humme- NIEUWE SCHIEOAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1