binnenlandT In onze Vroedschap. iinck daarmede geluk en sprak den wensch uit, dat de beterschap weldra door volledig herstel zou worden gevolg. De heer Humme- linck dankte den voorzitter voor deze woorden en zijne medeleden voor hun daarmede betoonde instemming. Uit Delft meldt men aan het R. N. Bij de bespreking van de gemeentebe- grooting in de afdeeling is door een der leden aan den Raad medegedeeld, dat hij bij de behandeling hiervan het voorstel zal doen, de opcenten op de personeele belasting te vervangen door eene straatbelasting, waarmede meer leden hun instemming hebben betuigd. Burg. en Weth., die heb ben voorgesteld 80 opcenten te heffen, deeien mede, dat zij met belangstelling het aangekondigd voorstel tegemoet zien. Reinigingsdienst. De gewichtige vraag op welke wijze de reinigingsdienst in onze gemeente zou plaats hebben volgens het totriutoe gevolgde stelsel van verpachting oi wel in eigen beheer, kwam gisteren in onzen Raad ter sprake. Het voorstel van B. en W. om den reini gingsdienst voortaan voor eigen rekening te exploiteeren, gaf daartoe gereede aan leiding. De heer N o 1 e t, die als lid der betrokken commissie zich voor deze zaak veel moeite heeft gegeven, verklaarde, dat hij in tegen stelling met zijne medeleden door de hooge aannemingssom nog met tot het stelsel van gemeente-exploitatie bekeerd was. Over 'l algemeen is hij in beginsel tegen ge meente exploitatie. Met prof. De Geer, meent hij, dat het bij de samenstelling der gemeenteraden onder het nieuwe kiesrecht steeds moeilijker zal worden in dan Raad genoeg leden te vinden die verstand hebben om al die verschillende industrieels onder nemingen waarin een gemee-ite zich gaat begeven; met voordeel voor de gemeente te drijven. Om een zaak met voerdeel te drijven, moet men daarvan verstand hebben. Daarom heeft de hooge aannemingssom hem nog niet er van teruggebracht zich uit algemeen beginsel tegen exploitatie van dergelyke zaken te verklaren. Dat deze zaak r.iet met voordeel voor de gemeente zou kunnen gedreven worden, kon de heer Van der Vlies niet toe geven. De tegenwoordige pachtster verdient er toch ook aan. Er zijn voor deze zaak niet zooveel, slechts een 20 menschen, noodig. De gemeente kan een proef nemen voor 4 of 5 jaar; voldoet de eigen ex- loitatie niet, dan kunnen de paarden, arren, enz. weer aan een pachter overge daan worden. Spr. achtte de inschrijving wel wat noog, maar was voor eigen exploi tatie. De wethouder van fabricage motiveerde gyn stem tegen het voorstel van eigen exploitatie. De gronden waarop zijn verzet steunde zoo verklaarde de heer Visser had de heer Nolet reeds geheel ont wikkeld. Het nemen van proeven van gemeen tewege is altijd bezwaarlijkde paarden en karren kan men ingeval van mislukking wel weer overdoen, maar de menschen niet zij zouden dan in andere takken van dienst of op wachtgeld moeten worden gesteld. De heer Mja a s, den heer Nolet beant woordend meende dat prof. De Geer onder industrieele ondernemingen niet verstaan zou den gemeente-reinigingsdienstdat is een zaak van gemeentezorg behoorende tot de taak van het Dagelijksch bestuur, en daar om meent hij, dat ze in eigen beheer moet worden volvoerd, ook daarom wijl het moei lijk is alle voorkomende gevallen.met een aan nemer te regelen. Uit een hygiënisch oogpunt verdient eigen beheer ook de voorkeureen aannemer zal in zijn eigen belang eerst die zaken doen, waarbij hij het meeste voordeel heeft, ter wijl andere zaken die minder voordeel op leveren, maar veel noodiger zijn, blijven liggen. Daarom zou spreker, zelfs indien het een f 2000 meer zou kosten, voor eigen beheer zijn. Het bezwaar van den heer Nolet, dat er niet genoeg leden zullen gevonden worden die verstand van zaken hebben, deelde spr. niet, immers dat is ook niet noodig: de d recteur is daar om de zaak te drijven de raadscommissie zal slechts zijn voor toe zicht en admiDistraatie. Niets belet om bij het nemen van een proef de arbeiders tijdelijk aan te stellen, zij zullen dan na 3 of 4 jaren niet ten laste der gemeente komen. Het verschil tusschen de aannemingssom •n be' begrootingscijfer zal zeker nog wel •en tlUOO vermiBderen, wanneer men er op iet, dat nu reeds de kosten van gebouwen ten laste der gemeente komen en in ieder geval een opzichter, salaris 1750 met vrije woning, noodig zal zijn. De heer Nolet deelde de meening van den heer Maas niet, dat een gemeente reiniging geen industrieele onderneming is immers de zaak moet zoo voordeelig moge lijk beheerd worden, en dat is zoo gemakke lijk nietom bijv. de compost van de hand te zetten moet met monstertjes compost het land worden afgereisd. Spr. kan niet toegeven, dat een raadscommissie Yan die zaken geen verstand behoeft te hebben dan zou zij niet verantwoord zijn. DeV oorzitter was het geheel eens met de beschouwingen van den heer Maas. Ook hij meende, dat hier van 'geen industrieele onder neming sprake is. De vergelijking met 3 andere gemeenten gaat niet op, omdat daar de afvoer van faecaliën anders is en er bij toepassing van het tonnenstelsel en beer putten overal compost wordt gemaakt, waarvan hier geen sprake is. Het geldelijk verschil, weegt te minder waar de gemeente nu toch reeds kosten o.a. voor straatwegen moet maken. Mocht men weer tot aanbesteding overgaan, dan nog zouden de kosten f 3000 hooger worden. Ook uit hygiënisch oogpunt is het zeker noodzakelijk dat waar bijv. zooveel voor schoolbouw wordt uitgegeven aan in alle eischen te voldoen, ook voor straatreiniging, roede voor straatbesproeiing, iets meer wordt toegestaan. De heer VanWestendorp verklaarde door de hooge pachtsom tot gemeente exploitatie te zijn bekeerd. Ook de samen- sprekingen met den directeur der gemeente werken en de heelr Renkoma deden hem besluiten zijn stem aan het voorstel te geven. Spr. vroeg echter of onder de uitga ven niet vergeten was rente, aflossing enz. De Voorzitter deelde mede, dat die opgave niet noodig werd geacht, omdat het hier slechts geldt een begrooting, niet het opzet van iemand die een zaak begint. Op grond van zijne ervaring in zijne vorige gemeente Zaandam verklaarde de Voorzitter, dat, als het opzicht goed is, de reinigingsdienst in eigen exploitatie voordeel voor de gemeente oplevert. In antwoord op de vraag van den heer Jansen naar het verband tusschen een pensioenpost van f500 en een totaal aan tractementen van f12.600 voor 25 man, verklaarde de Voorzitter, dat een be paald cijfer onmogelijk te geven; hij zou f300 voldoende achten, daar het zeldzaam voorkomt dat personen bij dien dienst op voldoenden leeftijd gepensioneerd worden. De vraag van den heer De Groot of met aanneming van punt 1 de begrooting van kosten zal zijn aangenomen beantwoordde de Voorzitter bevestigend. In verband met de opmerking van den heer VanWestendorp, dat hij die begrooting meer als toelichting wenschte, stelde de Voorzitter voor, bij eventueele aanne ming van punt 1 B. en W. uit te noodigen een bepaalde becijfering en indeeling over te leggen. De heer Nolet maakte bezwaar in punt 1 de woorden valthans vooreerst" met be trekking tot den tegenwoordigen afvoer van faecaliën te behoudenzij zetten alles op losse schroeven wat de becijfering der kosten aangaat Zijn voorstel die woorden te schrap pen, werd door de heeren Jansen en Dom ondersteund. De V o o r z i 11 e r, die eerst verklaarde aan die woorden niet te hechten, nam akte van de nadere verklaring van den heer Nolet, dat de Raad bij weglating ten allen tijde vrij blijft verandering in de wijze van faecaliën-afvoer te brengen. De heer Jansen wilde die woorden toch liever behouden daarin lag ten minste eenige oprechtheid, daar zij aangeven, dat kostbare veranderingen in de toekomst te wachten zijn. De Voorzitter achtte die uitlegging een misbruik maken van bedoelde woorden en meende, dat het nu noodzakelijk was ze te schrappen. De heer Janse n verklaarde niets on aangenaams aan B. en W. te hebben willen zeggen, maar voorzag voor volgende jaren reeds hoogere uitgaven van wellicht f 50.000. De heer Van Westendorp wees er op, dat in ieder geval een kostbare verbe tering van den afvoer van faecaliën noodig zal zijn. De woorden jalthans vooreerst" in zake de bestendiging der tegenwoordige wijze van faecaliën-afvoer werden daarop door B. en W. teruggenomen. Het voorstel van B. en W. werd daarna in stemming gebracht. Punt 1, eigen exploitatie, werd aange nomen met 14 tegen 7 stemmen. Punten 2 en 3 werden daarna metalge- meene stemmen goedgekeurd. Het voorstel tot het benoemen eener commissie van bijstand werd eveneens aan genomen. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oosterhout J. H. Voerman, thans te Vlaar- dingen. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 29 Octobor 1897 niet plaats hebben. De minister van Oorlog, vergezeld van de generaal Kool en Gijsberti Hodenpijl, den kolonel Van Panthaleon, Baron van Eek, den majoor Sabron en den kapitein Doorman zijn gisteren uit Den Haag naar Ede vertrokken, vermoedelijk om aldaar het terrein op te nemen met het oog op de militaire wapenschouwing, ter gelegen heid van de feesten bij de inhuldiging van de Koningin. Jhr. F. E. S. Testa, consul der Neder landen te Tripoli, zal aan het depart, van buitenl. zaken voor belanghebbenden te spreken zijn op Donderdag 28 dezer, van 42 tot 2 uren. Door eenige leden der Tweede Kamer is, in de afdeelingen, de wensch geuit, dat de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw ook aan verdienstelijke vrouwen zou worden toegekend. Afschaffing der plaatsvervanging Verscheidene leden der Tweede Kamer verklaarden in de afdeeiingen dat de af schaffing der plaatsvervanging in geen ge val behoorde voorgesteld te worden dan als onderdeel van een voorstel tot hervorming der levende strijdkrachten, en dat eene scheiding van beide regelingen voor hen eene afdoende reden zou zijn orn tegen een voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging te stemmen. Opgemerkt werd, dat deze maatregel volstrekt geen nieuwe uitgaven voor den Staat met zich zou brengen. Ook betoogde men, dat vastkoppeling van een voorstel omtrent deze aangelegenheid aan de nadere regeling van het defensiewezen de kans op welslagen in sterke mate zou doen ver minderen. De uitslag van de gisteren gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in het district Enkhuizen is als volgtUitgebracht 7022 stemmen, waarvan geldig 6941. De heer Kool (lib.) verkreeg 3881, de heer Raat (R.-Kath.) 3060 stemmen. Gekozen is dus de heer A. Kool. De commissaris-generaal van Nederland ter wereldtentoonstelling te Parijs, baron Michiels van Verduynen, is gisteren-middag weêr derwaarts vertrokken tot het treffen van nadere voorbereidende maatregelen. Reuter seint uit Brussel, dat de Neder- landsche consul aldaar, de heer Everts, op een tocht per rijwiel door een beroerte werd getroffen. De toestand is zorgelijk. De uitslag der verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in het district Gouda is de volgende. Totaal uitgebracht 5036 stemmen, van onwaarde 43, Mr. J. T. C. Viiuly had 1839, de heeren J. Hoogen- dijk 1555, Van de Weiden 1116, Gautier 392enBransdma 134 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren Viruly en Hoogendyk. Uit Den Haag is gisteren een commissie, bestaande uit artillerie-officieren en andere deskundigen, naar de kanon-gieterij van Krupp te Essen vertrokken. In den nacht van Zondag op Maandag is te Naaldwijk inbraak gepleegd by den heer Joosten, deurwaarder. In het benedenhuis, terwijl de familie boven sliep is uit een portefeuille een bankbiljet van f 100 wegge nomen en tevens eemg goud en zilver ont vreemd. De deur van het kantoor, eene buitendeur, stond open. Het vermoeden be staat, dat men zich heeft laten insluiten of door een bovenraam toegang heeft verschaft. Stond bij het dorp Ter Heijde, onder Monster, reeds vroeger een mast om bij eene stranding seinen te kunnen geve», thans heeft men daar hooge palen opgericht, waaraan eene mand of lantaarn kan be vestigd worden, om een naderenden storm aan voorbijgaande schepen te melden. Bet Meteorologisch Instituut te Utrecht is tel«" graphisch met dit seintoestel verbonden. Als commissie voor de in 1898 te houden kroningsfeesten, ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmi»»' is te Leiden opgetreden de sub-commiss'e' die werkzaam was tot inzameling van bij dragen voor het huldeblijk, H. M. Koningin-Weduwe-Regentes aan te bieden bij Hare aftreding als zoodanig. In den loop van de maand November a.s- zal eene commissie van uitvoering planne" voor de feestviering in 1898 ter tafel brengen- Een zeer verdienstelijke politieman de heer C. Batelt, hoofdinspecteur, afdeeling* schef der groote recherche te Amsterdam, heeft zijn zilveren jubileum gevierd. Zondag hield hij receptie te zijnen huize. Buiten* gewoon talrijk waren de felicitaties die hem niet slechts uit Amsterdam maar uit schier alle plaatsen van beteekenis uit het land ten deel vielen. Niet minder groot was het aantal stoffelijke blijken van belangstelling- Van de vereeniging Handelsbelangen" te Rotterdam ontving hij een prachtig bronzen beeld, »Mercurius" voorstellende. De metselaars aan den arbeid bij den bouw van de nieuwe cacaofabriek der heeren Blooker te Amsterdam, hebben gisteren het werk -gestaakt. Terstond is den aannemef uitstel van oplevering verleend, onder be ding, dat geen der stakers weder in dienst genomen zal worden, en evenmin een ont slagbriefje zal ontvangen. Gisteren-ochtend ondervonden de treinen van en naar Amsterdam belangrijke ver traging, doordat op het kruispunt aan de gasfabriek aldaar eer. petroleum wagen van een convooi was ontspoord. De weg is zo" spoedig mogelijk vrijgemaakt, ten einde het gewone verkeer te hersteden. Men deelt aan de ffss. Ct. mede, dat door twee Amsterdamsche heeren van den heer G. J. De Waard, te Assen, voor de som van f800 groen is gekocht uit diens bosch aan den Zwartwaterschen Weg. Het groen is bestemd om tot versiering te dienen voor de aanstaande kronings feesten. Onze schoorsteenvegers. In het N. v. d. D. deelt dr. W. Franke» mede, hoe hij te Locaino, in het Zwitsersch kanton Ticino, vele personen ontmoette,d>e Hollandsch verstonden en spraken. De heer F ranken had daarvan gelezen in een Fransch- Zwitsersch reisboek en op een avond in ee» koffiehuis te Bignasco zijnde vroeg hij Wi® spreekt hier Hollandsch?" Dadelijk kreeg hij van verschillende zijde» antwoord. Velen hadden in ons land hef bedrijf van schoorsteenveger uitgeoefend i een had een parapluiehandel te Schiedam gehad (hij was nu burgemeester.) »Zij ontvingen de »Olandas" zeer hartelijk» sprak met sympathie over ons land en bode» hem vruchten aan. Bij het afscheid gave» zij den heer Franken een stuk, in huu eigen aardig Hollandsch neergeschreven door ee» hunner, die, als winkelier, te gelijk als secre taris fungeerde. Het luidde Heeden den 14 Ootober 1897 Zijn wij hief vereniegd allen jn Woners van het Dorp Bignasco, en, Cavergno in de Vallei Valle' maggia Zwietserland Waar wij ont rnoete» De WEdi. Heer Dokter Franken uit Scheeve- ningen en tezamen gedronken hebbe op de gezondheid van H. M. Koningin Wilhdmi»» van de Seshonderd in Woners dat bij dorpen te Zarnen teid Zijn ongeveer houder' Nederland Jaren lang geweest on daar al3 Schoorsteen veger Rookverdrijvers en Metse laars. hun brood te Verdienen Zij zoude» heel gelukkig zijn een Hollandsche Courant te bezitten. Uelphonte Francesco Vrederechter. Begdudini Gaudenzio Burgemeester va» Bignasco

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2