Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau l$ofersfraaf 50. No. 5932. SLAAP OF DOOD. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers- 0.05 sagos PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 28 October '97. De koninklijke familie in Engeland heeft een treffend verlies geleden. De hertogin van Teek, een geboren prin- Ses van Groot-Brittanje en Ierland, zuster van den hertog van Cambridge en die in i860 met den hertog van Terck in het huwelijk is getreden, is gisteren overleden tengevolge van een uitputting na de operatie eener breuk. De prinses was zeer populairhaar over riden wordt dientengevolge algemeen be keurd. De crisis in het machinevak in Engeland 2al wellicht spoedig opgelost zijn. Ofschoon Patroonsbond noch werkliedenbond iets be- ^nd willen maken van hun antwoord op het voorstel van den Board of Trade, is "dgelekt, dat beide het plan tot een samen- h°nast hebben aangenomen, ofschoon daar aan over en weer voorwaarden zijn gesteld, h'e niet met elkaar overeen zijn te brengen. ^°'gens de Times zoeken de werklieden Uaar een behoorlijken vorm van terugtocht, r*® hun nederlaag zou verbloemen. Hun ^eerstandskas zou nl. welhaast leeg zijn, °bdanks de bijdragen van buiten af. Van de 5 300,000, die oorsproukelijk in kas waren, 's nl. al £150,000 verteerd. De toestand van de Koningin-Regentes van Spanje is verbeterd. Het bericht dat de Spaansche minister- resident te Washington een nota heeft in- §ediend over de vrijbuiterstochten wordt °bwaar geheeten. Hij heeft er zich enkel nQondeling over beklaagd. De tot de constitutioneele unie behoorende Dübaansche partij zal zich langs wettigen ^eg tegen de invoering der autonomie op Duba verzetten. Gelijktijdig met Cuba zal de autonomie aan Porto Rico worden toegekend. Feuilleton. 8) In het midden van al deze heerlijkheden bswogen zich gestalten, wier leven als het "Ware geheel geweken wasdie ten 'uatste gansch uitgeput, op de mollige divans neerzonken, en trots alle geraas der muziek, ",et in staat waren, de loodzware oogleden °Pen te houden. Nog slechts weinigen be ogen zich dansende in de zaal. Het klinken bokalen, het geruisch der stemmen van gisteren en eergisteren hield langzamerhand °P en zweeg eindelijk geheel. Al wat men aanving was tevergeefs, en slechts de a&nblik van den milden en rijken gastheer Was oorzaak, dat niet reeds lang het gansche 8ezelschap in diepen slaap gedommeld lag. Ue graaf was de eenige, die zich volkomen jakker en moedig gehouden had. Eene jachtige natuur, een vaste wil, boden nog allen weerstand aan vermoeidheid en slaap. Hi 'J stapte met fierheid heen en weder door Ondanks de reusachtige moeilijkheden welke zich bij de invoering der autonomie op het ontredderde eiland zullen voeren, is de minister van Koloniën, Morety Prender- gast vol goeden moed. De gewoonlijk goed ingelichte correspondent van de Temps te Madrid heeft een onderhoud met hem gehad, waarin hij enkele bijzonderheden heeft medegedeeld omtrent het bestuursplan op Cuba. Men zal het eiland een administra tieve en ceconomische autonomie toestaan even volledig als elke tot de Unie behoorende Amerikaansche staat bezit. Door het alge meen stemrecht zullen de Gemeenteraden, de Provinciale Staten en een eigen Parle ment op het eiland worden saamgesteld. Dit Parlement zal uit twee Kamers bestaan, wier taak allereerst is de beraadslaging over en de goedkeuring van de Koloniale begrooting. Aan de Regeering van het moederland en de Spaansche Cortes blijft het toezicht over het leger, de marine, de justitie, de politie, en den eeredienst. Cuba zal voorts een eigen ministerie hebben van vijf ministers, die onder voorzitterschap van den gouverneur zullen vergaderendeze zal geen recht van veto hebben. Het eiland behoudt vertegenwoordigers in de Spaansche Cortes. Conflicten tusschen de Cubaansche Kamers en het Cubaansche bewind zullen aan een volksreferendum onderworpen worden. Schatplichtig zal Cuba volgens de nieuwste plannen van de Spaansche regeering, gelijk de Standard die mededeelt, niet worden. De nieuwste kennisgeving over het ver meende conflict tusschen de groothertoge lijke hoven te Karlsruhe en Darmstadt, dat in geheel Duitscliland en ver daar buiten zooveel opzien heeft gewekt, luidt als volgt De groothertog van Baden had persoon lijk aan den Tsaar geseind over een bezoek en de Tsaar had hem eveneens persoonlijk en rechtstreeks afgeseind, zonder dat, zoo- de slaapdronkene groepen zijner gasten, llij schudde met stevige vuist dezen en genen zijner bekenden, die op het punt waren, om in te sluimeren. Ik zie wel, sprak hij niet zonder bitter heid, dat ik krachtiger gestellen tot mijne feesten moest toelaten, die niet in een paar vroolijke nachten en dagen in een zinken. Hij trad in eene zijkamer, hier tuimelde hem een waggelende luitenant der garde tegemoet. Boezemvriend, riep deze, hem bij de hand vattende, ik zoude gaarne uwe appel schimmels winnen, en de drommel hale mij, ik kan wat verdragen maar de blik sem treffe mij ik zal in een zinken, en snorken als een beer, wanneer niet eene pharao's partij tot stand kome, want alléén zijne Egyptische majesteit is in staat mij nog wakker te houden. Welaan dan, antwoordde de graaf, Georges, Jaques, geeft livrets en kaarten Spoedig hadden de bedienden eene pharao- tafel gereed gemaakt. De harsttocht voor het spel was de laatste toevlucht, die nog weder een gedeelte van het gezelschap op de been bracht. Men zette zich neder, en Falkenstein nam de bank over. Zoo speelde men één, twee, drie uren, toen zonk de eene pointeur voor en de als gewoonte is, de ceremoniemeesters er bij te pas kwamen. Door den beknopten telegrafischen vorm leek het antwoord van den Tsaar onaangenamer dan het bedoeld was, en eerst door de gekrenkte termen van de bekendmaking te Karlsruhe, kreeg de op zich zelf onschuldigen geschiedenis een kwaadaardiger aanzien. De Russische Keizer en Keizerin waren in Darmstadt ge komen, opzettelijk om er zoo ongedwongen mogelijk te vertoeven en er uit te blazen, niet om statige bezoeken van naburige vor stelijke personen te ontvangen, waarop tegenbezoeken in den vorm noodig waren geweest. Tusschen het hof van Hessen en dat van Baden is geen verbittering geweest. Omtrent het geschil tusschen den Tzaar en den groothertog, wordt van verschillende zijden getracht te bewijzen dat de geschie denis feitelijk erg door de bladen is over dreven. De Frankfurter Zeitung bijv. houdt beslist vol, dat het Karlsruher blad, hetwelk bet eerst het feit ruchtbaar maakte, de waarheid heel wat heeft opgesmukt. Waarom dat wordt niet gezegd. Er wordt wel beweerd, dat de gansche historie niets anders is dan een uiting van vijandschap tusschen twee hooggeplaatste dames, doch de namen dier dames worden niet genoemd. De eene behoort tot het Huis van Hessen, de andere tot dat van Baden en beide Huizen moeten reeds langen tijd met elkaar op gespannen voet hebben gestaan. De juistheid dezer veronderstelling leidt de Kölnische Zeitung af uit het volgende bericht»Den 24sten October, dus juist op den dag nadat het geruchtmakende bericht was verschenen in de Karlsruher Zeitung werd te Darmstadt de Russische hoftrein op bevel van den Tsaar gereed gehouden en de locomotief gedurende eenige uren onder stoom gehouden, doch ten slotte werd toch geen gebruik van den trein gemaakt, andere na in een. Zelfs de bankier konde gedurende zijne aftrekking zich niet weêr- houden zijne magnetische reis aan te kon digen, door hetgeen men geeuwen noemt; echter hij overwon zich zeiven en speelde onafgebroken voort. Zoo verliep er nog één uurweder brak de dageraad aan nog één uur en weldra bevond de graaf van Falkenstein zich alléén te midden van snor kende slapers de gezamelijke spelers hadden de een na den andere de kaarten laten vallen, en waren als offers der vermoeid heid in een gezonken. Met onbeschrijfelijken angst smeet de graaf van Faikenstein de kaarten op de tafel 'neder. Hij had de hoop opgegeven, om de slapers opnieuw wakker te schud den hij liet hen slapen. Opstaande begaf hij zich naar eene andere zaal en vervol gens naar de overige vertrekken. Ook daar heerschte overal eene doodelijke stilte. Eenigen van het gezelschap hadden zich naar hunne kamers begeven de overige gasten lagen achteloos op de divans uitge strekt in eenen diepen slaapook al de bedienden sliepende muzikanten zaten roerloos bij hunne speeltuigen, en als lijken in hunne zetels. Hier en daar flikkerde nog eene kleine lichtvlam, en andermaal drong de eerste schemering van eenen Men mag dan als vaststaande aannemen, dat het Hof te Darmstadt zijn invloed heeft doen gelden, waarvan de betreurenswaardige krenking van het Hof van Baden het ge volg is geweest. In de troonrede waarmede gisteren in Bulgarije de Sobranje geopend werd, wordt gewaagd van de hechtheid van de banden tusschen volk en vorstenhuis en van den vooruitgang van het land. De bezoeken bij buitenlandsche hoven toonen, dat Bulgarije in den vreemde achting en genegenheid geniet. Het bezoek aan het Rumeensche hof bewijst, dat de overgeleverde vriend schap nog steeds bestaat. De handelsver dragen, de benoeming van handelsagenten in Turkije en de commercieele onderhande lingen met de Porte geven recht om te verwachten, dat de vriendschapsbanden tus schen Bulgarije en zijn suzerein een wel- dadigen invloed zullen oefenen op de cecono mische belangen des lands. De toestand op Creta blijft vrij wel onveranderd. De Porte heeft den gouverneur bevel gegeven de personen die daar gevangen worden gehouden, naar Rhodos te zenden, opdat zij daar gevonnisd zullen worden. De Imparcial maakt een dépêche uit Washington openbaar, waarin wordt ge meld, dat Mac Kir.ley gelooft, dat het Ame rikaansche congres zich niet zal bezighouden met de zaken betreffende Cuba alvorens het resultaat te hebben gezien van de invoering van de autonomie op het eiland. Uit Chania werd gisteren gemeldDe Cretasche nationale vergadering zal een stuk opstellen, waarin zij de mogendheden haar dankbaarheid betuigt en gehoorzaam heid aan hun besluiten belooft, maar tevens verkondigt dat elke schikking waarbij Turksche garnizoenen op het eiland werden gelaten, het zelfbestuur denkbeeldig zou maken en nieuwe onlusten zou verwekken. nieuwen dag door de zware gordijnen. Falkenstein trad naar een venster en opende hetzelve. De frissche morgenlucht stroomde naar binnen groote vermoeidheid had zich van hem meester gemaakt, maar aan slaap was daarom niet te denken zijne ziel verkeerde nog altijd in staat van hooge opgewondenheid. Eene eerste proef is genomen, sprak hij bij zich zeiven, indien ik niet sterker door den slaap bevangen word dan nu, zal hij mij niet kunnen overrompelen. Die ver- wenschte droom, ik kan hem maar niet uit mijn geheugen bannenZelfs gisteren en eergisteren, in het midden der luid ruchtigste vreugde, stond de oude nevens mij met zijne hatelijke profetie. Ik durf het bij alle machten der bene denwereld niet wagen, in te slapen, sprak hij na een oogenblk peinzens; het droom beeld is zulk idéé fixe bij mij geworden, dat het licht in werkelijkheid konde over gaan daartoe behoeft men niet eens aan wonderen te gelooven. Welaan, alzoo besloot hij zijne gedurig afgebrokene alleenspraak, aan mij zal het niet liggen; mijn grootste vijand is thans de slaap, en tegen hem zal ik kampen en het niet opgeven, dan met mijn leven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1