Dagblad voor Schiedam en Omstreken. ^urcau l^otersftraaf 50. Hoe met ie ïïow opievoei mien? 20ste Jaarg Zondag 31 October 1897. No. 5934. EERSTE BLAD. SLAAP OF DOOD. PB IJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco ner post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADTERTKNTIÈN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag Tan ALLER HEILIGEN zal de TVieuwe Schiedam- **>he Courant Maandag-avond "iet versehijnen. Ingezonden De vijanden der Katholieke Kerk, in het a'gemeen de vijanden van allen positieven godsdienst, verkondigen het als van de daken»Wilt ge meester zijn van de toe komst, maak u dan meester van de school." De zoogenaamd neutrale school is dan ook kot bolwerk van de liberale partij, haar feserveleger, waar nieuwe strijders voor bare banier worden gevormd. Maar dat Woord»Maak u meester van de school en ge hebt de toekomst in handen," is ook be grepen door de Kerk daarom is de gods dienstige school het bolwerk der Kerk. waar oene opvoeding volgens hare leer verstrekt Wordt; waar de toekomstige burgers tot goede christenen, tot brave, degelijke Katho lieken gevormd worden. Geldt bovenstaande van de school in het algemeen, hoeveel te meer dan nog van de opvoeding der meisjes, geroepen als die zijn °m later als huismoeders een onbereken- baren invloed in de maatschappij uit te oefenen, als huisvrouw en moeder. Dit springt aanstonds in het oog. Immers, zoo lang het waar is, dat het welzijn van den Staat het totale wejzijn der bijzondere ge zinnen is, zoolang zal ook een ieder toe geven, dat het welzijn der gezinnen voor het grootste deel van de huismoeders afhanke lijk is. Welk doel vragen we nu dient dus bij de opvoeding der meisjes in het oog gevat te worden Geen ander dan dit bet meisje aan hare bestemming te doen Feuilleton. 10) Hier aanschouwde hij een vreeselijk tooneelook de linkervoet van den graaf was reeds met vele brandwondon bedekt. Oogërtblikkelijk stiet Cornelius den be diende met de gloeijende tang terug. Zijt gij zinneloos, heer graafriep hij op bestraffenden toon, gij vermoordt u zeiven. Mij blijft niets anders over, antwoordde de afgematte Falkenstein, en uwe kunst kan mij niet meer baten, ik moet mij zeiven helpen. Gij ziet, hoe ver ik het reeds gebracht heb, voer hij na eene korte pauze met matte stem voort, echter alle begin selen zijn moeielijk, iedere kunst moet geleerd wordenik geef de hoop nog niet op. Cornelius zag nu oogenbhkken, dat Fal- beantwoorden. En welke is in de meeste gevallen die bestemming Die van huismoe der. En het middel om dat doel, die be stemming te bereiken Haar de deugden eigen te maken, de kennis mede te deelen, die haar in staat zullen stellen voor haren man eene liefhebbende echtgenoote, voor hare kinderen eene goede moeder te zijn. Hieruit is zeker gemakkelijk af te leiden, dat wij volstrekt niet sympathiseeren met hen, die bij de opvoening der vrouw de verstandsontwikkeling op den voorgrond stellen, boven de vorming van het hart. En toch, in de» tegenwoordigen tijd schijnt men de zending der vrouw uit het oog te verliezen. De moeder treedt op den achter grond de savante, de geleerde dame, de blauwkous als men zegt, wordt vooropgesteld. Niet, dat wij er tegen hebben, dat ook het verstand der meisjes behoorlijk ont wikkeld wordt, maar men hoede zich toch voor overdrijving. Waartoe zal het bezit van overbodige wetenschap leiden Enkel en alleen hiertoe, dat de vrouw zich in haren kring misplaatst gevoelt, dat zij de plichten van haren staat niet begrijpt of vervult. In de volgende drie woorden kan volgens het plan der Goddelijke Voorzienigheid het bestaan der vrouw worden samengevat maagd, huisvrouw, moeder. Doch tevens wijzen zij den arbeidskring aan, binnen welke de vrouw, in het algemeen genomen, zich bepalen moet. Zonder noodzakelijkheid mag zij niet daarbuiten. Het is waar: uit zonderingen blijven bestaan, maar als alle uitzonderingen dienen zij slechts om den regel te bevestigen. Daar zijn ongetwijfeld ge leerde, beroemde vrouwen doch voor haar, die God met buitengewone talenten begif tigd heeft, staat ook in den regel de weg open, om die te doen kennenzulks geldt echter niet voor de overgroote meerderheid. Te veel wordt' dit bij de opvoeding der meisjes uit het oog verloren. Al te veel wordt de hersenkas der meisjes overladen kenstein den volslagen waanzin nabij was, en dat een lijder van deze geaardheid niet dan op psychologische manier te her stellen is. j;Mijn waarde graaf, sprak hij met liefdevolle woorden, door uwe gedwongene kuur zal het u nimmer gelukken uw oog merk te bereikenja, hoe gevoelloozer gij zult worden, des te eerder zal de slaap n in de armen des doods voeren. Uw waar achtig heldhaftig besluit heeft mij dezer dagen dermate doen nadenken, dat het mij na lang zoeken gelukt is, een middel gereed te maken, waardoor de mensch zelfs weken lang den slaap weerstand kor. bieden, zon der dat hij in het minste hierdoor lijdt, noch zijne krachten afnemen. De graaf van Falkenstein werd nu op merkzamer en de geneesheer vervolgde Het bestaat in eenen drank, welke uit de sterkste slaapwerende middelen is zamengesteld. Ik kan u talrijke daarover nagelezene geschiedenissen van lijders mede deelen, wien het ten allen tyde, wanneer het aangewend werd, geholpen heeft. Hebt gij zulk eenen drank bij u 1 vroeg de graaf met drift. Ik heb ten minste eene proef mede met doode wetenschap, d. i. met die soort, waarvan in de toekomst volstrekt geen nut is te trekken met welk gevolg dat het hart, het gemoed het kind van de rekening wordt. Aan de opvoeding daarvan wordt niet gedacht. Nog gezwegen van de gevaren voor de zedelijkheid, die sommige vakken als natuurlijke historie en gymnastiek kunnen opleveren. In de door God gestelde wereldorde en in de lotsbestemming, die Hij der vrouw heeft toegedacht, ligt duidelijk, dat bij haar de vorming van het hart het hoofddoel is daarop moet dan ook hare opvoeding gericht zijn de verstandsontwikkeling kome eerst op de tweede plaats. Aan den man, als heer en koning der schepping, zijn meerdere krachten meerdere geestesgaven geschonken dan aan de vrouw. Hij dan ook is aangewezen om den zwaren levensstrijd te strijden, om te werken, te zwoegen voor eigen onderhoud en dat van zijn gezin. Aan den man mogen lauweren en eeremetaal te beurt vallen voor de over winning in eenen moeilijken strijdaan de vrouw past alleen de aureool van het moe derschap, een lichtkrans, die haar door alle eeuwen heen heeft doen vereeren en be minnen. Doch de krans, om de slapen der vrouw gevlochten, is er geen van lauweren in hachelijken strijd behaald, doch een van nederige viooltjes, verborgen voor de oogen der wereld, en slechts in eigen kring hun geur verspreidende. Waar de vrouw geheel opgaat in haren werkkring, waar al haar werken en streven gericht is op dat ééne punthet welzijn namelijk van haar gezin, daar zal de moeder ongetwijfeld eenen onberekenbaren invloed ten goede uitoefenen. En dat met slechts op haren echtgenoot, maar ook en voorna melijk op hare kinderen. Is de moeder der kinderen godsdienstig, de kinderen zullen het ook zijn. Het beeld eener brave moeder blijft onuit- wischbaar in het hart der kinderen geprent. gebracht, antwoordde Cornelius, en haalde bij deze woorden een fleschje te voorschijn. Is het misschien den heer graaf aangenaam, daarvan nu gebruik te maken Zeer gaarne, sprak Falkenstein, ik vertrouw op uwe kunst, heer doctor. Hierna staarde bij aanhoudend op het fleschje. De geneesheer liet zich een porceleinen schaaltje brengen, schonk een weinig van de bruinachtige vloeistof in hetzelve, en reikte den patient van den drank toe. Deze slurpte dien met drift, doch niet zonder inspanning op. Cornelius had zich nu langzaam in een' leuningstoel nedergezet, en verhaalde nog meer over de wonderbare werking van deze artseneij. Gij zult in het begin, sprak hij, eene matheid en neiging tot slapen bespeuren verontrust u hierover echter niet, gij ge raakt hoogstens in eene soort van droome- rige sluimering, zoodat gij stellig bij uw bewustzijn blijft. Maar nauwelijks had de geneesheer deze laatste woorden gesproken, of de graaf sloot reeds de oogen, zoodat hij binnen weinige minuten in den diepsten slaap verzon ken was. Hare zonen zullen haar zegenen en ook na haren dood zullen zij nog steeds aan haar denken. Hare dochters zullen haar tot voorbeeld nemen. Ziedaar de verheven, de groote roeping der vrouw. Wie nu eene weldaad aan de maatschappij wil bewijzen, doe zijn best om hiertoe te geraken, dat de vrouw aan die roeping kunne beantwoorden. Maar weg dan ook met die inpomperij van zooveel overbodige wetenschap. Alleen een opvoeding in den schoot van het gezin, eene opvoeding gebaseerd op den godsdienst, is voor de toekomstige moeder noodig. Eene opvoeding, die het hart verwaarloost en dus schaadt, is uit den booze. Bij de opvoeding mag dan ook de wetenschap in zooverre tot haar recht komen, als zij medehelpt' tot het waarachtige geluk van het meisje. Dat dan de hechtste grondslagen voor het welzijn der maatsehappij zijn gelegd, behoeft zeker niet te worden aangetoond. Met het woord van een groot schrijver willen wij eindigen Wanneer de vrouw zich verlaagt, is het geheele huisgezin en daarmede de Staat zijn ondergang nabij. AL(xEMEE> OVEKZ1CHT. 30 October '97. De Kamer van afgevaardigden in Oosten rijk heeft een zeer bewogen zitting ge houden, welke Donderdag-middag begonnen tot Vrijdag-middag heeft geduurd. Zij werd meermalen door een onbeschrijfelijk leven gestoord, omdat de waarnemende voorzitter weigerde het voorstel van den Duitschen progessist Gross, strekkende om het regee- rings-ontwerp op de suiker op de agenda te zetten, en het voorstel van Kaiser, strek kende om de namen te laten oplezen, in stemming te brengen. Om halt zes gisteren ochtend was dr. Lecher nog aan het woord. Rumoerige tooneelen kwamen voor, doordat de socialisten-sluiting eischten ten behoeve van de stenografen. Dit verzoek werd door de linkerzijde op luidruchtige wijze onder- Cornelius had hem een der meest werk zame slaapdranken toegediend want hier door alleen was het, dat hij den overspannen graat langs den weg der kunst zoo snel mogelijk tot slapen konde brengen, en alzoo hoopte te redden. Want het was stellig te voorzien, dat bij de ijzeren wilskracht van den graaf deze wakende toestand een voor bode van den dood zoude zijn. Hoe langer Falkenstein voortsluimerde, iu eenen des te dieperen slaap verviel hij. Cornelius waakte voortdurend bij hem, hij gaf nauwkeurig acht op den toestand van den sluimerende. In het begin scheen hij geheel bewusteloos te zijnhet was echter alsof wilde, kwade droomen de ziel des slapers bemachtigden en hem pijnigden verscheidene malen wierp hij zich zonder te ontwaken heen en weder. Na eenigen tijd werd hij rustigereen gezonde slaap scheen ingetreden te zijn, en deze duurde twaalf uren lang. Cornelius verliet de legerstede van den graaf niet; hij had hem doen ontklseden en te bed leggen. Hij had zich zeiven weinig rust gegund, om alzoo zekerder op den sluimerende acht te kunnen slaan. Wordt vervolgd - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1