Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "jSofersfraaf 50. 20ste Jaar£ Woensdag: 3 November 1897. No. 5935. SLAAP OF DOOD. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per Dost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 .o. - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 2 November '97. De machinewerkers in Engeland hebben beslist geweigerd, hun verlangen naar den achtuursweri[dag onvoorwaardelijk in te trekken. Ook blijven zij de benoeming van 0l)Zijdigen voorzitter van de commissie e'schen. De Engelschen hebben bij de verovering Van de Sempagha-pas vier dooden gekregen eri twintig gewonden. Generaal Lockhart Verkent nu de sterke stelling die de vijand ^rchanga in groote getale bezet houdt. Jh een brief aan den Britschen agent Schrijft de emir van Afghanistan, dat ^\j den 17en September te Kaboel een gezant- s°kap van de Afridi's en Ozakzais ont ogen heeft. Zij verzochten hem, de En- Selsche regeenng mede te deelen, dat zij Schuld bekenden, en te vragen op welke 'oorwaarden zij vergiffenis konden krijgen. De emir geeft toe, dat de stammen een lachtiging verdienen en herhaalt zijn vriend schapsbetuigingen voor de Engelschen. In een anderen brief aan den onderkoning, zegt (C® emir, dat het (zijn taak is, den Hadda Mullah gevangen te nemen. Generaal Lockhart heeft, met onbetee- kend verlies den Arhangapas genomen. De 'ijand werd door het geconcentreerde vuur Van het geschut uit zijn verschansing ver dreven. Generaal Lockhart rukt nu het ^'rah-dal binnen. De verzekeringen van den senator Scheu- r®r-Kerstner betreffende de onschuld van d®n ex-kapitein Dreyfus worden in Frankrijk °v®r het algemeen met wantrouwend onge- C°of, door enkele bladen als de Patrie met keleedigingen, ontvangen. Maar de persoon- 'Ükheid van den senator, moet men erkennen, laat niet toe aan te nemen, dat hij licht- 'aardig zoo sterke uitlatingen zou doen. aarop zij steunen moet, volgens den Feuilleton. W Temps, ook nog onbekend zijn aan de regee ring. Reeds den 44 Juli, bij de wapen schouwing, heeft Scheurer de overtuiging van de onschuld van den banneling aan collega's medegedeeld, maar toen en sedert is hij stom gebleven omtrent de motieven voor zijn geloof. Van Bernard Lazare, heet het, zal in verband met de verzekeringen van Scheurer een nieuw vlugschrift ver schijnen Dat de senator Scheurer-Kerstner, gelijk de ligaro laat veronderstellen, gisteren over Dreyfus een onderhoud zou hebben gehad met ministers, wordt aan Binnen- landsche zaken noch tegengesproken, noch bevestigd. De Bank van Spanje heeft ter beschik king van de regeering gesteld 80 milhoen pesetas voor Cuba en 30 millioen voor de Filippijnen. Een telegram uit Key-West meldde dat er bij het vertrek van generaal Weyler ernstige betoogingen te Havana plaats had den. De generaal zou aan de manifestanten zegd hebben, dat hij vervangen werd uit gehoorzaamheid aan de rebellen in de Ver- eenigde Staten. Volgens een direct uit Havana ontvangen telegram heeft althans bij de inscheping van generaal Weyler zulk een betooging niet plaats gehadhet luidt als volgt Generaal Weyler heeft zich aan boord van de Alfonso XIII begeven, waar hij na een samenspreking aan maarchalk Blanco hetopperbevel overdroeg. Vervolgens scheep te hij zich in aan boord van de Montserrat, die hem naar Spanje zal brengen. Maarschalk Blanco heeft een proclamatie afgekondigd, verklarende dat hij een beleid van edelmoedigheid en vergevensgezindheid zal volgen en er naar streven de welvaart te herstellen. Daartoe rekent hij op den steun der bevolking. Beschermen zal hij hen die de wetten naleven, maar daaren- 11) De morgenstond brak aande heerlijke 8'ans viel weldadig en verkwikkend door groene gordijnen. Buiten waren de velden <*oor den nachtregen verkwikt en verfrischt gewordende geur der plantenwereld uit uitgestrekte wouden trok over de in '®ntedos gehulde landstreek. Cornelius was naar het venster gegaan, *Hj opende eenen vleugel van hetzelve en 'erheugde zich m den liefelijken morgen - toen keerde hij naar de sponde van den graaf terug. Nog altijd rustte deze in diepe sluime- rihgmaar hoe meer de schaduwen van hen nacht wegtrokken, des te zichtbaarder '©rbeterde zijn toestand. Over het gelaat, daarop kort te voren eene onaangename zinsverbijstering afgeteekend was, kwam hu eene zachtere uitdrukking. Weder scheen he ziel met droombeelden werkzaamdeze hoesten echter van eene aangenamer natuur tegen met de uiterste gestrengheid de on dankbaren straffen, die in hun verzet vol harden en den oorlog willen bestendigen. Tijdens zijne ontscheping hief de menigte opgewonden juichkreten aan ter eere van Blanco, Cuba en Spanje generaal Weyler was toeschouwer aan boord van de Mont serrat ten gunste van hem of de autono mie weerklonk geen enkele kreet. Maar schalk Blanco ontving ten slotte verschil lende delegatiën en het hoofd der autono mistische partij. Hij sprak de hoop uit dat de vrede, dank zij krachtige maatregelen en het verleenen van zelfbestuur, spoedig zou worden hersteld. Phanio betuigde bier voor dank. Tot chef van den generalen staf is Piando benoemd. Aan een maaltijd ten hove dronk koning Alexander van Servië gisteren op de ge zondheid van het nieuwe Kabinet. Hij bedankte het Kabinet en den Raad van State voor hunne bereidwillige medewerking onder de tegenwoordige omstandigheden. De Koning rekent op beide, en is vast be sloten de ministers te helpen bij het ver vullen van hun lange en moeilijke taak. Hij heeft goed vertrouwen in den uitslag tot heil van vaderland en volk. Hij verklaarde verder, zich alleen te hebben laten leiden door zijn plicht om te waken voor de be langen van zijn vaderland en volk, toen hij besloot van Kabinet te veranderen. De minister-president en de voorzitter van den Raad var. State bedankten den Koning voor zijn vertrouwen en verzekerden hem van hunne ijverige meewerking, alsook van de meewerking van de gansche natie, die het huis Obrenovitch hartelijk fis toe gedaan. In een nota aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden bij de Servische regeering ontkent de minister-presdent, dat Milan een rol gespeeld heeft bij de Kabi- dan de vorige zijnwant een tevredene, ja een zalige lach speelde hem om de lippen, en over het geheele gelaat had zich zulk eene zielsgerustheid verspreid, als Cornelius nog nimmer bij den graaf had opgemerkt. Daar schitterden de eerste stralen der morgenzon achter het bosch,en in hetzelfde oogenblik opende de graaf zijne oogen. Waar ben ik vraagde hij met eene zwakke stem. In uw kasteel, antwoordde Cornelius. Alzoo niet gestorven sprak Falken- stein, en loosde eenen diepen zucht. Gij zijt door den vasten slaap van uw zeldzaam en gevaarlijk idéé fixe ge nezen geworden, sprak de geneesheer. Ja, ving de graaf met diep bewogene stem aan, genezen en gered naar lichaam en ziel. Nu eerst geloof ik aan droomen want door dezelve heb ik mijn heil gevonden. Na diep adem gehaald te hebben, sprak hij verder Mijn vader is mij andermaal versche nen, echter niet toornig en mij als vroeger vervloekende, maar met een helder gelaat en vol zachtmoedigheid: vgij hebt geboet, mijn zoon," sprak hij, ndeze beproeving, hoop ik, zal uwe verbetering zijngij kunt nog lang en gelukkig op aarde leven, maar veel hebt gij goed te maken, wat vroeger door u misdreven is. Bemerk nu, dat Gods toorn niet eeuwig is, want een berouw hebbende zonder is Hem lief, om de ge rechtigheid. Leef deugdzaam, eerst na vele jaren zie ik u weder, maar niet op aarde." Met deze worden verdween mijn vader en kort daarop ontwaakte ik. De graaf richtte zich na deze woorden in het bed op, reikte den geneesheer zijne hand en vervolgde Voor alles u mijnen hartelijken dank, edele vriendWaart gij niet verschenen, ik had in den vreeselijksten waanzin eene aardsche hel met eene eeuwige verwisseld. 1 Weet gij ook, waarin het geneesmiddel bestond, dat ik u toediende vroeg Cornelius. Ik weet nu zooveel, dat zij eene ge zegende was, sprak de graaf. Zij bestond in niets anders, dan in eenen eenvoudigen, maar krachtigen slaap drank. Alleen daardoor, dat gij met geweld en door geneeskundige middelen in slaap gebracht werdt, was het mogelijk u van uw idéé fixe te genezen. Nogmaals mijnen hartelijken dank, waardig man, en daar mij volgens de voorzegging nog een lang leven is toegelegd, in hetwelk ik neg vele schulden heb af te boeten, zoo wil ik met het afdoen mijner netswijziging of dat diens aanwezigheid eene verandering in het buitenlandsch beleid zou medebrengen. Het Kabinet kan er niet aan denken, naar den steun te dingen van een enkele groote mogendheid en beoogt de financiën in orde te brengen, ten einde de regeling van de verplichtingen jegens het buitenland te verzekeren en het leger voor goed in een zoodanigen toestand te brengen, dat het aan de eischen voldoet. De jongste vredesconferentie, Vrijdag in de hoofdstad van Turkije gehouden, heeft niets opgeleverd. Gisteren zouden de leden weder bijeenkomen. Men verzekert, dat de Sultan aan zijn ambassadeur last heeft ge geven voor Woensdag den vrede te teekenen. De Porie heeft aan de vreemde militaire attachés, die naar de grens vertrokken, verlof gegeven hun telegrammen aan de ambassadeurs in cijterschrift te stellen. Maar dit verlof is ingetrokken zonder waar schuwing en verscheiden telegrammen zijn in beslag genomen. De ambassadeurs hebben daartegen verzet aangeteekend. De toestand op Creta is tegenwoordig van dien aard, dat men niet kan zegger. of er rust of oproer heerscht of de Mohamme danen dan wel de Christenen een gevaar vormen voor het handhaven van den vrede. Zoo lezen wij in de StandaardDe Christenen van Candia hebben opnieuw een collectieve dépêche gezonden aan de admi raals en den deken van het consulaire korps. In de dépêche protesteeren zij tegen het plunderen en stelen, dat dagelijks door de Muzelmansche bevolking geschiedt. Daarentegen meldt de Daily News. Uit gebreide voorzorgsmaatregelen zijn door de internationale autoriteiten genomen ter voor koming van ongeregeldheden ter gelegen heid van het proces der Muzelmannen be schuldigd van moord op de Christenen te Tsikalaria. Bij de beraadslaging in den Volksraad in grootste schuld beginnen Verneem daarom thans, edele vriend en redder, dat uw pleegzoon Alban mijn broeder is. Heer graaf, gij droomt of schertst met uwen dienaar. Ik droom, noch schertswant weet, dat ik van het oogenblik, dat mijne tweede moeder stierf, behendiglijk gebruik maakte, om mijnen broeder, die toen een hulpeloos kind was, in den slaap heimelijk te laten oplichten en in het bosch r.ederleggen. De medehelper, dien ik daartoe opgezocht had, had eigenlijk in last het wicht te docden, doch deze was, den hemel zij dankniet van alle menschehjkheid ontbloot, hij had mededoogen met het onschuldig slapend knaapje, en voorkwam hierdoor eene groo- tere misdaad. Hij droeg het kind in het bosch, waar weldra een gelukkig toeval wilde, dat gij hetzelve vondt, u over hetzelve ontfermdet en als kind aannaamt. Aan mijnen vader werd verhaald, dat het kind in eenen gapenden afgrond was nederge- stort van den berg, waarop het kasteel gebouwd is, maar hij heeft zulks nimmer willen gelooven, maar tot aan zijnen dood gehoopt, dat de verlorene zoude worden wedergevondendaarom had hij ook in het testament mijnen broeder rijkelijk bedeeld. {Slot volgt.) NIEUWE SCHIEDAM COURANT mmiiniwiiiniHtöiiiHi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1