Transvaal over de dynamiet-kwestie heeft president Kruger een krachtig pleidooi ge houden tegen de afschaffing van het stelsel der concessiën. Hij vermaande den Volks raad intusschen met grooten aandrang, de onafhankelijkheid en het crediet van het land voor oogen te blijven houden en ried aan een afdoend onderzoek naar de zaken der Dynamiet-maatschappij in te stellen. Blijkt het dan dat de Maatschappij misbruik heeft gemaakt van hare positie, dan behoort het contract in andere handen te worden gesteld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sciiiedam, 2 November 1897. Zondag-middag IJ ure is in het Zieken huis te dezer stede overleden de 51-jarige vrouw van J. Korpel, die Zaterdag-ochtend bij het omvallen van een petroleum-kook- toestel in hare woning over het geheele lichaam brandwonden bekwam. Voor bet examen vrije en orde-oefeningen gymnastiek is geslaagd de heer P. van Dijk, alhier. De afdeeüng Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond zal aanst. Zondag 7 Novem ber het feest van den H. Willibrordus, patroon van den Ned. R. K. Volksbond, op plechtige wijze vieren. De kerkelijke viering zal 's morgens aan vangen met de Algemeene H. Communie voor de leden der afdeeling, waarna ten 10 ure de H. Mis in de pirochiekerk van O. L. Vr. Visitatie, voor de leden, overleden leden en begunstigers van den Ned. R. K. Volksbond, atd. Schiedam, zal worden opgedragen. 's Avonds ten 8 ure is er eene buitenge wone vergadering in de zaal der Officieren- Vereeniging, waarin de zeereerw heer F. J. Poelhekke, pastoor der parochiekerk van O. L. Vr. Visitatie, als spreker zal optreden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 112 schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 107, voor Schiedam 4 en voor Hoek van holland 1. Onder alle reserve deelt de Msb. mede, dat het bezoek van H. M. de Koningin te Rotterdam, met in 1898 zal plaats hebben, omdat men alsdan geen gebouw tot ontvangst beschikbaar hebben kan. Naar men wil, zal het Yachtclub-gehoaw daartoe worden ingericht, nadat het Museum voor landen volken kunde zal zijn overgebracht naar het Doele- gebouw, als daaruit vertrokken zijn de rechtbank en de kantongerechten, welke worden overgeplaatst naar het nieuwe gerechtsgebouw aan den NoordsiDgel. Een loodgieter aan de Nieuwe Haven te Rotterdam wonende, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat door hem blokken tin gekocht zjjn van een der opkoopers bij wien goederen in beslag genomen zijn, afkomstig van de diefstallen in de pakhuizen van het Vriesseveem aan de Rijnhaven. Daar de blokken evenwel reeds in de smeltkroes waren, konden de corpus delicti niet meer geconstateerd worden, daar de handelsmer ken eveneens onleesbaar waren geworden. De hoofd-agent van politie Term aten zag Zondag-ochtend vroegtijdig, dat een mans persoon, naar zijn kleeding te oordeelen een zeeman, zich langs een afvoerbuis van den gevel van pand no. 28 aan de Glashaven te Rotterdam, waarin een Scandinavisch zeemanshuis gehouden wordt, liet afglijden. Een wedloop tusschen den politieman en den zeeman had plaats, totdat deze laatste een schuilplaats zocht in een doodloopend slop. Daar gelukte het, hem te arresteeren. Het bleek, dat hij zich toegang tot het huis had verschaft door tegen de afvoerbuis op te klauteren en op de eerste verdieping een ruit stuk te slaan. Op den zolder stal hij een gouden horloge, in een vertrek waar 12 zeelieden sliepen een zilveren horloge, eenig geld en een mes, op de slaapkamer van den direc teur stal hij uit diens broekzak een porte- monnaie met geld en een ring met sleutels en voorts uit diens vestzak een zilveren horloge. Met de gestolen sleutels opende hij op kantoor en lessenaar en stal daaruit f800 aan bankpapier en zilvergeld. Hij zou juist met een schip, waarvoor hij was aangemonsterd, naar Brazillië ver trekken, doch werd in plaats daarvan ter beschikking van de justitie gesteld. Door de recherche te Rotterdam is Zondag avond in zijn woningaande VanderTakstraat te Feijenoord, een 28-jarig koopman gear resteerd, Duitscher van geboorte, wiens aan houding door de justitie te Gent verzocht was, ter zake van bedriegelijke bankbreuk. Hij had naar Rotterdam de wijk genomen. Hij is naar het Huis van Bewaring over gebracht in afwachting zijne uitlevering is aangevraagd en verleend. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Overschie bleek, dat de gemeentebegrooting is opgemaakt tot een bedrag van f 18363.31 in ontvangst en uitgaat. Door de gemeenteveldwachters J. E Van der Plas en L. Van Aalsburg was een request ingediend tot het verkrijgen van tractementsverhooging. Door den dikken mist misleid, geraakte eergisteren-avond een rijtuig van den land bouwer H. van den Bogerd te Hilligersberg te water. De inzittenden, zijnde de voerman en 3 meisjes, wisten zich over het paard heen te redden daarop werd ook het paard zonder letsel op het droge gebracht. De wagen kwam zwaar beschadigd boven water. Het jubilee van Delfts burgemeester. Het zilveren feest van De; its burgemeester mr, F. M. de Vries van Heyst, is gisteren met de meeste opgewektheid te Delft gevierd. De burgerij deed op overtuigende wijze blijken, dat zij de langdurige diensten dooi den jubilaris aan Delft bewezen, op prijs stelt, ook door de fraaie geschenken, die hem als een blijvend aandenken aan dezen voor hem zoo heuglijken dag werden vereerd. Door een zeer groot aantal ingezetenen van Delft werd den burgemeester een geschenk vereerd, dat werkelijk gelukkig gekozen mag genoemd worden. Het is des juoilaris beeld en buste, bestemd voor de raadszaal, gemodelleerd door den heer A. E. Lacomblé, leeraar in het boet- seeren aan de Polytechnische School. Hoewel nog maar in gips uitgevoerd, geeft het beeld nu toch reeds te zien, wat men kan verwachten als het in marmer uitgevoerd is. De burgemeester is voorgesteld in ambts gewaad met de daarbij behoorende insigniën en het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw. Dit geschenk gaat vergezeld van een gebrand glasraam, vervaardigd in de bekende fabriek van den heer 3. L. Schouten naar een teekening van den heer L. Senf. Het stelt voor een gezicht op de torens van Delft, waarboven het wapen van den jubilaris, er onder het opengeslagen Wetboek met de teekenen des burgemeesters waardigheid. De beide oude zegels van Delft zijn eveneens afgebeeld. Zoowel teekening als uitvoering zijn ge lukkig geslaagd. Door de verschillende ambtenaren der gemeente ontving de burgemeester een fraai tegel-tableau in Sepia, uitgevoerd naar eene teekening van den heer L. Senf in de fabriek der firma Joost Thooft Labou- chere «De Porceleine Fles" Dit tableau geeft een gezicht op de groote markt op marktdag; het Stadhuis neemt natuurlijk de eereplaats in. Het fraaie stuk, dat uitmuntend ontwor pen en uitgevoerd is, bestaat uit 42 tegeltjes, gevat in een Amerikaansch notenhouten ljjst, die, ontworpen door den gemeente architect, den heer M. A. C. Hartman, door hare soberheid de teekening nog meer doet winnen. Op de lijst staat1872. 1 Nov. 1897. By dit geschenk behoort een album, waarvan de band ontworpen is door den heer A. F. Gips, leeraar aan de Polj tech nische School. Het is groot 34 X ^2 cM., gebonden in blank varkensleder, met in zilver gedreven beslag, gemonteerd met edelgesteenten. In het midden bevindt zich een medaljon in bas relief van mat zilver waarop in email het Delttsche wapen is uitgevoerd. De tenants en banderolles zijn vari mat zilver op vergulden grond. Het hoefbeslag is versierd met geslepen methisten. Het album is gebonden bij de firma J. B udt Zn. te Amsterdam, het beslag is ge.' verd door de firma F. A. Hoeker, eveneens ie Amster dam, terwijl de heer J. M. Lioni te 's-Gravenhage de opdracht heeft geschreven. Omtrent de viering van het feest wordt meer in 't bijzonder het volgende gemeld Reeds vroeg in den morgen ving het aan. De jubilaris bezocht alle scholen behalve de katholieke scholen die wegens den feestdag gesloten waren er. heden zulien worden bezocht. Wegens den katholieken feestdag nam de openbaren viering eerst te 12 ure een aanvang. De muziek der Schutterij, onder directie van de heer Keerweer, vooratge gaan door de feestcommissie, bracht den jubilaris een aubade aan zijne woning, waarbij de leden van de Vereeniging «Liefdestem", onder directie van den heer Van Wijck, eenige liederen zongen. Om half twee was de vergadering van den gemeenteraad. Voor dien lijd werd de jubilaris door de wethouders Roes en Vermaes van huis gehaald en in de vestibule van het versierde raadhuis met kindergezang ont vangen. In de plechtige vergadering van den gemeenteraad, door 's Burgemeesters echt- genoote en verdere famielileoen bijge woond, werd de jubilaris geluk gewenscht door den heer Roes, welke gelukwensen hij met een kort woord van dank beantwoordde. Vervolgens werden in 's Burgemeesters kamer de geschenken aangeboden door den heer J. M. Kuyser, oudste raadslid, namens de burgerij, en door den heer prof. J. Span jaard, directeur der Indische instelling, namens de ambtenaren en werklieden der- gemeente. Hierna was het receptie, zoo druk, dat zelfs na het officieele uur nog velen wachtten. Ten 6 ure had in de raadszaal het diner plaats door den Raad den Burgemeester en zijn echtgenoote aangeboden. Het groote Marktplein was gisteren-avond te klein om aden te bevatten die tegen woordig wilden zijn bij de drie serenades ten stadhuizeden feestvierenden burgemees ter gebracht. Eerst kwam te ruim half negen de officieren en het kader der Schutterij voorafgegaan door fakkeldragers, een halt later een aantal vereenigingen met hun vaandels en banieren en te ongeveer 40 ure de leden van het Delfsch studentenkorps. Van het balcon van het raadhuis wapperden de rijks- en gemeentevlaggen, terwijl van den geveltop tot de benedenhoeken een bloemenguirlande was aangebracht. Tijdens het bezoek der deputatiën ten stadhuize werd van het dak en den eers;en omgang der Nieuwe Kerk af en toe de tallooze menigte beschenen door bengaalsch vuur, terwijl van 8 tot 11 uren in dt muziektent op de Markt concert werd gege ven. Tot laat in den avond werd er feestge vierd door de ingezetenen. De bomschuit N. W. 14, schipper J. van Roon, die Donderdag 11. te Vlaardingen binnenliep, heeft aldaar aangebracht de bemanning van de östender vischsloep 0.105, schipper J. Vianen, bestaande uit 5 man. Toen Maandag-morgen 25 dezer, boven genoemde sloep zich bevond op 5 mijlen O.Z.O. van den Waterweg, weru deze door een onbekend gebleven stoomschip overzeild, waardoor de Osterider sloep gezonken is. De bemanning, die in de boot het zinkende schip verlaten had, werd door de Noordwijksche bom opgenomen. Vlaardingen schijnt thans gekozen te zijn als terrein door heeren inbrekers, althans tusschen Vrijdag en Zaterdag is ingebroken bij de wed. Baksteen in de Dwarsbleekstraat. A. van Haften, Gedempte Waal, en bij de weduwe Riedijk, Veerplein. De eerste ont moette den inbreker bij haar thuiskomst, doch kan van hem geen signalement opgeven. Bij den tweede is een kast opengebroken, terwijl bij de laatste een bedrag var. f50 is meegenomen. Alhoewel de politie ijverig bezig is om de daders op te sporen, is het echter, tot op heden, niet mogen gelukken de ongenoode gasten te treffen. De heeren L. Smit Co. bieden aan, een hunner groote zeesleepbooten beschikbaar te Stellen van die Vlaardingsche reeders, welke met hun vischschepen bij nun sleepdien-1- geabonneerd zijn, om een bezoek aan een gedeelte van de haringvloot te brengen. Men zou dan op een nader te bepalen dag des middags vertrekken om den volgende11 morgen weder te keeren. De reeders zouden aldus gelegenhei hebben hun schepen visschend te zien. Fiuancieele Mededeelingeö- De Rotterdamsche TramwegmaatschappP vervoerde in de maand October II. 609.5°^ reizigers, met een opbrengst van f 48.24'-'1 tegen 603.410 reizigers mei een opbrengst van f47.965.93, in dezelfde maand van he1 vorig jaar. De buitengewone ontvangste'1 bedroegen f22.563.09' tegen f 23.162.91 i° October 1895. Het totaal-generaal der ontvangsten was in de afgeloopen maan' f70.810 26' tegen f71.128.84» in dezelfde maand van het vorig jaar. In de Vrijdag-middag te Rotterdam ge' houden algemeene vergadering van aandeel' houders der Naamlooze Vennootschap federatie" Nederlandsche Vereeniging lot bereiding van Melkproducten, te Delft'* haven, zijn de balans en verlies- en winst* rekening over het boekjaar 1896/97 goed* gekeurd en is het dividend vastgesteld °P 9% of f45 per aandeel van f 500, berekend over het sedert de helft van het afgeloopen boekjaar, tot f500,000 vergroot kapita3'' Uit het verslag der directie bleek, dat de zaken der Vennootschap alleszins bevredi gend waren en gestadige vooruitgang waS waar te nemen, terwijl ook de in den loop des jaars nieuw aangevangen takken *a° industrie ten volle aan de verwachtingefl hadden beantwoord en eene goede toekomst beloofden. BINNENLAND. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de vergoeding voor den voorzitter en de leden der commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen zal zijn in het district Schiedam voor den voorzitter, wanneer hij rijksambte naar is, ressorteerende onder het departe ment van financiën f1000, anders f 2800 i voor den voorzitter en de leden als ver goeding voor reis- en verblijfkosten wordt in het district Schiedam f 500 uitgetrokken- De Opper-Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, op Dinsdag, den 2den dezer, den lichten reu8" zal aannemen voor den tijd van drie dagen» wegens het overlijden van Hare Hoogheid» Mevrouw de hertogin van Saksen-Altenburg- (Stóf.) Zaterdag-ochtend 10 uur arriveerde aan het station te Apeldoorn prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont. H. K. H. werd afgehaald door de beid0 Koninginnen met gevolg, dat bestond uit de dames freule Rengers, gravin van Limburg Stirum en de heeren jhr. Pabst van Bi°' gerden en jhr. Van Tets. Even daarna vertrokken de vorst eD vorstin van Bentheim, die eenige dagen op Het Loo hebben doorgebracht. De burgemeester van Apeldoorn wasaa" het station tegenwoordig. De burgemeester van Arnhem jhr. D. d- A. A. van Lawcik van Pabst van Nijevelb heeft met een zeer vleiend schrijven, name11" H. M. de Koningin-Regentes, een zeer goed gelijkend portret vanH. M. de Koningin ont vangen, ter herinnering aan het bezoek a»n die gemeente op 28 Augustus 11. Het portret draagt de handteekening van Koningin Wf' helmina met bijvoeging van den datum, e° is gevat in sierlijken lijst. Reeds bij de audiëntie, die H. M. de Koningin-Regentes bij het bezoek van 1® dezer aan autoriteiten gaf, ontving de bur gemeester, naast de dankbetuiging voor de hartelijke ontvangst van Arnhem 's ingeze' tenen, de toezegging van dit vorstelijk geschenk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2