Keizer Wilhelm heeft, naar aanleiding van dit sterfgeval, laten weten, dat hij eergisteravond niet aan zijn voornemen kon gevolg geven, om het nieuwe casino van officieren van het regiment gardekurassiers in de Friesenstrasse te Berlijn te bezoeken. Omtrent den toestand op Creta de vol gende twee berichten, waarvan het eerste afkomstig is van de Standard, het tweede van de Times. »Vo!gens berichten uit het binnenland is dokter Sphakianakis met algemeene stemmen gekozen tot president der Cretenzer alge meene vergadering. Verschillende commissies uit de afgevaar digden zullen een onderzoek instellen naar den toestand op het eiland. Een dezer com missies zal zich naar Akrotiri begeven, ten einde zich gemakkelijker in verbinding te kunnen stellen met de admiraals." Aan de limes wordt uit Canea gemeld: »De benoeming Yan kolonel Schafer tot voorloopig gouverneur van Creta is niet populair. Het gerucht loopt, dat de Cretenzer alge meene vergadering de benoeming van den heer Numa Droz zal voorstellen. Morgen (dat is Dinsdag 2 Nov.) zullen vijf oorlogsschepen op de reede van Canea aankomen." De Times verneemt uit Johannesburg, d.d. 1 November. Naar men meldt, is Schalk Burger nu beslist voornemens raar het presidentschap van Transvaal te staan. Men verwacht, dat Kruger nu door splitsing van de stemmen (der progressisten) bevoor deeld zal worden tenzij Joubert of Burger zich terug trekt. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 3 November 1897. Door de Vereeniging »Hulp en Steun voor weezen van alle gezindten" te Amsterdam zal in deze gemeente op 8, 9, 10, 11 en 12 November a. s., niet met instemming van het gemeentebestuur, een collecte worden gehouden. Naar wij vernemen, hebben al de officieren der dd. Schutterij hun ontslag genomen als leden der feestcommissie voor het inhuldi- gingsfeest van H. M. de Koningin. Gisteren-avond li1/* ure zijn alhier door de politie gearresteerd zes haringvisschers, die in opgewonden toestand rumoer maakten en tegen de politie verzet pleegden. De haringvisschers, allen behoorende tot de bemanning van een te Vlaardingen binnengekomen logger, zijn na verhoor heden ochtend weder ontslagen. De heer F. A. Marlet zal op Dinsdag 9 November, 's avonds 7£ ure, in het hotel »De Visscherij" alhier, voor de afdeefing Schiedam van den Nederlandschen Brood-, Koek en Banketbakkersbond eene lezing houden. De firma Karstel Co. te Rotterdam, de bekende cacaofabriek, vierde een paar dagen geleden haar 12£-jarig bestaan. De fabriek aan de Baan was versierd met het pas ver kregen koninklijke wapen. De meesterknecht, de eenige die 12^ jaar de patroons diende, ontving een gouden remontoir van het per soneel en van de firma een welgevulde portefeuille. Vijf schippers werden gisteren-avond te 10£ uur te Rotterdam door de politie ge arresteerd, nadat zij den inboedel van een bierhuis aan de Maaskade no. 65 kort en klein hadden geslagen. Stoeien, biljart queues, glaswerk, alles werd vernield en de ruiten werden bovendien ingesl gen. De woeste schippers werden in bewtung ge steld in het politie-bureau aan de Nassau- kade. Gisteren-middag vertrok eerst te 3 ure 14 min. de Zuid-exprestrein van Rc Uerdam; door den zwaren mist had de joot van Londen naar Hoek van Holland een groote vertraging, en kwamen de reizigers ongeveer 11 uur te Rotterdam aan, om eerst te 3.14 naar Duitschland te kunnen vertrekken. Omstreeks kwartier voor zessen gisteren avond werd te Rotterdam de brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand. De brand bleek te woeden op Feyenoord en wel in de fabriek voor houtbereiding van mevrouw de wed. C. Mirandolle op den Feyenoorddijk nabij de gemeentegas fabriek. De machinekamer, bestaande uit een houten gebouw, was vermoedelijk door het vallen van een petroleumlamp in brand geraakt. Het vuur vond in het aanwezige creosoot ruim voedsel en deed de vlammen hoog opstijgen. De brandweer, door het politie-alarm ge waarschuwd, rukte weldra aan. In de eerste plaats de stoomspuit no. III, onder leiding van den brandmeester, den heer P. van der Graaf, benevens een drijvende stoombrand spuit en de handbrandspuiten 25, 24 er. 5. Ai dat brandmaterieel werd bij aankomst in werking gesteld onder persoonlijke leiding van den hoofdman, den heer J. H. Torley Duwel. Door het doeltreffend optreden der brand weer gelukte het, het vernielend element in zijn vaart te stuiten en te beperken tot het machinegebouw. Wel werd een gedeelte van een kantoorlokaal nog eenigszins door de vlammen aangrepen, doch het gevaar was daar spoedig afgewend. Ook de stoomketel die in het brandende gebouw hevig stond te blazen, wist men spoedig zonder gevaar tot zwijgen te brengen, evenzoo bleven de lange creosoteer-reservoirs gespaard. De schade wordt door assuratie gedskt. De orde op het brandterrein werd gehand haafd onder leiding van den politiechef te Feijenoord, den heer L. J, C. Vuijk. Te half acht uur was de brand nagenoeg gebluscht. Een treurig ongeval had bij dezen brand nog plaats. Toen de stoombrandspruit No. 1 kwam aanrukken, sprong de brandwacht Pieterman van een der zitplaatsen boven op de spuit naar omiaag, doch geraakte onder een der achterwielen,die hem over beide beenen gingen. Inwendig zwaar gekwetst werd de ongelukkige opgenomen en naar het terrein der Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw, ïFeyenoord" gebracht, waar hem de eerste hulp verleend werd. Later werd hij door de politie per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Er is te Rotterdam een vereeniging opgericht, om bij de aanstaande inhuldi gingsfeesten deel te nemen aan een allegorischen optocht met een bemande reddingboot, die een voorstelling zal geven van de werkzaamheden der Z. ff. Maat schappij tot redding van Schipbreukelingen. In een te Hillesluis gehouden vergadering is de vereeniging, bestaande uit 16 leden, geconstitueerd en zijn de heeren J. M. Roodenburg, B. G. v. d. Leeuw en N. De Riet respectiefelijk benoemd tot voorzitter secreteris en penningmeester. De landbouwer J. Verburg, wonende aan den Kleiweg onder Overschie, vermiste eergisteren-ochtend uit den polder Zestien hoven aldaar, twee van een dekkleed voor ziene koeien. Waarschijnlijk moet hier aan diefstal gedacht worden. Toen Zondag-avond te 6£ uur de zeil maker v. d. K., wonende aan 't Oosteinde te Delft, thuiskwam en de straatdeur willende ontsluiten, kwam hij tot de ontdekking, dat deze open was. Zijn winkel binnentredende, hoorde hij geritsel en riep »Wie is daar Toen hij een lucifer ontstak, snelde een man uit de binnenkamer op hem toe, die hem bij de keel givep en trachtte hem op den grond te werjen. V. d. K., een stevig persoon, greep her;' ook aan en duwde hem met kracht tegen de toonbank. Een wor steling ontstond, doch v. d. K. bleef de baas en op straat met hem gekomen, verleenden eenige buren hem op zijn hulpgeroep bijstand. Eenige ooger,blikken later werd de indringer aan een politieagent overgegeven, en naar 't bureau overgebracht, bekende hij zich toe gang tot de woning te hebben verschaft door middel van een valschen sleutel. Een kast was reeds door hem ontsloten, doch niets werd vermist. Hij is een Rotterdammer en een oud bekende dor justitie. Maandag is te Delft de rijksgeweerwinkel gesloten Alle officieren, beambten en werk lieden zijn naar de Hembrug verhuisd velen hebben tijdelijk een woning te Amsterdam moet zoeken en kiijgen voor hunne dagelijksche reis naar Zaandam van het Rijk vergoeding. Te Delft heeft Maandag-namiddag een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij van messen werd gebruik gemaakt. Een 4-tal personen zijn vrij ernstig ver wond en in het gasthuis verbonden. De daders zijn aangehouden. BINNENLAND. Provinciale Staten van Zuid-! olland. Zitting van Dinsdag 2 November. Bij den aanvang der uajaars' c gadering van de Provinciale Staten van Zuvi-Holland heeft de Commissaris der Koningin hulde gebracht aan de nagedachtenis van den heer Van Houweninge. De heer H o o g e n b o o m, die de plaats van wijlen de Waldeck inneemt, heeft zitting genomen. De subsidie aanvraag Van Heurn en Beversen voor een visschershaven aan den Hoek van Holland werd in handen van Gedeputeerde Staten gesteld, evenals de adhaesie-adressen aan het verzoek tot verbetering der verkeersmiddelen op de westelijke eilanden van Zuid- Holland. Het,adres van de Vereeniging tot verbe tering van den gezondsheidtoestand te 's- Gravenhage, betrekkelijk een gewenschte afscheiding der boezems van Delfland en Schiedam, werd verzonden aan de betrekkelijke provinciale commissie. De heer H ij mans vanWadenoijen sprak de hoop uit, dat tegen de aanstaande zomervergadering po het kroningsjaar) in den ongelukkigen toestand der wateren moge zijn vooizien, opdat de walgelijke toestand van dezen zomer zich alsdan met herhale. Het adres van de Westlandscha Stoom trammaatschappij, aandringend op een be slissing omtrent hare aanvraag van subsidie voor het doortrekken van hare lijn van 's-G ravenzande totden Hoekvan Holland, werd in handen vanGed. Staten gesteld, De heer Van derMandele sprak den wensch uit, dat Ged. Staten deze belangrijke zaak in de a. s. zomervergadering aan de orde zouden stellen. De heer v. d. Ho og vroeg en verkreeg verlof om Gedep. Staten te vragen of hun bekend is de toestand van het vaarwater der Gouwe b ij Boskoop, waar de brug diep geladen schepen in het verkeer be lemmertof spoedig maatregelen zijn te verwachten opdat aan een onhoudbaren toestand nadeelig en schadelijk voor handel en scheepvaart, een einde gemaakt worde Deze vragen zullen van Gedep. Staten worden beantwoord in de volgende verga dering, die op 16 Nov. ten 11 ure zal ge houden worden als wanneer ook de ter behandeling gereed zijnde onderwerpen ter tafel zullen komen. Bij kon. besluit is jhr. mr, C. A. Elias, met ingang van 15 November, benoemd tot burgemeester der gemeente Harderwijk, met toekenning van eervol o tsiag als burgemeester der gemeente Monster. Prinses Elisabeth van Waldeck—Pyrmont is weer naar Arolsen vertrokken na een verblijf van 2 dagen op het Loo. Gisteren-middag werd aan het ministerie van waterstaat door de minister- van bin- neniandsche zaken en waterstaat de staat- commissie geïnstalleerd, tot voo tereiding van maatregelen tegen de verou.reiniging der openbare wateren. De commissie heeft onmidde'ijk hare werkzaamheden, aangevangen. Uit vertrouwbare bron verneemt de A. R. Ctdat het bericht van sommige bladen, dat de minister van justitie bij zijn jongst bezoek aan de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden, daar een onderhoud de gebroeders Hoogerhuis heeft gehad, on juist is. De zaak komt eenvoudig op het volgende neerDe minister was (zooals reeds gemeld is) te Leeuwarden gekomen om, evenals op andere plaatsen, een per" soonlijk onderzoek te doen naar de gehoorig* heid in de gevangenis. De minister kwam daartoe ook in de cellen. In één daarvan was een der gebroeders Hoogerhuis gezeten- Toen de minister binnen was, begon H. met de bekende klacht over de, volgens zijn zeggen' onschuldige veroordeeling van hem en zjjne twee broeders. De minister hoorde hen0 aan, doch zei ten slotte, dat hij aan de zaak niets kon veranderen. Doodstraf. De wenschelijkheid van wederinvoering der doodstraf werd in de atdeeling öel Tweede Kamer op de bekende gronden be pleit en bestreden. In eene afdeeling legden sommige leden er vooral nadruk op, dat die wederinvoering gunstig zou werken op de ontdekking der daders van zware misdrijven. Naar zi) meenden te weten, is het met zelden moeilijk de getuigen te bewegen tot mededeelmg van hetgeen hun bekend is, omdat zij vreezen voor wraakneming van de zijde van dengeen, tegen wien zij zouden moeten getuigen. Konden zij er op rekenen, dat deze na veroorueeling voorgoed onschadelijk werd gemaakt, dan zouden zij in vele ge vallen minder achterhoudend worden be vonden. Tegen dit argument werd aangevoerd» dat de doodstraf toch alleen zou worden uitgesproken en voltrokken bij misdrijven van hoogst ernstigen aard, in welke ge vallen thans levenslange of althans zeer langdurige gevangenisstraf wordt opgelegd- Maar juist in die gevallen zal de vrees voor latere wraakneming door den veroordeelde minder zwaar wegen dan wannneer deze na enkele maanden of jaren weder in vrijheid komt. De commissie uit de Tweede Kamer voor de geloofsbrieven van mr. van Gilse komt morgen bijeen, tot vaststelling van haar verslag omtrent het nader onderzoek van de bescheiden. De generaal-majoor Borel, inspecteur van het militaire onderwijs, heeft aangevraagd om op pensioen te worden gesteld. Zondag vertrokken van het regiment grenadiers en jagers ruim 300 miliciens met verlof voor 2 maanden. De Nederl. consul te Brussel die verleden week op een rijwielt cht door een beroerte werd getreffen, is overleden. Hij oefende sedert f884 aldaar zijne consulaire functiën uit en was ridder van den Gouden Leeuw van Nassau en van de Belgische Leopolds-orde. De troonsbestijging, van Czaar Nicolaas op 2. Nov. 1894 werd gisteren in de resi" dentie in Russische kringen herdacht met een buitengewone godsdienstoefening in de kapel aan den Scheveningschen weg, welke o. m. werd bijgewoond door den Russischen gezant en de legalie-secretaris met familie leden. De mis werd opgedragen door den aartspriester Bogolowsky. Een haven te Scheveningen. De Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Gravenhage stelde gisteravond candidaat voor de Kamer van Koophandel vacature wijlen den heer Klompé) den heer H. W. Isertef, lid der handelsfirma onder dien naam. In deze bijeenkomst werd, onder leiding van den onder-voorzitter, voortgezet het geschorste debat over het Havenplan Van Peuriv-Bev.it en. Na uitv..eiige beraadslagingen werd aan genomen de volgende door het Bestuur voorgestelde motie, geamendeerd door het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2