Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^otersfeaaf 50. 20ste Jaarg. Zondag 7 November 1897. No. 5939. TWEEDE BLAD. cü5 binnenland. SPST tweede kamer. Geloofsbrieven van den heer Van Gilse. Kiesrecht. Zelfs al zijn dus de lijsten der ontvangers NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per dosi door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 O - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Uit het nader verslag der Commissie blijkt, dat op 185 biljetteh eemge aanmerking kan worden gemaakt. De uitkomst van de telling zal nu athangen van de beschou wingen, waarvan men uitgaat. Niet duide lijk ol' niet geheel zwart gemaakt waren do biljetten voor den heer Heemskerk en dO voor den heer Van Gilse kenbaar waren door overschrijding van het zwarte vak, ^9 biljetten-Heemskerk en *3 biljetten-Van Grilse bijvoeging vertoonden van strepen crt punten 8 Heemskerk en 11 Van Gilse 9cviukt waren 14 Heemskerk en 15 Van Grhse; doorgestoken waren 5 Heemskerk eh 2 Van Gnse en eindelijk 1 oiljet Heems kerk en 3 Van Gilse vertoonden nagelmdruk hadden een gevouwen hoek ot het papier dias qescheurd. Worden al die twijfelachtige biljetten fan onwaarde verklaard,, dan moeten van van de 2451 op den heer Van Gilse 87 en fan de 2450 op den heer Heemskerk 98 Worden afgetiokken, zoodat dan de heer ^an Gilse verkozen is. De commissie blyft van oordeel, dat geen andere biljetten van onwaarde moeten borden verklaard dan die in het eerste fapport vermeld en dat dus mets moet Worden afgetrokken van de verkregen cijters Van Gilse 2451, Heemskerk 2450. Wat het biljet van Woudsend betreft, dat ae Commissie niet van onwaarde ver klaard heelt, wilde men dat wèl doen, dan behoort dit ook te geschieden om dezeltue fede met een biljet van Balk, dat aan Van Guise is toegekend, omdat het vakje, voor dien heer bestemd, blijkbaar veel zwar ter was. De commissie zou dus bij hare conclusie kunnen volharden, indien met sedert nog een adres was ingekomen van de beide letten van het stembureau te IJ 1st, die thans ferzekeren, dat Cnossen, toen nij op het stembureau versctieen, bij hen onbekend Was, evenals bij den burgemeester, teiwvjl hij ook het stembureau geen enkele ver klaring heeft gegeven. De commissie heeft biet zonder eemge bevreemding kennis ge bomen van dit schrijven, omdat zij in het door hen den 26 Juni onderteekend stuk biet die verklaringen hebben afgelegd en hu, ruim twee weken nadat het vei slag dei commissie was gepubliceerd, eene vooi stel ling van feiten gaven, die bij de vroegere ^onderling afsteekt. Ook is die verklaimg 'h strijd met eene voor een notaris atge- legde verklaring van den heer van der Meulen, dat het aanwezige lid van het stem bureau Anne Rypkema, wethouder te IJlst, genoemden Cnossen persoonlijk kende. lutusschen mag de commissie zich met ontveinzen, dat thans twee personen, die het weten kunnen en moeten, eene slechts Op vermoedens berustende daadzaak beslist tegenspreken. Zij is met bevoegd Cnossen niet de beide adressanten en andere ge tuigen voor zich te doen verschijnen, om ben nader te ondervragen. De Commissie neemt dus niet aan, dat Cnossen ten onrechte van de stembus is geweerd en adviseert daarom tot toelating. De gewone audiëntie van den Minister fan Justitie zal op Woensdag 10 Novembei aanstaande niet plaats hebben. (SC Ct.) Het is meermalen voorgekomen, dat ge wezen militairen hun gagements-akte bij het leenen van geld, als waarborg voor huurpenningen en voor dergelijke andere doeleinden, als onderpand gaven. Dit onder pand was tamelijk waardeloos, omdat aan aanvragen om een duplicaat van de gage ments-akte, onder voorgeven dat dit stuk verloren of verbrand was, gereedelijk werd voldaan. Het departement van koloniën heeft aan leiding gevonden, hierin een wijziging te brengen. Thans staat op de nieuw uitgegeven gagements-akten de volgende waarschuwing te lezen De gegageerde zij wel indachtig, dat aan het vervangen van vermiste gagements- stukken moeielijkheden verbonden zijn en derhalve niet gereedelijk daartoe wordt overgegaan. Blijkt bij het departement van Koloniën dat de akte is verpand,dan wordt daarvan geen nieuw exemplaar afgegeven". Naar de N. R. Ct. verneemt, is de staats commissie voor de vereenvoudiging der in richting van de comptabiliteit der marine gereed met baar rapport, dat dezer dagen aan de Koningin-Regentes zal worden aange boden. Uit den Haag wordt aan de Tel. gemeld Binnenkort wordt de benoeming tot lid van den Raad van State (vacature-Van der Hoeven) verwacht van den oud minister van koloniën Bergsma. tusschen 2 en 45 Februari bij den burge meester ingediand, kan men op vertoon van het aanslagbiljet, waaruit blijkt, dat de gansche belasting vóór of op 1 Maart is voldaan, nog plaatsing op de kiezerslijst bij den burgemeester vorderen. Men doet natuurlijk echter beter het niet zoover te laten komen en op tijd te betalen. De stinkende Haagsche grachten, welke tegenwoordig zooveel pennen in beweging brengen, zijn ouder dan men wel meent. Meer dan een eeuw geleden, in 1773, is er reeds een boekje verschenen, waarin een plan wordt aan de hand gedaan »om de stank of besmettelyke geur der wateren in de gragten van 's Gravenhage voor te komen." Er is sprake van, dat evenals Za.erdag jl. ook heden weder een 30 a 40-tal werklieden van de ontbonden Maatschij. Ijzergieterij »de Prins van Oranje" ontslagen zullen wor den. Thans zijn er nog ongeveer 100 mar. werkzaam. Het oogenblik van sluiten der fabriek is nog niet bekend, maar vermoedt wordt, dat de° werkplaatsen met 1 Januari a.s. voor goed zullen gesloten worden. Door de heeren Vau Dam en Biezeveld, ingenieurs-architecten te 's-Gravenhage, zijn onderhandelingen aangeknoopt met de ge meentebesturen van Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen over het maken van een drinkwaterleiding. Haarlemmermeerpolder, in zake het door snijden der internationale telefoonlijnen. Gehoord werdende ingenieur Elink Sterkde heemraad Evelein en de man die de lijnen had doorgesneden. De volgende week komen de andere heemraden aan de beurt. Naar het U. D. verneemt, moeten zich ongeveer 150 sollicitanten aangemeld hebben voor de betrekking van directeur van de Utrechtsche trammaatschappij. Aan deze betrekking is aanvankelijk eene jaarwedde van f1500 verbonden. In verscheidene bladen komt de waar schuwing voor, dat, wil men het aanstaande jaar kiezer zijri, de personeele belasting over 1897 vóór Januari a. s. geheel moet zijn voldaan. Een ander blad stelt den fatalen termijn op 31 Januari a. s. Wij willen zegt de Gr. Ct. niemand aanraden te wachten met de betaling zjjner verschuldigde belasting. Integendeelen daarom wijzen wij er op, dat de laatste termijn van de personeele belasting reeds den 30 November vervalt. Maar het is, dunkt ons, eene vergissing, als men die belasting niet op 31 Uec. of op 31 Januari a.s. heeft voldaan. Art. 1 der kieswet zegt, dat het ver schuldigde ter zake van aanslagen in de Bijks directa belastingen vóór or op 1 Maart moet voldaan zijn. Wèl moet (art. 10) de ontvangers voor 15 Februari aan den bur gemeester eene opgave te zenden van de aangeslagenen in de belastingen en daarbij aanteekenen, wie hun verschuldigde op '1 Februari niet hebben voldaan en dit ge schiedt ook van de aangeslagenen in de person, belasting, maar er staat bij -»van betalingen in de maand Februari ge daan, kunnen de belanghebbenden vóór den 'den Maart aan den burgemeester doen blijken." De stoomboot waarmede het gezelschap reeders uit Schevemngen en andere Visschersplaatsen zich in de vorige week ter plaatsen, waar de haringvangst wordt uitgeoeiend, liet brengen, is tweemaal in aanvaring geweest, eens met een Katwijk' sche bomschuit, en eens met een schokker, Beide vaartuigen zijn door de boot ter reparatie naar Maassluis gesleept. De reeders hebben hierdoor een scnade van 1500, Te Scheveningen is bericht ontvangen, dat gisteren de bom Eben Haëzer met de overige gezonde bemanning uit Lowestoft naar Scheveningen vertrokken is. Het vaartuig en de bemanning zijn in Engeland gedesinfecteerd, daar de zieke matrozen aan typhus bleken te lijden. Ze zijn ook m het Sanatorium achtergebleven. Men schrijft de oorzaak aan het gebruik van slecht drinkwater toe. Hotel Garni te Scheveningen is met inventaris voor f 400.000 en de daarbij be- hoorende villa »Dr. Mess" voor f36.000 in eigendom overgegaan aan een combinatie, bestaande uit de heeren Gaarlandt, Opper - heim en Van der Pijl. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Haarlem Door de justitie is heden geopend een instructie tegen het bestuur van den, Donderdag-morgen omstreeks 6 uur is te Elden (gem. Eist) door een onbekende oorzaak brand uitgebroken in het bekende koffiehuis »de Koeweide" aan den spoorbrug, bewoond door Th. Boekhorst en eigendom van den heer Van Dijk te Amsterdam. Dooi den vrij hevigen wind waren huis en in boedel spoedig in asch gelegd. Het vee werd geredevenwel kwamen eemge kippen in de vlammen om. De inboedel was verzekerd. Den 19ien, 20sten en 21sten December a. s. zal te Nijmegen het derde eeuwfeest van den sterfdag van den zaligen Petius Canisius kerkelijk herdacht worden. Even wel zal deze feestviering zich niet uitsluitend tot de kerk bepalen. Eene commissie heeft zich gevormd om te trachten eene meer openlijke feestviering te organiseeren, van welke commissie de heer F. Th. J. H. Dobbelmann het eere-voorzitterschap heeft aanvaard. Op eene in de sociëteit »de Ver- eeniging" te houden feestelijke vergadering zal een vocaal- en instrumentaal-concert worden gegeven en tevens eenige groepen levende beelden vertoond worden. Aan den heer Albert Roothaan is de leiding van het vocale gedeelte toevertrouwd, terwijl aan de kapel van het 5e reg. inf. vermoedelijk het instrumentale gedeelte zal worden op gedragen. Uit Schijndel wordt ons gemeld, dat de naburige gemeente Heeswijk binnen konen- tijd electrisch verlicht zal worden. De locomo biel,die voorloopig dienstdoet opdeSchijndel- sche steenfabriek, zal tevens haar functie ver richten voor Heeswijk. Daar de aanlegkosten zeer miniem zyn, is te verwachten, dat de petroleum ook spoedig in vele particuliere woningen verdrongen zal worden. Gisteren-ochtend kon de eerste trein van Rotterdam naar Antwerpen de reis met verder dan tot Esschen voortzetten, aangezien er geen machine voorhanden was, omdat de eerste trein van Antwerpen naar Roosen daal wegens den mist met op tijd had ge- loopen. Tevens is te Antwerpen »le aan sluiting met den van Parijs komenden trem gemist, waardoor de Fransche en Belg ische post niet op tijd zijn aangekomen. Gisteren-nacht is te oordreuhi .iigem, ken j in den timmermauswinkel der heeren Gebr,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5