Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaar ff. Dinsdag 9 November 1897 No. 5940. "ggureau l$ofersfraaf 50. PATER BRYDAYNE, PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1-50 Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers o. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 46 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer "0,1° Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van deinge- 2®tenen Dat het kohier van de Personeele Belas- ting No. 8 dezer gemeente, over het dienst jaar 1897, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 6den November 1897 executoir verklaard, °P heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den tyj den wet bepaalden voet te voldoen ?'smede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8Bteu November 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN OVERZICHT. 8 November '97. De bemoeiing van den senator Scheurer- Kerstner met de zaak van den wegens land verraad veroordeelden Dreytus houdt in Frankrijk aller aandacht gespannen. Een antwoord van de regeering verklaart, dat Scheurer—Kerstner wel den premier en den minister van oorlog gesproken heeft, maar hun geen enkel stuk heeft medege deeld. En nieuwe feiten of stukken zijn noodig wil de minister van justitie overeen komstig de wet van Juni 1895, waarbij de artikelen 443 tot 447 van het Wetboek van Strafvordening gewijzigd zijn, revisie kunnen vragen. De senator, wiende lemps dit antwoord heeft laten bezigen, heeft in zijn wonderlijk stilzwijgen dus volhardend gezegd, dat hij er niets aan toe te voegen had. Volgens de meening van een in politieke aangelegenheden goed ingelicht Bransch officier, in een onderhoud met den redacteur Oscard Havard, van de Vérité, schuilt er achter de tegenwoordige beweging tot her ziening van het tegen Dreytus gewezen vonnis waarschijnlijk heel wat hooge politiek. Door den Fransch-Russischen Tweebond, die zich onmiskenbaar tegen Engeland richt, althans veel meer dan tegen Duitschland, is voor Frankrijk niets meer te vreezen van Duitsche, maar des te meer van Britsche zijde. Daarom meent de officier, zou Enge land heel gaarne zien, dat een openbare herziening van het proces—Dreyfus eens duidelijk aan het daglicht bracht, welke spionnages Duitschland op zijn kerfstok heeft, opdat de vijandschap tusschen Frank rijk en Duitschland heropend worde en dus de tegenwoordige spanning tusschen Frankrijk en Engeland elders een afleiding vinde. Algemeen geldt trouwens als zeker dat de geheimhouding der stukken, waarop Dreyfus veroordeeld werd, enkel is geschied uit Staatsbelang, d. i. om een ernstige ver wikkeling met Duitschland, misschien wel een casus belli te vermijden, daar het landverraad van Dreyfus, zoo het werkelijk gepleegd is, in het belang van Duitschland moet zijn geschied. Volgens den Brusselschen Soir was in den avond vóór de laatste zitting van den krijgsraad, die met eenparige stemmen Dreyfus veroordeelde, de overtuiging van sommige rechters nog verre van gevestigd en is toen na afloop der voorlaatste zitting en na het vertrek van den beschuldigde en diens verdediger, nog geruimen tijd door de rechters op onwettige wijze vergaderd om geheime getuigen te hooren uit het ministe rie van oorlog, die toen een document hebben overgelegd, dat aan den volgenden dag plotse ling de eenparige veroordeeling verzekerde. Welk was dat stuk? Was het de meer ge noemden dépêche waarin geklaagd wordt over Dreyfus' hooge eischen In ieder geval is het stuk ter terechtziting en in tegenwoordigheid van den beschuldigde en diens vertegenwoordiger moeten worden overgelegd. De dag van ScheurerKestners interpel latie in den Senaat is nog niet bepaald, maar reeds heeft hij aan den minister-president Méline j)rivatium zijn bewijsgronden mede gedeeld zonder zich echter buiten daar omtrent in het minst uit te laten. De ministerraad in Spanje nam Zaterdag besluiten die dezelfde rechten uit een constitutioneel oogpunt geldende voor de bewoners van het schiereiland, uitstrekken over Cuba en Portorico, voornamenlijk ten opzichte van de uitzonderingswetten. De Spaansche kieswet zal in genoemde koloniën worden ingevoerd. Een telegram uit Havana zegt, dat de autonomisten besloten hebben, de ambten met welke zij bekleed mochten worden, aan te nemen. Volgens een ander telegram uit Havana ,ijn ernstige gezondheidsmaatregelen voor bet leger genomen. In de hospitalen bevin den zich 15000 personen, die hoofdzakelijk behoefte hebben aan beter voedsel. Generaal Blanco heeft aan de troepen een proclamatie gericht, waarin hij hun gedrag en discipline prijst. De Spaansche regeering heeft gelast, tup dadelijk bij de aankomst van het schip dat generaal Weyler naar Spanje terugbrengt, een ambtenaar zich aan boord zal begeven om den generaal te vragen of hij erkent bij zijn vertrek van Cuba de woorden te hebben gesproken, die hem in den mond zijn gelegd. Zoo ja! dan is de regeering voor nemens hem volgens de krijgswetten te be handelen. Volgens een draadbericht uit Milaan is graaf °Goluchowski, de Oostenrijksche minis ter van buitenlandsche zaken, op zijn reis in Italië Zondag aldaar aangekomen. Des avonds zou hij eten met Di Rudini, Visconti Venosta en Negra. De correspondent van de Frankfurter Zeit. vernam, dat Goluchowski met bijzonder Feuilleton. ïi. HET GELOOF EN DE WERKEN. (Een Sermoen van tien minuten.) 4) Dit waren hare gedachten, - tot op het oogenb'ik, dat zij uit het raam zag, hetwelk zij van tijd tot tijd verliet, om op Francois te lettenweldra ontwaarde zij de minne met het kind op den arm. Doen vergat zij allesljjden en ongerustheid alles maakte in haar hart plaats voor eene vreugde, welke alleen de moeders beseffen kunnen. Lachende en weenende, droeg zij den kleinen Charles op het bed van zijnen vader, die kalmer ontwaakte en zije zoontje eene matte hand toestak. Louise viel op hare kniën neder, en met hare blikken vol erkentenis en moederlijke teederheid ten hemel. Helaas 1 de verloopene rampvolle nacht was slechts als de eerste gloeiende lood- droppelen, welke de Russische beulen, twee honderd jaren geleden, een voor een op den schedel der veroordeelden lieten neder- vallen. Reeds drie weken was Francois aan het ziekbed gekluisterd. De ellende bracht aan ^Louisa iederen dag, ieder oogenblik eene nieuwe behoefte en eene nieuwe smart aande ellende, dien invretenden kanker, die, zoo als zeker schrijver zegt, erger dan de ondeugd isde ellende, die eene soort van waanzinnigheid voortbrengt, waaronder de ziel gebukt gaat en overschaduwd wordt. Louisa, in een keukentje gezeten, trachtte tevergeefs het geschrei van haar kind te stillen, dat lijdende was door de werking der eerste tandjes. Wees zoet, zeide zij tot hetzelve, uw geween zal uwen vader doen ontwaken, dien een lange, slapolooze nacht zoo vermoeid en afgemat heeft. Wees zoet, mijn kind. Zij wiegde het, verwarmde het door haren adem, drukte het tegen hare borst, liefkoosde het met hare kussen, maar het arme schepseltje, reeds geheel verzwakt veel praal te Monza zou ontvangen worden. Goluchowski zou drie dagen 's Komngs gast zijn. Graaf Negra had Vrijdag een onderhoud met den Koning; heden zou hij te Milaan Di Rudini en Visconti Venosta ontmoeten. In de vergadering der begrootingscom- missie van de Kamer van afgevaardigden in Oostenrijk hebben tien leden der linkerzij hun uitdrukkelijk voorbehoud gesteld ten aanzien van de wettigheid der verwijzing van het voorloopig vergelijk naar de com missie. Onder dit voorbehoud stemmen zij er in toe, te beraadslagen, teneinde het nadeel te laten ophouden, dat de tegen woordige toestand aan de Duitsche bevolking berokkent welke de helft van het rijk vormt. Na een rede van den minister van finan ciën is de zitting tot Maandag verdaagd. Half November komen de delegaties bijeen; de Rijksraad zal dan niet tegelijkertijd zitting kunnen houden. Ook om die reden is een verdaging waarschijnlijk. Badeni zal dan het voorloopig vergelijk met Hongarije bij keizerlijk besluit goedkeuren, tegen welke toepassing van art. 14 der grondwet BanfTy zich thans niet schijnt te zullen verzetten. De vredesonderhandelingen in de hoofd stad van Turkije nu reeds sedert zoo lang gevoerd, moeten nu de laatste dagen goed gevorderd zijn. Verscheidene artikelen zouden Zaterdag voor goed vastgesteld worden. De correspondent van de Frankf. Zeit. te Constantinopel meldt, dat vorst Ferdinand van Bulgarije ongeduldig is geworden over het lange uitblijven der gevraagde berats voor twee Bulgaarsche bisschoppen en door zijn zaakgelastigde aan de Porte een nota heeft doen overhandigen, waarin hij dreigt zich onafhankelijk te zullen verklaren, wan neer de berats niet uiterlijk vóór Woensdag zijn verleend De correspondent van de Times te Chania heeft met den voorzitter van de Nationale Vergadering van Creta Sfakianaki, te Apo- korona, een onderhoud gehad. Hij, vernam dat het eerste besluit van de door het lijden, wrong zich in de armen zijner moeder, hartverscheurende kreten slakende, welke niets in staat was te stil len niets, zelfs niet het voedsel, dat Louisa hem aanbood. Het keerde er zijn hoofdje van at, stiet met beide handjes den lepel terug, en groote tranen rolden langs zijne verhTtte, brandende wangjes. Louisa werd wanhopig en moedeloos en j begon ook zelve bitterlijk te weenen. Mijn God riep zij uit, mijn God zult Gij 'U dan mijner niet ontfermen Wat i kan er zonder uwe hulp van mij worden 1 1 Eenige oogenblikken na dat gebed voegde zij er bij: Heb dank, o God! Gij hebt mijn gebed verhoord; want mijn kind slaapt in. Inderdaad, de kleine Charles had het hoofdje op de borst zijner moeder laten zakken; hij genoot den ongerusten slaap, welken God somtijds aan die zwakke schep seltjes te midden hunner hevigste aanvallen schenkt. Louisa durfde niet de geringste beweging te makenzij zoude zelfs hare ademhaling in haren beklemden boezem gaarne hebben willen versmoren. Maar de wanhoop verlaat niet zoo^ge makkelijk degenen, die zi«h aan haar hebben overgegeven nu de kreten van haar zoontje en de klachten van haren man Louisa's hart niet meer verscheurden, kwam het gevoel van hare behoeftigheid weder haren geest verontrustenwant zij bezat niets meer, alle hulpbronnen waren uitgeputOm geneesmiddelen voor haren man en voedsel voor haar kind te kunnen koopen, heeft zij langzamerhand al hare meubelen, al haar linnengoed moeten verkoopen.... Helaas I daar zij al te gelukkig geweest waren, hadden zij aan geene spaarzaamheid ge dacht zij hadden, even als de vogels des hemels, van den eenen dag op den anderen geleefd, zonder zich om den volgenden dag te bekommeren. Ach, wat heeft zij die zorgeloosheid duur geboet, toen zij zich zoo van alles moest ontdoen; toen zij hare eigene meubelen ter sluiks moest verkoo pen, alsof zij eene slechte daad beging toen zij schulden heeft moeten maken. (Wordt verruigd). iworihWiiHMHimmni OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1