Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "j^ofersftraaf 50. 20ste J aars Vrijdag 12 November 1897. No. 5943. PATER BRYDAYÜE, PBIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 2. - 0.05 PBIJS DBB ADVEBTENTIËN: Van 1—6 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE berichten. Kennisgeving. dichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders vak Schiedam, bezien het verzoek van P. C. La Boy 0111 Tergunning tol oprichting van een y*Tkensslachterij in net pand aan de '*roenelaan no. 73, kadaster sectie M, ho. 467. Deiet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de oij- «gen op de secretarie der gemeente is ter 2g1cêtc1 dat op Woensdag den24*» November a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadbuize ge- legenheid zal worden gegeven om bezwaren Jegen het toestaan van dat verzoek in hengen en die mondeling ol schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, voor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretane d«r gemeente, van de schrifturen, die ter ïake mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. L En is hiervan afkondiging geschiedwaar W behoort, den 10**» November 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALOEM-EË^i OVERZICHT. 11 November '97. Behalve lord Salisbury hebben in den 'aatsten tjjd in Engeland tal van andere leidende staatslieden het woord gevoerd; *oo lord Roseberry, sir Henry Cambell Ban- German en Jon. Morley van liberale zijde, en de ministers sir Michael Hichs Beach, Baltour en Chamberlain, respectievelijk te Sheffield, Glasgow en Norwich. De liberale partij, al heeft zij bij de jongste verkiezingen hier en daar een zetel veroverd, lijdt nog steeds aan het gemis van een leidend hootd en tevens aan in wendige verdeeldheid. Wel zal eerstdaags te Derby een groote partijvergadering ge houden worden, maar heel veel stelt men er zich niet van voor, daar de twee hoofd punten vau het liberale program hervor ming van het Hoogerhuis en wijziging der Kieswet, voor het oogenblik weinig geschikt zijn om de publieke opinie te electriseeren. Doch ook het conservatieve Kabinet heeft moeielijke dagen te beleven, daar de con servatieven zeiven zeer ontevreden zijn over de koloniale politiek en met name meer doortasting verlangen in Oost Soedan. Zij willen, dat onverwijld Karthoem zal bezet worden, teneinde de samenspanningen van Frankrijk en Rusland met Abyssinië te verijdelen, en verlangen ook aan den Zam besi, tegenover Portugal, een krasser optre- I der.. Het staat te bezien of zij thans door Salisbury's rede kalmer zullen worden. De minister-president Sagasta in Spanje heeft in antwoord op een telegram in de hew- York herald verschenen, door den Spaanschen gezant te Washington, laten tegenspreken, dat Spanje een voorwendsel zoekt om de Vereenigde Staten den oorlog te verklaren. Integendeel stelt het alle pogingen in het werk om de vriendschap pelijke verhoudingen tusschen de beide landen te versterken. De regeering te Washington bereidt op de Spaansche nota een antwoord voor, waarin zij zegt, dat zij zich de grootst® moeite heeft gegeven om de vrijbuiters- tochten te beletten. De autonomisten en de reformisten op Cuba hebben besloten zich tot éen partij te vereenigen, met Galvez tot leider en Diario Manna als orgaan. Bij verschillende gevechten in de Cubaan- sche provincie Havana zijn 143 opstande lingen gedood, hebben 280 zich overgegeven en zijn 24 Spanjaarden gewond. Kolonel Gonzales versloeg Maximo Gomez. De verdaging der Kamer van afgevaar digden in Oostenrijk blijkt slechts voor korten tijd bedoeld te zijn, want de Rech terzijde hoopt nog steeds de presidentskeuze en de compromis-verlenging tijdig geregeld te zien. Daar dr. Kathrein bij zijn weige ring om opnieuw voorzitter te worden vol hardt, heeft de rechterzijde thans Abrahamo- wits als candidaat van het voorzitterschap geproclameerd met Kramarz tot eerste vice-voorzitter en een lid der katholieke volkspartij waarschijnlijk den Tiroler Zal in een tot tweede vice-voorzitter. De Rechter zijde hoopte verder, dat de Begro tingscommissie heden, Donderdag, met aar taak zou gereed komen en zij maakte zich sterk in 6 d 8 nachtzittingen de tweede en de derde lezing door te zetten, in weer wil van alle obstructie. Lecher krijgt aldus de gelegenheid zijn eigen record te verbe- teien, maar ook de andere praters steken hem reeds naar de kroon! Faake sprak Maandag ook al zes uur lang en had de voldoening daardoor de voorgenomen avond- zitving der Begrotingscommissie te verij delen. Het Oostenrijksche Huis van afgevaar digden is gisteren ten aanzien van den eisch om het ministerie in staat van be schuldiging te stellen overgegaan tot de orde van den dag. Er kwamen rumoerige too- neelen voor. De ondervoorzitter sloot daarop de vergadering. De Oostenrijksche minister Goluchowsky is van zijn bezoek aan den koning van Italië te Monza alweer thuis. Zondag was er groot gala-diner ten Hove en Maandag hebben koning Humbert, graaf Goluchowsky en Mar kies Visconti Venosta het grootste deel van den dag doorgebracht met de fazantenjacht. Wat hij, behalve eten en jagen, nog meer gedaan heeft, wordt met gezegd. Alleen de aanwezigheid van twee Italiaansche mi nisters en den te Weenen geaccred.teerden gezant bewijst duidelijk genoeg, dat hij met eene polüieke bedoeling was gekomen en dus ongetwijfeld iets gewichtigs zalbehan- F euilleton. Het geloof en de werken. {Een Sermoen van tien minuten 7> Rijtuigen, met familiewapenen beschilderd, belemmerden bijna geheel den ingang van den tempel; lakkeyen, in rijke liverei uit gedost, vervulden het voorportaal, en niet (ouder moeite kon de priester, die Boucher zoo even bezocht had, zich door die menigte eenen doortocht banen. Eindelijk beklom hij, geheel bezweet en buiten adem, den predikstoel. Een gemompel en misnoegen deed zich onder de menigte hooren, hetwelk een verwijt aan «leu preuiker scheen, omdat hij het publiek zoo lang had laten wachten en uithoofde van den geringen eerbied, dien hy daardoor voor zijne hoorders aan den dag gelegd had. deld hebben, al doet de Oostenrijksche zoowel als de Italiaansche officieuze pers het voor komen, dat de samenkomst van Monza en kel een demonstratie was tot logenstraffing van alle op Italie's afscheiding van de Triple- Alliantie gerichte betoogen en geruchten Van voorbereiding der komst van keizer Frans Jozef in Italië is dus geen sprake meer en evenmin van Bosnië's definitieve aanhechting. In de vergadering der Kamer van afge vaardigden in Hongarije interpelleerde gis teren de bekende partijleider Frans Kossuth de regeering over de verklaringen van den Oostenrijkschen minister van financiën Bil- linski voor de begrootingscommissie en vroeg wat de houding van de Hongaarsche regeering zou zijn, indien de Oostenrijksche regeering artikel veertien toepast. De vredesonderhandelingen in de hoofd stad van Turkije beloven nu eindelijk tot het zoozeer geweuschte einddoel te leiden. Reeds zijn twaalf artikelen van het vredes verdrag geteek-nd en over de schadeloos stelling aan particulieren is men het bijna eens geworden, maar over andere punten wordt nog beraadslaagd. De berats aan Bulgaarsche bisschoppen zijn nog niet verleend. De benoeming van den gouverneur van Creta houdt nog altijd de Europeesche mo gendheden ernstigbezig. Volgenseen telegram uit Triest aan de Nea Imera had Duitsch- land de Cretenzen laten voorstellen om den prins van Schaumburg-Lippe tot vorst te kiezen. De Asti bevestigt dat bericht, met de bijvoeging dat de Cretenzers hebben geweigerd. De opstand in Engelsch-Indië duurt nog immer voort en wordt met afwisselend geluk door de Engelschen bestreden De Bntsche verkenmngstroepen naar de Saran Sar in de Mordan-vallei leden eer gisteren ernstige verliezen Toen de troepen den berg Crest hadden bereikt, vonden zij het vijandelijk kamp ontruimd. Zoodra de Zonder zich over dit gemor te bekom meren, veegde de godsman met het einde zijner mouw het zweet van zijn gelaat, boog zich over den kansel, verzoent mei eenen wenk om stilte, en sprak langzaam het volgende vers van den psalmist uit zEsurientes implevit boms, et divites Junius inanes" (Hij beeft de armen met weldaden overladen en de rijken verstoeten, die Hij van Honger heeft laten omkomen). Toen begon hij die beroemde inleiding, welke men te recht als een der schoonste stukken van welsprekendheid van de I< ransche taal beschouwt: »Op het gezicht van een auditorium, dat zoo geheel nieuw en vreemd voor mg is, schijnt het, mijne broeders, dat ik den mond niet moest openen, dan om u ver- schooning te vragen voor eenen armen ze. deling, ontbloot van al de talenten, welke >ij eisent, wanneer men u over uwe eeuwige zaligheid komt or.dernouden. Heden echter ondervind ik een geheel ander gevoel en indien ik mij verneder, wacht u wel van te gelooven, dat ik mij verlaag tot de nietigheden dezer wereld. De Hemel vei- hoede, dat een dienaar des Heeren er ooit op denke eene verontschuldiging by u noodig te hebben! Want, wie gij ook zijn moogt, welken rang of stand gij ook in de maat schappij bekleedt, gij allen zyt, evenals ik in het laatste oordeel, niet dan zondaars. Het is dus alleen voor uwen God en den mijne, dat ik mij in dit oogenblik gedrongen gevoel, met boetvaardigheid op mijne oorst te kloppen. Tot heden heb ik de recht vaardigheid des Heeren verkondigd in tempels met riet en stroo gedektik heb <ie boetvaardigheid en de onthouding ge predikt aan ongelukkigen, waarvan de meesten geen brood hadden, om te eten, ik heb aan de goede landlieden de schrik- verwekkendste waarheden van onze gods- dienst voorgehouden. En wat heb ongelukkige, uitgewerkt Ik heb de armen, de beste vrienden van God, bedroefdIk heb de angst en smart verspreid in deze eenvoudige, getrouwe z.elen aie ik had moeten beklagen en vertroostenHierop deze plaats, waar mijne oogen slechts vallen op de grooten, de rijken der aaide, op .ie verdrukkers van de lijdende mensch- heid. op verharde, stoutmoedige zondaars, op deze plaats alleen, te middeni van zoo vele ergernissen, moet ik het woord Gods in zijne geheele vreeselijke waarheid ver kondigen, en naast mij in dezen preekstoel, aan den eenen kant den Dood, die u dage lijks bedreigt, en aan den eenen kant den eeuwigen Rechter, die u zal oordeelen, plaatsen! Beeft dus voor tnij, gij trotsche, versmadende mensctaen, die naar rny luistert. Het ondankbaar misbruik van al de genade middelen en gaven Gods. de noodzakelijk heid van de eeuwige zaligheid, de zekerheid van den dood, de onzekerheid van het ver schrikkelijk stervensuur, de volharding in de boosheid, het laatste oordeel, het klein cretal der uitverkorenen en bovenal de eeuwigheid, de verschrikkelijke eeuwigheid, ziedaar de punten, waarover ik u wil onderhouden; en waarover ik slechts met u alleen had moeten spreken. O, wat stoor ik mij aan uwe goedkeuring, welke my misschien voor eeuwig verloren zou doen gaan, zonder u te reddenGod zal uwe harten roeren, terwijl zijn onwaardige dienaar lot u spreektwant ik heb eene grooten ondervinding van Zijne barmhartigheid Hij zelf, Hij alleen is het. die binnen weinige oogenblikken uw geweten zal doen ont waken. {Wordt vervolgd) OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1