Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 20ste Jaarg Zaterdag 13 November 1897. No. 5944. "jjgureau "glotersfraaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per dosi door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 2.— - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels^.60 Elke gewone regel meer "°-10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 12 November '97. Ëenige dagen geleden werd verzekerd, de minister-president in Engeland lord Salisbury wegens gezondheidsredenen voor- nenaens was af te treden als premier en ^'hister van buitenlandsche zaken. Dit bericht werd onmiddelijk tegengesproken. ö°ch nu verschijnt het gedeeltelijk weer in 116 Financial Post en het blad beweert trouWen die bewering zegt niet veel ontvangen te hebben uit een bron, welke ^«rtrouweu verdient. Het wordt nu evenwel 'h dien zin gewijzigd, lat de heer Salisbury *èl Ia| atrreder. als minister van buiten- '«hdsche zaken, maar niet als premier. Als minister van buitenlandsche zaken z°k dan benoemd worde markies van ^iiisdowne. In het begin der volgende week zal nu e>ndelijk de bijeenkomst tusschen de afge- 'lardigden van het patroonsverbond en T*n de A. S. of Engineers plaats hebben, liet lock-out blijft intusschen gehandhaafd. He uitslag van de verkiezing te Liverpool is voor de liberalen, te wier gunste de lemming onder de kiezers aan het keeren *a», een teleurstelling, al zijn zij er in het district op vooruitgegaan. In 1886 hadden •k liberalen daar eene meerderheid van 170, het volgende jaar van 7, in 1892 van 66. I" 1895 werd de liberale unionist Bigham er gekozen met 2884 stemmen tegen den liberaal Bowring met 2630; meerderheid ^b4. Gisteren is de liberale unionist Mc. Arthur gekozen met 2711 tegen 2657 «fluimen op den liberaal Reameerder heid 54. Be mimsteraad in Spanje heeft besloten lot het bouwen van twee oorlogsschepen. Bet voorstel van den minister van koloniën 0,h aan de gouverneurs van Cuba en de Bhilippijnsche eilanden een ruime volmacht te geven tot het schenken van vergiffenis opstandelingen is goedgekeurd. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat ondewijl de Montserrat hare averij herstelde, gene raal Weyler aan wal ging en zich met de gebruikelijke eerbewijzen voor een gouver neur vastgesteld, liet ontvangen. Generaal Blanco, gouverneur van Cuba, ontsloeg de autoriteiten. Nadat er vijf hoofdelijke stemmingen *aren gehouden; kon gisteren de Kamer *an afgevaardigden in Oostenrijk de beraad slaging voortzetten over het voorstel om het Ministerie in staat van beschuldiging te «tellen wegens het uitvaardigen van veror deningen op het gebruiken der talen. De Vrijzinnige Duitschers spraken voor het Voorstel. De beraadslaging over deze zaak v»erd afgebroken. Nadat de verkiezing van een president °P heden bepaald was, interpelleerde Lecher °ver het sluiten van een reciprociteitstractaat Met de Vereenigde Staten. De oppositie hoopt nog steeds, dat de Minister-president, graaf Badeni, worstelens "toe, eerstdaags wel zal aftreden, en dus het geheele tegenwoordige regeeringstelsel zal worden opgedoekt. In een te Weenen verschijnend tijdschrift de Neue Revue, wordt de aandacht er op gevestigd, dat eigenlijk twee punten in de tBalverordening voor de Duitschers bijzonder hatelijk zijn, en dat de Tsjechen daarin wel konden toegeven zonder al te veel aan nun nationaliteitsgevoel te kort te doen. Dit zijn lo. de bepaling waarbij de kennis der beide talen van de ambtenaren in het Duit- sche gebied gevergd wordt en 2o. het voor schrift waarbij de ambtenaren in Duitsch- Bohemen verplicht worden om zoo noodig met elkaar in het Tsjechisch te correspon- deeren. In 1879 stonden nog alle Tsjechen I op het standpunt dat het Duitsch de ambte lijke taal in Duitsch-Bonemen moest zijn, en dat het voor hun natie van weinig prac- tisch belang nut zou wezen of de een of andere zaak in Eger of Boden bach al dan niet in het Tsjechisch behandeld werd. En nu vraagt de Revue of de Slaven niet verstandig zouden doen met die twee bepalingen te laten varen en de tevredenheid hunner Duitsche lanagenooten hooger te stellen dan haar in de wolken zwevend staatsrecht, waarvan Gregr eens getuigd heeft, dat het geen pijp tabak waard" was. In eergisteren gehouden Kamerzitting kwamen de afgevaardigden tot de ontdekking, dat uit hun lessenaars de losse plankjes waren weggenomen, een voornaam werk tuig voor oorverdoovend lawaai was daar mede verwijderd De beide vertegenwoordigers, die het meest er toe bijdragen om de zittingen van het Oostenrijksche Huis van Afgevaar digden zoo afwisselend mogelijk te maken, en zorg dragen, dat de parlementaire taal tot het steenen tijdperk wordt terug gedrongen, zijn de heeren Wolf en Schönerer. Ouder den Oostenrijksche Duitschers schijnen zij zich daardoor zeer populair te hebben gemaakt. Woensdag hebben een vijftien honderd studenten zelfs de roeping gevoeld, om voor het gebouw der Kamer een manifestatie te houden ter eere van deze beide »vo Iks mannen" en hun geluk te wenschen met de door hen aangenomen houding in het par lement. Eerst werd Die Waeht am Rhein ge zongen, daarna het «Bismarck lied alles afgewisseld met het geroep: »Weg met Badeni! Weg met Lueger- Weg met de taalwetten Hoera voor Schönerer Hoera voor Wolf 1" De heer Wolf verscheen vervolgens en hield een toespraak, waarin hy den studenten verzocht zich kalm te houden en heen te gaan, opdat aan de politie geen gelegenheid zou worden gegeven om tusschenbeide te komen. Deze toespraak werd luid toege juicht. Toen de studenten dr. Lueger meenden te bemerken, ging eensklaps het geschreeuw op: nSchande voor Lueger' Weg met den verrader 1" De heer Schönerer sprak niet; hij vergenoegde zich met het wuiven met zijn zakdoek. Ongeregeldheden hebben niet plaats gehad. Uit Weenen wordt gemeld, dat de plech tige ontvangst der delegatiën door den keizer en koning Frans Jozef zal plaats hebben op 47 dezer. De rector der universiteit en de politie zullen maatregelen nemen tegen de aan- leggers van de studentenbetooging voor het parlementsgebouw. Verschelden bladen in Italië zijn diep verontwaardigd over de beslissing van het Hot van Cassatie waarbij de gewone recht bank onbevoegd verklaard is om kennis te nemen van een strafzaak tegen den oud- mmister Cnspi. Hetzelfde was indertijd ook geschied toen de minister Giolitti zou ver volgd worden maar, zegt de Don Ghisciote terecht, toen gold het de verduistering van staatsstukken, terwijl het hier enkel een vergryp tegen het gewone recht geldt. De vei volging tegen Cnspi was nl. ingesteld we gens: lo. benadeeling van 'slands schatkist, door zich uit de Banco di Napoh te heb ben toegeëigend een som van meer dan een half milhoen, zich tot dat doel bedienende van zijn hoedanigheid van eerste-minister 2o. onttrekking van stukken, waarop het bewys van het in eersten hoofde genoemde feit werd geleverd, aan de nasporingen der justitie, welke stukken aan hem overhan digd zijn of door Perrone of door Contadino, die wegens dezelfde strafbare feiten vervolgd worden. Faviiia, de ge arresteerde directeur der genoemde Bank, zal in elk geval terecht moeten staan, en dan zal er omtrent Crispi's schuld altoos nog meer dan genoeg aan het licht komen i>e Kamer van afgevaardigden in Grieken land is gisteren weer bijeengekomen. Tot de eerste werkzaamheden behoort het ver kiezen van een voorzitter. Naar het zich laat aanzien, zal een aanhanger van Deli- annis gekozen worden, maar men gelooft niet, dat dit tot eene crisis zal leiden, om dat de verkiezing geen politiek karakter heeft. Aan de Frankfurter Zeitung wordt uit de hoofdstad der Amerikaansche Unie ge seind, dat Mc. Kinley met den imigratie- commissaris Powderley beraadslaagd heeft o\er een wetsontwerp tot beperking der immigratie. De regeering zon trachten dit wetsontwerp, dat veel scherper bepalingen moet bevatten dan dat van generaal Cleve land spoedig door het Congres te laten aannemen. kampf en S. A. Maas, Dinsdag 11. den Miuister een request ter hand gesteld, en de zaak verder mondeling toegelicht. Beide heeren werden welwillend door den minister ontvangen, die hun uiteen zetting der kwestie met aandacht volgde. Het onderhoud duurde ongeveer driekwar tier. Het request door genoemde heeren den Minister ter hand gesteld, luidt als volgt Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 12 November 1897. Melasse-Spiritus. Het bestuur der »Vereeniging ter verbete ring in den toestand van den Moutwijn- handel" te dezer stede, heeft zich in zake de concurrentie die de melasse-spiritus den graanspiritus aan doet, gewend tot den Minister van Financiën. In een door hen aangevraagde particuliere audiëntie hebben twee afgevaardigden der Vereeniging, de heeren W. A. J. Witt- Aan Zijne Excellentie den Minister van Fmantién, 's-Gravenhage. Geeft met verschuldigden eerbied te ken nen het Bestuur der Vereeeniging ter verbetering in den toestand van den Mout- wijnhandel te Schiedam, waarvan d« statuten zijn goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den lOden December 1897 Stbl, no. 2. Dat adressant ten volle mstemt met het verzoek tot Uwe Excellentie gericht door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, voor zooveel betreft den Spiritus, gestookt uit Melasse, het bijproduct der Beetwortelsuiker-Fabrieken. Dat sedert die Melasse niet meer naar Frankrijk kan worden uitgevoerd, uithoofde der hooge invoerrechten in laatstgenoemd land, dezelve hie- te lande wordt verwerkt tof Spirirus; welke laatste een zoo zwaren druk uitoefent op den prijs van den uit granen gestookten Mout wijn, dat het Banders- bedrijf zoo goed als onmogelijk is geworden. Dat deze laatste omstandigheid op zich zelve, hoe betreur ens waar. ig ook voor hen in en door voornoemd bedrijf een bestaan vinden aan adresant geen aan leiding zoude geven, om zich tot de Hooge Regeering te wanden, ware het niet dat de premie, door het Rijk den labrikanten van Beetwortelsuiker toegestaan, oorzaak is dezer dooiende concurrentie. Dat de bedoeling met het toestaan dier premie wel geene andere kan zijn, dan om den Nederlandschen fabrikant in staat te stellen te concurreeren met die buitenland sche fabrikanten, welke uitvoerpremiën voor hunne suiker genieten; en ongetwijfeld niet om de productie van alcohol te begunstigen. Dat dus compensatie dier premie billijk schijnt er daarvoor naar adressant's beschei den meening doeltreffend zoude zijn, eene matige verhooging van den accijns op ge distilleerd uit meiassen gestookt. Dat die accijnsverhooging den uit granen gestookten Moutwijn eenen beteren afzet op de binnenlandsche markt zoude bezorgen, en den stokers van melasse-spiritus geen geldelijke verlies van beteek-nis zal toe brengen aangezien de hoeveelheid dezer laatste zoo groot is, dat voor het grootst gedeelte daarvan alleen naar het buitenlaud afzet kan worden gevonden. Dat de bestaande kleinere Branderijen niet ingericht zijn, en ook niet dan met veel te groote kosten ingericht kunnen worden, om melasse te verwerken en dat bovendien uit melasse geen gist wordt verkregen, en geen Spoeling als vee-voeder overblijft; welke beide nuttige producten de hoofdzaak zijn der Branderijen, en waarvan vooral het laatste van groote beteekenis is: zoo voor den landbouw en veeteelt in het zoogenaamde Spoelingdistrict als voor den tuinbouw in het Westland. Adressant wendt zich mitsdien on de aangevoerde "gronden tot Uwe Excellentie, eerbiedig verzoekendeniet om protectie in den zin die, waar sprake is van handel en industrie, aan dat woord wordt gehecht, maar om te verhoeden, dat die protectie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1