Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. weezen eener categorie van ambtenaren, Ingezonden. PERSOVERZICHT. Schiedam, 15 November 1897. Gisteren-avond omstreeks 6 ure is de 5 jarige W. van Uden, wonende in de Munnikenbuurt, op de Hoogstraat al spelende gevallen, waarbij een arm uit het lid geraakte. Dr. Janssen heeft den kleine de noodige hulp verleend. De nieuwe glasblazerij door de Naamlooze Vennootschap «Glasfabriek de Schie" te dezer stede, directeur de heer C. A. van Deventer, aan de Buitenhaven nabij den Groenendijk opgericht, zou heden-ochtend m werking worden gesteld. Wegens onvoorziene omstandigheden is de opening der glasblazerij echter nog uit gesteld moeten worden. Aanst. Zaterdag-avond wordt met het plechtig lof en Veni Creator in de parochie kerk van den H. Joannes den Dooper alhier de H. Missie geopend, welke aldaar van 20 tot 28 November door eerw. paters Dominicanen za! gegeven worden. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 141 schepen, waarvan 14 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 136, voor Schie dam 4. en voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1896 kwamen binnen 131 schepen, waarvan 5 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 127. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 323, metende 817.051 netto regis ter ton, meer dan tot op gelijken datum in 1896. Door een groot aantal liberale kiezers te Rotterdam is aan het hoofd der politie toe stemming gevraagd mr. J. A. van Gilse eene serenade te mogen brengen ter gelegenheid van zijne aanneming als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het verzoek is ingewilligd en een escorte bereden politie toegezegd. In.usxctien verneemt de Tel. echter, dat op verzoek van mr. van Gilse van deze huldebetooging is afgezien. Bakkersgezellen te Rotterdam. Men meiut aan de Tel. nit Rotterdam Zondag werd in het Sportgebouw té Rotterdam een vergadering gehouden var. bakkersgezellen, welke belegd was door de Vereeniging «Door Eendracht verbetering", ter bespreking van de afschaffing van nacht arbeid. De heer K. H. Rang uit Den Haag leidde het onderwerp in met er op te wijzen hoe eerst in 1890 de eerste ernstige stappen gedaan werden ter verkrijging van een betere regeling in het bakkersbedrijf, het geen de afschaffing van Zondagsarbeid ten gevolge had en hoe thans afschaffing van riacbtarbeid de tweede zaak is, waarvoor gestreden moet worden. Venter gaf hij een verslag van de bewe ging te 's Gravenhage in de vorige weken af gespeeld en waarvan reeds het voornaamste in dit blad medegedeeld werd. Spreker eindigde met er op te wijzen, dat het hier geen zaak van plaatselijken aard gold, maar eene waarbij hei belang van alle gezellen in het geheele land betrokken was. Daarom spoorde hij samenwerking aan, ook al mocht men niet reeds dadelijk zege vierend uit den strijd komenhet is een strjjd, die moet worden voortgezet. Daarop werd een motie voorgelezen en bij acclamatie aangenomen, waarin de ver ontwaardiging wordt uitgesproken over de willekeurige handelingen van de Haagsche Brood- en Meelfabriek en de wensch wordt uitgesproken dat het debiet der Haagsche fabriek prijsgegeven worde aan de publieke verachting, tenzij de uitsluiting opgeheven en het lidmaatschap van den Nederland- schen Bakkersgezellenbond erkend worde. Door Van der Pas werd nog de wensche- lijkheid betoogd een comité te vormen uit de verschillende bakkersvereenigingen tot voorbereiding van afschalfir.g van nacht arbeid Een ander trad ook in eene weerlegging van een ingezonden stuk van den heer Nering Bögel in het Handelsblad, doch overigens bepaalde zich het gesprokene tot eene aan sporing tot aaneensluiting. De Kuipers-.Patroonsvereeniging .«Ons Vakbelang" te Vlaardingen heeft in eene buitengewone vergadering met groote meer derheid besloten om de loonstandaard niet te verlagen om reden er maar drie d vier patroons zijn die beneden den loonstandaard laten werkentevens is op dezelfde ver gadering in beginsel besloten een «Oranje- Vereeniging" op te richten met het oog op het Kroningsfeest De Westlandsche Stoomtramweg Maat schappij heeft den Raad van 's-Gravenhage verzocht om bij een eventueele tot stand koming van een haven te Hoek van Holland, volgens het plan Beversen-Van Heurn, ge bruik te maken van eene verbindingslijn 's-Gravenzande Hoek, waarvoor indertijd door haar subsidie is gevraagd. Aan den minister van Waterstaat is door de Vereeninging voor de zeevaart, gevestigd te Rotterdam, een adres gericht, waarin verzocht wordt dat op zeeschepen varende onder Nederlandsche vlag van af zekere geringe tonnenmaat, de gezagvoerder zal zijn, en boven die tonnenmaat een vast te stellen aantal stuurlieden en machinisten zullen zijn in het bezit van een rijksdiploma van afgelegd examen en dat het de regee ring moge behagen om voorts die maat regelen te treffen, die de bescherming van het leven en van de eigendommen der onderdanen en de eer van 's lands vlag beter waarborgen dan nu. Het comité tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft zich met een adres gewend tot den minister van binnenlandsche zaken om ook zijnerzijds de aandacht van den minister te vestigen op de belangrijke punten in het adres door de Vereeniging- tot behartiging van de belangen der vrouw te Rotterdam (in zake wijziging en aanvulling van enkele bepalingen van het B. W.) ter sprake gebracht en zijn instemming te betuigen met liet daarin omschreven verzoek tot gelijkstelling van man en vrouw ten aanzien van ouderlijk gezag en voogdij. Eveneens heeft het comité een adres ge zonden aan denzelfden minister om adhaesie te betuigen aan het adres van bovengenoemde Vereeniging in zake middelbaar en gymna siaal onderwijs voor meisjes en het subsi dieeren van industrie-, kook- en huishoud scholen en verzocht den minister de maatregelen te nemen en de v oorstellen te doen, welke kunnen leiden tot vervulling der daarin aangegeven wenschen. Weduwen- en weezenpensioen 1 Met genoegen zien wij, dat in de afdee- lingen der Tweede Kamer zeer vele leden bij den minister van binn. zaken aan drongen, eene oplossing te willen geven aan het vraagstuk der pensioenen voor weduwen en weezen van openbare onderwijzers. De mogelijkheid van oplossing en de weg daar toe is aangewezen in het rapport van den hoogleeraar Van Pesch. Men vertrouwde, dat de regeering dit gewichtig onderwerp ter hand zou nemen, als met slechts in het belang van de betrokkenen zelve, maar ook, en in hooge mate, in dat van het onder wijs, hetwelk niet met de vereischte opge wektheid kan worden gegeven door mannen, die door bange zorgen voor de toekomst hunner gezinnen worden gedrukt. Hoewel instemmende met den wensch naar zoodanige pensioenregeling, achtten enkele leden het onbillijk, indien daarvoor ten deele bestemd werd het overschot van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, hetwelk door stortingen dier ambtenaren is gevormd en nu niet aan zijne bestemming mag worden onttrokken ten behoeve van de weduwen en die in het fonds niet bijdroegen. Daarbij werd de vraag gedaan, of reeds eene be stemming is toegedacht aan liet belangrijk saldo ad. pl. m. 19 000,600, hetwelk, blij kens de wetenschappalijke balans evenge- noerm. fonds in 1896 opleverde. Eenige leden stelden er prijs op, reeds thans de verklaring af te leggen, uat zij al één bereid waren aan eene regeling der pensioenen van weduwe en weezen der open bare ondei wijzers hunne medewerking te verleenen, indien in de daarbij toegekende voordeelen op voet van gelijkheid werd ge deeld door de onderwijzers aan bijzondere scholen. (R. N.) De commissie uit de Provinciale Staten belast met het onderzoek van de verordening, op de Gouwekaden, heeft zich eenstemmig vereenigd met de daarbij aangenomen hoofd beginselen. Voor den Oostpolder stelt de commissie het cijfer van f 1121 tot uitkeering voor en voor den polder Laag-Boskoop het cijfer van f 347. Geadviseerd wordt tot aanneming van het voorstel om Maassluis te subsidieeren in de kosten van het baggerwerk. Ook wordt voorgesteld de voordracht van Gedep. Staten betrekkelijk de waterschaps regeling op de eilanden IJselmonde en de Hoeksche Waard goed te keuren, evenals de voorgestelde wijziging in verschillende bijzondere polderreglementen. De Ned. Bakkers Courant verklaart, de Haagsche bakkerskwestie besprekende, dat de patroons de wenschelijkheid van de nachtarbeid afschaffing toegeven, maar een doorvoering plaatselijk althans on mogelijk achten, en alleen in wettelijke regeling, voor getieel het land, de oplossing der kwestie zien. De agitatie, door de bakkersgezellen van Nederland op touw gezet, tot verkrijging van atschaifing van nachtarbeid, heeft ook bij de Ned. regeering de aandacht getroken, terwijl de omstandigheden, waaronder de gezellen leven, ook met hare aandacht is ontgaan. Het gevolg hiervan is dat door de Regee ring aan een deskundige is opgedragen, de in Noorwegen bestaande wet tot regeling van den arbeid in bakkerijen in 't Dollandsch te vertalen. Dezer dagen bracht deze dame, aan wie door de regeering de belangrijke ver taling was opgedragen, een bezoek aan een bakkerij te 's Hage, teneide over eenige vaktermen te worden ingelicht. (R. B. Cl.) In eene gisterenavond te 's-Gravenhage vanwege onderscheidene vakvereemgingen en van de «Soc.-dem. Arbeiderspartij" ge houden vergadering, waarin als sprekers optraden Van der Goes en Vliegen, om te protesteeren tegen het ontslaggeven door een Haagsche firma aan twee harer werk lieden, hetgeen zou zijn geschied onder pressie van een roomsch-kathuliek geestelijke omdat bedoelde werklieden lid waren van de «Sociaal-democratische Arbeiderspartij", werd met algemeene stemmen aangenomen een motie van afkeuring over dit ongemo tiveerde ontslag, te zenden aan den Bisschop van Haarlem, aan den bij het voorval be trokken geestelijke en aan de Haagsche afdeeling van den »R.-K. Volksbond. (ïeZ.) De ondernemer van het Volkszeebad te Scheveningen verzoekt den gemeenteraad de gemeentegebouwen aanden duinrandtusschen de gedenknaald en den vuurtoren, en bestemd tot ontsmettingsstatoin, te mogen huren tot het inrichten van een herstellingsoord door zeelucht en zeebaden voor minvermogende personen. Door de politie te Leiden is op verzoek van den vader proces-verbaal opgemaakt tegen drie zijner zoons die zich ten zijnen nadeele door middel van een valschen sleutel toegang hadden verschaft tot een afgesloten kamer en aldaar twee bankbiljetten elk van t 40 hebben ontvreemd. tL. C.) De moord te Sellingen Ter aanvulling van een vorig bericht om trent den in den nacht van 10 op 11 dezer gepleegden moord te Sellingen, kunne0 we nog meedeelen, dat Vrijdag-ochte" reeds vroeg een expresse te Winsch°4eI1 per paard den officier van jnstutie het geva kwam berichten. Dienzelfden nacht hadden de jongelinge0' vijf in getal, reeds een woordentwist ge kregen in 't logement van De Groot to Sellingen, welke twist door den gemeente veldwachter Pais werd bijgelegd. Op naar huis ontstond opnieuw oneenigheid e° een der twistenden, de 30-jarige C. Huiti11^ van Stuifzand, bij Sellingen, werd met een scherp voorwerp zoo'n slag toegebracht) dat de hersenpan werd verbrijzeld en de* morgens te 7 uur de verslagene reeds den geest gat. Oogenblikkelijk werden de vier jongelingen in verhoor genomen, waarvan twee reed» bekend moeten hebben medeplichtig te Zij11' Een derde nam de vlucht over de grenzen- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie-) Mijnheer de Redacteur, In de laatste weken melden rich hier en daar 00 onderstand of met negotie aan zekere Van Mark e" een vrouw zich noemende vrouw Van Mark. Het verdient aanbeveling zich omtrent deze liedeU inlichtingen te verschaffen alvoren onderstand te Ver' strekken. Het Bestuur der Ver. tegen Bedelarij. De verkiezing in Sneek. Naar aanleiding van het gebeurde bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in Sneek, waar ten slotte mr. Van Gils0 gekozen werd verklaard, zegt de lijdo.»-; De moraal der geheele geschiedenis blijf1' voor ons, dat het onderzoek en de beslissing omtrent de geloofsbrieven der gekozene11 aan de Kamers behooren te worden on'" nomen en aan een onpartijdig rechtscollege moeten toevertrouwd worden. Bakkersbeweging in Den Haag- Is afscnaffing van nachtarbeid in het be lang van de gemeenschap vraagt de heef G. A. Nering Bögel, uit Amsterdam, in he4 Handelsblad. Eu mj antwoordt: Neen, want daardoor zullen de productie kosten hooger worden, en dus het brood (dit belangrijke volksvoediugsmiddel) duur der. Door bet duurder worden neemt he4 verbruik af, wordt het debiet kleiner, iser minder werk in de broodindustrie en neem4 de werkeloosheid toe. Nu de arbeidsmarkt zoo overvoerd is vao werkkracht, moet men met trachten de productie te verminderen, integendeel moe4 alles in 't werk gesteld worden de producti® te vermeerderen langs natuurlijken weg» (niet door protectie). Wil een ziekelijke philantrophie den nachtarbeid afschaffen, de nadeelige gevolgen zullen niet uitblijven teleurstelling vooral voor de bakkersgezelle0 zal het eind zijn. Hel brood is goedkoop geworden door de productiekosten te ver minderen, hetgeen bereikt werd door he4 oprichten van broodfabrieken het eerst doof Sarphatie in 1856). Door nacht en dag 40 bakken, met behulp van twee ploegen bak kers, werden de onkosten veel geringe1") hetgeen den prijs van het brood ten goede komt. Door den lagen prijs is het verbruik va° brood ontzaglijk toegenomen en is het ee° volksvoedingsmiddel bij uitnemendheid ge' worden. Dit wat den prijs betreft, maar nu de smaak Er is dikwijls gesmaald op den lekkere0 mond, en werd beweerd dat die lekkere mond zich het gebruik van versch broo° maar moest ontzeggenHierbij vergee4 men, dat er bij gemis aan versch brood ie4S anders zal gebruikt worden ten nadeele v#° het brooddebiet. Vraag het den depothouders en bakkers maar eens welken invloed dit zal hebben Wat is nu van meer belang voor de gemeenschap, dat het brood goedkoop blij^4 en dat daarvoor een klein getal bakkers des nachts arbeiden, hetgeen in de brood" fabrieken, waar de ploegen geregeld ver wisselen, in 't geheel niet afmattend is, dat het brood duur wordt en de werkeloos heid grooter, maar waarvoor dan een klei° aantal werklieden geen nachtarbeid te ver richten heeft? Voor het gezond verstand van het volk -tul het niet moeielijk zijn deze vraag 40 beantwoorden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2