men dat de geldigheid naar verschillenden maatstaf beoordeeld wordt. En voor de controle zou misschien aan- beveling verdienen, zegt dr. Nolens, wat in België geschiedt, waar door de candi- daten zeiven personen kunnen aangewezen worden, om deel uit te maken van het stembureau. Te 's-Gravenhage is overleden de kapt. van het Oost Indische leger J. H. M. R. Kohier, een zoon van den commandant der eerste expeditie naar Atjeh, die aldaar den 14ri April, 1873 sneuvelde. In het Sociaal Weekblad doet mr. A. Kerdijk een beroep op hen, wier sympathie is aan de zijde der 42 bakkersgezellen, die door den directeur der Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage ontslagen zijn, om hen door geldelijke hulp te steunen. Van Rijkswege werd eergisteren een wit geverfde seinpaal, 15 meter hoog, boven het duin voor den vuurtoren te Scheveningen geplaatst, om met bijbehoorende toestellen als stormaankondiger te dienen voor de scheepvaart langs de kust. Op enkele onzer kustplaatsen is gelijk toestel reeds aanwezig, o. a. te Noordwijk en Katwijk. R. K. Uoutbewerkersbond. Deze bond, een centralisatie der Houtbe werkersgilden van den N. R. K. F., hield dezer dagen te Leiden zijn tweede jaar vergadering. Uit de mededeelirgen van den Voorzitter kleek, dat in beginsel is be ginsel is besloten tot aaneensluiting van alle R. K. Houtbewerkersvereenigingen in Neder land daarvoor zal propaganda gemaakt worden in alle aangesloten afdeelingen. "Wanneer een der afdeelingen een propa ganda-vergadering wenscht te beleggen, kan zjj zich om sprekers tot den secretaris van het Hoofdbestuur wenden. Het bestuur heelt gecorrespondeerd met de Katholieke Kamerclub in zake verzeke ring tegen ongelukken. Blijkens het verslag van den penning meester is er een saldo in kas van f 44.48. Punt 1 van de agenda was: «Wat moet geschieden tot meerderen groei en bloei der Houtwerkersvereenigingen in de N. R. K. V.V' Na breedvoerige discussie werd een motie aangenomen, waarbij de vergadering als haar meening te kennen gat, dat meer gestreefd moet worden naar den geest van het gildewezen, door het afwerpen van meerdere voordeelen, door verzekeringen en bescherming van rechten, en dat meer de aandacht moet worden gevestigd op het gehalte der ledendat in de statuten en reglementen der Houtbewerkers zulks niet duidelijk genoeg is omschreven. De verga dering droeg daarom het Hoofdbestuur van den Houtbewerkersbond op, de Statuten en Reglementen in dier voege te herzien, als noodig is ter bereiking van het boven omschreven doel, om na goedkeuring door de aangesloten afdeelingen en door het Centraal Bestuur van den N. R. K. V. met kracht te worden nagestreefd. Bij de behandeling van punt 2«Bespre- king van den toestand in het meubelvak," en punt 4 «Invoerrechten op het klaarge maakte werk en de onderdeelen," werd aangedrongen op protectie. Punt 5: «Bespreking om verbetering te verkrijgen in de doodende concurrentie door de Rijkswerkinrichtingen," leidde vooral in verband met het laatste, tot een opdracht aan het Hoofdbestuur van den Houtbewer kersbond, om een audiëntie bij den Min. van Justitie aan te vragen, ten einde dezen een en ander breedvoerig uiteen t^ zetten en hem te verzoeken, daarin verandering te willen brengen. Punt 6 luidde: «Kunnen wij middelen beramen tot verbetering van het toezicht der bouwpolitie Uit de gevolgde besprekingen bleek, dat Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zich mogen verheugen in een beter toezicht der bouwpolitie. De afdeeling Leiden werd aan geraden, daar haar grieven van bijzonder plaatselijken aard zijn, zich te wenden tot den Wethouder van Publieke werken te Leiden en tot andere bevoegde autoriteiten, om verandering in de toestanden te ver- krijgen. En voorts om dergelijke toestanden zooveel mogelijk te publiceeren in plaatselijke bladen, om ze onder de oogen van bedoelde autoriteiten te brengen. Met algemeene stemmen werd besloten tot het uitgeven van een practised Jaar boekje. Bijtragen daarvoor zullen aan den secretaris van het Hoofdbestuur moeten worden toegezonden. Punt 8 «Verzekering tegen ongelukken" werd ter behandeling gesteld in handen van het Hoofdbestuur. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen besloten, voor de afdeeling Rot terdam, aangezien zij meer dan één vak- afdeeling in haar gilde telt, een afgevaardigde meer toe te laten. De 3 bestuurslededen die aan de beurt van aftreding waren, de heeren J. Neijzen, voorzitter, A. A. Kanters, secretaris, en J. J. van Hees, commissaris, werden bij acclamatie herkozen. Als plaats voor de volgende vergadering werd aangewezen Delft, en het tijdstip, waarop ze zal gehouden worden, op half Juni. Voorts kwam nog in behandeling punt 11 «Bespreking Kamers van arbeid." Na eenige besprekingen werd het Hoofdbestuur opge dragen, ter audiëntie bij den Minister even eens aan te dringen op een spoedige invoe ring der Kamers van Arbeid. Spoorweg Amsterdam—Haarlem Door den minister van waterstaat is aan den heer T. Sanders concessie verleend voor den aanleg van eenen eiectrische spoorweg, die het zuidelijk deel van Amsterdam zal verbinden met het zuidelijk deel van Haarlem. De concessie bevat tevens de voorwaar den, waaronder de heer Sanders verplicht is, aansluitende stoom- éf eiectrische tram lijnen in de Haarlemmermeer enz. aan te leggen. De voorbereidende werkzaamheden voor de hoofdlijn zijn reeds met kracht aange vangen. Eene combinatie van Nsderlandsche en Duitsche financiers, waartoe te Amsterdam behooren de heeren H. Oyens Zonen en Labouchère, Oyens Co. en te Berlijn de Berliner Handels-Gesellschaft, heeft den heer Sanders de benoodigde gelden voor den bouw en de uitrusting toegezegd, ter wijl de Allgemeine ElectriciHits Gezellschaft te Berlijn de installatie op zich zal nemen. Het lid van den Arasterdamschen gemeen teraad Mijnsen, hoewel persoonlijk tegen gemeente-exploitatie van industrieele onder nemingen, heeft naar aanleiding van de naasting der gasfabrieken te Amsterdam, door de gemeente, thans aan den Raad voorgesteld om ook de fabrieken ter fabri ceering van electrisch licht te naasten De voorsteller is hiertoe gekomen door de con currentie van het eiectrische licht, dat de gasconsumptie gestadig doet afnemen. Donderdag-avond had in de Staalstraat te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. In perceel 2l woont de 83-jarige vrouw Matteman met hare zoon. Deze was even deur uitgegaan om vleesch te koopen, nadat hij de twee op het fornuis staande petro- leumtoestellen, waarop eten stond te koken, had neergedraaid. Voor hij wegging, had hij nog aan zijne moeder gezegd, dat zij niet noodig had naar het eten te kijken. Dit schijnt de oude vrouw toch gedaan te hebben en daarbij een der stellen omver te hebben geworpen, waardoor hare klee deren in brand raakten. Op haar hulpge schrei kwamen de burer. toeschieten, die den brand bluschten en de vrouw in een tapperij brachten, waarna zij per rijtuig naar het Israëlietisch gasthuis werd ge bracht, waar de brandwonden werden ver bonden. Ofschoon er geen oogetiblikkelijk^ levens gevaar is, is zij toch aan de armen, gezicht, rug en borst zoodanig verbrand, dat het moeilijk te zeggen valt of zij er van op zal komen. De brandweer.' die gealarmeerd werd, behoefde geen water te geven. geneesheer bleek slechts een inwendige verbloeding te hebben plaats gehad. Eenige tegenstanders van den geprojec- teerden sluisbouw in den Dam te Zaandam, zijn Zaterdag ter audier.tie geweest bij den minister van W., H. en N. Naar verzekerd wordt, hebben zij van den minister ten antwoord gekregen, dat hij de voordracht tot het verleenen van subsidie voor dien bouw niet zal indienen. Te Zaandam doet het gerucht de ronde, j dat de Amsterdamsche Bouwmaatschappij j grond heeft aangekocht aan de Zuidoost kant der Hembrug en er voornemens is 300 woningen te bouwen, ten behoeve van de werklieden, die uit Delft naar Zaandam zijn overgeplaatst. 1 Zuivelfabrieken 1 Een^te Leeuwarden opgerichte bond van f coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland stelt zich ten doel lo. Samenwerking en wederkeerige voor lichting in alle zaken, die eene voordeelige exploitatie van de zuiveliirieken kunnen be vorderen 2o. Het bevorderen van den goe den naam en den afzet der zuivelproducten in binnen- en buitenland 3o. Het geregeld houden van keuringen van zuivelproducten 4o. Het deponeeren van een handelsmerk voor gemeenschappelijk gebruik; 5o. Het aankoopen van bij de zuivelbereiding be- noodigde stoffen6o. Het opsporen en be strijden van knoeierijen bij de bereiding van en den handel in zuivelproducten7o. Het bevorderen van een geregelde en goede verzending der zuivelproducten8o. Het uitreiken van diploma's aan bekwaam fa- briekspersoneel9o. Het controleeren van de administratie aan coöperatieve zuivelfa brieken; lOo. Het samenwerken met andere vereenigingen, in zoover dit der coöperatieve zuivelbereiding ten goede kan komen. Reeds zijn de besturen van coöperatieve fabrieken tot de Vereeniging toegetreden. Aan alle hoofden van broodfabrieken en broodbakkerijen te Zwolle is door een aantal dames- een schrijven gericht, waarin zij verklaren er prijs op te stellen mede te deelen, dat zij gaarne het versche brood later dan tot dusver gewoonte was, bijv. te 11 uur in den voormiddag, willen ont vangen. Het schoone Geuldal m het zuiden van Limburg zal den volgenden zomer, zoo mogelijk, nog drukker bezocht worden dan tot heden. De Staatsspoor zal dan van 1 Mei tot 1 October zéér goedkoopo biljetten naar Valkenburg aan al haar stations uitrei ken, geldig voor 6 dagen. Van alle zijden hoort men in Zeeland thans klagen over den verboden invoer van vee in België, waardoor de handel stilstaat en veel nadeel wordt geleden. Algemeen wint het gevoelen veld, dat men tegenover deze willekeurige sluiting maatregelen rnoet stellen, die aan België evenveel nadeel toebrengen en alzoo dwingen de verboden invoer, waardoor bovendien op onrustbarende wijze de smokkelhandel wordt bevorderd en zelfs mensehenievens moeten worden opge offerd, op te heffen. Bij ontsteking van een petroleumlamp in het soustrerrain van perceel 76 der Spiegelstraat te Amsterdam, ontstond gis teren-avond een zware uitslaande brand. De vlam tastte den winkel nan, waar eau de cologne en andere reukwerken en zeep ver kocht werden, met gevolg dat het winkel huis en de bovenverdiepingen geheel uit brandden. Bij het blusschiugswerk viel de brand meester Van Echten van een plat op de binnenplaats, gelukkig zonder ernstig ge kneusd te worden. Bij onderzoek door den De St. Catharina te Brielle Toen eenige jaren geleden dr. Cuijpers in opdracht van den minister Van Houten den Brielschen toren in oogenschouw nam, bezocht hij ook de Sint Catbarinakerk. Een gevolg van dat bezoek was, dat dr. Cuijpers den Minister er op wees, dat de kraagsteenen van de zijbeuken profeten met spreukbanden voorstellen, die evenals het ornament, ge tuigen dat zij het werk zijn var ervaren talentvolle beeldhouwers en dat het daarom aanbeveling verdiende, tijdens de restauratie van den toren_ voor rekening van het rijk afgietsels van deze kraagsteenen te doen maken. Als een gevolg van dit advie: is men thans van Rijkswege begonnen de centi- meters-dikke kaiklaag te verwijderen, en zoodoende beginnen zij nu te voorschijn te komen, de kunstwerken welke honderden jaren verborgen zijn geweest. Van de twee welke nu bloot zijn, stelt het eene een man voor van Oostersche type, met een tulband op het hoofd en de hand aan een openge slagen boek de tweeda een jongeling met een mantel om, zeer fraai geplooid en jour gebeeldhouwd. De afgietsels zelf komen in het Rijks museum en afgietsels daarvan, in gelatine- vorm afgenomen, worden voor de kunst- teekenscholen verkrijgbaar gesteld. "WËMENWD XIEUWS. Te Groningen heeft een kleermakersgezel, H. De Vries genaamd, den heer J. Jonkers, kassier, met een hamer, dien hij uit een kroeg had gestolen, het linkeroog verbrijzeld. De heer J., die reeds het rechteroog miste, is door deze wandaad thans geheel van het gezichtsvermogen beroofd. Te Warns (Fr.) is door een jongen aldaar een pestvogel of beemer in een lijsterstrik gevangen. Deze fraaie vogel, vroeger als eene voorbode van de pest beschouwd, behoort in Noord-Europa en Azië thuis, maar dwaalt een enkele maal naar onze breedten af. Donderdag-avond omstreeks negen uren ontstond er brand ten huize van Izaak den Boer, kleermaker te Barendrecht. Kinderen zouden appels van den zolder halen, gingen met een petroleumlampje naar boven, en kort daarna sloeg de vlam uit het dak waarschijnlijk hadden kinderen een ongeluk met het lampje gehad. Van den schamelen inboedel is niets "gered kunnen worden. Het vertrek met schuurtje is verbrand. Het andere, pas vernieuwde deel van het huis bleet gespaard. Het gebouw, eigendom van lzaak den Hartog, is geassureerd, de verbrande inboedel echter niet. Een van de meest ernstige branden, welke in de laatste jaren te Londen heeft plaats gehad, brak gisteren-middag uit in de Aldersgatestreet en Criplegate. Een groot blok huizen, dat zich uistrekt van Jewmstreet naar Nicholas Square stond in lichte laaie. Het blok huizen dat door het vuur ver nield is, beslaat een oppervlakte van twee acres ongeveer honderd groote winkelhuizen werden in de asch gelegd. Een ruwe schatting raamt de geleden schade op drie millioen pond sterling. De ruïnes branden nog, doch men is het vuur meester. Laatste Berichten. H.H. M.M. de Koninginnen zullen 2 Decem ber in Den Haag terugkeeren. Bij een vechtpartij, vannacht in de Zandstraat te Rotterdam, werd een man zoodanig mishandeld, dat hij na eenige passen gedaan te hebben op het Roode Zand ineenzakte; de daders is men op het spoor. Een telegram uit Montevideo te Buenos- Ayres ontvangen, meldde, dat Herrera, can- didaat voor het presidentschap, door een revolverschot gewond was. Een later tele gram spreekt dit tegen, maar ontkent niet, dat er te Montevideo een paniek heerscht. Huizen en winkels worden geslotende troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. De ontbinding van de Kamer schijnt onver mijdelijk. kerknieuws. Op 30 November zullen de volgende eerw. hèeren in het bisdom Den Bosch hun 12|- jarig priesterfeest herdenken F. A. B. van Baars, kapelaan te UdenJ. Bronsgeest te BoxtelA. J. Faazen, rector te Veghel, Aug. Huberts, rector te HaarenW. A. J. v. Ierse), rector te DiessenJ. C. Kamp, kapelaan te Stratum B. F. Moussault, kape laan te Tilburg J. H. Selten, prof. Sena te Haaren, C. A. A. van Son, kapelaan te Tilburg; Jos. van Tiel, kapelaan te Diessen J. P. P. de Winter, kapelaan te Vught J. Witlox, kapelaan te Erp, terwijl op dien dag de eerw. missionarissen Louis Meuwesse en Louis de Vocht hun koperen jubileum vieren. Te Duizel is den 17n dezer in den ouder dom van 54 jaren overleden de zeereerW- Jac. van Aart, sinds vijf jaar pastoor dier gemeente. - Kunst en Letteren. Mejuffrouw Tnéièse Schwartze heeft he' portret voltooid, waarvoor het H. M. de Koningin behaagde, dezen nazomer herhaal' delijk voor de schilderes te poseeren en dat H. M. voorstelt, ten voeten uit, in volledig kroningsornaat. Men mag zich er in verheugen, dat een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6